Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Z embargo czy bez: https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ceny_wegla/?zakres=2

Podobnie zresztą z gazem (https://tge.pl/) - nie jest to oczywiście niespodzianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno nasi rozmawiają z Australią na temat brania węgla od nich. Nie wiem jak to będzie się miało do ceny i co ważniejsze dostępności, ale trzeba szukać alternatyw. Polska jest zdecydowana na porzucenie ruskiego węgla. Może być różnie, ale rozumiem ten punkt widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, jednak z jakiegoś powodu tego nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na ten temat mnóstwo materiałów. Każdy przedstawia sprawę z innej strony i z każdym można się zgadzać lub nie. Np: https://oweglu.pl/czy-i-jak-dlugo-mozliwe-jest-oplacalne-wydobycie-wegla-kamiennego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy wiemy,że nie jest tak łatwo nagle zwiększyć wydobycie,ale na pewno jest to możliwe. Coś teraz napiszę co nie spodoba się adminowi ale to jest częścią tego zamieszania. A mianowicie nasi rządzący są wielkimi przyjaciółmi Putina. To oni za namową rosyjskiego cara wykańczali nasze górnictwo.
Co do kosztów w górnictwie to dlatego są one takie wysokie,ponieważ zbyt mocno rozbudowana jest biurokracja wokół kopalń. Kilka lub kilkanaście związków zawodowych,kilku dyrektorów,ich zastępcy, zastępcy zastępców i całe morze niepotrzebnych biurokratów generujących olbrzymie koszty

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Popcorn1 napisał:

Coś teraz napiszę co nie spodoba się adminowi

Nie bardzo rozumiem. Czemu ma mi się nie podobać. Proszę nie sugerować jakichś moich sympatii czy antypatii politycznych. Nie wygłaszam na forum swoich opinii w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy upominałeś że ma być bez polityki. O to mi chodziło,bez personalnych wycieczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może źle zrozumiałem. Aczkolwiek powtórzę jeszcze raz, że zwrócono uwagę, że akurat ten temat bez polityki ma średni sens z czym się zgodziłem. Prosiłem tylko o kulturalną i merytoryczną dyskusję:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że w tym temacie nie unikniemy poruszania tematu polityki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do meritum jest jeszcze przecież polityka (jeszcze aktualna) UE (w tym słynne certyfikaty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tą unijną ekologię to uważam że jest to zabawa dla bogatych. Jestem pewien,że ludzie chętnie by odeszli od paliw stałych,węgla,drewna/pelletu czy gazu gdyby to było w miarę tanie w zakupie/montażu i eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MrWolf napisał:

Podobno nasi rozmawiają z Australią na temat brania węgla od nich

A jednocześnie walczą aby wykopać Australijczyków z próby wydobycia węgla w lubelskim, na które mają koncesje.

https://www.money.pl/gospodarka/polska-nie-bedzie-sie-spieszyc-australijski-pozew-poczeka-6648874042645376a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Popcorn1 napisał:

Jestem pewien,że ludzie chętnie by odeszli od paliw stałych,węgla,drewna/pelletu czy gazu gdyby to było w miarę tanie w zakupie/montażu i eksploatacji.

Tu kluczem jest tania energia (może z atomu?). Bo koszt montażu/zakupu to już wygląda różnie (zresztą jest moim zdaniem mniej kluczowe). Montaż pompy ciepła niekoniecznie jest (dużo) droższy od montażu kotła z podajnikiem.

Do tego dochodzi modernizacja sieci energetycznej.

Powyżej piszę o tym co wydaje mi się alternatywą dla węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt w dzisiejszych czasach kotły poszły cenowo mocno w górę zbliżając się do cen pomp ciepła. Tylko tu nie można liczyć tylko ceny samego urządzenia.
Montowałem ostatnio kocioł w domu 200 m² gdzie są już panele fotowoltaiczne. Pytam właścicielki dlaczego zdecydowała się na kocioł ekogroszkowy, a nie na pompę ciepła. Odpowiedz była taka. Panele kupione w kredycie będą ją kosztować 30 tysiecy złotych. Gdy pytała firmę montująca PV o pompę ciepła do kompletu to ogólny koszt kredytu zamknąłby się w kwocie około 80 tysięcy złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tymi cenami - jak ostatnio liczyłem to węzeł CO na monobloku 9kW Panasa z buforem 100l - zasilający bojler 200l i podłogówkę to koszt ok 30-34 tys zależy czy się robi samemu czy robi to hydraulik i elektryk zewnętrzny. 

