Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, buska3 napisał(a):

O czym wy gadacie, u mnie gmina powiedziała jasno, że jak kupię u nich to nie obchodzi ich PGG i mogę tam kupić ile chce. Ważne dla nich jest czy nie kupiłem za 996,60 zł czyli zakup na preferencyjnych warunkach ustawionych przez rząd. Proszę dowiedzieć się u źródła za czym ktoś coś napiszę. Tak samo byśmy nie mogli kupić węgla na składach czy sieciówkach poniżej 2000 tyś jak będzie za tyle 🙂 . I już widzę jak każda gmina/miasto wszystkich weryfikuję czy kupili od stycznia taniej lub po zakupie u nich.

Bez nerw! U źródła powiadasz? Mówisz i masz:

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

Art. 10. 1. Wniosek o zakup zawiera:

1) imię i nazwisko wnioskodawcy;

2) adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny;

3) adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wnioskodawcy;

4) określenie ilości paliwa stałego, o zakup której występuje wnioskodawca w ramach zakupu preferencyjnego;

5) informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu preferencyjnego;

6) oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2:

a) pkt 1 – w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r.,

b) pkt 1 i 2 łącznie – w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu od dnia 1 stycznia 2023 r.

2. Informacje przedstawione we wniosku o zakup składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Z powyższego wynika, że wasz wójt nie umieszczając w formularzu wymaganego ustawą oświadczenia, naraża się na zarzut, co najmniej, niedopełnienia obowiązków. Dodajmy, że nie ma jednolitego wzoru wniosku. Ustawa zobowiązuje jedynie do umieszczenia powyższych rubryk i oświadczeń. Urzędnik udzielający informacji, zobowiązany jest do zapoznania się z obowiązującymi przepisami. Z pewnością nie jest on źródłem prawa.

Nakreśliłem jedynie z grubsza stan faktyczny. Wnioski proszę wysnuwać osobiście.

2 godziny temu, buska3 napisał(a):

Dokładnie to samo robię, nawet ostatnio karzę odpowiadać elektronicznie na epuap, bo listownie już nie chce. A rodo także obowiązuje PGG i ciekawe jak bez sądu ominą to kontrolerzy.

Niczego nie muszą omijać. Uprawniony podmiot kontrolny ma prawo zadać pytanie, czy dany obywatel dokonał transakcji, a PGG ma obowiązek odpowiedzieć. RODO chroni jedynie przed użyciem danych, wykraczającym poza zakres czynności dotyczących sprawy.

W dniu 1.11.2022 o 19:50, der napisał(a):

Nie wszystko jest takie biało czarne jak te worki. Kiedy na sprawę spojrzy się szerzej, to jest kto rządzi w Stalowe Woli, skąd wzięli węgiel pomimo nie podpisanej jeszcze przez Dudę ustawy, oraz pamiętając o nadchodzących wyborach parlamentarnych i samorządowych, to sprawa nabiera innego kolorytu. 

Wzięli z tego samego miejsca, w którym bierze się po uchwaleniu ustawy. Nie było zakazu. Wielu włodarzy tak zrobiło. O ustawę upominali się pozostali samorządowcy, to uchwalono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mikus39 napisał(a):

Ja powiem tak. Moja firma duuuuża ( nie moja, tylko pracuję) kupiła eko? groszek nasz rodzimy w pierwszej dostawie, Karlik . w miarę OK. druga dostawa KOLUMBIA. każdy obiekt z zabudowanym ekogroszkowcem - problem ze spalaniem. Testowany, sprawdzony, z certyfikatami? Nie sądzę.

