Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Z ostatniej godziny
 2. DzonyZerg

  Tani kocioł HG.

  Właśnie tutaj są problemy. Producenci twierdzą że kotły potrafią palić dość sprawnie bardziej moje drewno niż 20% bez znaczącego uszczerbku na żywności. Dioda mnie to ważne. Przy cenie zrzyn 50pln lub mniej jakaś stara na kaloryczności nie jest dla mnie ważna. Ważne jest to że mogę tym palić. Z Kosowska w zasadzie wjeżdżam na wiosnę do kotłowni. Rzne i układam a później suszę z Zetki i wentylatorem przez komin. Jedna sobota, później tylko chodzę i dorzucam. Niech mi efektywność spadnie i będę płacił 60pln za mp. Dalej mam super. Producent twierdzi że kocioł też nie będzie wcale zabrudzony. Jestem tego ciekaw. Choć zrzyny sosnowe czy bukowe wyschną mi w gorącym i super wentylowanym "garażu". Co do sprawności wymiennika to nie widziałem nigdy czegoś takiego w DTR - jest sprawność ogólnie dla kotła ktora zawiera już proces spalania. 90% sprawności palnika to chyba mało z tego co patrzyłem. No ale masz ciepłomierz więc nie ma co dyskutować. Nie wiem teraz jakie rozwiązanie wybrać bo bez pompy mam na grawitacji ale przekroje rur 6/4. Szukałem pod to ciepłomierza i ciężko. W dodatku on na pewno wprowadza opór. Ciepłomierz jest dla mnie bardzo ważny. Będę mógł sobie bez problemu policzyć co po i ile.
 3. sambor

  Tani kocioł HG.

  Na pewno temat wilgotności trzeba mocno zagłębić- to najważniejszy problem przy spalaniu drewna. Ponadto sprawności poszczególnych elementów kotła - czy części składowych procesu spalania się nie dodaje do siebie, lecz je się mnoży ze sobą i tam np ja mam palnik , którego sprawność spalania wg DTR-ki jest ok 91%, wymiennik kotła ma wg producenta 90% sprawności, ale już palnik i kocioł mają razem tylko 81%(0,91 x 0,9= 0,81) Więc nie piszmy o sprawności ponad 90%, ba wg mnie w warunkach domowych , nawet z buforem na suchym drewnie trudno jest osiągnąć 80-82%. Jak osiągniecie te 70-75% na suchym drewnie i buforze to będzie bardzo dobrze. Mam w instalacji wstawione ciepłomierze (legalizowane) więc widzę ile mi wychodzi z drewna a ile z pelletu, z pelletu wychodzi więcej,
 4. Dzisiaj
 5. DzonyZerg

  Tani kocioł HG.

  Masz na myśli wilgotność?
 6. sambor

  Tani kocioł HG.

  Warto poczytać to https://www.eko2020.pl/blog/jak-prawidlowo-ogrzewac-drewnem
 7. DzonyZerg

  Tani kocioł HG.

  Przy drewnie jest jeszcze kwestia wilgotności. To nie szczególnie interesuje bo chce kocioł który bez problemu pionie lyknie mi trochę wilgotne paliwo. Przedstawiona charakterystyka sondy przy wilgotności np 35% będzie wtedy "legit"? @Outsider Z tego co mówi teoria i praktyka to temperatura płaszcza im wyższa tym lepsza czyli 95°. Pracujesz wtedy na najwyższej jakości spalania. No i bufor masz "najpelniejszy" ale to tylko w otwartej. Wiemy jedno- producent podaje temperatury spalin przy optymalnym spalaniu ( Moc nominalna i minimalna) - czy to HG czy to pellet. Stabilizujemy temperaturę przy zadanej ilości tlenu resztkowego wskazanego przez sondę. @mikkei No właśnie nie potrzeba. Za 2500 netto kocioł ma kompletny system:) Tylko po co jeżeli można za 150 pln zrobić regulacje ręczna która może być nawet i lepsza, a kocioł nie ma w sobie elementów które się eksploatują.
 8. Poniżej odpowiedź producenta. Coś o wodzie... Hi There is not any problem whit acid but whit the water that will go true the Beza And could make damages on the brick. What you could do is to put on a draft stabilizer To lower the temp. when water falls out of the air. That’s one way to do it. Best regards. Stefan Sjöstrand Landy Vent International AB I tłumaczenie z google: cześć Nie ma żadnego problemu z kwasem, ale z wodą, która sprawdzi się w Bezi I może wyrządzić szkody na cegle. Co możesz zrobić, to założyć stabilizator ciągu Aby obniżyć temp. kiedy woda wypada z powietrza. To jeden ze sposobów, aby to zrobić.
 9. HarryH

