Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, z tą butlą z gazem coś było grane i kombinowane, bo ekonomicznie patrząc grzanie z niej się nie spina. Chyba, że butla z lewego źródła lub za taniochę. 

@makow12 nie zrozum mnie źle. Nie jestem zwolennikiem tego co się dzieje i widzę, że dużo niewinnych osób obrywa rykoszetem za zbieraninę, która palić nie umie i ma w głębokim poważaniu wszystko i wszystkich. Twoja sytuacja jest pewnie jedną z wielu i jest to mega przykre. Mam tylko nadzieję, że w Twoim regionie dadzą ludziom takim jak Ty żyć i nie czepiać się póki nie będzie przeginania pały.

Ostatnio widziałem zapowiedź, że u Kamila M ma powstać materiał że spalania zrębki w kotle. Pewnie będzie jakaś mieszanka z ekogrochem. Sam jestem ciekawy tego eksperymentu. Co prawda raczej odbiorcą docelowym nie będę, ale ciekawość zaspokoję. Myślę, że w SV200 sporo różnych mieszanek przejdzie typu węgiel z pelletem przemysłowym, trociną itp. Kwestia wycelowania stosunku jednego towaru do drugiego. Ludzie będą kombinować, bo sytuacja do tego zmusza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed ociepleniem bloku ogrzewałem jeden pokój promiennikiem na butle, nie wychodziło to jakoś drogo.

Na te ewentualne rykoszety buduję sobie tarczę ze zbieranych patyków..

4 godziny temu, MrWolf napisał:

SV200

Wpisując to w allegro wychodzi ok 10 000 zł za sam kocioł

Podziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geneza aktualnych cen gazu w Polsce

Proste wyjaśnienie nowych cen gazu.

1. Do 2019 Polska płaciła za rosyjski gaz ceny uśrednione.
2. W 2020 PiS doprowadził do zmiany cen kontraktu na bieżące.
3. W 2021 Putin zmniejszył dostawy gazu do Europy i podbił jego ceny bieżące.
4. Około 60 % gazu Polska importuje z Rosji na podstawie kontraktu jamalskiego (1996-2022)
5. Ceny gazu jamalskiego były ustalane na podstawie kilkumiesięcznych średnich cen produktów ropopochodnych.
6. Średnia zapewniała złagodzenie bieżących wahań giełdowych cen gazu.
7. W 2016 PiS podał rosyjski Gazprom do Trybunał Arbitrażowego w Sztokholmie żądając zmiany cen gazu na formułę z cenami bieżącymi.
8. W 2020 Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cen gazu zgodnie z żądaniem PiS.
9. Jacek Sasin uznał to za olbrzymi sukces.
10. W lipcu 2020 Gazprom przelał na konto PGNiG 1,6 mld dolarów za nadpłacone przez Polskę ceny gazu w czasie sporu.
11. PiS nie dokonał zabezpieczeń instrumentami pochodnymi ewentualnej podwyżki bieżących cen gazu na giełdzie.
12. PiS przejadł 1,6 mld dolarów od Gazpromu.
13. W 2021 Putin ograniczył dostawy gazu do Europy.
14. Giełdowe ceny bieżące gazu w Europie drastycznie wzrosły.
15. Zgodnie z nową PiSowską formułą na ceny gazu jamalskiego drastycznie wzrosła cena importowanego gazu.
16. PiS przerzuca podwyższone ceny importowanego gazu na konsumentów, a przede wszystkim na przedsiębiorców (podwyżki kilkukrotne).
17. Putin odbija właśnie sobie z nawiązką 1,6 mld dolarów zapłacone PGNiG w 2020.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi PIS powie że to i tak wina Tuska, problemu nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Około 60 % gazu Polska importuje z Rosji na podstawie kontraktu jamalskiego (1996-2022)"

 

