Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 24.12.2018 uwzględniając wszystkie działy

 1. 6 punktów
  Nie trzeba przechodzić na gaz, by sąsiadowe zbrojenie finansować. Szerokim strumieniem węgiel jedzie ze wschodu i tylko dlatego węgiel masz po 1000, a nie 1500. Smog jest elementem zanieczyszczenia środowiska, czy Ty go widzisz czy nie. Nie przeszkadza Ci dym z komina, ale jakby Ci sąsiad szambo rozbryzgiwał na trawnik, to byś wideł szukał. Chyba, że sam na jego trawnik... robisz. Smog jest medialny i stał się synonimem zatrucia środowiska. Jednak niezrozumiałe jest to, że im więcej rodaków powymieniało kotły na "ekologiczne" groszkowce, pelletowce, gazowe i PC, tym smog jest większy z każdym rokiem. Stawiam tezę, że to raczej rośnie w siłę głos tych, co twierdzą, że dzięki tej wymianie to oni już są super ekologiczni i to ci źli węglem palący psują im powietrze. Według mnie szkodliwość dla środowiska jest wprost proporcjonalna do dochodu i ten co cały dochód wyda na węgiel, by się ogrzać, a nie wyda nic więcej na konsumpcję jest bardziej eko niż ten, co wyda ułamek dochodu na gaz, a za resztę nakupuje śmieci (przepraszam, tzn. produktów). Jestem za likwidacją kopciuchów i opału śmieciowego, ale przyzwoicie spalany węgiel w domkach, krzywdy zasadniczej klimatowi nie zrobi. No i nie budować się w dolinkach (z kopciuchami w kotłowni), bo takie piękne widoki i nie zakładać PC/gaz w tandemie z kominkiem, bo to proszenie się o smog nad chałupą i hipokryzja. Równie dobrze można się budować na terenach zalewowych, bo tania działka i biadolić później, że woda podchodzi. Są i tacy co pod lotniskiem działki nabywają i parę lat później zbierają podpisy, że normy hałasu przekroczone.
 2. 6 punktów
  @astromax Nie rozumiem czego się czepiasz, jak kupisz moduł internetowy od Timela to będziesz mógł sprawdzać stan i nanosić poprawki do woli . Takie są prawa rynku, w końcu Timel to, jak sądzę, nie instytucja charytatywna i ma prawo czerpać zyski ze swego produktu/pomysłu/... na swoich zasadach
 3. 5 punktów
  Mniej spalisz jak lepiej dom zaizolujesz, więc może trzeba życzyć grubego styropianu na ścianach i podłodze, pół metra wełny na stropie - wtedy to będą tylko kilogramy zamiast ton paliwa i tego Wam życzę - dobrej izolacji budynku , dobrego humoru i czystego powietrza w Waszym otoczeniu.
 4. 4 punkty
  A co kogo obchodzi czy Ci zależy na 5 klasie? Przepisy tego wymagają, że każdy nowy kocioł ma mieć 5 klasę i masz się tego trzymać, jeszcze zgodnie z przepisami i tym jak ten kocioł był projektowany powinieneś mieć bufor, wtedy część spora twoich problemów by znikła, nie mamy po 5 lat i myślenie życzeniowe nic nie da a jak kupowałeś przed 1 lipca kocioł, no to cóż, twój wybór, wiadomo było, że kocioł jest zaprojektowany pod pracę z buforem. Wrzuć ten DTR, bo ten dostępny w internecie wyraźnie pisze o niskospiekającym węglu, max 32.1, wesoła to typ 32.2 więc za wysoki. Nigdy kocioł dolnego spalania nie był do wszystkiego i to już wiadomo jeszcze przed 5 klasą, po prostu mocno spiekające paliwa będą się zawieszać w takiej komorze spalania to jest logiczne i wynika ze sposobu spalania, sam mam kocioł dolnego spalania i też się potrafi to zawiesić i to nic dziwnego przy węglu spiekającym, kup mniej spiekający i miej problem z głowy. W poprzednim kotle problemów pewnie nie miałeś bo używałeś innego węgla i nawet o tym nie widziałeś. Próbujesz walczyć z problemami które sam tworzysz, bo stosujesz życzenie myśleniowe, że tak musi być bo tak sobie wymyśliłeś albo tak było kiedyś. Nikt nie broni pospawać ci własnego kotła i go zademonstrować, jak nie umiesz to możesz Mietka wynająć co zrobi to wg twojego pomysłu, stworzysz swój kocioł idealny dolnego spalania który rozpalimy w październiku, wygasimy w kwietniu, spełni normy emisji i otrzyma 5 klasę oraz będzie praktycznie bezobsługowy nawet na węglu spiekającym, już chętnie zarezerwuję jedną sztukę a i kilka osób na forum tez się pewnie znajdzie, więc do dzieła.
