Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda marnować coś jeszcze dobrego i napędzać produkcję kolejnych metalośmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Indonezja zakazuje eksportu węgla do Chin, uderzając w ceny na rynku globalnym

Na początku roku Indonezja zakazała eksportu węgla z powodu obaw, że niski poziom dostaw w krajowych elektrowniach mogą doprowadzić do powszechnych przerw w dostawach prądu. Kraj ten jest największym światowym eksporterem węgla energetycznego, eksportując w 2020 roku około 400 mln ton. Jego największymi klientami są Chiny, Indie, Japonia i Korea Południowa. Wskutek tej decyzji na światowych rynkach wzrosnąć mogą ceny węgla.

Źródło: https://biznesalert.pl/indonezja-zakazuje-eksportu-wegla-do-chin-co-uderzy-w-ceny-na-rynku-globalnym/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko po staremu. Jeden pożar nie zgasł do końca, a już drugi się tli i czeka by wybuchnąć. Każdy zabuli czy to za węgiel, prąd, gaz. Jedynie Ci co mają swoje drewno jako tako mogą myśleć o normalnych kosztach. Z drugiej strony kto wie czy takie sytuacje na rynku nie wywołają nasilonych kradzieży drewna z prywatnych lasów i terenów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kradzieże były i będą nadal, jedynie ich nasilenie wzrośnie jeżeli opłacalność procederu będzie wyższa. Każdy przeliczy ryzyko kary i potencjalne zyski i podejmie odpowiednie działania. Samo życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2022 o 10:21, Piecuch19 napisał:

Kiedyś też gaz był drogi i Polak znajdzie rozwiązanie

https://www.instagram.com/sekcjagimnastyczna/tv/CYUtKMBlBiQ/?utm_medium=copy_link

w tym filmie jest pokazana bardzo bezpieczna technika odpalania fajek od kuchenki gazowej..

co do zakazu dotyczy on tylko kotłów czy również pieców, kominków, angielek, kóz itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co jest bezklasowe ma wylecieć w kosmos. Źródło ciepła na paliwo stałe ma mieć tabliczkę potwierdzającą przejście badań.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, makow12 napisał:

w tym filmie jest pokazana bardzo bezpieczna technika odpalania fajek od kuchenki gazowej..

Nie chodziło mi o technikę odpalania fajek - tylko 2 nielegalne sposoby uzyskania taniego ciepła stosowane w tamtych czasach. Jeden to korzystanie z gazu za darmo z obejściem licznika, a drugi z nawinięciem spirali grzejnej na szamotkę ( też wymagał lewego prądu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ten gostek przekonuje do samodzielnego zrobienia podobnej kalkulacji,  ale ty nie oglądałeś zbyt długo,  a wnioski wysunąłeś z kapelusza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Nie chodziło mi o technikę odpalania fajek - tylko 2 nielegalne sposoby uzyskania taniego ciepła stosowane w tamtych czasach. Jeden to korzystanie z gazu za darmo z obejściem licznika, a drugi z nawinięciem spirali grzejnej na szamotkę ( też wymagał lewego prądu).

Widać nigdy brody od kuchenki nie przypaliłeś, na swoje szczęście...

obejścia i "taryfa G" dalej są popularne (i wciąż nielegalne)

9 godzin temu, MrWolf napisał:

Wszystko co jest bezklasowe ma wylecieć w kosmos. Źródło ciepła na paliwo stałe ma mieć tabliczkę potwierdzającą przejście badań.

niby jak mam uzyskać tabliczkę na piec kaflowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, makow12 napisał:

niby jak mam uzyskać tabliczkę na piec kaflowy?

Na tym cały pic polega, że nie uzyskasz tj. masz się tego pozbyć zgodnie z terminem przyjętym w uchwale antysmogowej. Wielka szkoda, bo również wszelkiego rodzaje piece akumulacyjne też odejdą w niepamięć, ale przepisów nie przeskoczymy. Był czas na to by coś z tym zrobić, by ludzie zaczęli po cywilizowanemu palić. Niestety nie chcieli słuchać "szarlatanów" co im wbijali do głów, by palić od góry. No jak to tak od góry? Moi rodzice i dziadkowie palili od dołu i kopcili to i ja będę. Gdyby ludzie palili tak jak powinni jestem pewien, że obecna sytuacja nie miałaby miejsca. Sami sobie ludzie zgotowali ten los i dali broń do ręki aktywistom z alarmów antysmogowych. 

