Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie co to znaczy "z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej"

A jak się ma owa mapka do Belgii... przed godziną dzwoniła moja córka z zięciem i wnukami z życzeniami noworocznymi mieszkają w Deulin/Hotton i po rozmowie wiem ile kosztuje energia, aktualność z przed paru dni i nijak się ma do tej mapki. Dodam w "tajemnicy" 😀 że w Polsce musiałaby jeszcze duuuużo zdrożeć aby dorównać cenę obecną w Belgii.... i maja jakąś atomówkę pod nosem...

Ale to jest temat który mnie zawsze dobrze ekscytował i jestem stanowczo za.... TUTAJ LINK

YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sie okaze ze to co wyprodukowales ze spalania MJ smieci trzeba oddac w EUR w oplacie za CO2…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Mam pytanie co to znaczy "z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej"

A jak się ma owa mapka do Belgii... przed godziną dzwoniła moja córka z zięciem i wnukami z życzeniami noworocznymi mieszkają w Deulin/Hotton i po rozmowie wiem ile kosztuje energia, aktualność z przed paru dni i nijak się ma do tej mapki. Dodam w "tajemnicy" 😀 że w Polsce musiałaby jeszcze duuuużo zdrożeć aby dorównać cenę obecną w Belgii.... i maja jakąś atomówkę pod nosem...

Ale to jest temat który mnie zawsze dobrze ekscytował i jestem stanowczo za.... TUTAJ LINK

YARO

Mieszkam i pracuję niedaleko Twojej córki i w zasięgu wzroku mamy dwie elektrownie atomowe. Ta niedaleko nas ma popękane nieco elementy betonowe, ale działa, druga widoczna leży już na terytorium Francji, przy samej granicy. Kiedyś była akcja zaopatrywania w dawki jodu, tak profilaktycznie. O cenach lepiej nie wspominać, bo z tym jest różnie, córka na bank jeździ do Luxemburga po tańsze paliwo, alkohol i inne rzeczy.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/parytet-sily-nabywczej-do-czego-sluzy,93,0,2424925.html

Innymi słowy. Nie przelicza się ceny na kurs ale na poszczególną wartość w danym kraju.

Czyli 80gr=80Centów   taki ekonomiczny dziwoląg.

Moim zdaniem należałoby przeliczyć to na najniższą krajową.

Póki co w DE i BE jest to ~1600EUR czyli 2,4 raza więcej niż w PL.

Dopóki cena prądu dla odbiorcy indywidualnego nie przekroczy tam 50 Centów za kWh, a olej opałowy 1,8 EUR za litr brutto dopóty mają taniej.

https://pl.globalpetrolprices.com/Belgium/

 

No i jeszcze jedna uwaga.

Zła Unia każe nam zapłacić za emisję CO2. bla bla bla

A za plecami te polskie prawa do emisji sprzedaje się na potęgę na wolnym rynku, zafajdani hipokryci

https://www.wnp.pl/energetyka/polska-sprzedala-uprawnienia-do-emisji-co2-po-ponad-76-euro,512661.html

https://www.money.pl/gospodarka/narzekasz-na-ceny-pradu-zapytaj-co-rzad-robi-z-miliardami-z-emisji-co2-6689583202658976a.html

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do tego reaktora, spalinowe pompy ciepła istnieją naprawdę:

Gazowe pompy ciepła aisin z grupy Toyota – FachowyInstalator.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też gaz był drogi i Polak znajdzie rozwiązanie

https://www.instagram.com/sekcjagimnastyczna/tv/CYUtKMBlBiQ/?utm_medium=copy_link

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie orientujecie się czy używany kocioł pelletowy bezklasowy /nieklasyfikowany/ można wystawiać na sprzedaż czy jest to zabronione tak samo jak w przypadku nowych produktów niespełniających wymaganych norm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Handlować tym nie można, ale osoba prywatna może sprzedać cokolwiek chce, nikogo nie interesuje co nabywca z tym zrobi. Może postawi w salonie dla ozdoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patrol napisał:

Panowie orientujecie się czy używany kocioł pelletowy bezklasowy /nieklasyfikowany/ można wystawiać na sprzedaż czy jest to zabronione tak samo jak w przypadku nowych produktów niespełniających wymaganych norm?

https://glos24.pl/nie-sprzedaz-juz-uzywanego-kotla-co-nawet-w-internecie-o-polnocy-wszedl-zakaz

Cytat

próba ich sprzedaży na przykład jako urządzeń wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej nic nie da. Zakaz dotyczy także kotłów używanych. Od wtorku będą one mogły trafić tylko na złom.

