Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 27.12.2019 uwzględniając wszystkie działy

 1. 6 punktów
  Troche obok tematu:Wydmuchalem lopatki wiatraku,zamiast ksztaltu U mialy D,zapelnione kurzom.Nastepnie zsedlem z powietrzem z 75 do 55 i widac,že tlen powietrza jest zupelnie inny,pali sa znacznie liepiej na calej retorcie.Aerodynamika lopatki robi swoje.Zatkany goni,niedogoni.
 2. 5 punktów
  Trochę odpowiedź po chamsku... Może kolega @robin60 chciał sobie kupić i na ławie postawić,ewentualnie w ramkę oprawić i powiesić. Tak trudno było odpowiedzieć...? Takim zachowaniem daleko nie zajedziesz.
 3. 4 punkty
  Jedni uzupełniają raz w tygodniu, inni co dziennie każdy robi jak mu wygodnie i nic nikomu do tego. Ważne żeby w kociołku czysto było a w domu ciepło. Takie jest moje skromne zdanie i nie ma się co rozwodzić nad tym parę stron. Życzę wszystkim udanego weekendu :-) Pozdrawiam altoro
 4. 3 punkty
  Boże kochany co wy robicie barany, resztki wolności sami sobie odbieracie, skorumpowani ekolodzy napuścili was na siebie a wy się gryziecie jak te psy. Jaki naród taki kraj nic dziwnego, że przegraliśmy wszystkie wojny od 500 lat. Ktoś już tutaj napisał i tak będzie za kilka lat wprowadzą obowiązkowe przeglądy kotłów, będziecie mieli badania techniczne za 500 co roku osły jak nie przestaniecie się żreć wzajemnie. To jest powtórka z historii, zaraz wszyscy wylądujecie w szałasach albo wozach Drzymały jak Niemiec zakazał nam budowy domów to w wozach mieszkaliście teraz Niemiec zakazuje wam spalania węgla to będziecie w zimnie siedzieć. Mentalność Polaka jest straszna coraz gorzej żyje się w tym kraju.
 5. 3 punkty
  Zbastuj kolego z tymi wykrzyknikami w każdej swojej wypowiedzi.
 6. 3 punkty
  Pierniczysz głupoty. Przerobiles palnik pod siebie, nie ma nic wspólnego z fabrycznym. Z fabrycznym to w jego przypadku na normalnym ślimaku większość miała z nim problemy. Jak ktoś daje palnik o mniejszej mocy znamionowej od znamionowej mocy kotła, to tu leży problem. Palnik do 10kW a kocioł 12kW, tak się nie da, tu będą schody
 7. 3 punkty
  Jakiekolwiek domorosłe przeróbki w kotle 5 klasy powodują utratę jego certyfikatu. Palenie bez bufora również.
 8. 3 punkty
  orally poustawiam inaczej, palnik uszczelnie i wtedy zacznę od zera bo teraz grzebać w tych ustawieniach nic nie pomoże jak dobrze myślę. Będzie lepiej i kuźnia zniknie :-)
 9. 3 punkty
  Odpowiem Tobie jak Ty odpowiesz na moje pytania: Mam w domu kilo mąki trochę jaj, wodę ze studni i jakieś proszki do pieczenia. Czy wyszedł mi zakalec ? Tak na serio to schemat potrzebny i zdjęcia tego co masz w kotłowni, rozdzielaczach itd itp.
 10. 2 punkty
  Witam. Jaki groszek wam się w tym sezonie sprawdza w naszych kociołkach. Wiadomo że ten sam opał z nazwy producenta każdego roku może mieć inne właściwości. Paliłem na początku sezonu Bartexem Silver, teraz przeszedłem na teoretycznie lepszy Bartex Gold i jest gorzej, więcej popiołu (miało być mniej) a jeśli chodzi o kaloryczność też nie jest lepiej a spalanie większe. Teoretycznie lepsze i droższe jest wrogiem dobrego, tak mi wyszło.