Niezależnie od tego dochodzi koszt fundamentu pod jednostkę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co firma to inne koszty. Takie informacje dostałem od właścicielki domu,nie mam podstaw do tego aby myśleć że ściemniała. Sam się o tym przekonałem jak interesowałem się założeniem PV. Jedna firma za 2,3 kWp chciała około 16 tysiecy,a inna za tą kwotę oferowała mi 3,6 kWp. A podzespoły prawie takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak dalej pójdzie, to nieważne czym będziemy chcieli kolejny sezon ogrzewać, bo i tak tego będzie brakować.

Na razie jeszcze Unia udaje, że problem wojny, restrykcji i handlu energią to zupełnie różne twory. Zamyka się kanały operowania pieniądzem mniejszych banków, a pozostawia te największe, które odpowiadają za płatności energetyczne.

Jeśli jednak pójdą o krok dalej i przegłosują embargo, na początek na węgiel (bo ten zachód interesuje najmniej), a Polskę mają w d..pie, to wtedy my na prawdę się w niej znajdziemy.

Z jednej strony handel ruskim opałem znajdzie się na cenzurowanym. A jak wiadomo , tego polskiego jest zdecydowanie za mało.

A będzie go jeszcze mniej, bo na horyzoncie pojawia się problem paliwa do elektrowni.

Nawet, jeśli zdecyduje się przeznaczyć całą zdolność wydobywczą kosztem ciepła obywateli na produkcję energii elektrycznej, to cały czas będzie jej zbyt mało.  Jeśli zużycie energii elektrycznej z racji zmian źródeł ciepła wzrośnie, będzie jej tym mniej.

20 stopień zasilania już znamy. Da się z nim żyć. Ale czy wszyscy dadzą radę ?

Dziś cena węgla poszybowała w kosmos 300USD za tonę. Od wybuchu wojny rośnie codziennie o 15%. Białe kołnierzyki nie mają litości.

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem to zdjęcie szwagrowi,który mieszka na Śląsku i pracuje w kopalni. Wiecie jakie zadał mi pytanie
Zapytał: To jest fakt czy ściema???Screenshot_2022-03-02-17-04-40-039_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Popcorn1

Ktoś chyba odłamkiem z Ukrainy w sufit dostał i konkretnie mu się poprzestawiało. Te ceny grochu robią wrażenie..........

U mnie sprawność nowego kotła wzrosła około 20-25 %. Zima była w tym roku naprawdę łagodna. Spalę około połowę tego co kupiłem. Liczę, że dokupię jakoś niedługo marzec albo kwiecień dwie tony z PGG jak się uda i poczekam do wiosny 2023.

Do tego czasu wiele tematów się wyklaruje. Jeśli będzie szlaban na ruski węgiel to coś innego tęgie łby muszą ogarnąć. Nie wiem sam i nikt na tą chwilę nie wie co się stanie bez względu na to co się stanie, ale wiem jedno. Będzie przerąbane cenowo zaczynając od węgla poprzez gaz, prąd, paliwo i wszystko co z tym związane. A to pociągnie za sobą kosmiczne ceny wszystkiego w koło. O ile nie będzie rozpierduchy totalnej i nie wyparujemy w 3 sekundy, to czekają nas czasy, że odkładanie do skarbonki może być w najbliższej przyszłości niemożliwe, bo wszystko na bieżąco zejdzie, o ile się w ogóle budżet domowy będzie się spinał. Nadchodzą mało interesujące finansowo czasy i to nie zakończy się szybko. Nawet jak cara wymienią i się odblokują to drugi raz tą samą droga już nie pójdą. Dlatego kierunek wschodni umiarkowanie tani uważam za wygasający.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miał o takiej kaloryczności kosztujew ARA 1500pln, więc ten pakowany ekogroszek to okazja, marża jeszcze nigdy nie była tak niska.

Tyle, że nie warto go kupować, skoro prąd kosztuje 34gr w nocnej taryfie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopciuch miał pewnie dramatycznie niską sprawność i teraz podajnikowiec nadrabia, do tych ~60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. I nie pomoże palenie od góry ani żadne inne czary i egzorcyzmy odprawiane nad śmieciuchem. Ale nie o tym temat i nie róbmy tu śmietnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.