 

Możesz jeszcze posiłkować się sprzedażą tego na części, może ktoś czegoś tam  potrzebuje z tego kotła, ale sprzedaż w całości ryzykowna.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie potwierdzenie. Zostaje sprzedaż palnika z podajnikiem, automatyki i zasobnika... Generalnie słabo to teraz wygląda dla starszych pelleciaków, w zasadzie nawet obecność rusztu awaryjnego czy ogólnie sama możliwość jego montażu degraduje kocioł do poziomu najgorszych kopciuchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie afiszuj się z tym i sprzedaj jako złom, niekoniecznie na złomowisko.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam i nie mam z tym nic wspólnego, ale niektórzy zamawiają nowe tabliczki znamionowe z odpowiednią klasą. O ile nie rozpędzili się z przedwczesnym wpisem do ewidencji kotłów. Wywalenie dobrego peleciaka na złom to kretyński pomysł ustawodawcy o zdecydowanie negatywnym bilansie środowiskowym.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat złomowania do ogarnięcia, gorzej tylko z tym co wybrać w jego miejsce 😕 z jednej strony dopasowanie czegoś w 5. klasie do istniejącego osprzętu (pellas x) nie powinno być wielkim wyzwaniem -o ile się nie mylę idzie jeszcze coś "gołego" zakupić, tyle, że takie przedłużanie mariażu z pelletem nie zmieni niczego poza odchudzeniem portfela - świstek eko będzie, ale spalania w jakimś znaczącym stopniu nie poprawi i to chyba irytuje najbardziej. Dodatkowo nie wiadomo co się zadzieje z cenami opału, więc na 99% kierunek będzie na PC (z PV i awaryjnie kominek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tu chodziło o samoróbkę śmieciucha, też bym był za tym żeby to oddać tylko i wyłącznie na złom. Może ktoś z takiego śmieciucha przesiądzie sie na porządniejszy kociołek, smrodu mniej narobi w atmosferze.

Nie wiem czy jest sens pchać się w coś kosztownego bez pewności że opał utrzyma się w sensownych cenach. Pompa wydaje się najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem i jak piszesz kominek do wspomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierząt też nie wolno sprzedawać a są ogłoszenia typu - sprzedam smycz, pies buldog gratis. Będzie sprzedam używany pogrzebacz, dodaje kociołek ozdobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żonę też już ktoś wystawiał..

zanim rozszerzą funkcje pegasusa to trochę czasu minie i można na luzie sprzedawać;

a poważnie jak widać są twardziele, którzy na popularnych serwisach wystawiają całe kotły (niespełniające dzisiejszych wymagań i bez dopisku na części), więc chętny wystawia, moderator dopuszcza i świat się kręci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedam zlom cena… do ustalenia 🙂

Zlom 1zl / 1kg ale moge sprzedawac po 10zl lub 100zl za 1kg. Gorzej jak ten zlom faktury czy oswiadczen potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nielegalne, a prawdopodobieństwo mandatu jest niemal 100%.
A kto ma mu wlepić ten mandat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się - jakieś opcje są, można i loft mebel walnąć z tego, ale jak ktoś chciałby dotacji to coś trzeba na papierze mieć (niekoniecznie pewnie swojej własności, byle ze swoim adresem)

ta sytuacja jednak pokazuje jak pierdzielnięte jest urzędnicze podejście

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol wystaw jako "kocioł kolekcjonerski", zadbany, wszystko sprawne itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bym popłynął, gdybym wystawił excela z kalkulatorem mocy palnika i kocioł do sprawdzania obliczeń gratis - pochodzenie salon PL, czerwony oryginalny lakier, zapala za pierwszym strzałem, nie kopci, właściciel palący tylko pelletem, książka serwisowa. Opcjonalnie worki z opałem w cenie z 2021... więc gdyby szło sprzedać to z płaczem. Albo do jakiejś pizzerii oddać gdzie gaz poszedł o 800% (tylko ograniczona średnica ciasta na żeliwnym ruszcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.