Kolega zapomniał dodać jak niekorzystny był to kontrakt!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie bardzo ostrożnie podchodzę do tego typu wyliczanek. Bez dogłębnej znajomości tematu z obu stron łatwo jest dać się podejść. Mnóstwo jest zmanipulowanych faktów np. fajnie jest przerysować skalę drożyzny w sklepie dając cenę najtańszego chleba 5 lat temu i takiego ze średniej półki obecnie. Widziałem ostatnio takie porównanie. Oczywiście jest drogo, ale pokazujmy fakty i porównujmy jabłka do jabłek, a nie kreujmy alternatywną rzeczywistość pod dane poglądy. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220109/ccc6062fbee8ee73a16b46ddff3672ca.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 09:46, marcus312 napisał:

To samo było z żarówkami żarnikowymi na ledowe  i wymianą sprzętu na A+++ pomijając fakt kto na tym zarobił to nie stosując się do tego nie nadążając za tymi zmianami można wpaść w jeszcze większe koszty utrzymania które mogą przekroczyć nasze dochody.

Żeby za dużo nie pisać to może tak odpowiem 🙂 

 

n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał:

W odpowiedzi PIS powie że to i tak wina Tuska, problemu nie widać.

Zawsze proste odpowiedzi są najlepsze, szczególnie jak podlejemy je sosem negatywnych emocji.

 

1 godzinę temu, o6483256 napisał:

Kolega zapomniał dodać jak niekorzystny był to kontrakt!

Szczególnie to widać z dzisiejszego punktu widzenia i obecnych cen.

A kolega zapomniał dodać, że dzięki temu kontraktowi przez Polskę płynął gaz do Niemiec i otrzymywaliśmy z tego tytułu odpowiednie wynagrodzenie.

Ponadto, utrzymując w miarę poprawne kontakty handlowe z Rosją , zarabialiśmy krocie na naszym eksporcie produktów rolnych.

Na szczęście teraz już wstaliśmy z kolan i za gaz zapłacimy 400 % więcej, Za tranzyt dostaniemy zero, gaz popłynie przez Nord Stream I i II. Zaś naszych jabłuszek, nie spożyją już w Moskwie. Nasz bilans handlowy z Rosją nareszcie będzie głęboko ujemny. Jeszcze se dokupimy ruskiego węgla, bo nas stać.

Zrobimy z jabłuszek w kraju cydr i wzniesiemy toast za wspaniałą politykę gospodarczą i zagraniczną naszej władzy.

Warto było, wstaliśmy z kolan i wstaniemy jeszcze wyżej.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrWolf napisał:

Dlatego właśnie bardzo ostrożnie podchodzę do tego typu wyliczanek. Bez dogłębnej znajomości tematu z obu stron łatwo jest dać się podejść. Mnóstwo jest zmanipulowanych faktów np. fajnie jest przerysować skalę drożyzny w sklepie dając cenę najtańszego chleba 5 lat temu i takiego ze średniej półki obecnie. Widziałem ostatnio takie porównanie. Oczywiście jest drogo, ale pokazujmy fakty i porównujmy jabłka do jabłek, a nie kreujmy alternatywną rzeczywistość pod dane poglądy. 

O jabłkach już pisałem, to może teraz o tym chlebie

Piekarz z Jastrzębia Zdroju;

"Przed Wigilią dostaliśmy wypowiedzenie umowy na zakup gazu, wraz z propozycją podpisania nowej. Wychodzi na to, że w 2021 roku za gaz zapłaciliśmy 91 tys. zł, zaś w 2022 roku zapłacimy 353 tys. zł. Drugim istotnym elementem jest podwyżka cen prądu. Za 2021 rok zapłaciliśmy 30 tys. zł, na 2022 rok mamy do zapłacenia 98 tys. zł. – Chleb, którego kilogram kosztuje dziś 7 zł, po uwzględnieniu wszystkich bodźców inflacyjnych będzie kosztował 12 zł! Ceny uderzą w ludzi – mówił pan Mirosław"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ w tej kwestii się z Tobą całkowicie zgadzam. Najgorsze dopiero przed nami. Pisząc o manipulacjach i cenach chleba brałem pod uwagę stan obecny i to z jaką manipulacją faktami spotkałem się osobiście. Jeśli chcieli w niej pokazać rzeczywisty przyrost cen powinni pokazać cenę chleba z tego samego pułapu cenowego oraz uwzględnić medianę zarobków w obu okresach czasu. Wtedy to ma ręce i nogi. Naginanie rzeczywistości by przerysować dane porównanie to droga, której nie należy obierać, a jest wykorzystywana nagminnie. Po tym jednak co zacytowałeś niedługo nie będzie takich dylematów moralnych, bo problem rozwiąże się sam. 

