Skocz do zawartości

mkwapisz

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  157
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

21 Bardzo wysoki

O mkwapisz

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  ok 200m2, podwójne ściany z izolacją między nimi (lata 90)
 • Instalacja
  15 grzejników, typy mieszane: tzn. część żeberkowych, część panelowych (pół na pół), zawór 3d
 • Kocioł
  Zębiec Merkury 25KW

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Nie chcę krakać, ale taka temperatura na powrocie pieca oznacza, że powrót podłogówki jest do niego bezpośrednio wpięty. Innego wytłumaczenia nie widzę. Na podłogówkę idzie taka właśnie temperatura, tzn ok 30C. To poprawnie działa z piecem gazowym ale nie z piecem na paliwo stałe, gdzie powinna być ochrona temperatury powrotu na poziomie 50C. Zadaj tutaj pytanie na grupie o instalacjach CO i CWU https://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/1-instalacje-co-i-cwu/. Druga sprawa, to nie znam paliwa do użytku domowego o kaloryczności 35MJ/kg. Jak inni napisali bardzo źle przeliczony potencjał podajnika i ustawiona kaloryczność. Potencjał podajnika trzeba zrobić "na sucho". Wyłącz piec i go oczyść. Włącz podajnik i potrzymaj go np. 10 min. Zważ opał który się wysypał do pieca i pomnóż przez 6. Ktoś o tym niedawno pisał, a na pewno jest to u @Jockey na jego kanale na YT. Teraz masz 27,1kg/h.
 2. Tylko u @pochłaniacz pokazuje 320 i stąd moje pytanie. Sterownik po prostu powinien wyłączyć ten czujnik i jego wskazanie a nie pokazywać taką idiotyczną wartość.
 3. Aktualnie właśnie palę tym groszkiem, kupionym notabene od Kamila (cokamar) w promocji za 900. Już tutaj komentowałem, że frakcja tego węgla u mnie i Kamila to jak dzień do nocy. Dużo wilgoci po wewnętrznej stronie worka. Plus tego jest taki że się nie kurzy podczas wsypywania. Wrzucam więcej do zasobnika, żeby piec go sobie przesuszył. Dla prawidłowej wydajności podajnika, moc węgla ustawiona jest na 27MJ. Przy wyższej zaczyna się zmniejszać kopiec. Co do popiołu, to jest bardzo ok. W piecu trochę czarno, ale też pracuje ostatnio na niskiej mocy.
 4. A czy taka temperatura spalin to jest pokazywana jak nie ma czujnika?
 5. Ja ustawiłem pompkę CWU na 2W, praktycznie na minimum i sprawdza się dobrze. Zwiększanie mocy tej pompy w zasadzie nie wpływa znacząco na dogrzanie wody w zbiorniku. Kiedyś pomierzyłem nawet czasy. A co do spadku temperatury, to moje dziecię kąpiąc się bez problemy obniża temperaturę z 50 (bo do takiej grzeję) na 30. Czujnik jest dokładnie w środku zbiornika 200L. Co do twojego drugiego pytania, to teraz mam ustawione na 60C. Ale przed modernizacją kotłowni miałem poniżej 50C i jak napisał @8010 by utrzymać jak najmniejszą różnicę temperatur. Aktualnie delta u mnie to niecałe 3C A tak wygląda potrójne grzanie wody + końcowa faza dogrzewania tuż przed wyłączeniem pompy CWU. Chyba wrócę tutaj do trybu czasowego, bo jak wszyscy siedzimy w domu to woda leje się bez opamiętania. W tym momencie działają 3 pompy: CO, CWU i kotłowa
 6. Jak dobrze zrozumiałem wasze obserwacje, wygląda więc na to, że korekta sondy nie powinna być brana pod uwagę przy bardzo szybkich (jak na węgiel) zmianach modulacji. Powinna funkcjonować tylko gdy mamy coś w rodzaju stanu ustalonego, gdzie sterownik podtrzymuje proces spalania powoli zwiększając bądź obniżając modulację. Wtedy ograniczanie powietrza ma sens. Chyba jednak poczekam z tą sondą.
