Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ceny paliwa samochodowego, koszty użytkowania, prognozy na przyszłość...


Animus

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Mam wrażenie, że nie używasz prądu, a sprawa tylko mnie dotyczy?.

Mam PV czyi "na bogato", obojętność jest szkodliwa.

Tracę zaufanie do sterowania z tylnego fotela.

 https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29328504,orlen-sprzedawal-w-czechach-paliwo-taniej-a-w-polsce-prawie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo. Śmiać się czy płakać. Najgorsze jest to, że mogą w tej chwili zrobić co chcą i nikt im nic nie zrobi. Mogą zrujnować Polskę cenami, inflacją i nie poniosą za to żadnych konsekwencji.

Ostatnio rozmawiałem z ludkiem który jest ich fanem (czy fanatykiem). Usłyszałem, że mówili że zrobią wszystko żeby cena od Nowego Roku nie poszła do góry. To o co mi chodzi ? Byłbym bardziej zadowolony jakby poszła do góry cena?

Fanatycy albo są durniami, albo próbują  zrobić z innych durni. Innej opcji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Animus napisał(a):

Mam PV czyi "na bogato", obojętność jest szkodliwa.

Tracę zaufanie do sterowania z tylnego fotela.

 https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29328504,orlen-sprzedawal-w-czechach-paliwo-taniej-a-w-polsce-prawie.html

Hehe.Benzyna 33,90 przy orlenu? To z desiat,pietnaczt lat stare zdejcie..Po co by Czeszi jazdzili k wam pchac samochodowe zbiorniki..??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba faktycznie nie jest zdjęcie bieżące. Hurtowa cena diesla na dziś to 32,70, do tego 21%vat i robi się 39,57. A gdzie jest marża stacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Animus napisał(a):

 

Náchod,aha.Z waszej strony jest tam cisnienie na obnižanie ceny.U nas w srodku jest przy orlenie o 5,-Kč wiecej.Nie bedzie tam taka cena dlugo,bo dopasuja ja szybko do gory dla was.I ja tu w srodku doplace ta roznica by w orlenie nie plakali.Kiedy u was bylo w normie,my placili 47-48.🙂

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy co się wydarzy z dieslem w lutym. Kurs dolara względem złotówki się umacnia, ropa na giełdzie zwyżkuje. Niedawno zostały wprowadzone sankcje na rosyjską ropę transportowaną drogą morską. Tutaj należy się zatrzymać. Jeszcze rynek nie odczuł wszystkich konsekwencji tego embarga. Statki załadowane przez wejściem zakazu mogą i zostaną rozładowane po dotarciu do portów docelowych. Dodatkowo w lutym wchodzi embargo na produkty gotowe z ropy naftowej z Rosji. Wcale się nie zdziwię jak ON pójdzie w okolice 9 złotych. Dostępność będzie, ale cena wywali w kosmos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 zł to może za dużo, ale 8 zł na pewno przekroczy. Teraz są ostatnie dni taniego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas diesel byl ponad 50 korun-10 Zl,to porownywanie owplywnione tež  spadkiem zlotego z 6 do 5,xx.Teraz jest tak,jak poprzed wojna,ale mysle,že do lata ponownie wyrosnie jak szlak.Juž pozwoli naskakuja korunki na najtanszych staciach,gdzie nie maja luzu w cenach.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 12:08, MrWolf napisał(a):

Poczekajmy co się wydarzy z dieslem w lutym. Kurs dolara względem złotówki się umacnia, ropa na giełdzie zwyżkuje. Niedawno zostały wprowadzone sankcje na rosyjską ropę transportowaną drogą morską. Tutaj należy się zatrzymać. Jeszcze rynek nie odczuł wszystkich konsekwencji tego embarga. Statki załadowane przez wejściem zakazu mogą i zostaną rozładowane po dotarciu do portów docelowych. Dodatkowo w lutym wchodzi embargo na produkty gotowe z ropy naftowej z Rosji. Wcale się nie zdziwię jak ON pójdzie w okolice 9 złotych. Dostępność będzie, ale cena wywali w kosmos. 

