Skocz do zawartości

YaroXylen

Forumowicz
 • Zawartość

  29
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O YaroXylen

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa/MińskMazowiecki/Stanisławów

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 297m, 2 kondygnacje po 120m, poddasze 56m, bud.2005r. gazobeton 25cm + 12cm styropian, poddasze wełna 20cm, okien dużo dwuszybowe + 2 duże tarasowe, +5 Veluxów dachowych, kotłownia dostawka do bryły budynku(15m nie wliczane do pow.budynku i grzania).
 • Instalacja
  Piec Witkowski 32kW, palnik rynna APR 37kW(od 09.2015r)ster.Titanic, zasobnik wody (bufor)3200 litrów (od 2005r), 120m podłogówka parter + drabinka w łazience, 120m piętro grzejniki ALU + duża drabinka w łazience, 56m poddasze grzejniki ALU
 • Kocioł
  Piec Witkowski 32kW, palnik rynna APR 37kW(ster.Titanic), głównie odsiewka miał ruski, mieszany z owsem, pelletem, trociną

Ostatnie wizyty

177 wyświetleń profilu
 1. Witam. W Państwa przypadku najekonomiczniejszym rozwiązaniem w/g mnie będzie korzystanie z energii elektrycznej i nieuruchamianie kotła. Koszty zużycia energii elektrycznej a opału porównywalne, komfort niezaprzeczalny. Przypuszczam, że moje zdanie podzielą inni użytkownicy forum. Pozdrawiam.
 2. YaroXylen

  Stalmark podajnik szufladowy problem z miałem

  Witam. Miał w/g mnie nie jest dobrym paliwem na lato, nie leży długo w podtrzymaniu i wymaga większego dmuchnięcia a do tego ciągłego lub z niewielkimi przerwami. Ja osobiście mieszam z pelletem(teraz z łuski) lub drobną zrębką 50/50% i jest ok. Ale generalnie miałów a w szczególności czystych używam tylko w sezonie grzewczym, druga rzecz to miały na podtrzymaniu gazują i mocno dymią, podczas gdy groszek ma wolne przestrzenie między bryłkami i samoczynnie palenie się podtrzymuje. W ogóle to przy spalaniu miałów szczególnie jak piec często przechodzi w nadzór(osobiście) polecam wyjąć wszelkie klapki z wentylatora albo zablokować w pozycji otwartej. To są informacje raczej ogólne, jednak kolega również "oszczędnie" podszedł do tematu i mógłby się pokusić o opisanie podstawowych informacji.. jaki opał, jakie ustawienia sterownika i troszkę szczegółów opisu problemu, np. czy w ciągu tych trzech podań piec był w ciągłej pracy czy w odstawce... i zgasł na podtrzymaniu czy pracy ciągłej etc. Pozdrawiam.
 3. YaroXylen

  Defro Defro eko duo 25kw czy wystarczy

  Witam kolego Dokar2 Moja skromna rada jest taka,... kupuj 20kW spokojnie ci w normalną zimę wydoła tylko pamiętaj aby lepszy i niespiekający groszek kupić, gdyż palnik będzie w wyższych zakresach pracował,a wtedy trzeba mocniej dmuchnąć i o spieki nie trudno. A jak w największy mróz nie do końca chatę dogrzeje to kobietę mocniej w łóżku przytulisz... A tak na poważnie to nie kupuj większego kotła tylko max20kW i szybko pomyśl o ociepleniu bo to zwróci się tobie najszybciej ... i będzie pan zadowolony.... :)
 4. YaroXylen

  Metal Fach PIEC SEG PLUS 14 PLATINUM

  Witam . Napisz coś więcej, podstawowe ustawienia, opał jaki spalasz, opisz płomień, co widać w piecu, (wymienniku), podobno niektóre z tych kotłów posiadają zapalarki...tylko nie pisz że piec jest czerwony:)
 5. YaroXylen

