Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Żony, żony. Ah te żony. Żonę trzeba znaleźć taką, która umie kupić ziemię od kleru katolickiego, a nie tylko tę do kwiatków. Wtedy prąd za 0,4513 sprzedaż i 0,1754 netto dystrybucja, węgiel po 1500/tonę oraz benzyna po 6 nie straszna. Z taką żoną  mimo wszystko masz  i tak miliony $$$$ €€€€€ powodów do radości !!!

Temat jest prognoza na przyszłość.... kalosz w piecokuchni 🙂

Edytowane przez digi
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona to jedno. Ale taka córka? Niemal 18tka na karku a przez cały rok boso chodzi. Ale czasem w szlafroku bo zimno. A przynajmniej podłogówka na ON i 24 ustawione, bo folię ma pod podłogą. Kopy w dupę nie pomagają.  Się kuźwa domowa  Cejrowska znalazła. Co więcej można jej zrobić by za to nie pójść siedzieć?  🤪

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2022 o 14:43, YaroXylen napisał:

Witam.

To żonkę masz eskimoskę... spróbuj 19 stopni bedzie taniej.

Przy takiej temperaturze u mnie po prawie 50 latach małżeństwa bylby rozwód.

Pozdrawiam YARO.

Wierz lub nie ale jeszcze roku temu poniżej 24 stopni temperatura nie miała prawa spaść 😉 Istotny może być fakt, że całe nasze mieszkanie jest na piętrze i przez te 5h bez podłogówki temperatura i tak nie spada poniżej 21. Parter zajmuje osobnik, który pamięta jeszcze piec kaflowy bez podkowy, także dla niego i te 20 to luksus 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statki przewożące gaz spalają 20 ton napędu na 100km, a Europa gazociągami sprowadza około 300mld gazu. To aby zapewnić taką ilość gazu LNG - potrzeba około 7000 transportów morskich, a to z kolei  x 20 ton/100km = ilość  paliwa jaka zużyją gazowce, a ile to substancji trujących dla środowiska to niech "zieloni znawcy" się wypowiedzą i niech zaczną we właściwych miejscach protestować w ratowaniu planety. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Statki przewożące gaz spalają 20 ton napędu na 100km, a Europa gazociągami sprowadza około 300mld gazu. To aby zapewnić taką ilość gazu LNG - potrzeba około 7000 transportów morskich, a to z kolei  x 20 ton/100km = ilość  paliwa jaka zużyją gazowce, a ile to substancji trujących dla środowiska to niech "zieloni znawcy" się wypowiedzą i niech zaczną we właściwych miejscach protestować w ratowaniu planety. 

Witam.

A kolega myśli że przepchnięcie takiej ilości gazu taką cienką niteczką w porównaniu do objętości to nic nie kosztuje? Przepychając gaz tylko w Polsce potrzebnych jest 5  przepompowni o mocy ok. 500MW gdyż ciśnienie musi utrzymać ok.85 barów!!!, akurat niedaleko mojego brata jest taka malutka, która do napędu wykorzystuje 2 turbiny podobne do silników odrzutowców, które spalają gaz w ilości kilku tysięcy metrów sześć dziennie każda tylko po to aby przepchnąć dalej, a jak chodzą obie turbiny to słychać je z odległości 3-5km mimo wyciszenia przez 24h dobę 365dni w roku, w okresie dużego poboru chodzą obie.. To tylko ta jedna pompownia, a jest ich pięć na rurociągu "Jamalskim" na terenie Polski (Kondratki to pierwsza na terenie Polski, potem:  Zambrów, Ciechanów, Włocławek, Szamotuły) to tylko przez teren Polski a gaz też idzie dalej i on przychodzi również sprężony przez kilkanaście takich pompowni...

To tak jakby ktoś nie wiedział.... że tylko odkręca kurek z gazem i gaz sam tak z siebie wylatuje i jest bardzo ekologiczny w transporcie rurociągiem przez dobrych kilka tysięcy kilometrów... nie mówiąc już o spalaniu.

