Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 20.12.2020 uwzględniając wszystkie działy

 1. 6 punktów
  Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz odpoczynku od codziennych trosk, a także spełnienia zamierzeń w Nowym Roku 2021, wszystkim użytkownikom i sympatykom portalu życzy Zespół Info-Ogrzewanie.pl
 2. 5 punktów
  Korzyści wymierne? hm... Zyskujesz dodatkowe oświetlenie kotłowni w zielonej poświacie, jak żona chce Ci dać jakąś dodatkową robotę, to masz alibi (nie masz czasu, bo akurat musisz dopracować krzywą tlenową) i zwiększone zużycie prądu (to akurat korzyść dla zakładu energetycznego) reszta jest dla mnie niepoliczalna
 3. 5 punktów
  Dzisiaj jeszcze odkryłem korzyść z posiadania sondy lambda. Dosypałem wczoraj nowa porcje peletu do zbiornika (450kg) i dzisiaj rano zaobserwowałem, że sonda moduluje mi nadmuch w okolicach 70%. To był dla mnie sygnał, że należy zrobić ponowne przeważenie i okazało się że jest różnica około 200g. Ten sam rodzaj peletu tylko stary przeleżał rok i kończyłem nim palenie a ten nowy tydzień temu przywieziony. Czyli wniosek jeden się nasuwa- obserwować kocioł należy. Pozdrawiam w Nowym Roku Forumowiczów.
 4. 5 punktów
  Jeśli chodzi o temperatury palnika, to u mnie przy takiej pracy, są takie odczyty. Zrobiłem taki radiator . Po założeniu radiatora tempera spada do takiej wartości.
 5. 5 punktów
  Miejcie Spokojne Wesołe i Zdrowe Święta
 6. 5 punktów
 7. 4 punkty
  Ruszt płytka z otworami jest żeliwna gr 10 mm wymienna , boki wymienne żeliwo gr 30 mm góra zamknięta szamotem reszta konstrukcji palnika plus kaseta powietrzna blacha gr 3 mm. Zrobiłem też modyfikację głośnego buczącego napędu wykorzystałem do tego kawałek rynny plastikowej który pasuje idealnie na kołnierz silnika fi 60 mm do środka można użyć tej samej rury tylko zmniejszyć jej średnicę po przez wycięcie nadmiaru rurki tak żeby nam weszła do środka tej fi 60 mm .Wtedy uzyskamy tuleje która pasuje do silnika i motoreduktora na kołnierze żeby uzyskać osiowość .Dołożyłem też 8 szt Wibroizolator gumowy C 2x gwint wewn 15x20mm M5 .Do zasprzęglenia zastosowałem sprzegło kłowe trzeba dorobić też kawałek wałka na klin na fotkach widać o co chodzi .Rezonans buczenia mocno się zmniejszył testuje to dopiero około miesiąca wiec trudno tu pisać o jakiś trwałości tego rozwiązania nie mniej jednak koszty modernizacji nie wielkie i zawsze można wrócić do wersji wcześniejszej .Motoreduktor jest teraz obrócony tak że jest silnikiem do góry .
 8. 4 punkty
  Na prośbę jednego z użytkowników forum powstał moduł do obsługi trzech obiegów CO , a konkretnie trzech pomp lub zaworów odcinających sterowanych termostatami pokojowymi ON/OFF . Moduł kontroluje temperaturę kotła -dołączony czujnik i na podstawie zadanej uruchamia te obiegi grzewcze, z których aktualnie ma sygnał "Grzej" Wyjścia z modułu podają 230V więc mogą sterować dowolną pompą lub zaworem odcinającym sterownym 230V . Sygnał z dowolnego termostatu od 1 do 3 podaje sygnał do kotła na dedykowane zaciski termostatu ON/ OFF i aktywuje wyjście od 1 do 3 pod warunkiem że temperatura zadana na to pozwala. Temperaturę zadaną ustawiamy w aplikacji , w której mamy też podgląd aktualnego stanu systemu. W dowolnym momencie można wyłączyć pracę wyjść ( odłączyć napięcie od wszystkich wyjść) bez względu na stany termostatów. Zastosowanie : Jeden kocioł - do trzech mieszkań Jeden kocioł - duży dom z częścią usługową , która nie wymaga grzania poza godzinami pracy . Każda inna konfiguracja gdzie wymagane są różne temperatury a kocioł oferuje obsługę tylko jednego obiegu CO. Moduł ma sygnalizację załączenia każdego obiegu , sygnalizację uzyskania zadanej przez kocioł i wyjścia na termostat
 9. 4 punkty
  Tak w sumie to miałem w tym dniu zrobić przeważenie bo czekałem na dwa palenia by jeszcze ten stary przekopcić. Na gorącym uczynku złapałem tą sytuacje, akurat byłem w kotłowni. Żeby instalator tego nie powiedział ( odnośnie procedury przeważania) to wstyd. Chyba, że użytkownik nie zwrócił uwagi a to przecież jedna z podstawowych spraw dotycząca użytkownika palnika.
