Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedawcy węgla chyba też wertują strony z długoterminowymi prognozami i patrzą czy będzie większy popyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to jak stara rosyjska opowieść ludowa, o nieszczęsnym wilku (unia), któremu sprytny lis zamroził ogon w przerębli.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


https://allegro.pl/oferta/ekogroszek-mig25-ekogroszek-workowany-500-kg-11394100005

Następny cwaniaczek. Z transportem 1250 złotych za 500kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w tym artykule ciężko odleciał jeżeli chodzi o zachwalanie kosztów ogrzewania gazem i węglem:

https://smoglab.pl/ceny-wegla-w-gore/

Szkoda że nie można tego komentować na ich stronie, bo bym napisał, co o tym myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkwapisz napisał:

Szkoda że nie można tego komentować na ich stronie, bo bym napisał, co o tym myślę.

Smoglaby i alarmy odlatują.

https://warszawa.naszemiasto.pl/warszawa-walczy-z-kopciuchami-zbyt-wolno-eksperci-bija-na/ar/c1-8413567

Realnie może 5-6 ton opału dla starego domu na zimę i wyimaginowana emisja na poziomie 40-60 ton pyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor widział gdzieś ekogroszek workowany po 2100. Chyba w swoich sennych marzeniach. Powołuje się na kalkulator budowlany. Nie ma tam po prostu takich wartości. Dalej szacuje roczne zużycie węgla dla 100m2 na 4590pln przy 50% sprawności. Jakby zapomniał, że kotły już dawno nie palą z taką efektywnością, bo teraz nikt zasypowca nie zainstaluje, chyba że z buforem. Mój 10letni kocioł na groszek (nie napiszę eko, bo żadne paliwo z gazem włącznie ekologiczne nie jest - gaz jest czysty, ale nie ekologiczny) pali 4T na rok.

Na dodatek zapomniał, że te podwyżki cen gazu zostały rozłożone na raty, żeby ludzi szlag nie trafił. Jedyne sensowne zdanie to cytat Sergieja:

– Wtedy ludzie zorientują się, że muszą zapłacić za węgiel o wiele więcej, i być może zastanowią się nad zmianą źródła ogrzewania z dotacją. Stawiałbym na to, że bardzo wzrośnie popularność pomp ciepła i ocieplania domów – przecież to również może wpływać na zbicie kosztów. W kontekście programu „Czyste Powietrze” najczęściej mówimy o dopłatach do wymiany kotłów. Warto jednak pamiętać też o dotacjach do termomodernizacji – mówi Siergiej.

I osobiście uważam, że tyko PC, PV i termomodernizacje powinny być dofinansowywane dla gospodarstw domowych. A jak cenowo  węgiel w tym roku wyjdzie. Zobaczymy, tego nikt nie wie bo nikt cen nie reguluje jak z gazem i prądem. Chyba że PGG będzie takim regulatorem, ale niestety oni za mało groszku produkują.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mkwapisz napisał:

Wtedy ludzie zorientują się, że muszą zapłacić za węgiel o wiele więcej, i być może zastanowią się nad zmianą źródła ogrzewania z dotacją.

W starym domu trzeba mieć ok 30k pln na urządzenie aby wyrzucić węgiel. Zszedłeś ze zużycia węgla na Bragerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piastun napisał:

PV z jakiego powodu? Jaka z tego korzyść w ostatnich miesiącach? Nawet w DE moc zainstalowana w OZE 110GW a ostatnio widziałem produkcję tam na poziomie 5GW ;).

Witam.

Przypominam .... mieć 5zł a nie mieć .... to w/g kolegi nie ma różnicy..

Drugie przypomnienie nasza największa elektrownia Bełchatów to właśnie 5GW (5102GW)

YARO

 

2116861439_Screenshot2022-01-15at08-00-22ListaelektrowniwPolsceWikipediawolnaencyklopedia.png.b048e9dc729dbe0788c5903f607edcbc.png              
Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz tylko na zimę. Niestety taki mamy klimat i takie położenie geograficzne, że zimą produkcji z tego żadnej nie ma. Wiem coś o tym, bo sam PV na chałupie mam. A co do sprawności, pamiętaj o tym, że sam panel na razie ma sprawność ok 20-21%. Tak wygląda produkcja u nas:

https://www.pse.pl/dane-systemowe

Zimą jest tak mała, że nikomu nie opłaca się tego odśnieżać. Latem Niemcy eksportują masę energii, zimą musieliśmy my do nich eksportować, a nasze elektrownie pracowały na full. Bez sensu powyłączali swoje elektrownie atomowe.

