Skocz do zawartości

Panstan

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  272
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Panstan w dniu 17 Marzec 2018

Użytkownicy przyznają Panstan punkty reputacji!

Reputacja

12 Wysoki

O Panstan

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Piece akumulacyjne,zduństwo tradycyjne

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  lata 80-te czyli klocek
 • Instalacja
  grawitacyjna, 30 lat jeszcze młoda
 • Kocioł
  KUS I DS 15 kw

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. miałem na myśli komorę gdzie jest wymiennik,palenisko oczywiście szamotowe.
 2. autor ma pomkę,zawór 3 drożny itp, z jego filmików wynika,że daje radę, palenisko jest olbrzymie więc może ma rację. Ruscy mało używają szamotu, więc i on użył w komorze czerwonej.
 3. Jak kolega gmaj22 pisze, mniejszy kłopot będzie z pelletowcem,czysto i przyjemnie. Zależy ile idzie ton na sezon i jakie mieszkanie,ale wygoda dla małych oszczędności wtedy warto. Są kompaktowe pelletowce,nie musisz od razu miec zasobnika na 120-180 kg, np taki https://www.kamen.com.pl/produkty/kotly-ecodesign/kamen-perfekt-bio/ Nie reklamuję akurat tego kociołka,chodzi o ideę jakie to może być małe w porównaniu do kosza z boku. W dodatku w "kotłowni" w mieszkaniu.
 4. http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/obwiazujacy-program-czyste-powietrze-/ dokument w pdf obowiązujący od 29 lipca 2019 r.
 5. Chyba,że mamy instalację grawitacyjną,co oczywiście w tym przypadku nie ma miejsca.
 6. No niestety, takim piecem w klasycznej wersji sterować sie nie da,ale to cały jego urok. Możliwości budowy są prawie nieograniczone,to piec komorowy,więc w mniejszym byłaby 1 komora. Może być i pokojowy http://kuznetsovstove.com/en/about-the-new-system podobnie, 1 m2 pow grzejnej to ok 0.5 kw,czyli piec selera to ok 3-3.5 Kw przy czym ważniejszy jest tu rozmiar paleniska i komór wewnętrznych. Pełna moc to przy 2xpaleniu na dobę. Zainteresował mnie właśnie ten pierwszy piec Rosjanina z dużym wymiennikiem i buforem 1000 L, jak opisuje w filmikach jego olbrzymie palenisko ma jednorazową moc 100 kW i wciągu 1h palenia zapewnia mu nagrzanie bufora. Z jego obserwacji wynika,że jednorazowe palenie zapewnia mu komfort cieplny na dobę przy temperaturach do -20* (zdaje sie okolice Permu). przy mrozach -20 /-40* pali dwa razy dziennie. Przy takim palenisku komora jest stosunkowo niewielka,ale większość wytworzonego ciepła akumuluje mu wymiennik,a z jego obliczeń wynika,że gdyby piec/kocioł nie miał akumulacji musiałby mieć bufor 2000 L aby zapewnił mu podobny komfort cieplny przy jednorazowym paleniu. Piec dodatkowo oddaje ciepło w piwnicy,ale nie było by problemem go zaizolować,gdyby była taka potrzeba. Jednym słowem masa akumulacyjna komory (tu pojedyncza ścianka cegły,bez szamotu) oddaje swoje ciepło do wymiennika jeszcze długo po wypaleniu wsadu. No ale do takiego pieca i duża piwnica potrzebna....
 7. Tylko jedno pytanie,spinacz wyślizguje się z tej śrubki po wypaleniu opału zamykając klapkę? (reszta jest zrozumiała) Czy spinacz musi być połączony giętkim materiałem z łańcuszkiem miarkownika? ja akurat jestem zadowolony z działania miarkownika (honeywell) i grawitacji i dałem sobie spokój z przeróbkami wewnątrz kotła (z wyjątkiem blachy przed palnikiem gdy palę drewnem). Jedyny mankament mechanicznego miarkownika,że po wygaszeniu kotła klapka otwarta na max i wychładza kocioł. Sony twój "sterownik" pierwsza klasa.
 8. Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło,metrażu, może będziesz błogosławił mały ruszt i komorę zasypową. Może się też okazać,że mimo małej komory zapalisz raz na dobę i wystarczy jeden ładunek. Mój KUS I 15 KW wg producenta ma tylko 28 dcm3 (a wiec mniej niż Drewmet 9kw). Ogrzewa ok 160 m2 średnio ocieplonego klocka na grawitacji sprzed 30 lat i nie ma prawa zagotować wody. Ja tylko przepalam 14-18h/doba a gdy jest poniżej -15*C kocioł pracuje non stop. Fakt,trzeba podłożyć 2-3 razy przy przepalaniu,ale zawsze ktoś w domu jest. Myślę,że gdyby dom był lepiej ocieplony jeden załadunek wystarczyłby na 12-14h, a teraz po 6-8h trzeba podłożyć,z tym,że 1 ładunek to ok 6-8 kg węgla plus drewno na żar. Dobowe spalanie przy przepalaniu od -5* do -15* C to 20-25 kg orzecha II podobno Wesoła ;).
 9. po modyfikacji rusztu,na położenie bardziej poziome, i ew modyfikacji palnika na wejściu nie dałoby się palić w tym drewnem?
 10. Przecież jest jako dodatkowy moduł-funkcja pid,czyli działa podobnie do tego jak to opisałeś. brakuje w instrukcji słowa "spalin" i w ten sposób funkcja PID odnosi sie do przymykania/odmykania klapki w zależności temperatury KOTŁA. W dodatku nie widzę drugiego czujnika,tego od temp spalin,więc jak zauważył mikkei funkcja ograniczania PP wg wskazań temp spalin nie występuje na razie w Kepasie
 11. Zwykła czarna rura kominkowa,żaroodporna - kwasówka to nie ta parafia Piecyk super,niech służy.
 12. Panstan

  Defro Stary piec Defro

  Bez urazy ale na tym forum jest kilka tematów traktujących o tym kotle,ktory nie jest az taki stary,zeby nie używało go tysiące ludzi.
 13. mało w wody w układzie albo wężownica zarosła/niewydajna
 14. No to zapowiada się kolejny długi temat z eksploatacji,też jestem ciekawy
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.