Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.01.2022 o 21:28, bercus napisał:

Pellet 6-7 tys tone.Czarny na netu jest teraz 9495,- ridepal

https://ridepal-eu.translate.goog/drevene-pelety/?_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Tłumacz stwierdził, że auto z jest jaszczurką 😛 1100-1150 za pellet. Nie tak źle.. Czarny to jest kamienny przez internet? Ridepal teraz 8075KC

A ile palisz węgla kamiennego? Czornego złota.  Jak ktoś jest z Ostrawy to do KWK Chwałowice ma niedaleko.

 

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z przepisami nie wolno w naszym kraju palić węglem brunatnymi. Wartość opałową ma trochę lepsza, niż pellet drzewny, dużo siary i wewnętrznej wilgoci. Wychodzi trochę taniej w ogólnym rozrachunku, ale łamie przepisy + dowala kocioł i komin siarą. Popiołu też dużo objętościowo oraz potrzebuje sporo tlenu, bo inaczej kopci.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzę taką akcję sprzed kilku lat. Aktualnie w legalnym kanale dystrybucji sprzedaż i palenie węglem brunatnym jest u nas zabronione. Jeśli ktoś nie boi się o kocioł z kominem i ewentualną kontrolę to myślę, że dobrze się zakręcając tam gdzie trzeba można sobie naczepę ogarnie. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna były reklamy firmy, która oferowała przywóz węgla z Komoran. Mieli własny transport ciężarowy. Ja paliłem tym węglem przez jeden pełny sezon. Na lekkie zimy jest dobry, nie trzeba wprowadzać kotła w stan podtrzymania, spalał się fajnie, jedynie ilość popiołu była większa i smrodek związków siarki przypominał nawaniacz gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruski zwykły ten najtańszy Ogień to jest stary węgiel brunatny. W każdym razie większość w worku ma kolor ciemno brązowy. Dosypują do niego od jakiegoś czasu trochę kamiennego bo słabizna to była i ludzie reklamowali. Rok temu go miałem tonę. Szkoda kasy mimo że z 750pln płaciłem za tonę jeszcze. On teraz kosztuje 1359pln co dla mnie jest kpiną z białego człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MrWolf napisał:

Wychodzi trochę taniej w ogólnym rozrachunku, ale łamie przepisy + dowala kocioł i komin siarą. Popiołu też dużo objętościowo oraz potrzebuje sporo tlenu, bo inaczej kopci.

Przyczynia się też do szybszej degradacji pokrycia dachowego z blachy jak również wykończeń dekarskich z blachy w obrębie komina.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak,že Ledvice slabsze,ale maja polowe siarki i popiol tež wyciagam raz do tygodnia i moglbym pozniej.W  komorzanskim jest dužo azotu,czy jak sa ta substancja do produkcji drog samochodowych po polski nazywa i z tego te smrody,wieksze MJ i kotly zabrudzone.Prawda jest,w brunatnych weglach zamkniete 25-30% wody standardowo,to nie tania woda.Martwia mnie tylko te ilosci,teraz prechodzi kotlom okolo 40kg dziennie w 17MJ.I nowa cena ta mnia martwi tež,no ine paliwa jak widac drožaja wiecej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bercus napisał:

Jest tak,že Ledvice slabsze,ale maja polowe siarki i popiol tež wyciagam raz do tygodnia i moglbym pozniej.W  komorzanskim jest dužo azotu,czy jak sa ta substancja do produkcji drog samochodowych po polski nazywa i z tego te smrody,wieksze MJ i kotly zabrudzone.Prawda jest,w brunatnych weglach zamkniete 25-30% wody standardowo,to nie tania woda.Martwia mnie tylko te ilosci,teraz prechodzi kotlom okolo 40kg dziennie w 17MJ.I nowa cena ta mnia martwi tež,no ine paliwa jak widac drožaja wiecej.

Nie mogłem nigdzie kupić węgla z Ledvice i był on droższy niż Komorany. Kupowałem pod koniec lata po dłuższym okresie bez deszczu i był wtedy ładny suchy. W piwnicy też dosuszył się zanim sezon się zaczął. Cena wtedy za tonę na składzie nie była wyższa niż 400zł, za hurtowe zakupy byłem umówiony wtedy z handlowcami na 260zł tona + transport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy on jest suchym,to ma 20-25%,Ale tak ma byc to naturalna wlasnosc.Z cenami tych Ledvic i Komorzan,to raz jest jeden tanszym,raz drugi bo každy inny producent i walkuja o rynek,Komorzany wiecej robia w swoim rejonu letne obnižki cenowe.Moj dostawca i inni w okoliciu maja ledwickie,tam cena stabilna w roku i nie sa zmuszoni do nakupu zapasow latom,cez zime uzupelniaja pozwoli jak trzeba.Wiekszych handlarzow na rynku nie jest do importu rosijskich czy ukrainskich wegli.Tylko ridepal i ceny widzicie,konkurencji nie ma.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bysmy musiali palic tylko oponami 🙂 kopalnie czarne zamkniete.20km od mnia Kladno X kopalni w okoliciu do x typow wegli,poldi steel swiecilo czerwono do nocy i teraz nic.Maja museum gornictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj pisał, że sprzedawcy opału coraz bardziej nerwowi, bo towar nie schodzi, ale przejrzałem "internety" i lokalne składy, dalej eko trzyma cenę w granicach 1500zł/tona.