 10. 4 punkty
  W większości przypadków kształt deflektora odpowiada kształtowi retorty. Jak jest prostokątna, to deflektor też. Dobra rada - zapisuj sobie parametry. Bo nas wszystkich na tym forum ogarnęła mania "dopieszczania" ustawień ;-)). A prawda jest taka, że piec najlepiej chodzi jak się do niego za często nie zagląda. Jeżeli wykresy wyglądają ok (a wg mnie są ok), węgiel spala ci się zupełnie, nie ma za dużo sadzy na ściankach, to zostaw to wszystko w spokoju. Inaczej nabawisz się jakieś nerwicy natręctw ;-)). Samo otwarcie drzwiczek powoduje zaburzenie pracy kotła i potem jego chwilową nierówną pracę
 11. 4 punkty
  Przerabiałem cegłę od strony podajnika, przerabiałem cegłę ze strony przeciwnej do podajnika, przerabiałem cegłę z obu stron, przerabiałem domek z cegieł nad paleniskiem i domek z cegieł nad rusztem i to wszystko razem jak i z osobna i z tego wszystkiego jeden wniosek. Można te experymenty o dupę potłuc. U mnie miska Azorka tyle samo warta co poprzednio wymienione cegły, ale był z niej jeden "pozytyw". temperatura podajnika wzrosła i było cieplej w kotłowni. Przy okazji tych eksperymentów z cegłami i zawirowaczami zaobserwowałem dużo niższe temperatury spalin (wyszła chyba 6 klasa kotła) i przy tej okazji kondensat spływający w kominie. Dobrze że nie był to jeszcze koniec sezonu, wywaliłem ten cały eksperymentalny złom z kotła, komin wysechł, nie musiałem w rękawicach spawalniczych wyciągać i czyścić tej ceramiki z kotła. Wróciłem do podstaw i nigdy więcej cegły w kotle.
 12. 4 punkty
  Eeeee... lat temu sporo i do jeszcze niedawna otwiieralem kotłownie a tam kpociuch.. Bylo wtykanie tacek od grila w klape popielnika bo szczelina byla i gotowalo wode, potem pereko i szał bo miarkownik wkrecic mozna.. Teraz jest Skamp. Inne życie. Nie doceni tego nikt kto latami kopcucha nie mial... Rąbal, wozil taczka drewno, zwalal tony wegla do piwnicy. Bród smrod.... Fakt, tez czasem chce by paliło sie idealnie no ale.. I tak jest zaje.fajnie.. :) Lepiej to juz chyba tylko w gazie. Pozdrawiam i zycze szczesliwego Nowego Roku ;)
 13. 4 punkty
  Wkladam moja niedzielna robota na wakacjach.Nie idealno zrobione tak jak chcialem,nie latwo robic taki kawalek želiwny.Chcialem wyeliminowac miejsce na palniku,gdzie malo wychodzi wegla i zawsze ležy tam spiek i poza nim kopczacy plomien,nie wiem co producenci robia,na palniku widac,že jest to najlepsza poprawka,jaka do tej pory zrobilem.Producenti trzymaja sie pewnych kszaltow nie odpowiednych naweglaniu,o wierceniu otworow napowietrzajacych nie mowiac.Brakuje testowanie,lub inwencja cos po latach zmieniac.Trzymaja 2 szrubiki,usczelnione na silikon kominkowy+szkalne wlokno.Padl oryginalny deflektor.
