Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Przy COP3 to ponad 13000kWh cieplnej, sporo. Ja nie przekraczam 11000kWh zapotrzebowania na ciepło.

Dołóż PV.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę coś wymyślić, bo teraz mam:
- kocioł na ekogroszek, za duży, stary, pracuję w deustanie - pali dużo
- piec Kuzniecowa na drewno - świetna rzecz
- klimatyzacja na poddaszu
- wodę grzeję grzałką

Sama grzałka zjada mi nawet 500kWh na miesiąc (7-8 osób korzysta). Na mój gust powinien wylecieć kocioł na ekogroszek. Jest nieefektywny. Mam już grzanie prądem i drewnem, więc może gaz? Mam w ulicy, w płocie mam skrzynkę, z której można skorzystać. Jak myślicie? Jest sens ładować się w gaz obecnie? W planie grzałby wodę cały rok. CO - to będzie zależało od cen i okoliczności. Piec na drewno jest wielki i ma dużą bezwładność, więc pali się w nim raczej, gdy już jest zimno. Poniżej 10 stopni (na zewnątrz oczywiście ;) ).

Instalacja CO jest zamknięta. Kocioł na groszek ogrzewa ją przez wymiennik płytowy. To zapewne ułatwia wpięcie kotła gazowego. Wyleci wymiennik i kocioł zostanie wpięty bezpośrednio w obieg. O ile dobrze rozumuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słychać u innych, to ciężko teraz podłączyć się do gazu. Nie chcą tego robić. Teraz dodatkowo dla indywidualnych odbiorców jest jakaś tam gwarancja do 2027 roku, więc nie mają bodźca aby podłączać i dokładać do użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Ale jakby się dało, to chyba jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, o6483256 napisał(a):

Przy COP3 to ponad 13000kWh cieplnej, sporo. Ja nie przekraczam 11000kWh zapotrzebowania na ciepło.

Dołóż PV.

Dogrzewam jeszcze garaż około 50m2 i tam jest duża strata ciepła .PV jak jeszcze dołożę to już i tak tylko do off-grida mogę 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2027 jest sens. Potem się okaże. Może większość będzie rezygnować? Może ceny gazu spadną i dalej będzie się opłacać ? Tego w tej chwili nikt nie jest w stanie przewidzieć. Na pewno coś bym zrobił z CWU. Na tyle osób, to trzeba się zastanowić nad solarami. O wiele bardziej są sprawne od PV. Z tym że w lecie mogą się przegrzewać, ale dla tylu osób warto nad tym się zastanowić. 500kWh na miesiąc, daje koszt 6000 złotych na rok. Za to można już jakieś solary zamontować, a inwestycja się szybko spłaci i pozostanie tylko "spijanie pianki". Chyba pierwszy raz komuś polecam solary, zamiast PV. 🙂 

7 minut temu, marcus312 napisał(a):

PV jak jeszcze dołożę to już i tak tylko do off-grida mogę 

To nad czy się zastanawiasz ? Ja też część mam w offgrid na zimę. I chyba tak to zostawię, a do sieci założę dodatkowe PV, aby non stop było 9,9kWp.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wacio1967 napisał(a):

500kWh na miesiąc, daje koszt 6000 złotych na rok. Za to można już jakieś solary zamontować,

Pooglądaj sobie ciśnieniowe podgrzewacze wody. Za 6kkz to nawet dwa zamontujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Próbuje się jakoś wstrzelić w cały ten zagmatwany układ manewrując tak nośnikami energii żeby nie przekroczyć tych 2000 kWh.

jak przekroczysz to dopłacisz parę groszy więcej niema sensu się dręczyć pierdołami jest rok wyborczy zrobią wszystko żeby naród był szczęśliwy do 5 listopada

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000 kwh zniknie w domach po pierwszym kwartale max po polroczu wiec rachunki przed wyborami przyjda juz wyzsze. 
O tym chyba nie pomysleli…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HarryH napisał(a):

Z tego co widzę-realnie znika 2 taryfa po przekroczeniu 2000kWh i cena rośnie ok. 6 -krotnie, ale jak pisałem nic pewnego.

W Tauronie trzykrotnie do 98-99 groszy przy 32-33gr  z grudnia 2022.

Jak liczyłem zapłacę około 80% więcej za energię za 7 miesięcy tego roku niż analogicznym 2022 roku (czerwiec-grudzień).

53 minuty temu, PioBin napisał(a):

2000 kwh zniknie w domach po pierwszym kwartale max po polroczu wiec rachunki przed wyborami przyjda juz wyzsze. 
O tym chyba nie pomysleli…

Wg danych na koniec stycznia 2000kWh przekroczę 23 maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W zeszłym roku był niższy VAT.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica (spora) powinna być w dystrybucji między 1, a 2 taryfą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tego co widziałem kilkanaście dni, to dystrybucja robi się identyczna dla obu taryf po limicie i kWh dochodzi do 2 pln, czyli 6 razy więcej od obecnej nocnej taryfy.