  Ochrona powrotu kotła

  Bardzo ciekawy tekst i przydatny. Kolego o jednym nie napisałeś że przy przepływie spalin przez komin tylko niewielka (3-5%) część gazów styka się z powierzchnią ścianki komina reszta sunie środkiem otworu i z dużo większą prędkością.--- ja bym proponował wynik końcowy ilości kondensatu podzielić przez 100 i razy np.5 (%) ( 44g/m3 x 0,05) ... a to już tak źle nie wygląda
 6. Witam kolegów. Zanim założyłem temat próbowałem znaleźć w wyszukiwarce i niestety negatywnie, a wujek google nic nie znalazł. Czy to jakieś tabu? Czy któryś z kolegów mógłby podać wymiary takiej dyszy z woskiem, która jest wkręcona w podajnik, a może posiada jakiś rysunek , przekrój czy opis. Wiem tylko tyle, że to element np. mosiężny z otworem nieznanej mi średnicy ani długości wkręcony w rurę podajnika zalany woskiem z końcówką do węża. Myślę że i innym również przyda się ta wiedza. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.
 7. Witam Kolegów. No właśnie jak kolega napisał i pomijając 5-tą klasę... taka maź... a co będzie jak u kolegi taka maź zaschnie potem za kilka godzin czy dni następna taka mini porcyjka i jeszcze jedna , a po kilku miesiącach właśnie tak będzie wyglądać (no może podobnie) wnętrze takiej rurki. Należy pamiętać że zaschnięta owa maź nie bardzo kwapi się do ponownego rozpuszczenia, natomiast po odparowaniu krystalizuje się tworząc dosyć przyczepną strukturę. W/g mnie samo włożenie metalowego wkładu nie zabezpieczy do końca przed kondensacją i złogami. Doraźny sposób to podniesienie temp. spalin oraz ocieplenie komina, a przy metalowym wkładzie wydaje się to jeszcze bardzie konieczne. Może i myślę w błędnie, no cóż niech to będzie tylko moja opinia szaraka który co nieco w życiu widział. Pozdrawiam wypoczywających weekendowców :)
 8. A z całym szacunkiem do kolegi zel7.... a skąd w 5 klasie czarna maź??? Współczuję koledze kiedy owa czarna maź zacznie zastygać w szybko odprowadzającym ciepło wkładzie z czegoś tam modnie nazywanego 1.4404. , szczególnie w górnej części... I tu wracamy do początku... skąd tyle sadzy w 5-tej klasie aby taka czarna maź leciała??? Pozdrawiam forumowiczów EDIT: fotka wyssana gdzieś z netu(wujek google), autora nie znam.
 9. Witam. Właśnie wczoraj zajrzałem do wyczystki w kominie. A że akurat trochę padało to zrobię czyszczenie (oczywiście bez wchodzenia na dach bo troszkę u mnie ciężko z dostępem). Po całym sezonie wyjąłem trochę ponad pół wiadra 10 litrowego pyłu i sadzy. Wziąłem sprężarkę i pistolet do powierza, troszkę dmuchnąłem. Zrobiłem również fotkę w środku komina po dmuchnięciu. A oto efekt.
 10. Witam. Planując zmianę pieca sprawdź dostępność opału w swojej okolicy, należy pamiętać że biomasa to nie tylko pellet, wziąć pod uwagę możliwości przechowywania opału (zazwyczaj biomasa zajmuje większą objętość + szkodniki-- myszki i robaczkii!!!), budowę komina, etc. To tylko moja opinia ale na razie na Twoim miejscu pozostałbym przy węglu, dobry piec, dobry podajnik, możesz domieszać jakieś bio, i będzie hulać. Trochę konsultacji na forum, poczytać, skontaktować się z kolegą Pieklorz,(człowiek encyklopedia) i na pewno coś doradzą. Pellet będzie niewspółmiernie drożał do węgla, gdyż jest modny, zasoby odpadów drzewnych ograniczone, surowe drewno przerabiane na granulki wymaga sporych nakładów energii do wytworzenia, i tylko patrzeć jak walną akcyzę na coraz bardziej modny opał....bo na pewno walną akcyzę... kwestia pewnie z 2-ch lat. Napewno kolego zainwestuj w ocieplenie bo to najbardziej się opłaca :-)) Pozdrawiam
 11. Witam kolegów. Muszę pominąć kto dlatego, że bez wiedzy, w/w osób nie wolno mi nikogo ani niczego sugerować, Panowie nie wymagajcie ode mnie nazwy pełnej pieca i dtr, bo nie bardzo znam, a kto doradzał to już naprawdę nie bardzo wiem, gdyż to co pisałem, wiedza którą zreferowałem pochodzi tylko ze szczerej rozmowy z kolegą (sąsiadem troszkę dalszym) i naprawdę nie chciałbym jakiegokolwiek zamieszania narobić. To tylko informacja wiarygodna i do porównania dla innych. Odnośnie rejonu to zobaczyć proszę mój profil (mój sąsiad), odnośnie porównania cen peletu i groszkomiału (odsiewki) to proszę wziąć obecną cenę 540zł ze składu w Kałuszynie(ZAGÓRSKI)(sam tym palę) 5,5tony x 540zł c.a.3000zł za sezon grzania groszkomiałem (ilości sąsiada). Ze skromnego doświadczenia przypuszczam że wart.op. ok.23-24MJ, mimo że ro rusek, do często bez porównania z marketowym opałem. Ja chciałbym zwrócić uwagę bardziej na możliwość ewentualnego ekonomicznego spalania pelletu w zwykłych retortach(wiadomo nie wszystkich), bez jakiś ogromnych różnic, i o możliwości spalania gorszych gatunków. Dlatego proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam kolegów.
 12. Witam kolegów, tylko proszę mnie nie oceniać, gdyż to co piszę mnie nie dotyczy tylko mojego sąsiada, który z brudnego syfowatego groszku i miału przeszedł na pelet. Dom sąsiada ok.300metrów, 2010r.Staranie wykonany, pierwszy piec jakaś retorta 25kW opał miał z groszkiem zużycie w sez.2015-16 ok.5,5tony(ok.3000zł). Zachciało mu się(a właściwie żonce) czystości w kotłowni. W sezonie 2016-17 palił w tej retorcie peletem jakimś zwykłym po 650zł za tonę i szło nieźle, ale poszło 7,5 tony(4900zł). Tutaj na forum sobie poczytał pomyślał popisał i powiedzieli koledzy, że w retorcie nie....... tylko specjalny piec i palnik do peletu. Kupił jakiś heiztech....tam coś tam, zapalarki, wygaszanie, fontanny i wodotryski... za 15000zł zamontował oczywiście przy okazji jeszcze parę złotych wsadził...... iiiii co???? Gorszy pelet nie spala się praktycznie do końca tylko barlinek i jakieś topowe za 1000zł z transtortem..... no i co...no i co...pytacie??? a to że spalił 7 ton tego topowego i jeszcze pali bo nie skończył tylko, że to już poszło 70000zł i jeszcze trzeba grzać. Koledzy z forum pomagali, ale nic z tego nie wyszło tylko jakieś niewielkie korekty. Niestety nie chcę pisać który kolega ale podejrzewam, że się długo nie będzie chciał odzywać. Przypuszczam że zaraz mnóstwo tełłłoretyków się odezwie i mimo prośby będzie krytykować. Ciepło nie bierze się z znikąd tylko ze spalenia. A w retorcie oczywiście nie każdej można spalać pelet efektywnie i do tego gorszych sortów..czyli tańszych... a z peletem będzie coraz gorzej i to szybciej się przekonamy niż myślimy... Koledzy... potraktujcie to jako informację, a nie jakieś przechwałki czy gorzkie żale. Mnie niestety nie posłuchał kolega a teraz ....nici z wakacji na parę lat. Pozdrawiam.
 13. YaroXylen

  Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety

  Napisano wczoraj, 19:55 Dziękuję z a pomoc czyli ustawiam na 62 zadana. Pompy załączanie na 55 nie za wysoko? Pamiętaj że mam zawór na 50 stopni Kolego ...tak jak SAMBOR już cię informował ..... zdecyduj się przemyśl, pomyśl, ...A potem pytaj.... sorry ale dla mnie twój temat skończony... I za stary jestem na obrażanie się, a tekst że ktoś ci nie chce pomóc tutaj na forum ..możesz sobie odpuścić...
 14. YaroXylen

  Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety

  A przepraszam skoro tak chcesz pchać wodę do rozdzielacza to ok .... A jaką przewidujesz temperaturę w buforze utrzymać i jak zaizolować rury w podłodze aby nie parzyły. Bo jeśli 50 stopni w buforze to ok.(ale to mija się z celem bufor), ale jeśli 60,70stopni i więcej to ci współczuję bosą nogą stanąć na podłodze, w której mimo izolacji płynie np.70stopni do twojego mieszacza przez pół domu...... Przy buforze należy wodę mieszać i pchać już "gotową" (i straty mniejsze) do rozdzielaczy, jeśli nie to bufor tobie jest niepotrzebny.
 15. YaroXylen

  Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety

  Kolego , w tym schemacie co wymalowałeś, pompa cwu jest zbyteczna, gdyż pompa ładująca bufor będzie napędzać obieg cwu różnicą ciśnień! Dobrze koledzy podpowiadają że ten schemacik ma sporo błędów, i bardziej zastanawiające jest dlaczego chcesz mieszać grzejniki zamiast podłogi??? Na grzejniki możesz puścić cieplejszą wodę , natomiast podłogę musisz mieszać. Zamień mieszanie z grzejników na podłogę, a na grzejniki termostaty i już lepiej.Powrót pompy cwu przepnij bliżej kotła (między kotłem a pompą bufora a kotłem), tak jak sugerują koledzy, to powinno już poprawić układ. Tylko że wraz po wyłączeniu pompy cwu , pompa bufora będzie częściowo pchać wodę do bojlera!!!. I tu masz odpowiedź dlaczego pompy lepiej jest montować na zasilaniu,a schemacik jest troszkę do bani!!! Pozdrawiam.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.