U mnie na wsi ludzie wymieniają źródła ciepła. Jest trochę pomp ciepła, pelletu i ekogrochu. Mam natomiast sąsiada, który jeszcze dojeżdża bezklasowca z dmuchawą. Jak zarzuci do pieca to stawia taką zasłonę dymną, że nie idzie wyjść na zewnątrz taki smród. Wcale się nie dziwię, że mamy to co mamy. Jak się nie da po dobroci czy edukując, trzeba wymusić batem i siłą. Szkoda, że przy okazji cierpią finansowo ludzie, którzy wiedzą jak palić w kotle zasypowym, bądź kaflakach.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. U mnie w czasie sezonu grzewczego nie da się wyjść na dwór pomiędzy godz. 16-21.

Jak chciałem iść pobiegać 1-1,5 godzinki, to trzeba było wyjść w okolicach 21. Wtedy tylko raz na kilkaset metrów na bezdechu trzeba było biec ze 100 metrów.

Sąsiad dwa domy dalej nadal jak dołoży węgla, to siwy dym. Pies wyjdzie na 3-5 min na dwór, to śmierdzi dymem niemiłosiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z tego wynika problemem palenia w piecach ekologicznie nie jest drewno czy węgiel jako taki bo to są paliwa naturalne ale brak umiejętności palenia w piecu!  Śmieszne? Tak!  Bo niby ludziska palą w piecach od wieków....

Przykład:  Nigdy nie zważałem na klasę pieca a były to kopciuchy al nigdy u mnie nie było jakiegoś nienormalnego dymienia. Za to sąsiad - chałupa podobna - zawsze stawiał w okolicy czarną zasłonę dymną.

Nikt nie mógł go przekonać do zmiany sposobu palenia!

I najfajniejsze: Ja zużywałem około 3 ton węgla na sezon a sąsiad 7 ton na sezon - kupowaliśmy u tego samego dostawcy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką samą sytuację, ja niecałe 3, sąsiad 7, kłęby dymu z kotła. 

Nie potrafiłem mimo wielu prób przekonać do zmian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórych stać na to by być głupim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z takimi osądami, bo jeszcze mogą trafić na Ciebie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja rozumiem, że ktoś może mieć w nosie i to dosłownie w tym przypadku (sadza i pył) argumenty, że to nieekologiczne, szkodliwe itp. Dziwi mnie natomiast, że nie idzie do tych łbów wbić argumentów ekonomicznych. To przecież wymierne kwoty są puszczane kominem i zmarnowane. To mnie najbardziej przeraża, bo tak to ludzie potrafią dymać przez pół miasta za schabem w Lidlu, który jest tańszy 3 zika na kilogramie, a nie widzą, że każdego sezonu puszczają kominem parę tysięcy złotych dodatkowo wszystko brudząc i trując wkoło.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, o6483256 napisał:

Ostrożnie z takimi osądami, bo jeszcze mogą trafić na Ciebie

Czemu miało by trafić na mnie . Oczywiście mówimy tu o kopceniu z komina i tego e tam nie chce mi się robić tak jak mówisz . Też znam takich ludzi co biadolą że trzeba robic na węgiel ,a bo to tyle idzie . A za chwile sypie na żar z 10 kilo mokrego wegla . Mówiąc na dwie godziny będzie spokój . Takich przykładów jest na prawdę sporo . Więc twierdzę jak wyżej 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam takich co za kilka groszy na litrze pb95 czy ON potrafią całe miasto przejechać, więc logiki w tym nie ma tylko: a) nie dam się skubać tym droższym b) jeżdżę z nudów bo nie mam co robić lub c) wszystkie powyższe. Mentalność i przyzwyczajenia robią niestety swoje

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś omnibusem, nie każdy "chwyta wszystko w mig", więc ostrożnie z takimi osądami, przyjdzie moment, że z Ciebie zaczną się ludzie naśmiewać, bo można zrobić coś lub kupić taniej! 

Ktoś wolno lub bardzo wolno dochodzi do pewnych wniosków inny robi to szybciej. 

Z tym GŁUPIM byłbym jednak ostrożny. Druga sprawa, że osądy w sieci mają pewną akceptowalną (wyższą) przerysowaną formę krytyki. Na żywo tak nie powiesz człowiekowi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.