 

Obsługujący te kotły wie, że przy zmianie dostawcy trzeba nieraz trochę pogrzebać w sterowniku? Jak wie, to potrafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak w ustawie jasno zapisanego okresu trwania sezonu grzeczego 2022/2023. Nic nie stało na przeszkodzie by poprzedni zakończyć w z końcem czerwca i na ten okres dokonywać zakupów w PGG. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze mi powiedz/udowodnij ze wegiel zakupiony w kwietniu 2022 jest na sezon 2022/2023 a nie na 2030

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2022 o 14:20, lriuqs napisał(a):

nie nabył paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023

A co jeżeli zakupiłem paliwo stałe na sezon 2023-2024, bo na 2022-2023 już miałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Animus napisał(a):

1 .04. 2023r.takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Tam gdzie gminą zarządzają nadający się do tego ludzie, sprzedają już od kilku tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z jakością tego węgla, tam gdzie sprzedają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzany palnikiem na łopacie to żaden się nie zapali. Spróbuj takiego eksperymentu z naszym polskim to wynik będzie taki sam. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MrWolf napisał(a):

Podgrzany palnikiem na łopacie to żaden się nie zapali. Spróbuj takiego eksperymentu z naszym polskim to wynik będzie taki sam. 

Brunatny się zapali -aktualnie znów słuszny i legalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sobol napisał(a):

Tam gdzie gminą zarządzają nadający się do tego ludzie, sprzedają już od kilku tygodni.

Towar z wypełniaczem jak z supermarketu?takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Gminie taka informacja WAŻNE! 
Prawa zakupu węgla od gminy nie będą mieć osoby, które już zakupiły węgiel po cenie niższej niż 2000 zł. Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa reglamentacja.

Ciekawe co mają powiedzieć Ci co mieszkają całą rodziną wielopokoleniową w jednym dużym domu. Im się już nie należy. Jakby mieszkali w trzech domach po 100m2 to każdy by dostał, ale mieszkają w jednym 300m2.

Pewnie dostaną informację że są niegospodarni, albo chrust mają sobie iść pozbierać. Jest Ich dużo, to dadzą radę.

Parodia rządu. Nawet kabarety mają już problem z pomysłami na absurdy. Mają ostrą konkurencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, arekkk napisał(a):

Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.

Podpisywac i brac. Zapis martwy i nie do realizacji/egzekwowaniu w praktyce. Wegiel ktory nawet kupiles juz dawno soaliles i do sezonu nie doczekal…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ich w ogóle będzie obchodził fakt użycia czy też nie, kupionego wcześniej węgla. Tam jest zapis tylko o zakupie, więc kwestia zużycia może nie mieć znaczenia. Kupiłeś to znaczy, że się już nie należy. Jak zwykle wszystko jest płynne i zależne od interpretacji nawet nieco absurdalnej. Powinno być czarno na białym tak i tak. To wolno, tego nie wolno i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Ciekawe co mają powiedzieć Ci co mieszkają całą rodziną wielopokoleniową w jednym dużym domu.Ci co mieszkają całą rodziną wielopokoleniową w jednym dużym domu. Im się już nie należy. Jakby mieszkali w trzech domach po 100m2 to każdy by dostał, ale mieszkają w jednym 300m2.

Jeszcze w kwestii strat ciepła na m2, przecież domy są  miej ocieplone, inne bardziej, dodając wschodnie regiony w Polsce gdzie jest w sezonie grzewczym zimniej, z tymi przy Odrze. 

57 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Parodia rządu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się za pisanie przepisów i ustaw biorą ludzie nie mający bladego pojęcia o temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dobry żont, a ludziom rzyje śę coraz lepiej.

Wystarczy być wyedukowanym.

 

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Animus napisał(a):

Jeszcze w kwestii strat ciepła na m2, przecież domy są  miej ocieplone, inne bardziej, dodając wschodnie regiony w Polsce gdzie jest w sezonie grzewczym zimniej, z tymi przy Odrze. 

 

Jakby mieli wszystko rozkładać na czynniki pierwsze, to wypłaty zaczęłyby się w 2025r. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypłaty jak to wypłaty, mogą poczekać 🙂 ale sprzedaż na sezon 22/23 od 25. 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.