Skocz do zawartości

tomekb

Stały forumowicz
 • Postów

  1263
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  6

Ostatnia wygrana tomekb w dniu 15 Maja 2020

Użytkownicy przyznają tomekb punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Budynek 130m/2
 • Instalacja
  podłogowe
 • Kocioł
  gazowy

Metody kontaktu

 • Adres strony www
  http://www.finish-a.com.pl

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kęty
 • Zainteresowania
  ogrzewaniapodlogowe.pl

Ostatnie wizyty

19252 wyświetleń profilu

tomekb Osiągnięcia

Mentor

Mentor (12/14)

 • Reacting Well Unikat
 • Dedicated Unikat
 • Pierwszy post
 • Współtwórca
 • Maszyna do postowania Unikat

Najnowsze odznaki

35

Reputacja

 1. Woda płynie gdzie ma łatwiej , jak masz jakieś dłuższe pętle to część wody przeleci przez zawór 3d do powrotu a jakaś część przez krótkie pętle . W necie różne rzeczy piszą ogólnie przyjmuje się aby temperatura zasilania podłogowego nie przekraczała około 45stC, a wszystko zależy od tego jak jest wykonana instalacja ,oraz od tego jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. jak dasz pompę za zawór 3d to będzie lepiej .
 2. Zawór zwrotny dlatego aby pompa nie podbierała z powrotu . A z siłownikami może być ciężko je założyć, bo drzwiczek może się nie dać zamknąć .
 3. Możesz, tylko bez dodatkowej pompy się nie obejdzie ,oraz bez zabezpieczenia, które nie pozwoli puścić na podłogę zbyt wysokiej temperatury . Możesz np. zastosować pomiędzy belki taki układ jeśli masz masz kocioł na pelet to będzie działało
 4. Pytanie jak to było wcześniej skręcone , takie zestawy dobrze pracują z kotłami węglowymi ,czy też na pelet , ale gorzej z kotłami kondensacyjnymi , muszą być dobrze ustawione i dobrane parametry pomp. Proponuję Ci taki zestaw i będzie bez problemu .
 5. Witam , pomijając to że to rozwiązanie jest złe to brakuje pompy do podłogówki , co jest źródłem ciepła , na którą rurę przychodzi zasilanie ? Zobacz sobie jak to być powinno jak już masz taki układ , wpisując w przeglądarkę TECE 2w1 .
 6. Witam , wszystko zależy od tego czego oczekujesz ,oraz ile chcesz przeznaczyć na to kasy . Czy np. potrzebujesz ,,manewrować " temperaturami w każdym pomieszczeniu bo tak potrzebujesz , czy jednak zależy Ci na stałych temperaturach w danych pomieszczeniach. Jeśli twój kocioł nie ma możliwości podpięcia pogodówki ( co trzeba by sprawdzić ) to najprościej możesz to zrobić tak : 1. Zamiast tego zaworu termostatycznego możesz zastosować zawór 3d z siłownikiem o takich samych wymiarach ( zdjęcie poniżej) do tego sterownik,, I1 " , który obsługuje pogodówkę ,oraz siłownik . Możesz też podłączyć pod niego pompę oraz moduł internetowy . Ustawiasz krzywą grzania i zapominasz o wszystkim . Jeśli jednak chcesz sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu bo np. z saunny w piwnicy korzystasz raz na tydzień , to wtedy . 2. kupujesz siłowniki NC 230v , do tego listwę L-8 , plus termostaty do każdego pomieszczenia maksymalnie 8 szt . możesz też dodać do tego moduł internetowy , do listwy możesz też podłączyć pompę oraz styk rozwierny od kotła . Jak jesteś zainteresowany wyceną to proszę na priv .
 7. Zgłoś się do kolegi @sambor policzy Ci to wszystko i będziesz zadowolony ,przede wszystkim będziesz pewien, że masz dobrze zrobione.
 8. Woda płynie tam ,gdzie ma łatwiej i jeśli w pierwszym przypadku jest mniej rury to ten opór będzie mniejszy, ale jeśli jednak będzie potrzeba zrównoważyć te obwody tak, aby przez ten odcinek 90m popłynęło tyle samo litrów co w innych 50m odcinkach, to trzeba będzie zrobić ,,opór za pomocą np. rotametrów " i prawdopodobnie wtedy opór na równych pętlach 70m będzie mniejszy w stosunku do pierwszego przypadku . Wracając jeszcze do tematu ważne jest też to, jaki jest długi odcinek od kotła ,bufora, ( sprzęgła ) do tych rozdzielaczy.
 9. @samborJak najbardziej się zgadza i nawet nie ma dyskusji że , najlepiej zrobić wyliczenia , oraz projekt, podejrzewam też, że obwody na pewno będą dłuższe niż 50m i najlepiej zasilić to dwoma parami przyłączy, ....ale jednak będę się upierał , że przy przepływie około 1,5l/m na obwód i przy tak małym oporze (50m/b rury ) to zasilanie 32 dało by radę. ;) 😉
 10. Jeśli np. będzie 17 obwodów po 50 m/b . to 32PP wystarczy , ale jeśli będzie po np. 100m to będzie mało .
 11. Do sprzedania bardzo dobre jakościowo zawory do wody użytkowej i nie tylko , firmy Kemper . Zawory są 1/2" i 3/4" pozostało po kilkanaście szt . Cena za jeden zawór to 36 zł . Zawór a dokładnie długość głowicy można przycinać na potrzebny wymiar w zależności jak głęboko jest osadzona rura pod tynkiem .
 12. Witam , tak jak kolega wspomniał twoje rotametry powinny być zamontowane na zasilaniu, a czy to zasilanie jest na górnej belce czy dolnej to już musisz sobie sprawdzić, ważne jeszcze jest to że jak zamieniasz rotametr np. na dolną belkę to musisz też przekręcić dolny nypel , w 99% przypadków rotametr tworzy kpl. właśnie z tym dolnym nyplem. ?Jak jesteś pewien, że wszystkie są otwarte i nie działają to sprawdź czy ta podłogówka miała przelane pętle , tak aby w nich nie było powietrza . Najczęstszy błędem jaki robią użytkownicy a nawet,, instalatorzy" to przelewają takie pętle przez instalację w której dopływ do wody w kotle jest na powrocie, i próbują tak odpowietrzać rozdzielacz. Niestety konstrukcja przepływomierzy nie pozwoli na odpowietrzenie w ten sposób instalacji , dlatego najpewniej zrobić to przez odcięcie rozdzielacza od instalacji na zaworach głównych ( kulowych) i podłączyć do belki zasilającej węża z bieżącą wodą za pomocą zaworków spustowych, zgodnie z kierunkiem przepływu rotametru , a do dolnej belce do takiego samego zaworka podłączyć kawałek węża którego najlepiej włożyć do wiadra w którym będzie widać ile bąbelków jest w instalacji . Pozdrawiam Tomek B .
 13. Witam , czy dasz trójnik czy tak zrobisz to będzie bardzo podobnie , tak jest oczywiście schludniej i jeśli wielkość przyłącza jest odpowiednio dobrana do tych wszystkich pętli to jest Ok, ale jeśli nie to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie dwóch par przyłączy, które będą zasilane z kotłowni . Pozdrawiam Tomek B
 14. Witam , masz pewnie twardą wodę . Co jakiś czas w ciągu roku należy załączyć pompę i ruszyć zaworem .
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.