Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

nie mogę już edytować posta, więc napiszę jeden pod drugim,

@Ptaszniko wystarczy zerknąć na historię Twoich wpisów, że problem z wysokim spalaniem masz nie od dziś i dziwię się, że przez te lata nic nie zrobiłeś by cokolwiek zmienić w swoim budynku bo to on jest głównym winowajcą

jeszcze raz i ostatni napiszę, że w Twoim przypadku to ściany obok, puste nieogrzewane pomieszczenia, strop pochłaniają naprawdę dużą część wytwarzanej energii. Stąd takie duże, nierealne, ale prawdziwe spalanie

gdzieś w którymś poście pisałeś, że  wziąłeś kredyt na opał, przykro mi i współczuję, ale może trzeba było część tej kwoty zainwestować nawet w najtańszą wełnę i rozłożyć na stropie tak jak pisał @o6483256

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jesteśmy w połowie grudnia, podliczyłem u siebie spalanie za te 16 dni i wyszło 250kg. Predykcja na ten miesiąc to 500kg. Ale jak będzie tak ciepło jak mówią prognozy to będzie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luceo napisał(a):

nie mogę już edytować posta, więc napiszę jeden pod drugim,

@Ptaszniko wystarczy zerknąć na historię Twoich wpisów...


Druga sprawa, że nie wiemy jaką sytuację ma nasz kolega, może być wiele czynników utrudniających modernizację. Status prawny, rodzina itd itd...

 

 

... a z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jesteśmy w połowie grudnia, podliczyłem u siebie spalanie za te 16 dni i wyszło 250kg. Predykcja na ten miesiąc to 500kg. Ale jak będzie tak ciepło jak mówią prognozy to będzie mniej.
U mnie wychodzi na to, że do końca grudnia zmęczę drugą paletę pelletu od początku października. Jest lepiej, niż myślałem przed wymianą kotła i instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ptaszniko napisał(a):

@luceo skoro w zeszłym roku było to 3150 kg. Jeśli uważacie, że na takie "metry" co podałem powyżej i zerowego ocieplenia strychu takie spalanie jest OK to niech tak będzie.

@o6483256

Na 60m2 3150kg to zdecydowanie za dużo. Uszczelnij okna i drzwi, zakryj kratki wentylacyjne o połowę w górnej części żeby nie było przeciągów. Zimą ciąg się zwiększa i za duże kratki wentylacyjne wyciągają  ciepło z mieszkania. Zanim zaczniesz ocieplać zadbaj o szczelność przegród i brak przeciągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, o6483256 napisał(a):


Druga sprawa, że nie wiemy jaką sytuację ma nasz kolega, może być wiele czynników utrudniających modernizację. Status prawny, rodzina itd itd...

 

 

... a z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach 😁

W punkt. Nie będę wchodził w szczegóły, jest jak jest na razie i nie zamierzam przez spory zejść na serce z tego świata.

@luceo opisywane spalanie jest za sezon zimowy. Po wyłączeniu pieca CWU grzeję prądem.

@Piecuch19 u mnie nie ma kratek wentylacyjnych. Reszta opisanych przez Ciebie rzeczy tj. drzwi i okna jest OK.

Myślę co raz poważniej o zamontowaniu kotła gazowego ale jest sporo problemów z tym związanych w tym domu, głównie to, że najlepiej byłoby kocioł wstawić w kotłowni obok kotła na ekogroszek i wykorzystać obecną instalację, ale nie można tak bo nie ma gdzie wypuścić spalin (okna nad piwnicą). Generalnie straszne kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzien temu dolozylem cieplomierz bezposrednio za kotlem. Rownolegle pozostawilem oba istniejace za buforem (oddzielnie kaloryfery i podlogowka). Te zliczaja cieplo podane na instalacje.

Odczytalem dzisiaj (pierwszy tydzien) wskazania z cieplomierza kotla i wynik to 91% sprawnosci na kotle. Poniewaz w tym momencie licznik peletu biore z czasu pracy podajnika a ten pokazuje niestety pelne godziny pracy wiec wynik moze byc tez (max. o godzine podawania) gorszy i wynosic 76%. Jesli wezme srednia to i tak jest calkiem dobrze bo 83,5%. W dluzszym okresie bede mial bardziej miarodajny wynik.

PS. Zalozem kalorycznosc peletu na 4.8kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do diody sygnalizującej pracę podajnika podpiąłem wemosa który zlicza czas uruchomienia ślimaka.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i dzisiaj skończyłem męczyć drugą paletę pelletu w tym sezonie. Na starym kotle na ekogroszek miałbym już powyżej 3 ton spalone. Tyle znaczy dobra / zła instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Pierwsze dwie palety, to był pellet Dankros. Niezły, chyba. Teraz palę Ikea. Na początku, po zmianie pelletu, kocioł lekko dymił na ciemno. Zmieniłem więc radykalnie ustawienia, podaję częściej mniejsze porcje, to tego więcej wiatru. Kocioł w środku wygląda lepiej, choć jest sporo popiołu na wymienniku. W popiele jest też troszkę (niewiele, ale są) niedopalonego pelletu (czarne małe węgielki 😉 ).Skoczyła też w górę temperatura spalin. I... spala mniej niż wcześniej. Mimo, że temperatury spadły poniżej zera. Dankrosa wychodziło mi średnio 35kg na dobę, teraz mi idzie 25. Aż jestem w szoku  😉 Na Dankrosie miałem ładny płomień, tutaj jest momentami porwany i nerwowy, wydmuchuje nieco pelletu, a i tak jest lepiej. 

