Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, o6483256 napisał(a):

To w sumie ile wyjdzie za kWh (+-5groszy)?

To jest Orlen to ja myślę ze stanieje bo tylko tam takie cuda 🙂 . 30 grudnia na 5% wacie diesel był 7,55. Dzisiaj na wacie 22% jest 7,35. Tak ze idzie w dobrą stronę.......

Tam cały sztab i burza mózgów nad tym pracuje, żebyśmy mieli taniej ........ A tak na serio to się za 1,5 miesiąca wyjaśni coś jak przyjdzie rachunek. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ON, to tak optymistycznie bym nie patrzył. Teraz odebrali sobie troszkę od koryta, a od 1.02.2023 będzie taka narracja.

Unia zablokowała cenę paliwa z rosji i teraz musimy kupować drogą. Gdyby nie Unia, to w Polsce by było dobrze.

A tak w ogóle, to wina Tuska. 🙂 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967

Kompletnie niczego sobie nie odebrali. Nastąpiła tylko zmiana rachunku do wpływów. Poza tym nic się nie zmieniło i nie zmieni. Masz płakać i płacić, i tyle twojego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tutaj o paliwach, a ja czekam kto mi obliczy ile kosztuje kWh w nowych stawkach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Gdyby nie Unia, to w Polsce by było dobrze

https://wolnemedia.net/czeka-nas-weglowa-masakra-i-obowiazkowe-remonty-budynkow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Taaak, szczególnie wzory pozwalające obliczyć stawkę 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wzory, tylko o ceny. Wzory, to oni sami nie są wstanie wytłumaczyć. Szczególnie jak jesteś prosumentem i masz taryfę G12w. Kiedyś się poświęciłem i doczekałem po godzinie i dwudziestu minutach wewnętrznej dyskusji między konsultantami jak to obliczyć. A jak się spytałem o bilansowanie międzyfazowe, to babka się poddała i powiedziała, że nie wie i mam napisać e-mail. Napisałem i przysłali mi wzór ze strony. 🙂 Czyli dalej nie wyjaśnili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@popo76 I Ty w to wszystko wierzysz ? Kiedyś na pewno odejdzie ludzkość od paliw kopalnych, ale nie w tym wieku. Co do ociepleń, to nikt Cię nie zmusi do ocieplenia. Będziesz najwyżej płacił rachunki za ogrzewanie, a z drugiej strony idzie ocieplenie klimatu, to po co ocieplać, jak będzie ciepło. Same zaprzeczenia, a życie to i tak skoryguje.

W życiu bym nie pomyślał że kiedyś będę patrzył na zużycie energii do ogrzewania. Rzeczywistość to zweryfikowała finansowo i się dostosowuję, bo nie mam innego wyjścia. Sam od siebie próbuję metodą prób i błędów to wdrożyć u siebie. Kiedyś pewnie dojdę do zerowego bilansu energetycznego, ale ślad węglowy i tak po sobie zostawię. Chociażby ze styropianu którym mam ocieplony budynek. Kiedyś pójdzie na śmietnik. Docieplanie budynków zostawia bardzo duży ślad węglowy. To wszystko jest z produktów kopalnych. Tu się nie ma co oszukiwać. Albo wyprowadzimy się do Afryki pod chmurkę i będziemy Eco, albo dalej będziemy zostawiać ślad węglowy. Nie ma nic pośredniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wacio1967 napisał(a):

@popo76 .... a z drugiej strony idzie ocieplenie klimatu, to po co ocieplać, jak będzie ciepło. Same zaprzeczenia, a życie to i tak skoryguje...

 

Gdybyś odrobił lekcje i sprawdził na czym polega to ocieplenie klimatu, to zobaczysz że zaczyna się bardzo ostra amplituda wahań temperatur. Ocieplenie klimatu nie zawsze tropiki wszędzie, ale szykuj się na krótkie okresy rekordowych mrozów. Ten ślad węglowy idący za ociepleniem budynku bedzie się stopniowo redukował i zmniejszał wraz ze zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2023 o 19:01, o6483256 napisał(a):

To w sumie ile wyjdzie za kWh (+-5groszy)?

Tauron G12w:

Do 2000 kWh | Dzień: 0,89 zł/kWh | Noc: 0,4 zł/kWh

Od 2001 kWh | Dzień: 1,28 zł/kWh  | Noc: 0,98 zł/kWh

Stawki są z YT i gość twierdzi, że otrzymał je dzwoniąc na infolinię.

 

 

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejon Gliwice w Tauronie wychodzi trochę inaczej, ale podobnie. Ceny bez abonamentów z Vat 23%.

Od 2001 kWh | Dzień: 1,2978 zł/kWh  | Noc: 0,9213 zł/kWh do końca 2023 roku.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

 I Ty w to wszystko wierzysz ?

Wierzę, w to i inne rzeczy, w które duża część ludzi nie chce wierzyć a za chwilę okazują się prawdą 🙂 No ale to osobny temat, nie na to forum 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, h3nio napisał(a):

Tauron G12w:

Do 2000 kWh | Dzień: 0,89 zł/kWh | Noc: 0,4 zł/kWh

Od 2001 kWh | Dzień: 1,28 zł/kWh  | Noc: 0,98 zł/kWh

Stawki są z YT i gość twierdzi, że otrzymał je dzwoniąc na infolinię.

 

 

Czyli w ENERGA, rośnie stawka za przesył w dzień?

image.png.58aae21597a67664de7da412302d8fec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@popo76 To będzie tak jak z tymi budynkami które są widoczne na zdjęciach z linku. Zostały wybudowane na szybko w latach 1960 i 1970 i miały przetrwać 50 lat. Potem będziemy się martwić. Mają już od 50 do 60, więc powinny być rozebrane, a na ich miejsce nowe wybudowane. Ale zamiast tego ocieplają i wyglądają jak nowe. Dostosowali się. Postoją jeszcze następne 50 lat. Potem będziemy się martwić. Lub będą się martwić Ci, co mają na własność.