Gdzie patrzycie na te ceny - link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taka różnica jest. Wszyscy ulegają jakiejś zbiorowej histerii. Ceny są podane. Wystarczy podstawić je pod odczyty z zeszłych lat i wyjdzie jakiś tam orientacyjny rachunek.

7 godzin temu, daromega napisał(a):

Pooglądaj sobie ciśnieniowe podgrzewacze wody.

One są na prąd. Chodzi o to aby nie były na prąd.

2 minuty temu, HarryH napisał(a):

Właśnie z tego co widziałem kilkanaście dni, to dystrybucja robi się identyczna dla obu taryf po limicie

Nie wiem u jakiego dystrybutora widziałeś. Tauron na 100% ma dużą różnicę w cenie.

Poza tym dystrybucja na terenie kraju "niby" ma być taka sama u wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem głeboko ukryte zasoby (skopiowałem z linkiem) Tak to wygląda dzisiaj na stronie Taurona, czyli dzień i noc 86gr/kWh, a licząc z dystrybucją, ale bez opłat stałych wychodzi ok. 1 pln w nicy i 1,3 pln w dzień. Zatem porównując z ostatnim rachunkiem - w dzień prąd drożeje 2 razy, a w nocy prawie 5, co czyni nocną taryfę zupełnie pozbawioną sensu, bo strata postojowa zje różnicę w koszcie grzania cwu.image.thumb.png.89c00beb68a28506bd6deef2b4c40652.png

image.thumb.png.6315502f7e29bade8895f543b0a7a93f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

One są na prąd. Chodzi o to aby nie były na prąd.

Nie przepływowy tylko ciśnieniowy napisałem przecież. Takie coś

https://proecosolar.eu/pl/7-kompaktowe-systemy-cisnieniowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to piszemy o tym samym. To jest zestaw solarny. I jak już, to próżniowy, a nie ciśnieniowy.

Dla mnie ciśnieniowy podgrzewacz to coś takiego.

image.png.a41f5e14f53beaddcccfef451ecd6e78.png

2 godziny temu, HarryH napisał(a):

Zatem porównując z ostatnim rachunkiem - w dzień prąd drożeje 2 razy, a w nocy prawie 5, co czyni nocną taryfę zupełnie pozbawioną sensu, bo strata postojowa zje różnicę w koszcie grzania cwu.

Przejdź na G11. Będziesz zadowolony.

Nie wiem skąd te rozbieżności w cenach. teraz ściągnąłem cennik z dystrybucji i nie ma tam cen podanych przez Ciebie.

 

cennik.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dzisiaj zrzuty ekranu tak, by adres pozostał widoczny. Ogólnie trzeba skończyć 2000 kWh i faktycznie przejść na G11. Jeszcze 2 miesiące temu grzałem prądem, bo znacznie taniej niż węglem, a tu teraz mocno odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim to zrobisz, to sprawdź sobie ile zużywasz w taniej, a ile w drogiej taryfie. Podstaw sobie pod to 100kWh, przemnóż przez stawki i będziesz miał Swoje porównanie. Będziesz wiedział co wychodzi taniej. U każdego jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zestaw solarny ma tą zaletę, że faktycznie nie zużywa prądu. 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę to zużyje, ale to marginalne ilości. I w tym przypadku musi być UPS. Jak braknie prądu w lecie przy dużym nasłonecznieniu i pompa stanie, to na 100% się zagotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem fakturę za grudzień/styczeń. Wg moich danych zużyłem w tym roku 433kWh, wg Tauronu 447kWh.

Stawki zamrożonej energii zdrożały o 0,5 grosza netto we wszystkich grupach taryfowych.

11 godzin temu, HarryH napisał(a):

W końcu znalazłem głeboko ukryte zasoby (skopiowałem z linkiem) Tak to wygląda dzisiaj na stronie Taurona, czyli dzień i noc 86gr/kWh, a licząc z dystrybucją, ale bez opłat stałych wychodzi ok. 1 pln w nicy i 1,3 pln w dzień. Zatem porównując z ostatnim rachunkiem - w dzień prąd drożeje 2 razy, a w nocy prawie 5, co czyni nocną taryfę zupełnie pozbawioną sensu, bo strata postojowa zje różnicę w koszcie grzania cwu.

To miałeś 20groszy stawkę w taniej taryfie z dystrybucją?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

Troszkę to zużyje, ale to marginalne ilości. I w tym przypadku musi być UPS. Jak braknie prądu w lecie przy dużym nasłonecznieniu i pompa stanie, to na 100% się zagotuje.

To jest zestaw solarny, który nie wymaga żadnej pompy elektrycznej!

 

Ciśnienie generuje woda z sieci.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.