Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Te składowe są jak psu na budę!

 

Mnie interesuje jako odbiorcę energii, cena ostateczna z vatem. 

 

Co mnie obchodzą i jaki % tego zawiera opłata kogeneracyjna, przesył, czy cokolwiek innego.

 

PS Jak widać, nie tylko ja podzielam ten pogląd:

image.thumb.png.13e6bec0a7ee009f64d437964263da2d.png

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to właśnie chodzi w tych fakturach. Masz mieć podane wszystkie składniki, więc masz.

A to, że nie umiesz się w tym połapać, to jakaś osoba co to konstruowała dostała niezłą kasę za to, żebyś się nie połapał. 🙂 

Jak masz G11, to jeszcze jest w miarę prosto, ale jak masz PV i G12w, to jest dopiero jazda.

U mnie zrobili część faktury na podstawie odczytów licznika, a część na podstawie poboru i oddania. Zgubili przy tym 160kWh pobranych i 160kWh oddanych. I wielkie zdziwienie jak to zauważyłem. Kwota ostateczna się nie zmieniła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Te składowe są jak psu na budę!

Mnie interesuje jako odbiorcę energii, cena ostateczna z vatem. 

To nie znaczy, że nie można tego śledzić, nawet jak przekracza cenę ostateczną z VAT'em, zobaczyć jak w tym gmerają. 

Gdy się skończy tarcza to wrzucą cię na głęboką wodę.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z artykułu wynika, że rezygnują z informowania o szczegółach.  Daromega węszy w tym kolejny spisek 🙃

1 minutę temu, Animus napisał(a):

Gdy się skończy tarcza to wrzucą cię na głęboką wodę.   

Mam wrażenie, że nie używasz prądu, a sprawa tylko mnie dotyczy? 🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jest porąbane. Po kiego grzyba pisać taką ustawę (czy jakąś uchwałę etc)?

Teoretycznie wszyscy wiedzą jaka będzie cena energii w tym roku. Ale jak ktoś nie wie i zadzwoni się spytać, to może usłyszeć, że "jako firma nie mamy obowiązku udzielać takiej informacji". I już się człowiek wk......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, o6483256 napisał(a):

 Daromega węszy w tym kolejny spisek 🙃

Wrzucam tylko kolejne idiotyzmy "obecnej wadzy" 🙂 . Nic więcej nie mogę zrobić jak się pośmiać. Moje 5 minut będzie przy urnie na jesieni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj proszę na temat opału. Rozmowę o kosztach paliwa do aut wydzieliłem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak sądzicie ceny węgla dalej będą spadać? czy robić zakupy na przyszłą zimę już teraz u mnie w okolicy ekomiał 25mj cena 1650zł a na innym składzie miał plus 1400zł min. 24 mj co sądzicie czekać do lata czy kupić lepiej teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. Teraz obrót węglem jest pod kontrolą państwową, zakaz importu z Rosji nadal obowiązuje. Nawet jak ceny węgla na świecie spadają to w Polsce ceny będą takie jakie rząd uzna za stosowne. I bądź tu mądry. Korzystając z okazji kupił bym trochę, żeby w razie jakiejś kolejnej fali paniki nie zostać z pustymi rękami. Ceny mogą spaść jak wróci normalny handel, ale kiedy i czy się to zdarzy - nie wiadomo.
Jak ktoś jest w stanie przewidzieć co się będzie działo to niech nie marnuje talentu na kupowanie węgla do kotłowni tylko niech inwestuje na giełdzie. Po paru transakcjach cena węgla nie powinna być problemem 🙂

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że puki nie pozbędą się węgla z importu to cena nie spadnie. Też jestem tego zdania, że coś można teraz kupić, ale jak to będzie dalej to tego nikt nie przewidzi.

 

Wiem jedno, jak znowu ogłoszą, że cena węgla zaraz będzie niższa, czy coś w tym stylu, wtedy kupuj 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnego węgla mamy deficyt, uzupełniamy importem.

Trzeba pamiętać że obecne "niskie" ceny nie są podyktowanego realną wartością a dopłatami rządowymi.

Węgiel od samorządów to węgiel kupowany latem na górce cenowej, jego realna cena rynkowa spokojnie by wynosiła 2500-3500zł/t

Obecnie ceny węgla spadają i dziś zamówiony węgiel na giełdzie być może da się sprowadzić i potem sprzedać w cenach 1500-2000zł/tonę bez dopłat. Ale to obecne ceny muszą się utrzymać, a najlepiej żeby dalej spadały.

Są ku temu nadzieje bo szereg państw może łatwo zwiększać wydobycie, (Chiny Australia, Kazachstan)

image.png.24ca8d49f6bfde2ae04716a6b21f2a5f.png

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zwiększy wydobycia żeby sprzedawać swój węgiel za pół darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, carinus napisał(a):

Nikt nie zwiększy wydobycia żeby sprzedawać swój węgiel za pół darmo.