13 minut temu, o6483256 napisał(a):

Czyli w ENERGA, rośnie stawka za przesył w dzień?

 

Musisz sobie sprawdzić indywidualnie, jaki masz koszt dystrybucji. W różnych rejonach kraju, nawet u tego samego operatora są różne ceny. Nie są to duże różnice, ale są. W linku co wcześniej tam podałem znajdziesz swoją, obowiązującą w Twoim rejonie stawkę.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 policzyłem stawki dla Energa G12w i wyszło mi tak:

Do 2000 kWh | Dzień: 0,96 zł/kWh | Noc: 0,49 zł/kWh

Od 2001 kWh | Dzień: 1,38 zł/kWh  | Noc: 0,99 zł/kWh

10:55 - korekta, nie uwzględniłem, że stawki opłat dystrybucyjnych również zostały zamrożone do limitu 2000 kWh, więc powyżej tego limitu także ulegają zmianie.

Edytowane przez h3nio
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyborach stawki zamrożone rozmrożą się i będzie na bogato, bo wyższe ceny = wyższe ceny produktów i usług = wyższym wpływom do budżetu. Cena węgla do produkcji prądu nie ma znaczenia. Najważniejsze są wpływy do budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wiadomo od dłuższego czasu. To będzie tylko do 31.12.2023.

Od 01.01.2024 wszyscy dostaną kopa, niezależnie od opcji politycznej. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie w 2024 to bym nie prognozował. Ostatnio nikt nie poradził sobie z prognozą jakie będą ceny opału w 2022r 🤣

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cenami pradu to też kpina. Tak zachęcają na przechodzenie na eko źródła a prąd podnoszą o 250-300 %. Jak już muszą te ceny podnieść żeby starczyło na nowe auta dla zarządu, to mogli chociaż wykazać się resztką rozumu i podnieść bardziej taryfę 1 niż drugą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AG1

To nie jest kpina. To jest tylko kalkulacja. Na razie tymczasowa do końca tego roku. Ja już o tym pisałem wcześniej. Średnia zużycia normalnego gospodarstwa domowego to około 4000 kw/h rocznie. Jak ktoś zachłysnął "luxusem prądu" i wyposażył chatę w prądożerne odbiorniki to i 6000 braknie.  A tam u góry ktoś z kapelusza wyczarował 2000 bo stwierdzili, że tyle łupienia na ten rok musi wystarczyć. To się nazywa stopniowanie obciążeń. W kolejnym roku i kolejnych wydoją coraz więcej, aż się w końcu zadłużysz i będziesz niewypłacalny. Wtedy mają dopiero prawdziwą władzę jak jesteś golas i masz na szyi bankową smycz. Jesteś wtedy zgaszony a więc posłuszny i można takimi łatwo sterować. Tutaj wielu ludzi dla oszczędności pali dalej w zasypowcach drewnem i wydaje im się że system oszukali. No więc udowodnią im w nie za długim czasie cenami prądu, paliwa, cenami w sklepach etc. że jednak niczego nie oszukali.

Wracając do prądu to wszystko jest skrupulatnie zaplanowane i zamierzone. Pozostawili namiastkę fotowoltaiki żeby było jakieś złudzenie opłacalności obecnego tworu, i dowalić ceny za 1kwh żeby ludzi poskręcało. Na razie w 2023 sielanka. Ten rok jak ktoś po oszczędza jeszcze go nie zabije. Ale w kolejnych trzeba szykować się na rachunki oderwane od rzeczywistości. Takie jak za gaz dostają obecnie firmy i się zwijają jedna po drugiej.

Jak tak się rozejrzeć i posłuchać co tam w eterze niesie, to młodsi ludzie którzy mają życie przed sobą, dzieci do wychowania kredyty za chałupy na karku, muszą coś zrobić żeby nie zatonąć już, nagle. Więc się szarpią na prawo i lewo bo wyjścia nie mają. 

Starsi tak od 60+ mają już na to wszystko totalnie wywalone. Żadna grubsza inwestycja nie ma sensu w ich przypadku bo nigdy im się to nie spłaci. Przeżyć w miarę spokojnie bez bankowej smyczy do końca jakoś i tyle....... Takie są obecnie perspektywy.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisek jak nic. To nie jest nieudolność rządu i wojna na Ukrainie. To przemyślany spisek 😁

 

Wielcy tego świata chcą przejąć władzę nad światem 😅

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisek, spiskiem, ale putin miał dobry plan. Uzależnić całą Europę od rosji, a potem dyktować warunki. Przejechał się tylko na oporze ze strony Ukrainy. Jakby poczekał kilka miesięcy, to chyba by mu się udało. NS2 by pracował pełną mocą, byłaby jesień i nie byłoby czasu na reorganizację dostaw paliw.

Wniosek jest jeden. Jak najwięcej OZE rozproszonych po całej Europie, kraju, regionie (co kto woli). Do tego małe elektrownie, a nie takie molochy jak teraz. Jedna bombka i nie ma elektrowni.

Powinno to działać jak internet. Jedno źródło odcinasz, to łączysz się z innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2023 o 15:27, o6483256 napisał(a):

kto mi obliczy ile kosztuje kWh w nowych stawkach 😁

Jak się okazuje nikt nikt już niczego nie musi pokazywać.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8618516,struktura-cenowa-energii-sprzedawcy-pradu-projekt-rozporzadzenia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.