 14. 4 punkty
  W tym dziwnym pandemicznym okresie, gdy dla wielu święta będą wyglądały inaczej życzę wszystkim Wesołych Świąt i wielu sukcesów w kotłowni.
 15. 4 punkty
  Dużo zdrówka życzę Wam i Waszym rodzinom, oraz szczęścia, bo jak jest szczęście to reszta sama przyjdzie, pozdrawiam.
 16. 4 punkty
  Również życzę wszystkim wesołych świąt :)
 17. 4 punkty
  CWU nie jest podłączone pod kocioł. Wygląda tak jakby zadana, mieszacz, powrót, moc zareagowały równocześnie. ale żeby spadek temp. na kotle ponad 10 stopni, no to mi się w głowie nie mieści. Chyba że lunatykując poszedłem wodę do obiegu dolewać :) Sorki, żona wstała i wydało się. Było w nocy wietrzenie po niezbyt udanym pieczeniu mięsiwa.
 18. 4 punkty
  Wszyscy , którzy chcą mieć wybieg pompy CO z regulowaną histerezą mogą sobie zmontować lub zamówić moduł z czujnikiem temperatury i histerezą dla CO . Wybieg jest realizowany temperaturowo, co oznacza że zawsze pompą będzie pracowała tylko do czasu spadku temp kotła o wyznaczoną histerezę, a nie jak to ma miejsce w większości sterowników czasowo. Wybieg czasowy ma tą wadę , że zawsze bez względu na warunki trwa tyle samo i albo jest to zbyt krótko i kocioł nadal ma wysoką temperaturę, albo zbyt długi i za mocno wychładza zład kotła. Ustrzelić się z wybiegiem czasowym jest trudno i po zmianie warunków pogodowych ( wzrost lub duży spadek temp zewn) znów ten wybieg trzeba korygować Moduł bazuje na popularnym już tu sonoff i to czego należy bezwzględnie przestrzegać to podłączenie go do tej samej fazy co sterownik kotła , ten sam bezpiecznik czy gnaizdo 230V . Wyjście z modułu podłączamy pod zaciski pompy CO . Tak naprawdę tylko jedna żyła ( Faza) wystarczy bo większość sterowników steruje pompą własnie podając fazę przez przekaźnik. W aplikacji mamy możliwość włączenia lub całkowitego wyłączenia funkcji wybiegu pompy, ustawienie zadanej załączenia i podglądu aktualnej zadanej oraz aktualnej temperatury kotła. Ustawienia histerezy dokonujemy przy pierwszej konfiguracji , lub po bezpośrednim połączeniu z modułem ale tylko w obrębie sieci wifi. Czyli zdalnie z poza domu nie zmienimy histerezy wybiegu. Ważne jest też to ten moduł nie ingeruje w pracę oryginalnego sterownika a jedynie przedłuża czas pracy pompy po wygaszeniu palnika. Wygląd w aplikacji poniżej Dodatkowo wstawiam krótki film z opisem https://drive.google.com/file/d/1qJLIZFUiRbyNLFiOmak2vUVTDN2bacx7/view?usp=sharing
 19. 3 punkty
  Spróbuję jeszcze raz je załadować.
 20. 3 punkty
  Witam ponownie. W końcu przeczytałem cały ten wątek uff. Koledzy Dk321, fred55, shaft7, DarekDaro76. Czy nadal wyskakuje wam strzałka obniżenia przy kotle? 2 tygodnie temu ja również opisałem tu problem z pojawianiem się strzałki i obniżeniem czasowym temp. kotła. Mam nadzieję, że udało mi się ten problem rozwiązać. Czytając post bercusa sprzed 2 lat postanowiłem sprawdzić zasilanie sterownika. Podczas remontu domu wymieniłem całą inst. el. Wszystko dobrze podłączone, jednak gniazdka zasilające sterownik w starym piecu i bojler el. zostały stare. I to tam był błąd. Musiałem zamienić fazę L i zero N. Następnie przywróciłem ustawienia fabryczne i od tego czasu problem ustąpił. Jednak warto było przeczytać te 900 stron. Dzięki uważnemu przeczytaniu instrukcji i objaśnień doświadczonych użytkowników udało się ustawić sterownik i instalację. Dzięki wszystkim za zaangażowanie na tym forum. Witam ponownie. W końcu przeczytałem cały ten wątek uff. Koledzy Dk321, fred55, shaft7, DarekDaro76. Czy nadal wyskakuje wam strzałka obniżenia przy kotle? 2 tygodnie temu ja również opisałem tu problem z pojawianiem się strzałki i obniżeniem czasowym temp. kotła. Mam nadzieję, że udało mi się ten problem rozwiązać. Czytając post bercusa sprzed 2 lat postanowiłem sprawdzić zasilanie sterownika. Podczas remontu domu wymieniłem całą inst. el. Wszystko dobrze podłączone, jednak gniazdka zasilające sterownik w starym piecu i bojler el. zostały stare. I to tam był błąd. Musiałem zamienić fazę L i zero N. Następnie przywróciłem ustawienia fabryczne i od tego czasu problem ustąpił. Jednak warto było przeczytać te 900 stron. Dzięki uważnemu przeczytaniu instrukcji i objaśnień doświadczonych użytkowników udało się ustawić sterownik i instalację. Dzięki wszystkim za zaangażowanie na tym forum.
