Skocz do zawartości

Panstan

Stały forumowicz
 • Zawartość

  227
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Panstan w dniu 17 Marzec 2018

Użytkownicy przyznają Panstan punkty reputacji!

Reputacja

9 Neutralny

O Panstan

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Piece akumulacyjne,zduństwo tradycyjne

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  lata 80-te czyli klocek
 • Instalacja
  grawitacyjna, 30 lat jeszcze młoda
 • Kocioł
  KUS I DS 15 kw

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Panstan

  SETLANS AIR 21 kW - użytkowanie i modernzacja kotłowni

  Ten sposób podłączenie klapki mnie nie zawodzi,bardzo czuły nigdy nie przeciąga.
 2. Panstan

  Defro Wysoka temperatura

  Chodziło o wizualizację ogólną,kocioł ten sam.. Autor już chyba nie ma szamotu na 3 sciankach,nic nie stoi na przeszkodzie,aby wypróbować 1 czy 2. Termometr spalin to rzeczywiście niezbędny .
 3. Panstan

  Defro Wysoka temperatura

  tutaj masz I część z kilku nt Defro Optima 20 kw. Autor opisuje swoje doświadczenia z tym kotłem,który był za duży,więc go zmniejszył. Podstawa to oczywiście szczelny kocioł,jak koledzy zauważyli i da się palić. Sam kiedyś miałem wątpliwą przyjemność palić w starym kotle koksowym SKI 17 kw, po uszczelnieniu,dorobieniu KPW i zmniejszeniu tyłu rusztu śmigał na węglu od góry dość przyzwoicie,na stałej szczelinie.
 4. Panstan

  Dopalanie płomieni w gs

  a potem nadeszła era mtadeusza i wszystko trafił....ehemmm....
 5. Panstan

  Skład opału Lublin - Ceny opału

  Ceny trzymają się od jesieni,no ale 11 mln t ruskiego węgla zrobiły swoje ;).
 6. Panstan

  Skład opału Lublin - Ceny opału

  Podkarpacie przy A4 niedaleko Dębicy. Blisko 200 km od Wesołej. To cena za orzech II,który jak wiadomo jest tańszy od kostki i orzecha I. Co w tym dziwnego? cena na stronie PGG 671 PLN brutto. Transport,marża i cena by się zgadzała.Ruski jak wspomniałem ok 760 Pln,choć można spotkać i tanszy.
 7. Panstan

  Skład opału Lublin - Ceny opału

  Tak to z grubsza by wyglądało, u mnie na pobliskim składzie orzech II Wesoła 820 PLN a ruski orzech I 760/t.
 8. Panstan

  Piecbud kj-wd, zasypowy 5 klasy

  Odpowiedź na to pytanie znamy już dawno,producenci,nie zmuszani przez wyśrubowane normy,klepali kotły o sprawdzonej i niesprawdzonej konstrukcji,a klient nie patrzył na komin tylko ładował w kocioł paliwo. Dużo pomogło rozpowszechnienie internetu pod przysłowiową strzechą,gdzie ludzie zaczęli wymieniać się doświadczeniami,zaczęli ludzie bardziej świadomi procesów spalania,praktycy,którzy we własnych kotłowniach eksperymentowali już kilkadziesiąt lat temu. Nowe medium -internet pozwoliło dotrzeć do ludzi,którzy byli zainteresowani w poprawie spalania we własnych kotłach. 10-12 lat temu szlak przetarł Last Rico z paleniem od góry a potem już poszło. Duże znaczenie miały tu też ciągłe podwyżki cen węgla, wydajniejsze palenie pozwalało zaoszczędzić trochę grosza,mniej kopcić i nie niszczyć komina smołą i sadzą.
 9. Panstan

  Spalanie pelletu i ekogroszku w waszych kotłach

  otóż wg producenta/dealera stosuje się do paliw stałych także,ciekawa sprawa...ktoś użytkuje?
 10. Panstan

  Certyfikat węgla a lokalny skład opalu

  Akcyza,podatek od luksusu to chyba tylko w Polsce,i to na węgiel. Z drugiej strony państwo musi wielce nie lubić rodzimych przedsiębiorców. Czy w świadectwie jakości podadzą mi kaloryczność?pochodzenie węgla?
 11. Panstan

  Kocioł Ds Mpm

  Najpewniej chodzi o to,że drewno to paliwo odnawialne i neutralne pod wzgl CO2,a węgiel kamienny to surowiec nieodnawialny. Ale co Wam będę oczywiste oczywistości....Nie ma co się czepiać kol Maronka,pisał na szybko,ale dość zrozumiale.
 12. Panstan

  Piec kaflowy. Obsługa i konserwacja.

  W moim piecu chlebowym palę olchą którą po prostu mam, gatunek drewna to sprawa drugorzędna,zwłaszcza że żar usuwamy i żadne zapachy nie przechodzą do potraw.
 13. Panstan

  Piec kaflowy. Obsługa i konserwacja.

  Magia ognia w piecu to coś,co przemawia do wielu ludzi,niektórzy mają na tym punkcie hopla ;). Jestem jaskrawym tego przykładem. Na przestrzeni paru lat w "obejściu" zbudowałem klasyczną westfalkę z piekarnikiem (z cegły),ruski piec (chlebowy)pod altanką, wcześniej murowany grill i gospodarczy piecyk kaflowy,teraz muszę rozwalić starą wędzarnię w garażu bo zabrakło mi kominów....
 14. Panstan

  Piec kaflowy. Obsługa i konserwacja.

  Kolega Mac dobrze prawi. Drzwiczki główne i popielnikowe zakręcamy po wypaleniu paliwa. W czasie palenia popielnikowe uchylone,główne zamknięte przy węglu,przy drewnie można dostarczyć na początku trochę powietrza przez szczelinkę w głównych. Piece mają różną pojemność,każdy użytkownik po pewnym czasie wie ile musi hajcować 2,3,4 h aby naładować piec. Po wypaleniu wsadu zamykamy szczelnie piec jak zauważył kolega Mac. W piecach pokojowych nie stosowano szybrów,zakręcenie drzwiczek zapobiegać miało wychłodzeniu pieca. W piecach kuchennych to już inna sprawa,piece te miały już pewną masę do akumulacji,ale problemem były nieszczelne blaty i blaszane drzwiczki,dlatego stosowano szyber na wylocie do kanału kominowego. nie było to bezpieczne bo pozostałości paliwa mogą wytworzyć tlenek węgla i przy zamkniętym szybrze - wiecie rozumiecie. Nie jest to jednak problem - wystarczy wyciąć 5-10 % szybra (np jeden z rogów zasuwy) przez co powstaje zamierzona nieszczelność. W razie czego tlenek węgle wymiecie do komina,a nieszczelny szyber nie będzie aż tak wychładzał pieca jak jego zupełny brak. prawo budowlane zakazuje zdaje się montażu szczelnego szybra wylocie do komina. Przed sezonem grzewczym warto lekko przepalić piec parę razy,aby usunąć wilgoć,nie pełną mocą.
 15. Panstan

  Ceny Węgla W 2018 Roku.

  Ceny węgla nie wariują,przynajmniej w porównaniu do poprzedniego roku- nie może to jednak dziwić,sprowadziliśmy podobno w 2018 r 17 mln zagranicznego węgla! Na miejscowym składzie Wesoła O II 820 pln, Marcel 830,Bobrek kostka 930, Ruski Orzech I - 760 pln. O tej porze rok temu nie było możliwości zakupu polskiego węgla na okolicznych składach.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.