 11. 2 punkty
  Tylko i wyłącznie w celu zapewnienia sobie właściwego dupochronu.
 12. 2 punkty
  Slimak kręci się w prawo więc z tej strony wyrzuca więcej węgla dlatego tam jest zawsze więcej żaru.
 13. 2 punkty
  Kocioł mam zaledwie kilka miesięcy i poszła na wymianę Płyta ogniotrwała do regulacji wysokości palnika jak to jest ładnie napisane w DTR. W poniedziałek zadzwonie do mpm z pytaniem na ile tygodni ta płyta jest ogniotrwała. W zestawie była druga zapasowa płyta na szczęście.
 14. 2 punkty
  Mnie nie trzeba prosić o nic pomógłbym każdemu na tyle ile by potrafił bo wiem jak to jest a zwłaszcza sam wiele razy dopytywałem i nadal to robię. A, że ze mnie taki człek, nic nie poradzę, że większości sam chce dużo rzeczy zrobić i przy okazji się czegoś nauczyc.
 15. 2 punkty
  Oj tam już nie przesadzajcie z tym obrażaniem się na producenta. Ze wszystkim tak jest. Takie czasy. Dojenie to podstawa. Strzelacie fochy jakbyście pierwszy raz się z taką polityką spotkali. Jak ktoś chce to sobie załatwi ten soft i sam sobie wgra za darmo na własną odpowiedzialność. Dodam jeszcze, że pewnie 95% użytkowników palnika KIPI nawet nie wchodzi na to forum.
 16. 2 punkty
  Ale co ja mam radzić, jak nie wiem o co ci biega. Nie wierzę też, że jakiś serwisant Tekli ci coś powiedział o rozciągniętym ślimaku. Tam telefony odbierają fachowcy. Na 100% sam coś przekręciłeś.
 17. 2 punkty
 18. 2 punkty
  Ja na ten sezon grzewczy zakupiłem po 2 tony Ecodesign, Power Max (sam-bud-rol) i Wesoła z lokalnego składu (zielone worki jutowe 30kg). Jestem pierwszy raz zadowolony z zakupu, wszystkie groszki suchutkie, ale zważyłem na lokalnym kilka worków i w każdym było ok 1.5 poniżej 30kg. Tłumaczenie było takie że był pakowany wilgotny a teraz jest suchutki i do 2 ton dorzucili mi 4 worki. Dla Wesołej muszę lżej dmuchać 7-22, ten z sambudrolu 10-24 i chyba jeszcze lekko dymi. Wszystkie mają moc. Ogólnie jestem happy, ale na przyszły sezon zastanawiam się nad Ogień Ultra, cena mocno konkurencyjna. A dodam jeszcze że groch pakowany w worki jutowe jest problematyczny przy zasypie kosza. Suchy jak pieprz i pewnie kurzy jak Varmo. Zasypuję w masce, spec. fartuchu i każdy zasyp to odkurzanie kotłowni. Ale myślę że lepsze to niż sypanie mokrego grochu.
 19. 2 punkty
  Ja to nie mogę pojąć w czym tkwi fenomen kostrzewy , tyle złego o tych kotłach ludzie piszą , tyle złego o serwisie ,ani to tanie nie jest a ludzie kupują to na potęgę .
 20. 2 punkty
  Masz złe ustawienia histerezy kotła, startu pompy i modulacji mocy. U kolegi ustawiłem moc max na 18kw, moc minimalną na 5kw, tryb fuzzy logic. Moduluje do momentu, aż temperatura w domu zostanie osiągnięta. Potem wygasza się, obniża na zaworze 3d temperaturę, żeby kocioł nie stygł bezproduktywnie i wyciąga jeszcze ciepło z kotła, aż temperatura na kotle spadnie do 55 stopni, czyli do temp startu pompy. Potem pompa stop. Temperatura zadana kotła 67 stopni, histereza 8. Temperatura zadana na mieszaczu 48, obniżenie 10. Nawet fajnie to działa Pytanie tylko, jak u ciebie wygląda instalacja przy kotle. Jeśli masz sam 4d to kiepsko to widzę
 21. 2 punkty
  Dzis ludzi niektorych nie stac nawet na drewno czy wegiel.