 5. 4 punkty
  Nie wiem jaki konwerterek i jaką radę ma dać, ale... 1. wszystkie konwerterki na RS232 za jakiś czas przestaną zapisywać zmiany w sterowniku (zostanie tylko pogląd). Nie dotyczy konwerterków Timela. 2. wszystkie konwerterki na rs485 działają tylko ze sterownikiem w wersji <=2.11 ps. Opracowanie wersji aplikaji mobilnej na rs485 trwało około roku i nie wiem ile zajmie mi czasu dostosowanie jej do nowego protokołu. Timel robił to 10+ m-cy. Mam aktualnie zakupiony oryginalny moduł internetowy Timela i raczej będę skupiał się nad dostępem przez stronę do sterownika. Przy zakupie alternatywnych konwerterów trzeba pod uwagę, że albo będą działać tylko ze starymi wersjami softu (rs485) albo będzie tylko podgląd (rs232)
 6. 4 punkty
  Znajomy kiedyś mnie oświecił. "W sklepie musi być polędwica dla bogatych ale i polędwica dla biedniejszych" . Ale widzę, że niektórzy myślą, że mamy już taki dobrobyt jak w rodzimych operach mydlanych, gdzie wszyscy są biznesmenami, pracują w biurach a jedyne zmartwienia to te, które sobie sami wymyślą... Statystycznego Kowalskiego ledwie stać na zakup jakiegoś paliwa do kotła a co dopiero kotła, czy palnika za około 10k... Wielu emerytów niewiele więcej ma brutto dochodu na cały rok... Dla nich najprostszy zasypowiec to już polędwica... Więc może warto, żeby oprócz tego że jest najtańszy, to był jeszcze oszczędny i ekologiczny ( możliwie najmniej szkodził środowisku). Dla takich ludzi automatyka nie jest priorytetem, podłączenia do sieci też nie potrzebują... Wbrew pozorom rynek na taki produkt jest, tylko producenci jak zwykle chcą zbyt dużo, chociaż jeszcze sami nie dają zbyt wiele...
 7. 3 punkty
  Witam Najciekawsze to masz temperatury... kocioł duży 25kW, idzie mocą prawie 50% ma temperaturę 50,9stopnia ........... a spaliny 57,6stopnia..... normalnie Kana Galilejska :)) No tylko pozazdrościć takiej sprawności kotła. Pozdrawiam.YARO
 8. 3 punkty
  @sony23 akurat ślepe małpowanie z Zachodu to byłaby zapewne dużo bezpieczniejsza opcja a to przeważnie pomysł co prawda jest z Zachodu, ale wykonanie a już na pewno środki bezpieczeństwa często są polskie czyli wręcz Wschodnie. Typowy polski biznes, jak najmniej włożyć, jak najszybciej się dorobić a pracowników czy klientów mieć gdzieś, tak samo środki bezpieczeństwa bo to przecież kosztuje a na pewno nic złego się nie stanie. Zgłosisz takiego albo zwrócisz uwagę to oczywiście jesteś konfident, donosiciel, służbista, zawistny bo człowiek taki zaradny, coś zrobił a ty tylko narzekasz i wymyślasz jakieś śmieszne zagrożenia. Polecam się porozglądać za wyjściami awaryjnymi w różnych miejscach, np. w Biedronkach, drzwi awaryjne są, bo są wymagane przez prawo, ale praktycznie zawsze czymś zastawione, jakimś towarem a nieraz to i te drzwi zastawione są półkami które tam są na stałe a jak zwracasz uwagę to oczywiście się czepiasz .
 9. 3 punkty
  1: Obliczyč potencjal 2:Kalorycznost jak na worku 3:Napowietrzanie,napowietrzanie,napowietrzanie!!!! Nie: zmienič kalorycznost,nie:potencjal,nie:podawanie Dlaczego wszystko zawsze obrócić do góry nogami ?