Je zasadniczo zakładam, że jednak nasz kraj pójdzie w energię atomową. Elektrownie są potrzebne do stabilizowania energetyki wiatrowej i słonecznej. A żeby wyrzucić węglówki, to potrzeba u nas z 4 elektrownie atomowe o mocy 5GW każda i jeszcze z dwie rezerwowe. Kilkadziesiąt lat na to będzie potrzeba, żeby można było zamknąć u nas kopalnie węgla.

@digi Co do Bragera, to tego nie da się sprawdzić z uwagi na brak porównywalnego roku. W 2020 - 3.6T, w 2021 - 4.2T. W latach wcześniejszych bez bragera było 4T. Więc na tę chwilę jedyne co mogę powiedzieć że nie wiem, albo że po prostu nie. Za to ustawienie stabilnego spalania jest dużo prostsze i nie trzeba się z tym długo bawić. Na Bragerze teraz dla węgla zmieniam kaloryczność i zmieniam potencjał. Dla pieklorza zmieniłem jeszcze ustawienia tlenu na wyższe. I to wszystko. Nie bawię się już ustawieniami wentylatora. Samo się prawidłowo ustawia do zadanego tlenu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w nowym roku zaciagli tež za wlasciwy koniec.To brazowe zloto od 1.1.22 zaraz z 3300,-Kč tone w 4600,-Kč i pojdzie jescze  do gory.Isto moga,elektryke mam juž za dwukrotnia cene od grudznia.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie patrząc na kulturę palenia w naszym kraju to i może lepiej, że brunatnego zabronili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brazowe jest brunatnym 17 MJ .Czarne u nas niemamy,kopalnie pierwoklasowego wegla ponad 25 lat zamkniete.Brakuje morza,nikt nienaimportuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem groszkiem z Komoran, ekonomicznie opłacalne, taniej niż kamiennym i dobry na okresy przejściowe. Polowałem na ten z Ledvic, ale nie mogłem nigdzie na składach kupić. Chciałem kiedyś kupić całego TIR-a, ale przestraszyłem się szykowanych zakazów palenia brunatnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bercus napisał:

To brazowe jest brunatnym 17 MJ .Czarne u nas niemamy,kopalnie pierwoklasowego wegla ponad 25 lat zamkniete.Brakuje morza,nikt nienaimportuje.

Po ile pellet teraz w Czechach?

1992r - 35kW ->  2003r - 25kW -> 2010r 15kW

https://www.avytapeni.cz/Article.aspx/Detail/240

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet 6-7 tys tone.Czarny na netu jest teraz 9495,- ridepal

Brunatnego spalam okolo 6-6,5 ton za sezon.Kociol w jego žycju najwiecej pociagnal 15 KW mocy,spala sa calkiem dobro,sa tylko spieki na wyžszych mocach,popiol sa topi.Tež zrobilem  powietrze wtorne okolo ponad palnika,bo ciežko z czysta retorta gazy dopalic i brudzilo kociol.To widzialem na jednym czeskim ustrojstwe i sprawdza sie.Pale Ledvicke 17,Komorany maja wiecej- 20,nie testowalem,w okoliciu nie ma dostawcy.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet wypada na podobnym poziomie cenowym (A1), a jak z dostępnością? Teraz nastroje są takie, że sama dostępność pelletu to już promocja.. Taniej niby już nie będzie. Dzwoniłem po kilku składach ostatnio i albo nic nie mają albo realizują zamówienia grudniowe i nie przyjmują nowych. Proponują odezwać się w lutym, a na innym forum ktoś pisał nawet o połowie kwietnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelletu jest,jescze malo kotlow zainstalowanych.W nastepnym sezonu juž bedzie naganka.Czorne zloto ani za te peniadze nie maja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28008252,w-unii-prad-ma-byc-drogi-trzeba-z-energii-zrobic-upierdliwy.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=602&do_a=602&s=BoxBizImg8

Komentarze oddają dość dobrze obecny nastrój społeczny do nowego wała. Że to walnie to wiadomo, pytanie tylko kiedy. Młodsze pokolenia zaczynają czuć zimno i drenowanie portfeli. Może w końcu się obudzą nie tylko w PL.

Edytowane przez daromega
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przyznaję że nareszcie przeczytałem jakąś merytoryczną opinię .... a nie tylko że to wina jednych albo drugich....

Należy dążyć do zmian na lepsze, oczywiście nie unikniemy poświęceń tylko abyśmy zobaczyli podejmowane normalne decyzje a nie wylewającą  demagogię podczas każdego szczytu klimatycznego.

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.