 22. 2 punkty
  @gucio2607 Czy w okienku rewizyjnym dużo jest wolnej przestrzeni podczas podawania raz więcej raz bardzo mało ? twój problem to słaba wydajność podajnika , podczas testu podaje 12.6 kg test trwa 6min cały czas w tym momencie kręci się podajnik , podczas pracy palnika podajnik pracuje cyklicznie zwłaszcza na małych mocach bardzo krótko i czasem nic tam nie sypnie bo część pelletu cofa się w żmijce , to powoduje bardzo nierówne podawanie , i wydajność podczas pracy jest mniejsza niż podczas testu , ostatnio borykam się z tym samym problemem w szklarni , dwa razy z rzędu miałem alarm spadek temperatury , zachciało mi się innego pelletu bo nie chciało mi się jechać 100 kilometrów do swojego stałego producenta , trafił się gość przywiózł na miejsce w tych samych pieniądzach więc się skusiłem a teraz się męczę i kombinuje . wyczyściłem zbiornik , zasypałem tym pelletem , zrobiłem test dwa razy raz wyszło 12.4 raz 12,7 odpaliłam palnik i poszedłem po kilku godzinach alarm , zachodzę a w okienku pusto , napełniłem z powrotem odpaliłem i po kilku godzinach to samo , dałem podajnik bardziej płasko jeszcze gorzej , dałem bardziej stromo nawet powyzej 45 st i dziś już przepaliło całą noc , ale mam swój stary pellet to ewentualnie będe miaszał , jakoś to muszę zutylizować , na starym palecie nigdy takich cudów nie miałem ,gucio jaki masz ten pellet 6 czy 8 mn jakiej frakcji ? ten mój to 8mm długość bardzo wyrównana 3 do 4mm jest bardzo lekki na dodatek widać tam gołym okiem mdf więcej tego nie kupię , @gucio2607 spróbuj dać podajnik bardziej stromo , nie wiem jaką masz kaloryczność ale zmniejsz , czas cyklu praca daj tak jak @misiek30.sugeruje 35 s ewentualnie wydajność podajnika zmniejsz na początek o 1kg jak nie miałeś takiej sytuacji jak ja { puste okienko } to będzie dobrze .
 23. 2 punkty
  Podejście serwisu jest takie, że najpierw każą Ci samemu naprawiać , wiem bo dzwoniłem dwa razy ......a wyprostowanie kawałka pręta to żadna filozofia.
 24. 2 punkty
  Studzi ale tez suszy komin mimo wszystko , najwiecej wilgoci wydziela sie z opału a zwłaszcza workowanego i tego nie da się wysuszyć samą temperatura bo tam musi być więcej powietrza .
 25. 2 punkty
  jak pali mniej niż 25kg /dobę to nie wygaśnie
 26. 1 punkt
  Te kotły żeby spełniały normę klasy 5 to niestety muszą być z buforem.montaż bez bufora to na twoje ryzyko
 27. 1 punkt
  @marcinb2019 mylisz sie Kolego. Ma i to jak najbardziej. Z bufora mozna zrezygnowac w przypadku kotla modulujacego moca. Nasze krajowe kotly pod tym wzgledem to fikcja. W twoim przypadku ( 80m²) bedzie to lekarstwo na cale zlo. I nie musi miec zaraz 1000L. To tylko na naprawde duze powierzchnie. U ciebie wystarczy 300-500 L. Pelleciek i bufor przy podlogowce to juz raczej mus jezeli ma byc naprawde ekonomicznie.