 10. 3 punkty
  Za to w jak arogancki i bezczelny sposób to robiliście. No ogólnie za burackie zapędy.
 11. 3 punkty
  Ciekawi mnie czy panowie dżentelmeni przeproszą za swoje zachowanie... Bo było ono cokolwiek niestosowne.
 12. 3 punkty
  Akurat napisanie programu do palnika jest bardzo łatwe , jeśli ktoś choć raz programował jakieś PLC, jedynym problemem jest brak doświadczenia i czasu do testów prawidłowej pracy palnika. Bo mocno generalizując to tylko polega na odczytywaniu pomiarów z czujników , porównywaniu z wartościami zadanymi i w zależności od wyniku porównania wykonanie jakiegoś zadania czyli sterowania jakimś wyjściem.
 13. 3 punkty
  Dla ciekawskich: Procedura dla Chrome - uruchamiamy stronę econet24 i logujemy się na konto. Wciskamy F12 Następnie CTRL+F i wpisujemy showTab('EmFuelConsu następnie podświetla się fragment kodu zmieniamy dla stylu "display: none;" na "display: list-item;" dzięki czemu w menu pojawia się brakująca pozycja, niestety brakuje w niej danych :/ Ujawniając wszystkie zakładki, pojawia się dostęp do 2 harmonogramów i pustych parametrów serwisowych.
 14. 3 punkty
  Macie swój temat w dziele opałowym, tam sobie dobrze poczynacie, więc zostawcie chociaż ten temat w spokoju..
 15. 3 punkty
  Koledzy, spokojnie :) Ktoś musi testować a nie ma obowiązku wgrywać wersji testowych. Ja absolutnie nie mam pretensji do twórcy softu o czym już pisałem. Każda osoba testująca, w jakimś sensie pomaga dopracować soft żeby każdy był zadowolony. Przynajmniej tak mi się wydaje :)
 16. 3 punkty
  Tak to wygląda u mnie, dodatkowo napowietrzenie kotłowni, rura na dmuchawę, sonda lambda, RCK, sterownik sondy.
 17. 3 punkty
  Witam Dobre prawidłowe podejście....pod jednym warunkiem.... a skąd jak nie z paliw kopalnych pochodzą ogromne ilości energii potrzebnej .... do pozyskania,przewozu, przeróbki,cięcia,mielenia drewna, suszenia wiórów, pelletowania (z użyciem chemii)...... Przecież kolega nie napędzi tego kręcąc rowerem jakieś dynamo czy inną prądnicę ...tylko CZARNY BRUDNY WĘGIEL, I ŚMIERDZĄCA CZARNA ROPA to Panu przygotuje... I niech kolega się nie łudzi że pellety są robione tylko i wyłącznie z odpadów i wiórków ze stolarni...tylko są całe połacie lasu cięte i przerabiane z użyciem ogromnej ilości spalonego węgla i ropy z (pyłami i innymi syfami zostawionymi w innym miejscu tylko nie u siebie) i zamienionej w energię, po prostu gdzie indziej spalonej niż niż Pańskim domciu ...w którym tylko pellecik się leciutko pali bez dymku i popiołku.......... i to nie przeszkadza wykształconej osobie napisać, że u mnie nie ma worków z popiołem czy sadzą ...... bo "zostawił Pan to gdzieś indziej"...... Przepraszam za język, ale czasami brakuje słów i taka jest prawda... A CZY TAKIE PODEJŚCIE JAK KOLEGI TO JUŻ NIE HIPOKRYZJA? YARO (zwolennik bezpośredniego spalania biomasy (bez jej przeróbki lub w niewielkim stopniu)
 18. 3 punkty
  Postaram się po swojemu wg doświadczenia zawodowego Najpierw napisze to, co bym odsiał zdecydowanie Tłoki - spuścić do lamusa, nie na dzisiejsze czasy, żadna modulacja mocy, pic na wodę z 5klasą (tylko jeden odważny instytut sie pod takim badziwiem podpisze) Rynny - lamus, otwarte górą palenisko to zawsze będą latające sadze i syf, choć sam opał potrafią na odpowiednio wyższym odbiorze mocy spalić Co kuleje i nie daje rady na niższych mocach (można do większych kotłów ewentualnie lub dla wykorzystania mocy od 9kW w górę)... Czyli w skrócie większe brucerowate,żeliwne, prostokątne - duże ekoenergie czyli zaczynając od modelu 15-35kW (35kW, potocznie zwana średnią), tu na niższych mocach pali bliżej kosza a na końcu palnika górka, zmielony opał, wybrać tylko jak wyższy odbiór mocy lub rzeczywiście chce się kombinować ze spalaniem miału lub miksu groszku z miałem - podobna przypadłość większy technix żeliwny 30-35kW - podobna przypadłość średni i duży batory dodatkowo całe żeliwne palniki szybciej degradują stalowe kosze, więc należy je konserwować po sezonie, najlepiej montować potocznie nazywane dosuszanie - te tzw kwadratowe, moim zdaniem nic extra, lepsze od rynny i na tym bym zakończył, dalej może są na poziomie tych większych żeliwnych wyżej opisanych, zamiast kwadraciaka ja osobiście wolałbym choćby dobra fajke 5ej klasy zaryzykuję tezę,że w/w sa na coś w stylu Retopala, węgle 23-25MJ i tyle. Co daje radę na niższych mocach i można polecić z retort: - z żeliwnych liderem dla mnie jest mały batory tzw batory 10, spokojnie dla kotłów do 15kW wg starej 3klasy lub nawet pod 20kw w kotłach 5klasy - z żeliwnych można jeszcze polecić Ardeo Iron R, tu ze względu na małą i okrągłą jak na palniki żeliwne średnicę wyjścia na paliwo można się cieszyć dobrą praca na niższych mocach, wyższe moce i rozgrzane żeliwo to przy takich wymiarach spieki, więc warto wybrać model obrotowy aby z tym walczyć - jeszcze nie z 5ej klasy z obrotowego polecić mogę AZPP aczkolwiek to model niszowy i nie jest łatwo dostępny Co z myślą o klasie 5-ej?? - podciągnięta fajka na dobry ekogroszek i tutaj wbrew pozorom wcale nie pancerpol a fajeczka termo-techu przekonstruowana i lepiej doszczelniona pod wymogi klasy 5-ej, to jednak palnik na dobre ekogroszki, najlepiej z RI do 10, czyli niska spieklaność - pod klasę 5tą palnik ardeo azp-t. Powstał w zasadzie pod model kotła klaster5 i wymogi klasy 5ej. Dobrze wykonany, ślimak wypiętrzający, nie opiera się o fajkę tylko o trójnik, co pozwala spalić nieco gorsze paliwa jak fajki, ale nadal zostajemy przy ekogroszku dobrym i przyzwoitym. - naciągany pod 5ta klase obrotowy pancerpol DUO z lepszym doszczelnieniem, pierścieniem doszczelniającym, odpowiednim motoreduktorem. Sam jednak nie jestem zwolennikiem obrotu wewnętrznego, uważam,że jest kłopotliwy i w moich oczach jest to nadal palnik oparty na fajce z kolanem, więc nadaje się do ekogroszków dobrych i średnich i co najwyżej mieszanki miału niespiekającego z ekogroszkiem, aby nie było problemów eksploatacyjnych. Nie mniej dostępność części wzorowa, serwis dobry, od lat na rynku, uznana marka producenta to zalety tego modelu. - dla mnie z obrotowych najlepszy na chwile obecną jest AZP-TR ardeo powstały pod 5tą klasę, lepsza szczelność, napowietrzenie, ślimak wypiętrzający i trójnik zamiast kolana zagęszczającego, to dużo lepsze cechy jak modelu duo, przy czym marka uznana, serwis równie wysoki poziom, dostępność części od lat a sposób obrotu zewnętrznego nie jest problematyczny i chroniony od bodajże 2006r patentem - moim zdaniem najlepiej wypada palnik sv200 potocznie zwany rurowym, tutaj nawet w domu emisje CO można utrzymać w klasie 5ej bez szarpania mocą. Spala szeroki zakres paliw, aczkolwiek powstał z myślą o ekogroszku, bardzo dobrze wychodzi mu spalanie groszko-miałów a sam miał wymagać będzie częstszego czyszczenia komory powietrznej pod paleniskiem, ale tez daje radę. Dobrze wychodzi spalanie miksu węgiel 60% (ekogroszek czy groszko-miał) z 40%zawartością dobrego pelletu. Typowe wielości czyli 15 czy 25kW na