Nie dość że nie zwiększy to zdecydowanie zmniejsza ,mam informacje że ludzi ubywa w górnictwie a nowych nie przyjmują a inwestycje w nowe ściany są wstrzymywane więc nie bądźmy dobrej myśli oni dobrze to przemyśleli a to zimno a to za chwilę auta też odstawimy ,Klaus czuwa a oni posłuszni więc mamy co mamy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2023 o 19:08, nightwatch napisał(a):

U nas najpierw rząd musi upłynnić towar który kupił w panice w zeszłym roku. Jak to im się uda to ceny prawdopodobnie spadną. A może nawet prywatni importerzy będą mogli wrócić do biznesu.

W pewnym momencie może nie mieć komu sprzedawać, bo większość ludków znajdzie inne źródełka ciepła a cena wydobycia/sprowadzenia raczej nie spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 50% prądu u nas jest z węgla kamiennego. Więc zrobią cenę preferencyjną i sprzedadzą elektrowniom za grosze. Z drugiej strony pellet już sporo zleciał z ceny i leci dalej bo nie schodzi, to jeśli węgiel będzie 100% od niego droższy ludzie kupią pellet bo i tak wyjdzie taniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet zrobię z odpadów a węgiel niestety trzeba wykopać z głębokiej dziury.

Pelet zrobię z odpadów a węgiel niestety trzeba wykopać z głębokiej dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, a sztucznie napompowane ceny węgla lecą na łeb na szyję. Górnicy chcą więcej kasy tamci już powinni myśleć o obniżkach cen z kosmosu, a ci od trocin mają pełne magazyny które mogą się za pół roku / rok zmienić się w trocinę. Do tego na olx-ach już widać ukraiński pellet po 1200.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ceny-wegla-spadaja-koniec-eldorado-dla-kopaln-nie-udzwigna-podwyzek/m40e2s7

Może być ciekawie w kolejnym sezonie. Przystosowanie kotła z groszku na pellet to nie jest trudna sztuka. Już tu o tym pisano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie zależeć od reakcji ludzi. Jak przytrzymają wszystkich z zakupem opału do ostatniego momentu, to może się coś ugra w reakcji paniki z wizją niesprzedanych magazynów opału. Czas pokaże, jeszcze się może dużo wydarzyć,ale sporo ludzi przejdzie na opał niekoniecznie tańszy, ale pewniejszy i łatwiejszy do pozyskania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma taka tzw dostawka do zrębki,do kotła 5 klasy? Teoretycznie kocioł z papierami do drewna i taki podajnik na biomasę powinien być legalny.

Widziałem kilka takich patentów,w tym powyższy, na sprzedaż na pewnym portalu na o... .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papiery masz na kocioł, a kto lub co będzie ładować opał do tego kotła, to mało kogo powinno obchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Zauważyłem ostatnio wysyp takich ofert na zrębkę, jak dla mnie temat wart zainteresowania. Zresztą na forum był ten temat wałkowany kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał(a):

Wszystko będzie zależeć od reakcji ludzi. 

Ludzie są tak samo nasyceni jak spłukani po tym co zaserwowano im w sezonie 22/23.

Ci jeszcze dwa tygodnie temu na FB ogłaszali kiedy rzucają groch i się rozchodził w mig. W tej chwili klikasz i kupujesz w środku nocy.

https://wegielsklep.pl/produkt/ekogroszek-pulkownik/

Tak, że i na PGG czy gdzie indziej rabanu szybko już nie będzie, a płacić muszą za wszystko + górnicy. Na razie mają z czego, bo podliczono im zyski.. Jedyną zachętą dla ludzi może być cena wg. przysłowia "trzy razy c". Poczekamy zobaczymy. Jak prywatne składy się zatowarują kazachem czy innym i zrobią pgg konkurencję cenową wtedy będzie czas na zakupy. Tylko spokój. Zimy nie widać jak na razie i oby tak się to skończyło. Ludziom jeszcze zostanie sporo na kolejną więc ciśnienia na kupowanie nie będzie wielkiego za drakońskie ceny. Przypomnijmy, że na przełomie roku groch był na poziomie około 1000-1200 zeta i to jest realne. A jak nie to wielu ludzi nie da się dymać po 2-3 tysiaki / tona w kolejnym sezonie i przygotują alternatywę dla kilka razy za drogiego węgla jak napisałeś.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem dziś miał plus 24mj 1400zł tona we workach więc jest nadzieja że ceny jeszcze spadną pytałem sprzedawcę czy będzie taniej ale nie chciał mówić bo tego nikt nie wie 😉

Edytowane przez arekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.