Skocz do zawartości

Sławek007

Stały forumowicz
 • Postów

  221
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Zawartość dodana przez Sławek007

 1. Ale nie podałeś wszystkich danych. Końcowa cena gazu dla klienta składa się z ceny gazu plus ceny za przesył. Nie podałeś ceny przesyłu. To co wyjdzie mnożymy przez współczynnik konwersji i mamy cenę za metr sześcienny. Współczynnik konwersji jest zmienny. Waha się w przedziale 10,8-11. Cena gazu jest jednakowa, ale przesył może się różnić. Choć w PGNIG to chyba ze 2-3 grosze różnicy max za kWh. Wiec orientacyjnie jest tak jak napisał @marcin
 2. W Amsterdamie od kilku dni węgiel tanieje. Kosztuje obecnie cena wróciła do wartości z przed miesiąca. Gaz też w dół.
 3. Ja mierzę w tym miejscu gdzie jest miejsce do zamontowania czujnika. Tam zresztą jest wsadzony czujnik. Temp. w ostatnim tygodniu temperatura średnia 30,5 max poniżej 35
 4. U mnie (odczyt mam raz w roku w grudniu) wg wyliczeń z grudnia 2020 r. 1m3 to trochę więcej niż 10,8kWh. Zresztą na fakturze jest ta informacja - współczynnik konwersji.
 5. Ale to są same ceny za gaz. Za przesył nie ma.
 6. Jeszcze na jakiej wysokości jest czujnik temperatury? Może grzejesz mniej niż te 120l. Jak nic się nie zmieniło, to cyrkulację bym wyłączył do testów. Może rurki bez izolacji ogrzewają mury, stropy itp.
 7. Nie widzę cyfr. Za kiepskie zdjęcie. Jak podasz mi jakie są wartości przesyłu i gazu za kWh, to Ci podam. Pewnie płacisz bez akcyzy?
 8. Z tą 1/3 wartości puszczenia przez komin ceny kotła przez sezon to się nie zgodzę. Na pewno paląc na niższych mocach masz dużo niższą sprawność. Jednak jak nie będziesz starała się modulować na 10-15% mocy palnika, to takich strat nie będzie. Jakbyś próbowała go utrzymać na mocy 3-4 kW w pracy ciągłej, to rzeczywiście sprawność mocno by spadła. Myślę, że jak pozwolisz mu modulować do mocy min. 25%, a później pozwolić się odstawić to tragedii nie będzie. Pewnie częściej trzeba będzie go czyścić. Też 8 sezonów miałem kocioł Ogniwo 25kW, a potrzebowałem kotła max 15-16kW i to w najgorsze zimy przez kilka dni w roku i nie całą dobę. Przez większość część sezonów kociołek za bardzo nie miał co robić. Dopiero jak średnia temp. dobowa spadała gdzieś poniżej 0, to już pozwalałem mu pracować ciągle. Teraz mam kociołek 13,3 kW z palnikiem 15kW. Po sezonie będę mógł napisać, czy i jakie są zyski na opale względem lat ubiegłych. Ja będziesz wiedziała jakiej mocy kotła będziesz potrzebować, to można wymienić np. palnik na mniejszy czy ten w jakiś sposób zmodyfikować. Mniej więcej jak średnia dobowa będzie wynosić około 0 stopni, to będziesz wiedzieć jaki kocioł potrzebujesz. Można przyjąć że to 50%mocy kotła.
 9. Chyba, że komuś zaświta, że tak szybko od węgla nie da się odejść. Jak widać w tej chwili jest większe zapotrzebowanie na węgiel na świecie od wydobycia. A kurek z gazem można przykręcić jak obecnie i problem. A energii odnawialnej brak, szczególnie z tych banków energii [emoji3]
 10. Jeśli sterownik ma takie ograniczenie, to włącz pompę na stałe do gniazdka albo wyciągnij czujnik CWU. Jeśli sterownik pozwala, to możesz skalibrować czujnik by pokazywał temp. np o 5 stopni od rzeczywistej. Jeszcze inna opcja, to sprawdź czy w sterowniku nie masz możliwości włączenia ochrony powrotu poprzez pompę CWU. Niektóre mają taką funkcję.
 11. Jak masz dobrze skalibrowany czujniki to może być 61. 66 też nic nie zepsuje, bo nie nagrzejesz więcej niż temp na kotle. Jak czujniki nie są skalibrowane, to może być sytuacja, że pompa CWU Ci się wyłączy bo osiągnie 61 stopni, a kocioł będzie miał poniżej 60. Dobrze aby rurki do boiler były zaizolowane i nie oddawały dodatkowo ciepła do otoczenia, bo to straty.
 12. Na pewno koszt opału jaki wydasz przez lata przy załączonej pompie CWU będzie mniejszy niż koszty przeróbki. Ci co testowali pisali o większym zużyciu opału o 1-1,5 kg na dobę. Ja przerobiłem, bo akurat modernizowałem kotłownie.
 13. Też przez 8 lat miałem zawór 4D (1 cal) bez pompki na powrocie . Ochrona powrotu działała gdy zawór był odkręcony maksymalnie naokoło 30-35%. Przy odkręceniu go na 40% powrót był już zimny. Radziłem sobie tak, że jako ochronę powrotu załączyłem pompę CWU na stałe, tzn. temp CWU ustawiłem wyższą niż temp. kotła. Pompka ta pracowała na najniższym biegu. Minusem tego rozwiązania, to to że temp w boilerze równa jest temperaturze w kotle. Ale instalacja działał stabilnie. Zbiornik CWU, to taki bufor instalacji. Możesz tak u siebie włączyć na kilka dni i zobaczyć czy się sprawdzi. Ustaw kocioł na 60 stopni i zobacz ile będzie miał powrót. W tym roku przy modernizacji kotłowni zamontowałem pompę na powrocie z 4D i nie muszę grzać CWU jak nie muszę. Możesz tą LFP założyć na powrót. Ona ma min. zużycie 6W.