 21. 3 punkty
  Kociol chce sa z toba widziec i piwko,papierosku dac :-)
 22. 3 punkty
  Ja zawsze palę no name dostawcy a było ich koło 5 zawsze mówili A2 700 zł -750 jeden przemysłowy 650 kolejny 780 A1 ale nikt nie miał na to papieru no może 1 ten 780 i był największy spiek pozostałe różnie ilość spalanego pelletu w zasadzie podobna ostatni dębowo bukowy wymienniki białe ale spalanie większe no i pozapychane dziurki problem z mocą płomienia .Obecnie tekst panie będzie dobrze czysta sosna bez rachunku mnie tu nie było totalna konspiracja .Fakt zapach prawie jak w tartaku ładny kolorek cena 800 . Wymienniki zakopcone ale pracuję nad tym i z Waszą pomocą jest lepiej wymienniki zaczynają być siwe popiół jasny płomień 90-100 . No i mniejsze spalanie po mimo spadku temperatury . W zasadzie z tego jestem zadowolony mało popiołu zero spieków ale trzeba zmieniać ustawienia na czuja niestety mam za małą wiedzę więc się motam . Ale jeśli uda mi się poustawiać to na przyszły rok ten kupię bez kombinowania mam nadzieje że utrzyma standard .
 23. 3 punkty
  Też bym się przejechał, ale wszystko zamknięte ....
 24. 3 punkty
  Boortek pompę kotłowa montuj nawet się nie zastanawiaj bardzo stabilizuje pracę kotła, sterowniki z modulacją mocy potrzebują stały przepływ czynika przez kocioł. Kocioł pracuje stabilnie i jeszcze masz zapewnioną ochronę powrotu.
 25. 3 punkty
  Zatem w temacie muzyki uspokajającej, ale nie uciekając całkiem ze starego Londynu (gdy jeszcze nas w nim nie było :-) ): A potem odnieść na MO :-)
 26. 3 punkty
  Usytuowanie komina zmusiło mnie do powiększenia lewej dolnej komory pieca, tak ze piec nie ma podstawy prostokąta, jest to zintegrowany element konstrukcji pieca. Piece Kuzniecowa nazywane są inaczej piecami komorowymi, najczęściej składają się z dolnej komory,która nagrzewa się mocniej, i górnej komory, która jest chłodniejsza. Najciekawsze jest to,że zachowując ogólne zasady budowy tego pieca,można dowolnie kształtować jego wygląd i rozmiary (w granicach rozsądku). Ten ceglany ma dużą bezwładność, jest po prostu cięższy od kaflowego, ale nie oznacza to,że kaflowy i ceglany o podobnych gabarytach będą miały różną zdolność akumulacji - wszystko zależy od materiałów - nawet mniejszy piec kaflowy,oczywiście współczesny, może mieć podobną akumulację (szamot,czerwona cegła; szamot zakumuluje więcej "ciepła" ). Zależy o jakim kaflowym mówimy, jeśli o współczesnych konstrukcjach z dużą komorą spalania to palenie pewnie niczym się nie różni, ale już różnica jest gdy mówimy o piecach tradycyjnych, które pamiętamy z dzieciństwa i których jeszcze jest tysiące w Polsce. Te pokojowe,z małym paleniskiem, służą do ogrzewania zwykle jednego pomieszczenia i nie są zbyt wydajne. Pamiętam je z dzieciństwa,paliło się w nich węglem, nie trzymały długo,ale zimy mieliśmy surowsze ;). Podejrzewam,że dobrze zrobiony Kuzniecow, z dobrych materiałów, posłuży 25-30 lat,albo i dłużnej Tak, wymiennik wodny umieszcza się w dolnej komorze, poza paleniskiem, w którym zachodzi normalny,wysokotemperaturowy proces spalania, oprócz zagrzania cegieł, ogrzewamy wodę w wymienniku i mamy jakby piec/kocioł. W takim piecu nie buduje się już zwykle drugiej komory nad paleniskiem. Zresztą z takim piecem mamy do czynienia w na filmie w pierwszym poście. Popatrz na polskim utbie, jest tam zdun Saulis który ma taki piec w mieszkaniu i chyba 4 grzejniki. Poza tym ma jakiś film gdzie testuje spalanie za pomocą urządzenia Testo