Nie żalę się 😉 Taka ciekawostka. Chyba nie zawsze musi być idealnie (tylko drobny popiół, niska temperatura spalin, ładny leniwy płomień). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza tona tej zimy już za mną. Dokładnie: 1100kg

Jako, że było czasami zimno to:

spalanie, przy średniej dobowej -7*C zużycie z 6dni 17,5kg/doba

 

Zasypałem Karolinki z tegorocznego zakupu. Z wyglądu niczym się nie różni od tej przedwojennej. Zobaczymy jak, ze spalaniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się pogubiłem w tym liczeniu, z kupki gdzie leżało 2 tony zostało jeszcze na oko ze 300-400kg. Czyli 1600-1700kg do tej pory. Umiarkowany optymizm jest, zmieszczenie się w 3-ech tonach dalej realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2024 o 09:40, o6483256 napisał(a):

Pierwsza tona tej zimy już za mną. Dokładnie: 1100kg

Jako, że było czasami zimno to:

spalanie, przy średniej dobowej -7*C zużycie z 6dni 17,5kg/doba

Kolejny raz i prawie identycznie u mnie ale pellet. ~Tona pelletu (od 10.2023) i z tego na CO+CWU poszlo 4061 [kWh]. Licznika z za bufora.


Ostatni tydzien to srednia -6C i srednia moc cieplna z tygodnia ~3kW. Srednia ilosc rozpalen kotla 2,4/dobe.

Polowa sezonu…

W tym sezonie pierwszy rok/sezon z reku (od pazdziernik/listopad 2023) i porownujac do poprzednich zapiskow zaoszczedzilo narazie ~800 [kWh].

Natomiast sprawnosc kotla z ostatniego miesiaca (cieplomierz za kotlem - bo tyle mniej wiecej go mam) wyliczona ~82%. Dla peletu przyjmuje na 4,8kWh/kg.

Edytowane przez PioBin
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Raptem 5 dni, a spalanie połowę mniejsze:

 

image.thumb.png.40b3123c07b7512912e859547c03d800.png

 

Temperatura:

image.thumb.png.bac6715f3a9de61d5d1bd96e112da7b5.png

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem ostatni zasyp w styczniu. Łącznie poszło 625kg ekogroszku. Dziadowska pogoda. Na dworze 2C, głowę chce urwać i pada. W kotłowni już myślałem że się RCK zaciął, ale nie. Taki przeciąg przez komin jest. Spalanie w ostatnich dniach 18kg/dobę, max w styczniu dobijał do 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w styczniu:
image.png.6fc024d55e96f3647341bc4667a95a5d.png

Całkowite (rzeczywiste ok 50kg mniejsze):

image.png.ac0aa3714e66ca5d2512ef73aa58354d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie wiem czy mogę pisać w tym temacie bo mam kocioł z podajnikiem 25 kw na ekogroszek ale paliwo zastępcze to miał i palę ekomiałem obecnie średnio mi schodzi worek na dzien ekomiału ok 27 kg srednia z grudnia i stycznia  :) domek kostka z końca lat 60 nieocieplony dach z betonu :/ też nieocieplony powierzchnia grzewcza około 160-180 m 

Edytowane przez arekkk
*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie kończę właśnie drugą tonę ekogroszku od początku sezonu grzewczego, zostało jeszcze ze 30-40kg w zbiorniku, no to można przyjąć, że 2 tony mniej więcej od 5-10 październik do 10 luty. Jestem zadowolony, w 3-ech tonach jest szansa się zmieścić na cały sezon grzewczy, wcześniej minimum 4,5 tony węgla szło + drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, arekkk napisał(a):

nie wiem czy mogę pisać w tym temacie bo mam kocioł z podajnikiem 25 kw na ekogroszek ale paliwo zastępcze to miał i palę ekomiałem obecnie średnio mi schodzi worek na dzien ekomiału ok 27 kg srednia z grudnia i stycznia  🙂domek kostka z końca lat 60 nieocieplony dach z betonu 😕 też nieocieplony powierzchnia grzewcza około 160-180 m 

Chyba czas na ocieplenie budynku 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak nic idzie wiosna:

 

średnia z 3 dni:

image.png.6e0513ff9b107bc59e7efd3c2e7f38a3.png

 

Z ostatniej doby:

image.png.840ac74f3cf861c5eb0cdbb71f6d2858.png

 

 

Całkowite spalanie (lekko zawyżone, najprawdopodobniej ok 40kg)

image.png.e41125919cbf826c1695d9e53350e1f3.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mamo. Niemowlak mógłby tyle opału łopatką przerzucić 🙂 Ładne spalanie. U mnie 4 tona skończy się pewnie na przełomie miesięcy. Pół lutego eksperymentowałem z paleniem ciągłym zamiast sterowania termostatem i poszło więcej pelletu, niż powinno. Ale tak miało być. Pobawić się trzeba 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie w okolicach 11-13kg/24h (wczoraj czyściłem i zapomniałem przestawić czopuch dlatego na zdjęciu więcej), przy dokładaniu drewna w ilości kilku kawałków na dzień da się zejść do 9kg. Jest cieplej to i spalanie ładnie spada, wcześniej gdy temp była w granicach >0*C spalanie blisko 20kg, w najzimniejszym okresie (parę dni) bodajże 33kg. Warto dodać, że teraz jak jest w dzień ciepło to dom jest wietrzony więc temp. w domu troszkę spada. 

Opalane węglem teoretycznie na worku 29Mj EkoNowex luxury, chociaż na papierze informacja o 26Mj, a pali się jak granice 26-27Mj. Trochę kamieni i nie jestem w stanie zrobił ładnego popiołu z niego.

image.png.11e6481ed6fe93407cc6e5f139f95de0.png

20240218_182640.jpg

20240218_182740.jpg

Edytowane przez Pjottter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak łatwo się kruszą i nie blokują podajnika, to możesz zostawić. Jak Ci to przeszkadza obniż trochę nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.