  Tani kocioł HG.

  A to nie będzie w stracie kominowej, moim zdaniem wartości są dokładnie skorelowane. I te tabelki gdzieś mi w pamięci kołaczą, bo wydaje mi się, że dla współczesnych ograniczeń w emisji NOx i CO wcale kocioł nie pracuje w optymalnej sprawności (jest wtedy za dużo NOx). Z drugiej strony o ile pamiętam dla węgla, to różnice rzędu kilkanaście procent we współczynniku nadmiaru powietrza nie dawały zbyt dużych różnic w sprawności, bo spadek strat niezupełnego spalania powodował jednocześnie wzrost strat kominowych. Jak by nie patrzyć, używamy połowy tlenu tylko, zatem 10% powietrza uczestniczy w procesie spalania, a resztę grzejemy tylko i wywalamy kominem. Zatem jeśli dobrze pamiętam, to sonda w kotle węglowym sensu ekonomicznego nie ma, bo sprzęt za 1000PLN pozwoli nam raptem zaoszczędzić woreczek na sezon.
 10. sambor

  Tani kocioł HG.

  Inna jest tabelka dla węgla, inna dla drewna. Takie tabelki były na stronie Zawijanów, obecnie zlikwidowanej.
 11. Outsider

  Tani kocioł HG.

  Tu sprawa nie jest już taka prosta. Bo w grę wchodzi jeszcze sprawność odbioru cieła przez wymiennik. A bedzie ona różna dla różnych tempeartur płaszcza wodnego. Biorąc pod uwage parametry we włoskich kotłach, gdzie sa te podawane dla wartości można się trochę zorientować. W moim peleciaku dla przykładu jest określony poziom prawidłowego nadmiaru. I jak tak sobie liczyłem to z 4,8 kWh wartości opałowej pelletu realnie na instalację oddaje jakieś 3,8 kWh
 12. HarryH

  Tani kocioł HG.

  O tej tabelce pisałem - to jest tylko strata kominowa, moim zdaniem zawyżona. A mnie chodzi o całkowitą sprawność kotła w zależności od współczynnika nadmiaru powietrza, czy też zawartości tlenu w spalinach. Innymi słowy jakie jest zużycie węgla/kWh wytworzonej energii w zależności od współćzynnika nadmiaru powietrza.
 13. Outsider

  Tani kocioł HG.

  O to chodziło?
 14. Kurak

  Tani kocioł HG.

  Pokazuje nieczynny komin i się chwali, że nie ma dymu.
 15. HarryH

  Tani kocioł HG.