 28. 1 punkt
  Tak Smartflow jest po prostu nałożony na rurę sam nakładałem i w prosty sposób można to zdjąć. I od chwili gdy go zamontowałem nie mam ani kropli deszczu w kominie, a przedtem lało się do komina pomimo daszka. No i faktycznie para się unosi i jak mrozy są to wiszą sople, w tym roku tego nie ma bo zima jaka jest każdy widzi. Na youtube można znaleźć trochę filmików o nim ja tylko jeden przykładowy podaję: Instalacja regulatora ciągu kominowego. Powodzenia.
 29. 1 punkt
  Czyli wajcha do czyszczenia jest do ruszania a nie do czyszczenia. Rozumiem. Ciekawe do czego jest kociol...
 30. 1 punkt
  A ja tak chciałem ,dowiedzieć się czegoś o PV, ale za mało mojej szkoły, żeby to zrozumieć.
 31. 1 punkt
  Co prawda nie wiem w jakim rejonie Polski mieszkasz, ale spalanie masz bardzo dobre.
 32. 1 punkt
  Tak jak kolega wyżej napisał musisz sam przetestować. Ja Ci powiem tak sterowanie pogodówką kotła jest nie wskazane. Więc ja wyłączył bym ją i ustawił stałą temp zadaną kotła 70 st. Histeryzę kotła dał bym 10 st.. Jedynie pozostawił bym sterowanie pogodowe mieszacza ( albo też ustawił stałą temp zadaną na obieg w okolicach 50 st, jeśli są to grzejniki jak podłogówka to wiadomo max 32 st. I niech kocioł pracuje w oparciu o termostat pokojowy , jak piszesz rozłącza pompę i wygasza się kocioł.
 33. 1 punkt
  Po założeniu garnka na odpowiedniej dla mnie wysokości oraz głębokości zmieniły mi się trochę wykresy oraz spaliny.Zauważyłem też spadek na modulacji .Tak dla szanownych kolegów wrzucam do porównania jak to sie ma ,aby porównać.Jak miałem niżej deflektor oraz bardziej płaski spaliny miałem wyżej, noi modulacje trochę wyższą.W piecu teraz fajnie,czysto ,a garnek od spodu też.Płomień wchodzi cały do spodu garnka i dopiero przy mocy około 90-100% wywija się na boki ścianek kotła.Jest tu wykorzystany dodmóch gdy podaje na 2% ,przedmuch co 5min na 2 sek i dynamika na 1 czas podawania 4 sek .Oczywiście pid.
 34. 1 punkt
  Tak, palniki te same. Tutaj za 14500 masz z sondą i kompresorem. Zainwestuj tez w laserowy czujnik poziomu paliwa. http://sanitsystem.pl/id,2091/prod,kociol-na-pellet-blackstar-+-12kw_280-+-montaz_
 35. 1 punkt
  Gdy temperatura zbliża się do max ustawionej w sterowniku to jest obcinania wydajność dmuchawy oraz podawanej ilości paliwa, co skutkuje obniżeniem temperatury w komorze spalania.
 36. 1 punkt
  Panowie, nie chcę mi się pisać tego od nowa więc wkleję fragment mojej prywatnej korespondencji ze znajomym. Dzień dobry panie Rafale. Patrząc na deltę między temperatura na grzejniki a powrotem do kotła widząc różnice około 2 stopni właśnie mnie olśniło. A mianowicie,mam tu w instalacji za kotłem takie zabezpieczenie na wypadek braku energii ,że mogę zaworami ominąć zawór czterodrogowy. W tym układzie instalacja będzie pracować nie jako tak jakby na grawitacji. Minusem tego jest to że muszę trzymać niższą zadaną na kotle, ale liczę że będzie cieplejszy powrót z instalacji, i w ten sposób może wyrównają się te przepływy. Właśnie to po przełączyłem ,i poczekam na efekty. Gdyby to zdało egzamin, mogłoby to popracować do momentu założenia pompy kotłowej. Po paru godzinach pracy w tym układzie, widoczne są już efekty, kopcenie ustało, mogłem zmniejszyć siłę nadmuchu. Teraz tylko trzeba cierpliwie czekać na efekty.
