Skocz do zawartości

carinus

Stały forumowicz
 • Zawartość

  1079
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana carinus w dniu 17 Wrzesień 2017

Użytkownicy przyznają carinus punkty reputacji!

Reputacja

23 Bardzo wysoki

O carinus

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  lubuskie
 • Zainteresowania
  mechanika pojazdowa,automatyka

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  180m2 domek bliźniak,stare budownictwo,dobrze docieplony
 • Instalacja
  50m2 podłogówki,reszta na panelach z termostatami
 • Kocioł
  MPM 8-10kW,załadunek górny

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Tylko pozornie jest uwikłana.Wszystko jest bardzo proste.W tym roku zbudowałem większy bojler z porządną wężownicą i dlatego chciałbym mieć bezpośrednie połączenie z kotłem.Na razie bojler jest traktowany jako kolejny grzejnik w układzie,jedynie zasilanie odbywa się osobną linią omijając zawór mieszający.
 2. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Po sezonie grzewczym też muszę poprowadzić bezpośrednie przyłącze do bojlera,żeby nie grzać nawet częściowo bufora.Plusem mojego bojlera jest to,że w zbiorniku jest woda kotłowa i tempo nagrzania jest związane tylko z faktem przepompowania tej wody z kotła lub bufora i na tym grzanie się kończy.Zwykle 10-15 minut wystarcza żeby "naładować" bojler. Czas nagrzewania tylko samego bojlera na pewno będzie krótszy z mniejszym zużyciem opały,ale ile mniej,to wyjdzie w praniu.Oszczędności będą zauważalne.
 3. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Po namyśle stwierdziłem że chyba mam rozwiązanie wspólne dla Was wszystkich.Na dobrą sprawę mam dwa bufory,w tym jeden z wężownicą i nie bierze on udziału w rozładowaniu zładu w celach grzewczych.Drugi służy do głębokiego ładowania i rozładowania,w okresach przejściowych pozwala na rozpalanie kotła co 2-3 dni,w tym tkwi przewaga bufora.Dodam jeszcze podawanie stałej niezmiennej temperatury wody na układ c.o. długo przed rozpaleniem i wygaśnięciem kotła.To spora zaleta.
 4. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Brodek,dobrze prawisz,tutaj nie chodzi o spór ,powinniśmy opisać swoje sytuacje i wynikające z nich spostrzeżenia.Teraz osoby mające takie a nie inne warunki same będą w stanie ocenić co dla nich będzie lepsze.Jak pisałem wcześniej mój bufor jest wykorzystany na maxa,więc wężownica w nim nie ma sensu,musiałem korzystać z osobnego bojlera.Sam bufor latem pełni funkcję magazynu ciepła do uzupełniania "ubytków bojlerowych",więc rozpalanie co 9-10 dni jest bardzo komfortowe.Sam bojler starcza teraz na 5-6 dni,jedynie spore straty na buforze skracają max czas między przepalaniem.
 5. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Skoro twierdzisz że mijam się z prawdą to powiem ci że nie masz racji.Co powiesz kiedy bufor,który zgodnie z przeznaczeniem,służy do kumulacji i rozładowania,zostanie rozładowany do ogrzania domu?Używasz po prostu bojlera,który robi u ciebie za bufor,ja używam bufora zgodnie z jego przeznaczeniem,rozładowuję do końca.
 6. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Osobiście nie jestem zwolennikiem wkładania wężownicy do bufora.Wychłodzisz bufor i tracisz ciepłą wodę.Zbiornik można wykonać używając toroidalnego zbiornika LPG,rozcinając na dwie połówki i wywijamy z arkusza blachy walczak pod średnicę powstałego denka.Zostaje tylko wstawienie małego krążka blachy żeby zaspawać środkową część denka zbiornika.W tym roku zrobiłem w ten sposób nowy bojler 400l,koszt blachy 230zł,zbiornik 50zł,wężownica Cu 25m/18mm-550zł.
 7. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Warto inwestować we wszystkie możliwe sposoby rozwijania funkcjonalności i poprawy sprawności kotła.Kluczem jest jednak słowo prostota i brak przekombinowania.Dużym plusem jest niezależność od zasilania prądem,daje to większe bezpieczeństwo działania.
 8. W pierwszej kolejności doszczelnij górne drzwiczki,gdyż inaczej nie ma możliwości opanowania kotła.
 9. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Zapytam z innej beczki-próbował ktoś spalać groszek lub orzech pomieszany z miałem?Chodzi o zastąpienie trocin,których nie mam za dużo,a miał dodatkowo zwiększy porcję załadowanego wsadu.
 10. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Mam zrobiony taki jak to nazwałeś "komin",pozwala dosypać kilka kg węgla więcej,jednak głównym powodem zamontowania nadstawki była zmiana rozmiarów drzwiczek załadunkowych i ustawienie ich pod pewnym kątem.Teraz można załadować węglarką opał nie rozrzucając nic wokół wsypu.Czeka też duży kosz na węgiel który stanie dodatkowo na tej nadstawce.To jednak dopiero w przyszłym roku po zakupie czeskiego węgla.Teraz pełny załadunek starcza na ponad dobę.Klapa na siłowniku daje sie lekko otwierac i nie spadnie przypadkowo na paluchy.
 11. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Do automatu to masz jeszcze daleko i sporo jeszcze do zrobienia,pociesz się że dużo dobrego przed Tobą.Może chciałbyś zamontować automatyczne zamykanie klapki po wygaśnięciu kotła.Prosty i skuteczny mechanizm magnetyczny.Kiedyś była o tym mowa,ale nie wiem czy ktoś to jeszcze stosuje.
 12. Nie podawaj powietrza dmuchawą,bo możliwe że dostaje sie powietrze nad zasyp i rozpala całość.Postaraj się palić tylko na naturalnym ciągu i postaraj się dokładnie doszczelnić komorę załadowczą.Do palenia drewna takie nieszczelności są zaletą,dla węgla już niekoniecznie,co sam obserwujesz.
 13. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Wszelakie ramiona przymocowane w jakikolwiek sposób do drzwiczek pod kątem prostym,umieszczone jak najbliżej osi zawiasu będą wymagały mniejszej siły do podniesienia klapki.Idealne rozwiązanie to przedłużenie osi zawiasu i wygięcie pod kątem prostym,ustawione też pod kątem prostym do linii łańcuszka,wtedy żadna część wektora siły nie jest skupiona na wyrywanie zawiasów.Regulując długość ramienia na którym zawiesimy łańcuszek w połączeniu z regulacją na ramieniu samego miarkownika,dobieramy tempo i wysokość podnoszenia klapki.Idealna do tego jest śruba lub kawałek gwintowanego pręta z dwoma nakrętkami do kontrowania końcówki łańcuszka i możliwości ustawień mamy od groma.
 14. carinus

  Kocioł Ds Mpm

  Z przeróbka nie ma dużo roboty.Możesz przyspawać lub zrobić otwór,nagwintować i wkręcać śrubę o dowolnej długości ale w pobliżu górnego zawiasu,tak aby wystarczyło delikatnie działać na klapkę a ona precyzyjnie się podnosi.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.