Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

Przy "zapewnieniu" odpowiednich warunków, wszystkie akumulatory wybuchną.  

Vrla agm widziałem jak dotąd tylko spuchnięte (błąd eksploatacyjny) i nie wydzielały gazów. Rozsadzonego bloku vrla nie miałem okazji wymieniać. Kwas siatkowy nie poparzy, bo  jest albo odseparowany w matach z włókna szkl. (agm) lub w postaci żelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patrol napisał(a):

Jak komuś wywali zwykły rozruchowy aku to doświadczy działania kwasu na większości znajdujących się w pobliżu przedmiotach. Czasami dostanie się przetwornicy jak tutaj:   https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3298790.html (przy czym w tym linku i tak wygląda to jeszcze niegroźnie, bo aku nie rozsadziło na wióry) a w przypadku jak będzie to garaż i auto wewnątrz to niech każdy sam sobie odpowie na czym chce oszczędzić. Już chyba bardziej obrazowo się nie da.

Soda jest dobra na zneutralizowanie kwasu po wybuchu akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wietrzenie jest wynikiem zastosowania niewłaściwych akumulatorów. Ale ludzie i tak kierując się ceną/kosztami będa je stosować pomimo tych niedogodności z wietrzeniem pomieszczenia jak się skończy/wybuchnie akumulator - samo życie. 

A propos akumulatorów to gdzieś czytałem że Tesla zrobił akumulatory na zlecenie dla marynarki wojennej USA i ponoć takie wieczne, które mogą przyjmować duże ilości prądu - łatwe do zrobienia ( płyty stalowe), ale nie mogę tego znaleźć bo net spamuje na hasło Tesla - samochody elektryczne wyskakują.

Może pomożecie poszukać ? Ja starej daty jestem więc internet jest dla mnie ciężki, ale pamiętam że na jakimś forum czytałem instrukcję jak zrobić taki akumulator Tesli i konkluzją dlaczego tego nikt nie robi było " że nie opłaca się robić wiecznych akumulatoröw bo sprzeda się go tylko raz". 

Myślę że warto by było odszukać tą instrukcję ale ja nie daje rady z tym spamem Maska. Może pomożecie to odnaleźć? ( prośba do biegłych w nowoczesnych wirtualnych narzędziach). 

Wielu którzy mają PV i tym co nie mają też może się przydać w dzisiejszych czasach. Z tego co spamiętałem  to pojemnik + płyty stalowe + jakiś kwas = niskie koszty zrobienia i duża pojemność przyjmowania prądu. Minusem była objętość i duża waga co na statkach czy w kotłowni/piwnicy nie powinno być problemem - w autach już tak. 

Poszukajcie bo można by było Pinokia jakoś ograć sprzedając mu prąd w nocy po droższej cenie.

@carinus ponoć ten akumulator Tesli potrafił wciągać duże ilości prądu, ale trzeba to odnaleźć - z 4 lata temu czytałem o tym na jakimś forum i tam ludzie robili wg instrukcji ten akumulator i pozytywnie się wypowiadali o nim (nie potrafię tego znaleźć ponownie).

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie często tworzą sobie magazyny z odpowiednią pojemnością, ale zapominają o przeliczeniu potrzebnej mocy. Dochodzi do przeciążenia układu zbyt dużym poborem prądu i wszystko się wtedy gotuje, albo wywala kopyta na ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 14:11, o6483256 napisał(a):

Nie ma towaru na stanie, firmy nie chcą tracić ogłoszenia i podbijają ceny do niebotycznych kwot. Kilku prywatnych widzi te ceny i podnosi swoje, licząc na dobry zysk.