 37. 1 punkt
  Moj właśnie ma 10-tą rocznicę... Muszę się przyglądać czy nie zacznie z niego lecieć,a z jakiej go blachy zrobili, to tego nie wiem :) może z tej lepszej :) Poprzedni śmietnikowiec wytrzymał 38 lat i jeszcze go sprzedałem. Palone koksem i nie było mowy o jakiejś ochronie powrotu. I nie był żeliwny. Kiedyś były blachy, a nie papier ze sprasowanego 126p jak to się dziś produkuje.
 38. 1 punkt
  W takim wypadku nie cudujcie z piecami za 15tys a kup rodzicom MPM;a czy inny zasypowiec z 5 klasą byle nie Drewmet bo tam dzieją cuda. W mpm'ie bezproblemowo palisz i drewnem i weglem - , na węglu jest mniej wymagający -a na ruskim z blachą zmniejszającą ruszt zasypiesz np 15 kilo weglą i spokój na 10h. 10kw kosztuje ok 3600zł a pow. wymiennika ma taką prawie samą (1.4m2) jak mój stary zebiec 21kw (1.5m2) , ale moc pieca trzeba sobie wyliczyć pod swój dom - ale to przes stronkę ciepło własciwe. Proponuje kupić sam piec a bufor dostawić w przyszłości. Jeżeli rodzice mają stara instalację z grawitacją i duzą ilością wody to jeszcze lepiej.
 39. 1 punkt
  to w takim przypadku masz pompe CWU i PODŁOGOWĄ na zasilaniu a CO na powrocie , to może się gryź . Mam jeszcze taki pomysł jak spuścisz wode to na zasilaniu na CO wstawił bym samą pompę bez ZZ ani różnicowego ( tom z powrotu CO ) , ewentualnie kulowy przed i za pompą i jak nie zda to egzaminu to tylko wstawiasz 180 mm rurke czarną 5/4 cala( w markecie za grosze gotowe ) i wracasz do stanu pierwotnego
 40. 1 punkt
  Narazie Laguna nie ma neta wycofali internet chyba w sierpniu czy wrześniu pewnie w związku z dużym zainteresowaniem bo możliwości to to miało ogromne. Można było włączyć wyłączyć i chyba harmonogram ustawić.
 41. 1 punkt
  Na brak mocy nie narzekam, może dlatego że w domu utrzymuję 21-22*C. Węgla w kotłowni to ja już kilka lat nie widziałem, a z drewna to popiołu tyle co nic. Gdzieś tam wcześniej pokazywałem swoją blachę leżącą na dwóch pierwszych rusztach i popiół spokojnie się z niej ześlizguje do popielnika. Oczywiście powietrze pierwotne podaję również środkowymi drzwiczkami (szczelina na około 5mm), ale miarkownik wpięty jest do drzwiczek dolnych. Zima na razie marna, to i mocy dużo nie potrzeba. Komin wysoki z wkładem nierdzewnym to niska temperatura spalin też nie przeszkadza.
 42. 1 punkt
  Dałeś po robocie... Nie ma to jak groźna mina żony... Następuje napływ nadludzkich sił, aby jej uniknąć... ;-)
 43. 1 punkt
  A może ta rurę między czopuchem kotła a kominem czymś ocieplic? To tak ogółem mniej ciepła pójdzie na kotłownie a więcej na komin?