Szkoda gadać.... tzn. ja sie mniej więcej na to szykuję, że tak będzie. Sam mam Diesla i na chwilę obecna, dokładniej w czwartek jak tankowałem, to płaciłem 7,58 za litr. Za pełny bak zapłaciłem 360 zł. W zeszłym roku płaciłem 250 zł o ten porze. Dwa lata temu..... 170 zł 😕 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu dla zabawy założyłem LPG do diesla. Teraz bawi mnie to podwójnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus z tego co wiem oszczędności w przypadku osobówki nie są zbyt wielkie. W transporcie ciężarowym natomiast było to dość popularne. Jak to wygląda u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same oszczędności może wielkie nie są, gdyż średnio muszę liczyć ok. 3l diesla i 2 l LPG na 100km w jeździe autostradowej, silnik toyoty 2,2l. Piszę że to średnia, gdyż zmienia sie to w zależności od korzystania z obciążenia silnika, ale te 30-40% idzie gazu zamiast ropy. Założone za kilka złotych żeby poprawić osiągi silnika i zmniejszyć dymienie, teraz poprawia ekonomię jazdy.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus Gdzie masz umieszczony wtryskiwacz LPG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysza przed turbo, podawane podciśnieniowo. Kiedyś oglądałem kanał Chrisa, gdzie robił eksperymenty z gazem w dieslu i zrobiłem swoją bardziej uproszczoną instalację.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest do tego jakiś sterownik, czy tak somoistnie zaciąga? W ciężarówkach mieliśmy sterownik który nad wszystkim panował. Była moc na tym LPG. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko idzie na parowniku podciśnieniowym, nie ma żadnej elektroniki, było jedynie strojenie i teraz cały czas nadzór wskaźnikiem EGT.

Kupiłem cały zestaw Staga na konwersję do wtrysku gazu, ale obecny system tak dobrze działa że jakoś nie miałem ochoty na modernizację.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, carinus napisał(a):

Kilka lat temu dla zabawy założyłem LPG do diesla. Teraz bawi mnie to podwójnie.

Każdego jak widać bawi co innego. Mnie bawi najbardziej jak się druga turbina załącza i przy okazji nieustający masaż pleców też. No ale co kto lubi.... Natomiast stado koni musi zjeść więc na to nie patrzę  wcale. 10-11/100 to taka średnia i to trzeba normalnie potencjometrem operować. Jak się bardziej nerwowo nim operuje to wir się robi w zbiorniku. Ale wtedy jest prawdziwa zabawa 🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mój silnik też nie powinien spalać poniżej 7-9l jak u większości użytkowników tego modelu. Nie stać mnie niestety, żeby mi samochód pożerał połowę wypłaty. Oszczędzają bogaci i nam też się opłaci. Tutaj oszczędności wynikły z faktu używania tańszego paliwa, jednak interesował mnie głównie przyrost momentu obrotowego po podaniu dodatkowej dawki gazu i sporo osób które jechało ze mną, było zaskoczonych sporym efektem znikomych przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę podatki o kopciuchów bez 8 euro i tych na bateryjkę wprowadzą więc cieszmy się z oszczędności -  tak szybko odchodzą 🙂 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzeba się cieszyć ze wszystkiego co jeszcze mamy. Już się zabezpieczam i mam jeden pojazd na bateryjkach. Można na takie rozwiązania psioczyć, ale im dłużej nim jeżdżę, tym bardziej doceniam jego zalety, pomimo jeszcze istotnych wad. Niektóre wady sami sobie wmawiamy, po jakimś czasie już ich nie dostrzegam lub poradziłem sobie z niektórymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prąd do bateryjki w bolidach też wymyślą sposób na daniny więc ciesz się tym bardziej. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.