  Głownie chodzi o to, że strata kominowa jest tylko jednym ze składników sprawności. Mnie chodzi o wykres, jak zmienia sie sprawność procesu spalania ze zmianą współczynnika nadmiaru powietrza. Co z tego, że zmniejszę AFR i spadnie mi strata kominowa (na którą przy temperaturach spalin we współczesnych kotłach nawet nie patrzę), skoro będę wypluwał kominem CO z ogromną stratą niezupełnego spalania. Z drugiej strony coś jest nie tak z tą tabelką, bo patrząc na różnicę w temperaturach spalin kotła czystego i brudnego, różnica w spalaniu powinna być na poziomie 0,5%, a jest co najmniej kilkanaście razy większa.
 16. Wczoraj
 17. Witam W związku z bardzo wąską a wysoką kotłownią zakładam zestaw Kocioł Vaillant VC 256/5-7 i zasobnik uniSTOR VIH Q 75 B. W domu 200m2 z tylko ogrzewaniem podłogowym (grzejniki łazienkowe elektryczne) będą mieszkały 4 osoby. Planowane są 3 łazienki. Dwie z prysznicami oraz jedna z wanną - dom ma kształt prawie kwadratu, odległości od odbiorników niewielkie, dodatkowo planowana jest cyrkulacja wody. Moje pytanie brzmi czy przy powyższych założeniach zasobnik cwu mniejszy niż standardowy ma szansę spełnić swoją rolę? Zakładam, że rzadko będą sytuacje, że dwie osoby biorą prysznic w tym samym czasie ale moja żona lubi brać gorące prysznice i ona się obawia, że taki zbiornik będzie niewystarczający. Z góry dziękuję za rady.
 18. DzonyZerg

  Tani kocioł HG.

  Nie rozumiem. Patrzysz do tabeli na 80°C i jaka strata przy yyy 10% O2 (???) Przy sprawności dla 11% odejmujesz od nominalnej sprawności kotła różnicę pomiędzy stara kominowa dla 10% i 11% itd.
 19. HarryH

  Tani kocioł HG.

  Kocioł ma 90%sprawności wg świadectwa ecodesign i 80C na mocy maksymalnej realnie. Trochę te wykresy z netu nieadekwatne w 2020 :-)
 20. DzonyZerg

  Tani kocioł HG.

  Wklejalem wyżej stare kominkowa w zależności od zawartości tlenu resztkowego i temperatury spalin. Masz DTR kotła to możesz sobie z temperatury spalin przy mocy znamionowej i w.w. tabeli stworzyć taka teoretyczna charakterystykę. Nic takiego nie widziałem a jest to indywidualna charakterystyka ze względu na różna temperaturę spalin która do tego jest zmienna dla danego kotła. Dlatego same sterowanie wentylatorem raczej niewiele da. Potrzeba jeszcze regulować PP i PW. A to wszystko nie jest tak proste i trzeba tworzyć algorytm z którym PLUM sobie nie radzi.
 21. HarryH

  Tani kocioł HG.

  Jest gdzieś wykres zależności sprawności od lambda dla kotłów domowych? Z tego forum wynika, że zależność jest "łagodniejsza", niż dla silników tłokowych.
 22. sambor

  Tani kocioł HG.

  Poziom 1.1 to jest w elektrociepłowni u mnie jest lambda 1,9 -2,2 czyli 9-12% tlenu w spalinach (10-11% O2 byłoby idealnie) Nie odnoście tych wartości do samochodu.
 23. HarryH

  Tani kocioł HG.

  Jak nie jest szerokopasmowa, to jest po prostu czujnikiem tlenu? W samochodzie to działało, bo Lambda musiała oscylować wokół 1, ale w kotle chyba powinna być na poziomie ok. 1.1?
 24. sambor

  Tani kocioł HG.

  Moja sonda nie jest szerokopasmowa, to starszy cyrkonowy model, na razie działa.
 25. Duck

  Tani kocioł HG.

  Nie identyczne ale być może podobne zachowanie było jednym z większych zaskoczeń podczas takich tam różnych doświadczeń z sondą, nawet niewielkie psyknięcie z palnika p-b sonda wyczuwała zza ustawionej zapory, nie mogłem tak delikatnie nacisnąć żeby nie zauważyła.
 26. Outsider

  Tani kocioł HG.

  I jeszcze raz. Bo prościej już sie nie da. Kolego @Kurak
 27. HarryH

  Tani kocioł HG.

  Mógłbyś spojrzeć w wolnej chwili, co to za sonda? Dla mnie to jest szok, że sonda może pracować w takich warunkach, a w aucie szerokopasmówka (choć jest wypalona na biało) wariuje z powodu byle brudu, typu przyklejenie kolektora na silikon lub odrobina glikolu z układu chłodzenia.
 1. Pokaż więcej elementów aktywności


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.