 44. 1 punkt
  Zgadzam się w całej rozciągłości z @Gonzo19. Palnik nie ma wielkiego wpływu na parametry a oprogramowanie. FL steruje dawka i nadmuchem na podstawie wpisanych parametrów dla 100, 50 i 30 procent mocy. Parametry A,B i C regulują płynność przejść pomiędzy tymi progami w stosunku do odchyłki od temp zadanej kotła. Jeżeli kocioł jest wyposażony w sondę lambda to jest uruchomiony dodatkowo FL sondy z adekwatnymi parametrami. Ten steruje poziomem nadmuchu w stosunku do zadanych poziomów nadmiaru tlenu na progach mocy podobnie wedle ustawionych parametrów A, B iC. Poziom płomienia nie bierze udziału w jakiejkolwiek regulacji. Podajnik ma to do siebie ze podaje nierównomiernie. Poza tym każda nowa dawka przydusza płomień na krótka chwile. Moc chwilowa i zużycie wyliczane jest tylko i wyłącznie na podstawie wpisanego przesypu i ustawień podawania i przerwy. I nic poza tym. Przez nierównomierności podawania podajnika moc chwilowa jest płynna i zmienna. Płomień na foto wzrasta i maleje. Konsekwencja tego jest odpowiednio wzrost i spadek nadmiaru tlenu w spalinach. Dlatego właśnie nieodzowne jest posiadanie sondy która w lanie odpowiednio do tego moduluje mocą nadmuchu. U mnie na 100% mocy went dmucha pomiędzy 2100 a 2600 obr.! Jeżeli płomień spada często do poziomu 50% to znaczy ze nastawy są złe.u mnie z sonda utrzymuje się pomiędzy 80 a 100%. I rzadko spada poniżej 70. Można utrzymać płomień powyżej 85, 90% ale to zadziała przy ograniczonym nadmuchu. Niestety będzie się to działo przy nadmiarze tlenu w spalinach poniżej 6,5 %. A wtedy palnik wtedy będzie już kopcił i generował w kotle sadze.
 45. 1 punkt
  Tu nie ma co celować, a już na pewno nie 12KW w ekogroszku. Parę stówek na profesjonalne OZC wydać i wtedy decyzja o źródle ogrzewania.
 46. 1 punkt
  Przy ustawionym 2K dla odchylenia o 1stC: - przy kaloryferach zmieni o 6stC (wsp=3) - przy podłogowce zmieni o 2stC (wsp=1) Wzor= wpływ x odchylenie x wsp Wysłane przy użyciu Tapatalka
 47. 1 punkt
  Już trzy lata temu miałeś kolego podane rozwiązanie. Nie skorzystałeś z niego i się do tej pory z tym bujasz. Rozumiem że chciałby to zrobić najniższym kosztem ale jak widać chyba się nie da bo ktoś wcześniej konkretnie skopał instalację - złe podłączenie powrotów, brak rotametrów na rozdzielaczu podłogówki. Masz w poście #59 podany schemat. Na pewno wtedy wszystko będzie działać No nie masz - u siebie mam VTC 55st na samą instalację i wszytko działa super. Temp na kotle 65st
 48. 1 punkt
  No i kiedyś też pisałem, że nie trzeba celować paluchem w spaliny "S", bo gdzie nie dotkniesz - przestawiasz x1,x2,x3. Wchodząc także w "Palnik" - później, żeby wleźć w "Ustawienia" - walimy paluchem gdzie popadnie - wchodzisz.
 49. 1 punkt
  to nieprawidłowy montaż - pompa nie może być podłączona do wyjść z zakresu ruchu zwieradła - jak zawór się otworzy na max to jak zaciągnie pompa? Taki montaż jest dopuszczalny No i bezpośrednio pompa tłocząca w zawór (na zasilaniu)
 50. 1 punkt
  Nie zrozumiałeś. Pisałem do tego co powyżej, czyli pelletu z płyt. A ty @czarny38 nie odwracaj kota ogonem bo nie pisałeś o cenie 550zl tylko pellecie "tańszym" sugerując że wszystko to co poniżej A1 jest be. Za 550 nic z drewna nie kupisz, tu się zgadzamy.


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.