Skocz do zawartości

sambor

Stały forumowicz_
 • Liczba zawartości

  21497
 • Rejestracja

 • Wygrane w rankingu

  259

Zawartość dodana przez sambor

 1. W dwóch tematach dwa takie same posty - czysty spam i reklama , do usunięcia!
 2. Ale będzie niezgodnie z przepisami Gdyż do naczynia musi iść rura o średnicy wewnętrznej 25mm a nie 20! Naczynie przelewowe 70l może być za małe. Ale kolega wie że źle nie będzie, więc życzę powodzenia.
 3. sambor

  Zawór różnicowy

  Kolego @Digitrax zadaje Kolega pytania niewygodne dla autora pytania i po za tematem głównym.
 4. Przy takich danych nikt ci rozsądnie nie pomoże. Potrzebne są moce poszczególnych grzejników!
 5. sambor

  Zawór różnicowy

  To najpierw trzeba odpowietrzyć pompę! Kulę kupisz w hurtowniach hydraulicznych albo na alledrogo, tylko trzeba znać rozmiar
 6. sambor

  Zawór różnicowy

  Tu trzeba sprawdzić : pompę czy nie zapowietrzona, filtr przed pompą czy czysty, oraz rozebrać sam zawór różnicowy - w nim jest kula - sprawdzić i ew wymienić samą kulę , ale z zachowaniem jej wymiarów (średnica nowe kuli musi być taka sama jak starej)
 7. sambor

  Zawór różnicowy

  Pewnie zawór jest nieszczelny i puszcza w drugą stronę, albo pompa na zbyt niskim biegu. Samo miejsce montażu zaworu jest OK, i nic nie trzeba w jego lokalizacji zmieniać.
 8. Do naczynia może być nierdzewka karbowana, tylko ona mocno zdrenuje ci kieszeń, ponadto trzeba będzie tą rurę zabezpieczyć przed zamarznięciem.. Jeden z kolegów na tym forum wkładał w taki kanał krótkie odcinki Cu28 - po ok 1m i lutował w kanale, ale to też trzeba umieć.
 9. Zrób rys i daj go na forum, wtedy będzie widać co trzeba zmienić i coś doradzić. Tak jak piszesz powinno być OK, tylko ten rys jest przydatny aby wychwycić ew błęy . Jak podłączysz kocioł wprost z naczyniem to instalacja będzie bezpieczna i nic się w niej nie stanie. Woda się rozszerza podczas ogrzewania w kotle i jej nadmiar od razu wychodzi do naczynia na strychu- dlatego ważne jest aby naczynie było podłączone wprost pod źródło ciepła - czyli kocioł.
 10. Jak będziesz miał bufor i kocioł dopuszczone do pracy w układzie zamkniętym to możesz, ale sam zbiornik przeponowy będzie ogromny! U mnie dla zładu 1300l mam naczynie przeponowe 240l ! i ZB 2,5 bar, a twoim przypadku będzie potrzeba dużo większe naczynie przeponowe i układ wcale nie będzie bezpieczny!
 11. Jakiego czwórnika ? Naczynie musi być podłączone wprost z kotła osobną rurą.!
 12. Przepraszam, mi chodziło o pompę do grzania bojlera a nie bufora. Natomiast do zbiornika wyrównawczego musi iść z kotła osobna rura min 1", a sam zbiornik wyrównawczy musi mieć pojemność czynną = min 4% zładu wodnego całej instalacji Jak chcesz rozdzielić układ parteru od reszty to potrzebujesz wymiennik,co komplikuje instalację Najlepiej zrób rys tego co masz i jak chcesz przerabiać
 13. Po pierwsze bufor 1400l do kotła HG 25kW to mało Po drugie kocioł i bufor muszą pracować w 1 układzie ochrony przed wzrostem ciśnienia - nie można wprost łączyć układu przelewowego z układem ciśnieniowym - tj naczyniem przeponowym. Naczynie przelewowe lub ciśnieniowe podłączasz wprost do kotła a nie gdzieś w instalację, one chronią kocioł ! Grzanie bufora powinno być na osobnej pompie - wtedy lepiej wykorzystasz ciepło z bufora do ogrzania bojlera. Są podobne tematy na forum - poszukaj ich.
 14. Kocioł weź ok 20kW np termet gold + ma szeroką modulację i jest tani + serwis jest popularny i tani. Dostępu przez internet nie jest potrzebny. Pompa w kotle obsłuży CO i jednocześnie CWU. Natomiast do takiego kotła potrzebny jest komin dwuścienny. Co do cen za przeglądy to pytaj lokalnie - są spore różnice dla danej marki i lokalizacji.
 15. sambor