 14. Też mi szumiały grzejniki jak większość termostatów się domknęła. Zmiana biegu z trzeciego na drugi się u mnie nie sprawdziła, bo nie dogrzewało mi wtedy najwyższego, trzeciego poziomu. W tym roku udało mi się zdobyć pompę Wilo Stratos 1-6 i szumy ustały. Pompa moduluje mocą u mnie pomiędzy 6-41W
 15. Jak piszą w artykule podanym przez Ciebie, ludzie przechodzą do PGNIG, więc nie tak strasznie jak piszą. Przecież my nie wiemy jaka cena prądu, gazy czy węgla będzie w przyszłości. Tylko tyle, że drożej. Nie wiadomo co będzie lepsze. Chiny zaczęły kupować węgiel gdzie się da i nagle węgiel z Rosji w Polsce mocno podrożał, bo zaczął znikać. Kupić bezpośrednio w PGG Karlika, to jak wygrać los na loterii. Ktoś pisał na forum, że chyba ze dwa tygodnie próbował, aż mu się udało.
 16. Nie wiem w podróbce, ale na Technixie mam logo Technix. Poza tym ten ze zdjęcia powyżej ma także inaczej umiejscowione miejsce na dmuchawę. Teraz patrzę i widzę, że inaczej wygląda i ma swój napis X1/4 i coś powyżej.
 17. Ja zawsze lubię podpisać umowę z dużą firmą PGNIG, Tauron (Prąd) niż z firmą "konkurencyjną" czasem tańszą w początkowym okresie. Poza tym sprzedawcę gazu jak i prądu można zmienić. Nie wiem jak gazu, ale prądu raz w roku bez żadnych kosztów. Oczywiście jak, ktoś nie podpisał umowy na czas określony 2-3 lata. Ja mam umowy na czas nieokreślony. Z rok temu kusiła mnie jakaś firma oferując ceną niższa około grosza-dwóch za kWh za gaz, ale chcieli umowę na 2 czy 3 lata. Ja w takie coś nie wchodzę jak mam wybór. Góra na rok bym się zgodził.
 18. Jakby ktoś nie chciał szukać po całym PDF-ie: To poniżej zrzut cennika z PGNIG za gaz oraz dystrybucję dla klientów indywidualnych. Oczywiście ceny netto. Należy doliczyć VAT 23% Ci co ogrzewają gazem mają taryfę W-3.6 lub W-3.9 - 6 lub 9 to ilość odczytów i faktur w danym roku.
 19. Ze strony PGNIG. Wg cennika ważnego od 1 października 2021 roku: Cena gazu: Taryfa nr 10 PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. - tekst jednolity od dnia 1 października 2021 r. Cena dystrybucji: Taryfa nr 9 dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. obowiązująca od 1 lutego 2021 r. Cena dystrybucji nie zmieniła się. Cena węgla z dzisiaj z jednego składu w Częstochowie. Kupują jak widać opał z PGG.
 20. Koszt przesyłki 1 tony na palecie, to tak ze 150 zł za tonę. Nie wszystkie firmy wysyłają. Z reguły Ci ci wysyłają mają wyższe ceny. Ciężko kupić w cenie do 1000 z przesyłką choć się da.
 21. Tu się zgadzam, bo firmy płacą jakieś 40 groszy netto za kWh. Pewnie te ceny się kiedyś zbliżą. Z węglem też nie jest teraz różowo na lokalnych składach u nas. Ekogroszek na zapisy jak w starych czasach [emoji3]
 22. Obecnie cena kWh gazu to niecałe 11 groszy netto plus koszty przesyłu. Razem 18 groszy brutto. Jak był po 8 groszy netto, to z przesyłem było 15-16 brutto. Doczytujcie całość. Sprawdzajcie cenniki. 18 groszy z przesyłem jest już po uwzględnieniu ostatnich podwyżek dla detalistów rzecz jasna. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 23. Ja miałem OEP 25 O jaka zasłonie wylotu spalin pytasz? Ta co zastawia dwa środkowe kanały zaraz przy czopuchu? Te dwie żółte strzałki na zdjęciu z linku poniżej? http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko-plus/ Pewnie u producenta.
 24. Ustawiam taką temperaturę aby było ciepło w domu. Jak w pomieszczeniu spada temperatura, to trzeba ustawić wyższą. Mam to połączone z krzywą grzewczą. Zawór bardziej się otwiera przy spadku temperatury zewnętrznej. Lubię taki komfort termiczny jak grzejniki cały czas są ciepłe. Grzejników nie mam dobranych w odpowiedni sposób, więc niektóre zamykają się całkowicie. Zawsze te same. Pompka działa cały czas. Obieg wyłącza się jak na zewnątrz jest powyżej 16 stopni. Teraz mam pompę z modulacją, to sama reguluje przepływy. Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka
 25. Ja cały czas pisałem, że przy cenie węgla 1000-1200 węgla ceny ogrzewaniem węgla są identyczne. Za 800 zł z przywozem mało gdzie można kupić. Raczej tylko Śląskim i najbliższe okolice. Już u nas ceny workowanego na składach to już ponad 900 zł. W marketach 1000-1400. Z PGG jak się upoluje Karlika to 950. W moim rejonie do cen kopalnianych należy doliczyć 40-50% narzutu i wtedy dowóz jest gratis. Im dalej dowóz droższy. Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.