Może tak być. Tu kolejny podobny przykład

https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-benzynowy-daewoo-gda-2500i-12304698308

Choć średnia cena od momentu kiedy latem kupowałem poszła 100% do góry, to ten z tej aukcji odleciał w kosmos totalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałeś bo uległeś panice. Po co Ci prąd jak 97% społeczeństwa tego prądu nie nie będą mieć? Jak nie zatankujesz benzyny, bo nie ma prądu to wystarczy tylko benzyna z zapasów - na krótko. Lepiej kup cegły szamotowe by zbudować piec/kuchnię na zewnątrz budynku żebyś miał co jeść  - to będzie praktyczniejsze, bo nawet jak ten prąd będzie czy z przerwami to będziesz miał radochę latem jak coś upichcisz na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem bo miałem taką chęć, potrzebę i nic za bardzo do tego nie masz. Moja kasa, mój agregat, mój wybór moja decyzja. Piec szamotowy pozostawię bez komentarza :). Masz ochotę to buduj nawet trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Po co Ci prąd jak 97% społeczeństwa tego prądu nie nie będą mieć? Jak nie zatankujesz benzyny, bo nie ma prądu to wystarczy tylko benzyna z zapasów

Co za problem zrobić zapas benzyny nawet na całą zimę? Moja Hondzina pyka sobie na 0.4 l/h, więc nawet gdybym ją odpalał na 5h (powiedzmy od zmierzchu do wieczora, a potem z akumulatorów), to serio zmagazynowanie beczki benzyny przekracza pojęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Patrol napisał(a):

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3298790.html (przy czym w tym linku i tak wygląda to jeszcze niegroźnie, bo aku nie rozsadziło na wióry) 

Typowy przypadek zwarcia jednej celi w tanim akumulatorze z kwasem płynnym .Problem w tego typu układach polega na tym że w momencie zwarcia celi następuje spadek napięcia na zaciskach akumulatora a podłączona przetwornica na siłę to próbuje ładować prowadzi do silnego gazowania a nawet wybuchu.Często taki zestaw stoi w kotłowni obok kotła z otwartym żródłem ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol. @daromega w/g mnie to chyba ten agregat z aukcji to jakiś błąd literowy-cyfrowy, ale faktycznie z tymi cenami agregatów to odlecieli w kosmos. W zeszłym roku kupiłem chiński 10kW (diesel) za 6300zł w sporym sklepie internetowym z przesyłką paletową a teraz szok... w tym samym ...teraz 12000zł... i czas oczekiwania ok. 6miesięcy. Ale idąc Twoim tropem .... od ręki na znanym portalu all...27900zł....  i tu niestety nie pomyłka ani literówka. Podobne "brandy" są w zasięgu do 15000zł ale tylko podobne (ile miedzi w nim siedzi?)

Chciwość, pazerność, normalnie szok i brak mi słów😲

Zostawię to bez komentarza, gdyż bez użycia wulgaryzmów ciężko byłoby to uczynić a to już nie moja półka.

Pozdrawiam. YARO

P.S. nie chcę reklamować dlatego zamazałem nazwę ale to jest przykład taki "wielomarkowy brand"

2095143233_Screenshot2022-12-07at09-45-06Agregatprdotwrczybarracuda-NiskacenanaAllegro_pl.png.eead8303436988750a951b2fa6dfd9d7.png

Edytowane przez YaroXylen
Dopisek bo nie wytrzymałem!!
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chciwość i pazerność tylko popyt przekroczył podaż.  Ceny wzrosły, bo agregatów na rynku jest mniej niż potrzeb. Przyczyn jest wiele, jedna z nich jest wojna na Ukrainie i potrzeby Ukrainy.

Tak działają prawa rynku. Wiem że trudno to zrozumieć, po 50 latach komuny gdzie nie było niczego, a ceny były odgórnie regulowane i właśnie dlatego niczego nie było. Jeżeli nie będzie chętnych na taki sprzęt, ceny automatycznie spadną. 

Aleksandr Łukaszenka wpadła na pomysł mrożenia cen w sklepach i w taki sposób "rozwiązał" problem inflacji. Tylko teraz w sklepach g... mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzynastka, czternastka, piętnastka i zo tam jeszcze dalej zapłacimy........... ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być. Tu kolejny podobny przykład
https://allegro.pl/oferta/agregat-pradotworczy-benzynowy-daewoo-gda-2500i-12304698308
Choć średnia cena od momentu kiedy latem kupowałem poszła 100% do góry, to ten z tej aukcji odleciał w kosmos totalnie.
 