Edytowane przez MrWolf
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bobbuilder napisał:

Szczególnie to widać z dzisiejszego punktu widzenia i obecnych cen.

Wystarczy prześledzić jaką cenę gazu mieli nasi europejscy partnerzy, a jaką my mieliście po 1996r

Nie porównuj obecnej ceny do ceny kontraktu, bo to śmieszne jest. 

Na plus dla obecnej władzy, że skończą baltic pipe oraz, że mamy gazoport, bo poprzednia władza jakoś nie widziała problemu. Na minus dla obecnej władzy cała reszta!

 

 

PS Ja wiem, że mamy tutaj dziadków którym język rosyjski w szkole nie przeszkadzał, wymiana z radzieckimi pionierami również, a nawet pochody 1-majowej, ale na szczęście wyszliśmy z tego g****.

Teraz ten ład nasz sąsiad próbuje wprowadzać w Kazachstanie, na Ukrainie i Białorusi. Potem zapragnie krajów nadbałtyckich i Polski?

Oni nie mają nic do zaoferowania, poza zasobami naturalnymi. Stowarzyszenie Memoriał już zamknęli!

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terminal LNG w Świnoujściu powstał w latach 2006-2016. To kto go budował?

Pomimo nadania mu imienia najbardziej opomnikowanego prezydenta RP, tankowce z USA nie ustanawiają się do niego w kolejce.

Chyba nie wystarczy wybudować rury, czy zbiornika. Trzeba je czymś napełnić.

A w Ameryce kolegów chyba już nie mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mamy umowę z Katarem na LNG. DLATEGO! Notabene krytykowaną za wysoką cenę, które TERAZ jest niska 😁. Gazowce płyną do nas z USA "przy okazji" z racji atrakcyjnej ceny.

 

Ścianie wschodniej bliżej do wschodu, trochę Cię rozumiem.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bobbuilder napisał:

A w Ameryce kolegów chyba już nie mamy.

Obecnie chyba nikt nas nie lubi, polityka zagraniczna jest zaorana.

Umowa z Katarem jest na 1mln ton LNG rocznie co daje 1.38 mld m3 gazu to mała ilość jak na nasze zużycie roczne które będzie bardzo mocno rosnąć 

Edytowane przez Emilien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, o6483256 napisał:

Wystarczy prześledzić jaką cenę gazu mieli nasi europejscy partnerzy, a jaką my mieliście po 1996r

W tamtym czasie nie byliśmy w  Unii, nawet w Nato. Nie mieliśmy partnerów w Europie ( za chwilę znowu nie będziemy mieć).Jaka była nasza pozycja negocjacyjna w kontaktach z Rosją w porównaniu np. do Niemiec?

 

36 minut temu, o6483256 napisał:

Nie porównuj obecnej ceny do ceny kontraktu, bo to śmieszne jest

  Tak jest śmieszne, ale porównywanie ceny dla zachodniej Europy, dla której byliśmy ówcześnie dostawcą wyłącznie taniej siły roboczej i odbiorcą spirytusu Royal, z ceną dla nas

7 minut temu, o6483256 napisał:

Bo mamy umowę z Katarem na LNG. DLATEGO

To ile z tego Kataru przypłynęło?

Możliwości  przeładunkowe terminalu wynoszą 5 mld m sześć. rocznie.