 27. 3 punkty
  Coś tam nagrałem na szybko. Do tego odkurzenie drzwiczek i tyle. https://drive.google.com/file/d/1j-RYqI1WEO0fzk0nz4lHERISgerOfc8h/view?usp=sharing Kocioł najczęściej pracuje na mocy 3KW.
 28. 3 punkty
  to dokładnie ten ze zdjęcia siedzi w moim palniku (16) jest przykręcony nad motoreduktorem ,może być lekko wyższa wartość jednak trzeba pamiętać że nic nie jest wieczne a szczególnie te kondensatory tracą wartości referencyjne
 29. 3 punkty
  A ja bym szukał czerwonego Ferroli żeby się nie męczyć.
 30. 3 punkty
 31. 3 punkty
  Nie ma co podglądać kiedy załączy pompa kotłowa. Pompa kotłowa ma pracować non stop
 32. 3 punkty
  trzeba coś pomyśleć żeby przez kompa pracę kotła oglądać ! @Tomci0i dobrze by było żeby ten niby deflektor nie stykał się z rusztem, bo ruszt go chłodzi.
 33. 3 punkty
  Prawda jest taka, że gdyby SKZP 02 nie miał wykresów, szedłbym do kotłowni tylko po to, aby załadować węgiel i wyjąć popiół
 34. 3 punkty
  Na pierwszym zdjęciu masz zaznaczone czerwonym kółkiem gdzie znajduje się otwór zapalarki. Na drugim widok od środka. Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 35. 3 punkty
  @berthold61 Daję sobie paznokcia obciąć że wstawiasz tam podajnikowca i będziesz zawiedziony.Ryni dobrze pisze że zasypowiec nie idzie według schematów i programów,nim można dowolnie sterować i dostosować do swoich potrzeb.Budynek potrzebuje ciepła niezależnie od jego źródła,źródełko masz dobre,tylko zapotrzebowanie gigantyczne.Tego nie przeskoczysz.
 36. 3 punkty
  Im dłużej i więcej będziecie tak liczyć to naprawdę będziecie dla końca życia worki wsypywać i/lub drewno rąbać gdyż to będzie "najtaniej". Chciałbym tylko zapytać: A jak Wasze dzieci patrzą na taka inwestycje (będą z Wami / po Was tam chciały mieszkać i drewno rąbać lub węgiel sypać?) gdyż zdanie starych "zgredów" znamy? Ps. Proszę nie odbierać wpisu personalnie/osobiście.
 37. 3 punkty
  kasę na PC i PV owszem można wydać na przyjemności, choć mnie trudno byłoby tyle przehulać, ale różnie ludzie mają rożne możliwości - nie oceniam. Mnie się inwestycja w PC zwróciła niemal na drugi dzień, jak ja się cieszę, że nie muszę się w tym czarnym złocie babrać. W tym roku założyłem PV - w ogóle nie liczę kiedy się zwróci, dziś miałem kasę to ją wydałem, jutro (jak mi będzie płacić ZUS) to mniejsze koszty utrzymania będą cenne Wszystkiego Najlepszego w nowym roku życzę, dużo zdrowia i nie przeliczajcie wszystkiego na pieniądze
 38. 3 punkty
  Skoro już nauczyliśmy Francuzów jeść widelcem, to nauczmy Brytyjczyków budowania samolotów!