To efekt bombardowań. Ukraina potrzebuje wszelkiej maści agregatów i zasilaczy awaryjnych. Kupują wszystko.
Kolega kupował kilka miesięcy temu Sinus pro 800 za 700 zł.

P.S.
Sprzedam swojego Volta Sinusa pro 800 za 1400
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaniżaj cen i nie psuj rynku, proponowałem swojego używanego za 1600zł 😁

Stawka VAT na energię 23%

Po preferencyjnych 2000kWh stawka 0,86zł w Energa + przesył niezależnie od grupy taryfowej (obowiązuje całą dobę)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie retoryczne. Czy 1 kg masła kosztuje w tym samym sklepie tyle samo co 0,75 kg masła ? 🙂

Raczej nie no bo jak ?. Inaczej raban z miejsca na 150 fajerek.

Ale pgg rządzi się swoimi prawami i nigdy nie przestana mnie zadziwiać 🙂 

karlik.png.b81f06432db5f8dd72a95ade7a6fc78d.png

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do jakiegokolwiek sklepu z masłem. Porównaj sobie ceny. Zobaczysz jak się zdziwisz. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie tego po 1770,to kupisz ten za 1770, w PGG wszystko będzie sie zgadzać 😉

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, daromega napisał(a):

Pytanie retoryczne. Czy 1 kg masła kosztuje w tym samym sklepie tyle samo co 0,75 kg masła ? 🙂

Raczej nie no bo jak ?. Inaczej raban z miejsca na 150 fajerek.

Ale pgg rządzi się swoimi prawami i nigdy nie przestana mnie zadziwiać 🙂 

Dzisiaj jest tak:

image.thumb.png.4075b104edc454ee3a39636910c5c8b1.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się trend okresowego ocieplenia odwróci co jest naturalne i cykliczne, wróci cykl śnieżnych i mroźnych zim to wiatraczki i słoneczko jak widać na próbce niżej nie dadzą rady nawet wspomagać węgla, a do atomu daleka droga. Dobrze żeby ten cykl odwrócił się już teraz póki jeszcze coś zostało. Kubełek zimnej wody na głowę za x lat może być mocno spóźniony, bo ani węgla ani atomu nie będzie. Nawet nie ośmielę się prognozować cen za prąd i ogrzewanie jeśli do tego dojdzie. 

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/dominacja-wegla-w-energetyce-najwieksza-od-lat-panele-zasypane-sniegiem-wiatraki/gqetfws

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wy tu pewnie jesteście na etapie szukania choinek na święta a ja postanowiłem w tym roku trochę niestandardowo kupić sosne do domu😉l

Niestety w kawałkach i bez igieł ale wszyscy będą zadowoleni.

IMG_20221215_123350.thumb.jpg.d0f944aefbca6f6dbfa9b72c6d0ff4f0.jpg

Wcześniejszy zakup 4mp u tego handlarza palę do dzisjaj ok 1/4-1/5 się jeszcze suszy. Koszt wcześniejszy 800zl plus 1,5mp osiki z wiosennego zakupu ok 200zl, węgla może z 50kg.

To co na zdjęciu 900zl i raczej suche i gotowe do palenia więc jutro będzie co robić.

 

Powiem tak w porównaniu do zeszłych sezonów to drewnem mnie wychodzi chyba lekko taniej ale komfort w domu jest dużo wyższy. Palę od 7-8 do ok 21-22, przy mrozach poniżej -5 wrzucam 5kg węgla na noc.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrócę jeszcze do cen prądu. To co wklejałem okazało się faktem (ENERGA):

https://www.energa.pl/dom/obsluga/taryfy-i-cenniki.html

image.png.f0c91c21f949e0247f8580ced038b891.png

 

Teraz cennik opłaty sieciowej:

image.png.3b27fcfa79baeb910c12d1458ce48543.png

 

To w sumie ile wyjdzie za kWh (+-5groszy)?

G11, G12W ?

 

Szczerze mówiąc to ciężko jest to zrozumieć 🤣

 

 

PS

Strona:

http://www.cena-pradu.pl/tabela.html

 

Sugeruje:

image.thumb.png.f5e51215ca16fc61dcfadcd5870c44a8.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.