Zaś prezes PGNIG dwa lata temu zapowiadał

"PGNiG będzie  zwiększało dostawy gazu LNG m.in. z USA"

Rok temu:

"Setna LNG dostawa z Kataru, ale głównym dostawcą do Świnoujścia będą Amerykanie"

"Dostawy od Qatargas, z którym PGNiG ma długoterminowy kontrakt do 2034 r. (na ok. 2,7 mld m sześc. gazu rocznie)"

Gazoport aktualnie rozbudowywany jest do 7,5 mld. m.sześć. i co go zapełni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwię się że jeszcze to nie nastąpiło,ale myślę że już niedługo to się spełni. A mianowicie nawet najbardziej zagorzali zwolennicy ,,naczelnika państwa" i jego nieudolnej drużyny w końcu przejrzą na oczy,widząc jak w portfelach zostaje im coraz mniej. A nic tak nie działa na poglądy jego zwolenników jak KASA KASA KASA. Gdy jej zabraknie to i poparcia też nie będzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, o6483256 napisał:

Ja wiem, że mamy tutaj dziadków którym język rosyjski w szkole nie przeszkadzał, wymiana z radzieckimi pionierami również, a nawet pochody 1-majowej, ale na szczęście wyszliśmy z tego g****.

Jeszcze nie jestem dziadkiem, ale rosyjskiego uczyłem się przez 8 lat (3 lata podstawówki i 5 lat szkoły średniej). Byłem też, w 1988 roku w przez 3 tygodnie w obozie pionierskim w okolicach Żdanowa (obecnie Mariopol na Ukrainie).  Na 1 maja szła cała klasa bez wyjątków. Trudno być opozycjonistą w 3 klasie szkoły podstawowej.

I bardzo przeszkadzał mi tamten system, ale nie ludzie i język.

W tym języku pisali m.in. Lermontow, Puszkin, Dostojewski, Czechow, Okudżawa.

To, że u nas władzę sprawuje stetryczały, uważający się za demiurga osobnik, nie znaczy, że wszyscy Polacy uważają Niemcy za IV Rzeszę. To on nas spycha w objęcia Wołodii.

Są dwie odwieczne zasady, o których należy pamiętać:

pecunia non olet i z kim się handluje, to się nie wojuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skaczecie sobie do oczu i przekonuje się kto i ile zrobił/dał a fakty są na tym wykresie:

IMG_20220109_153744.thumb.jpg.587fa63dd815e975280cb47d1a161421.jpg

Jak widać ceny gazu obecnie ustabilizowały się na poziomie lipiec/sierpień a podwyżki,.które ostatnio zobaczyliśmy to był protekst do dojenia eko-owieczek 😉

Co do cen prądu to podobno spekulacje na certyfikatach co2 je tak wywindowały ale ja się pytam kto przejadł te 20-30mld zły z ich sprzedaży?

Przecież za tą kwotę, można by już postawić jakaś atomówkę?!

A tu drugi wykres za ostatnie 5lat 😉

IMG_20220109_154756.jpg.fea90db1106bbd4c82fa707e3bedd093.jpg

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Panowie z gazem będzie jeszcze gorzej. Bo przecież za dwa lata nikt nie będzie regulował jego ceny dla indywidualnego odbiorcy.
Pozostaje mieć nadzieję że jego cena rynkowa spadnie do poziomów sprzed kilku miesięcy.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piastun napisał:

A tu drugi wykres za ostatnie 5lat 😉

IMG_20220109_154756.jpg.fea90db1106bbd4c82fa707e3bedd093.jpg

Edytowane 3 godziny temu przez piastun

A ja takie coś znalazłem... troszkę inaczej namalowane... nie będę tego komentował:

FA3yEDvWUAEs8yL.thumb.jpg.1cafd779c11a5b3de42fee23e2db7d45.jpg535077895_Screenshot2022-01-09at19-31-377f57b8a1-cdf0-40d6-ac94-80d45e7ed891(obrazWEBP395307pikseli).png.5be6906aa3d6b001522aaf80c2eb02b7.png

 

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.