 39. 3 punkty
  Na starcie kopci jak zimny zasypowiec :) Powinni nad tym popracować! Może jakiś szamot?
 40. 3 punkty
  Po prostu zjedz jutro na Sylwestra wszystko z tacy i na test przydrutuj pod ruszt. :-) Zarowno na nowy rok,jak i na caly rok.
 41. 3 punkty
  Witam dziekuje wszystkim za zainteresowanie .Ustawiłem kaloryczność z 5.2 na na 5.6 i czas cyklu praca z 15 na 26 sekundy i zauwazalna poprawa nastąpiła będe obserowował w razie problemów sie odezwę jeszcze w temacie . Dziekuje bardzo
 42. 3 punkty
  Kolego piszesz a nie wiesz. Nie przyjmujesz argumentów, nie wiem skąd takie podejście, brak wiedzy czy odporność na wiedzę? Otrzymałem odpowiedź z akredytowanego laboratorium, które przeprowadza badania m.in. na 5tą klasę, potwierdza, że badanie podajników to duuuuży kompromis. Czyli dokładnie to co pisałem w tym wątku. Będąc złośliwy tak jak ty kolego Animusie mógłbym napisać, że podajnik to śmieciuch a zasypowce pracujące z buforem to przy nich niedościgniony wzór czystości zwłaszcza te przerobione przez kolegów z forum :) Jak będę miał chwile to założę osobny wątek, niech wszyscy przeczytają jaki to cud techniki ten podajnik :) Oto cytat z korespondencji Czyli podajniki mają zaniżoną normę żeby można wogóle dopuścić je do użytkowania :) I dalej czytamy Wnioski pozostawiam zainteresowanym do rozważenia :) Właścicieli podajników serdecznie pozdrawiam i życzę dobrego samopoczucia w użytkowaniu tych urządzeń :) A wszystkim Do siego roku!
 43. 3 punkty
  Zdrowych spokojnych wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz ciepełka w domu wszystkim forumowiczom ,oraz przyjemnych rozgrywek szachowych dla Oldka i szwagra.
 44. 3 punkty
  Pisałem o dwóch nowszych oficjalnych wersjach. Wersje testowe mnie nie interesują. W wersji 2.43 jest możliwość modulowania podawania i to myślę może być fajny bajer. Życzę wszystkim Wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
 45. 3 punkty
  Spokojnych, Wesołych a przede wszystkim Zdrowych i Rodzinnych Świąt życzę wszystkim forumowiczom.
 46. 3 punkty
  Widzę że większość posiadaczy kotła na pellet z buforem nie ma pojęcia po co jest ten bufor ani jak ustawić sterowanie aby taki bufor miał sens. Po za tym życzę Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.
 47. 3 punkty
  Takie żądania to do TIMEL , ludzie Chłop to robi za free w wolnym czasie a wy macie pretensje ze czegoś nie ma
 48. 3 punkty
  Świeczki, lampy naftowe i powozy konne też dobrze działały.
 49. 3 punkty
  Jeżeli coś dobrze działa to po co zmieniać? No chyba że lubimy siedzieć w kotłowni... Ja mam starszy soft z prostą kreską więc nie kombinuję tylko siedzę przed tv w pokoju :))
 50. 3 punkty
  Jak kocioł z zablokowaną mocą na 30% ma dojść do zadanej skoro potrzebuje na to przynajmniej z 50% ? Nie wiem co kolega @DarekDaro76 kombinował proponując taką blokadę. Może szło to w kierunku tego co proponował swego czasu kolega @Jockey, blokowanie mocy na 30% ustawienie wiatru i next blokowanie mocy na 50% mocy ustawienie wiatru itd. A tak prawdę powiedziawszy to miałeś u siebie wszystko OK. Przy swojej dmuchawie ustaw wentylator w skali 8-25 i do pracy 10-90%, a dla poszczególnych mocy można robić dodatkowe korekty na + czy minus. Jak po kilku godzinach pracy (nie na czystej retorcie) zobaczysz że którejś z mocy dymi lub jest kuźnia dodaj albo odejmij powietrza. Ot i cała filozofia.


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.