Zabezpieczony jestem do końca sezonu, ale gdzie Wy te obniżki widzicie? 

 

Mam wrażenie, że to Wasze pobożne życzenia 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nigdy nie dostawałem tylu maili reklamowych od "byłych" sprzedawców węgla co teraz. Ceny powoli się normują i spadają. Gdyby teraz wszyscy obniżyli ceny, to zrealizowaliby stratę. A składy czasami nie są w stanie sobie na to pozwolić, bo i tak kombinują jak mogą. Z powodu tego kombinowania zrezygnowałem z kupowania węgla na składach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon niedługo się skończy, a ceny po sezonie niepewne. Trzeba sprzedać teraz jak najwięcej, w jak najlepszej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiekolwiek większe ruchy jeśli w ogóle będą to po wyprzedaniu zapasów kupionych po wysokich cenach. Wcale się jednak nie zdziwię jeśli tak już zostanie jak jest. Prąd i gaz do góry to reszta nośników też pójdzie, by zbyt bardzo nie odbiegać od przyjętych standardów zależności pomiędzy nimi. Czas się chyba przyzwyczaić do słabego węgla po 1200-1300 zł za tonę. Jak kogoś przyciśnie finansowo i ma odpowiedni palnik to będzie mieszał groch z biomasą (drobna zrębka, trociny, tani pellet przemysłowy). Zawsze te parę złotych przytuli w skali sezonu. Ewentualnie można przywdziać zestaw mojego sąsiada gazowca tj. grubszy sweter, skarpety i uskuteczniać zmniejszanie temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma możliwość/rozważa przejście na taryfę G13 (Tauron) to właśnie otrzymałem fakturę po zmianie.

G11 (najprostszy możliwy przelicznik kwota brutto/ilość kWh) 62gr/kWh

G13  44 gr/kWh

O godzinie 16 wyłączam ogrzewanie podłogowe (piętro) i zmniejszam temperaturę na parterze (grzejniki) z 21 na 20.

Zero większej optymalizacji, korzystamy ze wszystkich sprzętów w domu jak przed zmianą taryfy. Zmiany komfortu cieplnego Żona nie zauważyła 😉

Szczyt popołudniowy 7%

Szczyt przedpołudniowy 17%

Pozostałe godziny 79%

Jeżeli ktoś ma pompę ciepła i nie planuje tak jak ja pv, to myślę, że bardzo interesująca opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 4.01.2021 mam tarayfę G12W zamiast dotychczasowej G11. Nie grzeję prądem. W domu sprzęt używany normalnie  tak jak do tej pory. Po podliczeniu roku 2021 zapłaciłem za prąd 20% mniej niż jakbym miał G11. 2450zł za prąd zamiast 3150 jaki wyszedłby przy G11.

Szkoda, że wcześniej nie zmieniłem taryfy. 1/5, to duże oszczędności.

Zastanawiam się czy w G13 nie wyszłoby jeszcze mniej. Musiałbym sprawdzić to jakoś sprawdzić, tylko w tym roku dochodzi indukcja zamiast gazu do gotowania. Gotowanie odbywałoby się w najdroższych godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cule napisał:

O godzinie 16 wyłączam ogrzewanie podłogowe (piętro) i zmniejszam temperaturę na parterze (grzejniki) z 21 na 20.

Zero większej optymalizacji, korzystamy ze wszystkich sprzętów w domu jak przed zmianą taryfy. Zmiany komfortu cieplnego Żona nie zauważyła 😉

Witam.

To żonkę masz eskimoskę... spróbuj 19 stopni bedzie taniej.

Przy takiej temperaturze u mnie po prawie 50 latach małżeństwa bylby rozwód.

Pozdrawiam YARO.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@YaroXylen Nie, nie, na przyjemność rozwodu trzeba sobie zasłużyć. Dostałbyś pewnie po łapach żebyś nie wachlował temperaturą w domu. Moja żona przyjęła jakiś czas temu do świadomości, że obniżenie temp. w domu z 24* do 21-22* daje spore oszczędności i wychodzi tylko na zdrowie. Jak się kobieta przyzwyczaiła do niższych temperatur to sama przyznała mi rację że jest równie dobrze bez tropików w domu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.