Pozdrawiam.

EDIT: Zapomniałem dopisać że opisałem jeden taki rurociąg (część,odnoga) a przecież jest kilka takich rurek i każda z nich posiada ileś tam takich pompowni.... więc przy liczeniu należałoby to uwzględnić.

Odnośnie tych 30% większych kosztów gazu skroplonego działa również mniejsza jego popularność, jednak wielu odbiorcom ostatnie miesiące otworzyły oczy i myślę że stanie "popularniejszy" i w dłuższym okresie czasu może okazać się że różnica będzie mniejsza gdyż zwiększy się konkurencja.... a i są statki napędzane gazem, więc to kwestia czasu aby tankowce(gazowce) również korzystały z tego paliwa 🙂

YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że kosztuje, ale właśnie ze względu na te koszty LNG zawsze był ok 30% droższy od gazu tłoczonego rurociągiem ( obecnie ma swoje 5 minut). Te turbiny z przepompowni nie zostawiają takich zanieczyszczeń powietrza jak te statki, ale to nas nie dotyczy, bo to na morzu ( mieszkańcy miast portowych przy wietrze od morza mocno to odczuwają), a te odrzutowce to wysoko w powietrzu, więc nie psują powietrza w miejscowości x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Robson24 napisał:

Panowie panele pv i PC i pykasz sobie spokojnie przy g11

Forumowi "prepersi" wrzucą sobie drewienka i trochę węgla do kotła i wydaje im się, że są niezależni, tutaj nie chodzi o gaz, czy prąd. Tutaj chodzi o to aby przedstawiając swoje teorie poczuć się lepiej bo w kieszeni pusto (zawsze powtarzam, że to nic złego, ale po co ideologię do tego dokładać), a wtedy nie masz szans na zmianę sposobu ogrzewania na wygodniejszy.

4 minuty temu, digi napisał:

Foto uwalili. nie wiem jak tam z wyłączaniem inwerterów.

Jak nadmiernie wzrośnie napięcie, to zostanie automatycznie odłączony, przez elektronikę sterującą inwerterem, ZE nie ma na to wpływu. Do czego zmierzasz? Znowu jakiś spisek?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.0334bf765d92ec03e71255df35e2e912.png

 

Wałęsa obiecywał drugą Japonię... Ty wyskakujesz z Australią i hasłem "już wkrótce" 😁

 

 

Zapomniałeś o TYM i o tym, że tam jest inne nasłonecznienie

https://elektrotechnikautomatyk.pl/artykuly/australia-poludniowa-pierwszym-regionem-zasilanym-wylacznie-energia-sloneczna

 

Więc może nie pitolmy o dupie marynie (z Australii).

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Australia stala sie dziwnym krajem “wolnosciowym” ostatnio… O wszystko co spoleczenstwu “potrzebne” dba rzad, instytucje, urzednicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, o6483256 napisał:

może nie pitolmy o dupie marynie (z Australii).

Przecież napisałem, że nie wiem jak z wyłączaniem inwerterów. Faktycznie nie ma znaczenia czy będzie się to działo na poziomie inwertera u instalatora czy zdalnie.  Gdzie masz ten spisek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zaśmiecać tego tematu wydzieliłem wątek wyłączania się mojego inwertera tutaj:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy cofnęli certyfikacje na Nord Stream 2.

W odpowiedzi Rosjanie oznajmili:

Tym co mają gaz zaczynam współczuć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, daromega napisał:

Tym co mają gaz zaczynam współczuć.

Pewnie nie tylko tym co mają gaz. My również odczujemy. Duża ilość węgla w Polsce to węgiel rosyjski. Ten węgiel nie tylko zasila nasze kociołki ale przede wszystkim służy elektrowniom do produkcji prądu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na to aby nasze kopalnie ruszyły z wydobyciem,a nie jak do tej pory posłusznie kłaść głowę pod unijny, ekologiczny topór.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.