 7. Na pewno zrzucenie modulacji na 10% jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. I tak za chwilę skacze do poprzedniej wartości gdy temperatura spalin spadnie. Ponieważ nie mam BCA to poczekam na testy tego "finalnego" softu i na kolejną wersję finalną, która poprawi błędy tej poprzedniej. Ostatnio jak tak zaktualizowałem, to po 2 tygodniach pokazała się wersja kolejna. A ponieważ naprawiała coś z czego nie korzystam, to sobie odpuściłem. A co do temperatury spalin, to u siebie ustawiłem na 140, ale potem zacząłem przycinać max modulację tak, żeby tej temperatury piec nigdy nie osiągnął. Co ciekawe na tej maksymalnej modulacji (65% z 17kW) to i tak on przebywa chyba z 5 min, a potem utrzymuje ok 50%. Tak się głównie dzieje gdy uruchamiana jest pompa CWU. Może jak na dworze byłoby z -20C to trzeba by coś zmienić, ale teraz jest 5C, a na grzejnikach 32C
 8. @Jockey Jak to jest możliwe że temperatura spalin jest niższa niż temperatura wody w piecu i to o 10C?
 9. Al mi google proponuje filmiki do obejrzenia. Ale ten to akurat ciekawy, zawsze lubiłem oglądać maszyny w akcji:
 10. Od października ogrzewałem Skarbkiem 2018, Ogniem Ultra 2020 i Sobiankiem lwem 2020. Stary Skarbek ustawiony na 26MJ jak zwykle nie zawiódł. Dla mnie jest to węgiel referencyjny. Sobianek lew - jetem bardzo pozytywnie zaskoczony. W zasadzie przejście ze Skarbka na lwa wymagało tylko zmiany mocy węgla na 27MJ. Bardzo ładnie się pali na "niskich obrotach" i co najważniejsze nie kopci. Trochę więcej zachodu było z Ogniem Ultra. Trzeba było podbić minimalne powietrze żeby piec nie był czarny. W sterowniku także 27MJ. Wszystkie spaliły mi się w pył z bardzo drobnymi i miękkimi spiekami. Na Lwie ślimak chodzi bardzo elegancko i cicho, w Ogniu zdarzyło się parę kamieni i trochę zgrzytał. Brat mówił mi że miał Lwa w zeszłym roku i kamienie też były, więc dużo zależy od partii, albo nawet worka.
 11. A gdzie do sterownika można wpiąć czujnik Halla?
 12. Ciekaw jestem jaki będzie spadek temperatury na powrocie, jak załączy się pompa CWU?
 13. Sam mam tak ustawione. Histereza ustawiona na 10C. Szczególnie przydatne w weekendy, gdzie cała rodzina siedzi w domu i leje wodę. Przez to piec grzeje ją po 4-5 razy dziennie. A tak udaje się ograniczyć do 2. Wadą jest, że parę razy woda leciała nie za ciepła, ale dzięki temu wszyscy się nauczyli, że do umycia talerza nie trzeba odkręcać kurka na full. Wczoraj stała się jakaś dziwna rzecz, mianowicie sterownik zaczął źle regulować nastawem, zaworu 3D co całkowicie rozregulowało temperaturę podawaną na grzejniki i samą modulację. Wykresy przypominały piłę. Temperatura zamiast się ustalić to latała góra dół. Ostatecznie wyłączyłem siłownik i wszystko zaczęło działać normalnie. Nic nie ruszałem i nigdy wcześniej coś takiego mi się nie zdarzyło.
 14. @manxTylko że to jest porównanie dmuchawy 80W vs 34W. Ciekawe która da większy ciąg i bardziej rozgrzeje węgielki? Dokładnie 0,68uF https://mplusm.com.pl/wpa-117.html Moja wersja papierowa nie obejmuje tego tematu. Ostatnia którą znalazłem w pdf to 2.30. Jest jakaś bardziej aktualna? Jeżeli jeszcze czytać umiem, to wynika z tego że te 180 poziomów jest rozłożone na cały zakres. Jak przytnę go do np 50%, to by znaczyło że zostaje mi tylko 90. Tak więc i tak jest lepiej dobrać parametry wentylatora a powietrze mieć ustawione od 1 - 100%. A cytując instrukcję "Jeśli prawidłowo ustawimy zakres pracy wentylatora w oknie SKALA, to w oknie PALNIK-> POWIETRZE możemy ustawiać zakres powietrza w zakresie 1-100 % (zyskujemy szerszy zakres regulacji)"
 15. To ja bym chyba w zakładce wentylatora zmniejszył z 20 na 18, zamiast schodzić z powietrzem względem modulacji. W takim ustawieniu to 18 rozkłada się na na pełną skalę czyli 100 -> precyzja 0,18. W tym co proponuje @Oldek to 20 rozkłada się na 40 -> precyzja 0,5. Może efektywnie liczone jest to inaczej, ale tutaj to producent by musiał się wypowiedzieć. Po coś ten feature w tym sofcie jednak wprowadzili.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.