  Zero Waste

  Naczynia jednorazowe zaczynają być już ograniczane https://www.pch24.pl/ue-postanowila--koniec-z-plastikowymi-naczyniami--patyczkami-do-uszu-i-slomkami,65604,i.html.
 16. Obecnie hybrydy to w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotła na gaz- to głównie kwestia sterownika ogarniającego oba urządzenia. Przeglądy i serwis są podstawą gwarancji na sprzęt - więc nie tu o czym mówić, natomiast ich koszt , szczególnie przy PC potrafi mocno zdrenować kieszeń. Grzejniki działające na zasilaniu do 50C są jak najbardziej OK dla takiej hybrydy. Na czas "wu" to mam DS-a
 17. Chyba, że instalator starej daty to ustawi na kotle 50C aby "mniej palił"
 18. Taki kocioł do pelletu ma sens jak jak jest zapalarka, niektóre modele mają + minimum to pompa kotłowa na powrocie z zaw 4-D
 19. Przy typowych konstrukcjach na pellet powrót do kotła powinien mieć min 55C, czyli warto wstawić na powrocie zaw stałotemperaturowy 55C. A temp na kotle ustawić na 65C.
 20. Daikin robił kiedyś takie zestawy- PC + kondensat + wspólny sterownik, ale to był duży wydatek - ponad 30k zł. Wg mnie wystarczy sam kocioł kondensacyjny bez przybudówek.
 21. Warto się zaznajomić z warunkami gwarancji Znane są przypadki cofnięcia gwarancji na kocioł zamontowany w zbyt niskim pomieszczeniu tj poniżej 190cm wysokości
 22. Najpierw musiałbyś przeliczyć czy obecne grzejniki dadzą radę dogrzać dom przy zasilaniu wodą o temp 50-55C - wtedy ma sens kocioł kondensacyjny.
 23. Przy pellecie po 790zł/t wychodzi ok 80kg miesięcznie, ale en el więcej - prawie 10zł/msc - razem ok 74-76zł/msc - nie wiem czy za 2,50zł ogrzeję 2x dziennie 300l do 46-47C
 24. Jak będziesz ocieplał to moc 15 będzie za duża, wg mnie 12kW wystarczy przy założeniu że ocieplasz min 12cm styro. A sprawność kotła podana w ulotce jest teoretyczna - taki jest wymóg normy o kotłach - im większa moc, tym większa sprawność. Przecież kupujesz kocioł do domu a nie wg jego sprawności! , gdyż wtedy kupowałbyś 19kW!!!. Wg mnie ten kocioł jest ogólnie biorąc bardzo średni i to nie ważne czy będzie miał moc 12 czy 15 czy 19kW.
 25. Termika też robi ze stali 316l, ponadto wystarczy domówić co potrzeba i zrobią. Są też inni dostawcy np http://www.cieplotech.pl/Technika-grzewcza-i-klimatyzacyjna/Katalog2/Zasobniki-cwu/Seria-GX-SDDEC-Zasobniki-plaszczowe-CWU/175-Lapesa-GX6-S-INOX-316L-zasobnik-plaszczowy-cwu.html
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.