stanowisku badawczym moduluja z emisjami 5ej klasy od ok 3,6kW w górę mocy. Jak ktos ma mały kocioł i nie potrzebuje więcej jak 10kw max polecic można najmniejszy sv200-10kW, praca na stanowisku od ok 2,6kW w górę z bardzo dobrymi wynikami Tyle opisu a w skrócie moim zdaniem dobre: - sv200 10,15,25,35, ardeo azp-t oraz azp-tr 15,25 ... te są dla mnie godne uwagi dla maniaków żeliwnych ewentualnie ardo-iron r 15,20,25.. tak do kotłów od 15kW, mały batory10 dla kotłów 13-20kW (stare kotły 11-15kW, 5ta klasa 13-20kW), klasyczne fajki pancerpol czy lepiej termo-tech 5ta klasa, obrotowe to dla mnie ardeo azp-tr 15,25 i ewentualnie pancerpol duo 5ta klasa
 19. 2 punkty
  Fajnie, że drążysz temat. Kibicujemy Ci heheh Przy okazji, pomyśl o zamontowaniu pompy kotłowej, bo powrót masz nieciekawy :)
 20. 2 punkty
  Albo palniki tak rozstrojone , że ratuje je tylko powrót do ustawień fabrycznych. Z opisu wynika , że już nawet podajniki różnie pracują. Nie dziwię się , że KIPI głośno już mówi o blokowaniu ustawień serwisowych bo widać , że jak się ma dostęp do wszystkiego to powstają same kłopoty.
 21. 2 punkty
  Panowie dziwne rzeczy jakieś wypisujecie , osobiście pale tanim pelletem { tym samym co kolega misiek]8 mm ciemny ostatnio nawet zamiesciłem zdjęcie jakie przewymiarowane mi się trafiają pale tym już od 3 lat na dwóch palnikach jeden to 20 kw drugi 36 kw i w obu palnikach spala się baz zarzutu płomieniowi nic nie brakuje nic nie smierdzi nic nie kopci , albo nie umiecie tego sobie po dostrajać , albo ten mój pellet i kolegi miśka mimo że nie jest piękny i drogi jest całkiem dobry .
 22. 2 punkty
  Jak już kiedyś pisałem,MPM to dobrze wykonana obudowa kotła do samodzielnego wykończenia.Nad tematem powinna wisieć sentencja widoczna dla potencjalnych nabywców:nie masz zdolności majsterkowicza-nie kupuj tego kotła.Jestem pewny że większość osób grzebiących i usprawniających ten kocioł,zrobiłaby to z każdym innym dolniakiem z podobnymi efektami.Zachęcony możliwościami tego kotła,stałem się jego posiadaczem,jednak dzisiaj na pewno nie zrobiłbym tego błędu za takie pieniądze.
 23. 2 punkty
  Mam dwa etaty w MPM-e, to trochę na nie zapracuję... Żeby w kotle paliło się bez przerwy, to powinien on mocą być możliwie zbliżony do zapotrzebowania budynku. Inaczej będzie kiszenie i kłopoty. Normy dla 5 klasy są już tak wyśrubowane, że w laboratoriach ledwie kotły je spełniają przy mocy nominalnej a i tak spaliny muszą być ledwie ciepłe, żeby sprawność była wystarczająca do uzyskania papierka. Chcesz palić ciągle, to trzeba było szukać czegoś o mocy max.8-10 KW, ale wtedy komora załadunkowa malutka i o paleniu drewnem można zapomnieć. Większość z nas mimo posiadania już jakiejś wiedzy nadal patrzy na to co można załadować na jeden wsad, żeby mieć jak najdłużej spokój. Starsze kotły bez glejtu miały mniejszą sprawność ale lepiej znosiły kiszenie, nowsze a przynajmniej zapewne MPM już tego nie potrafią. O jakości się nie wypowiem, bo nie widziałem w realu ale dobrze, że jeszcze ktoś próbuje w ogóle takie zasypowce robić...
 24. 2 punkty
  Koledzy,ten sterownik maje najlepiej sterowany proces modulacii spalania,co mnia teraz interesuje jest proces sterowania pokojowki,pogodowki i ich wspolpraca.Tam sterownik pozostawa w tyle za innymi.Tutaj jest potencjał oszczędności
 25. 2 punkty
  Życzę Wam wszystkiego najlepszego, zdrowia ,szczęścia , pomyślności i w kotłowni nowości :)


×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.