Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

3700 spalone, na stanie 3100. Po tej niedzieli robię power off więc nic już nie dołożę. Patrząc na dłuższy termin temperatur po weekendzie sezon można kończyć.  

https://pogoda.interia.pl/#iwa_source=logo

Czekam na spadek cen. Jak spadną to tonę kupię. Jak nie spadną to nic nie kupuję. Kupię sobie w lutym czy marcu te pół tony czy ile tam będzie potrzeba na końcówkę sezonu i finito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luceo nie mam za bardzo czasu by to znowu wszystko po raz kolejny wpisywać na ciepło właściwe ale robiłem to skrupulatnie przed doborem kotła na ekogroszek i moc jest OK. Co do wyniku spalania to wychodziło około 2500 kg.

@Przemyslaw85 pytałeś o docieplenie zewnętrzne części podpiwniczonej. Nie ma żadnego docieplenia. Goły pustak. Pisałem że ściany są docieplone od I piętra. Pytałeś czy strop pomiędzy piwnicą a piętrem i piętrem a strychem są docieplone - nie, nie są. Czy strych (i dach) jest ocieplony? Nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ptaszniko przy takiej izolacji budynku i ogrzewaniu jednego poziomu to wynik spalania masz normalny bo reszta chałupy a dokładnie nie ogrzewana część też pochłania energię, więc min. stąd ten wynik

dawaniej potrzebowałeś tonę węgla + drewno teraz 2,5 tony ekogrochu, więc dla mnie rachunek jest prosty, że taka jest cena Twojej wygody nie obsługujesz codziennie zasypowca i nie tyrasz przy drewnie a komfort cieplny masz cały czas

Edytowane przez luceo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W chacie 20.3 stopnia się zrobiło a to mało komfortowe, więc dzisiaj z kotłem powalczyłem. Poczyszczony solidnie i odpalony po południu. Na stanie 3100 karlika. Tona dobrego groszku dokupiona lokalnie, ale jeszcze nie przywieźli. Więc na stanie 4100. Ciepła jesień opóźniła odpalenie co najmniej o dwa tygodnie. A jak wyjdzie całość w tym sezonie zobaczymy wiosną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie póki co niecałe 22*C, klimatyzator z chłodzenia na grzanie przestawiłem i chyba dzisiaj włączę na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura w salonie oscyluje w okolicy 22 stopni, więc jeszcze nie odpalałem grzejników. Czas powoli szykować się na rozpoczęcie sezonu, bo przy obecnych temperaturach na zewnątrz to kwestia tygodnia by zrobiło się już lekko chłodno w domu. Węgiel zabezpieczony na ten sezon, zrobi się szybki przegląd instalacji czyli dopuszczenie wody, ewentualnie odpowietrzenie i jazda. Na tę zimę planuję zmianę pomieszczenia, w którym będzie umiejscowiony czujnik temperatury. Tamten rok udało się zamknąć w dwóch tonach Ziemowita 26 MJ z dużą ilością miału. Mam tego jeszcze z 1300 kg plus tona ognia 25 MJ od sibugol. Liczę, że wystarczy i obędzie się bez awaryjnych zakupów. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie jeszcze 22,8. Widzę, że docieplenie 15cm styropianu grafitowego zdaje egzamin. Przedtem szybciej się wychładzało.  Spadnie jeszcze o 0,5 stopnia, to odpalam kociołek na dom.

W piwnicy mam jeszcze 6ton workowanego Karlika z przed wojny kupowanego po 920 z przesyłką oraz zostało gdzieś 1,7tony  Piasta kupowanego w maju zeszłego roku po 1080zł z przywozem. Jak będzie taka zima jak ostatnio, to na dwie zimy jeszcze starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem w środę. Temp. spadła do 21 i się żona uparła.... a termostaty na jakieś 22 są ustawione.... to raczej efekt placebo działa bo słychać mruczenie podajnika a grzejniki i tak zimne 😁 Ale żona nie mruczy :)

 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam bo w chałpie nadal 23 stopnie i dziwnie by to wyglądało a już mnie korci aby sobie w piecu popalić na grawitacji bo pompą ciepła chyba nie będę grzał ze względu na to że nawet nie wiem ile iza co płacę tyle za prąd masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 3000kWh w taryfie g12W jest to w przybliżeniu:

96groszy i 48groszy powyżej ok 1,2zł 0,93zł.

 

Masz PV, wiec od tej kwoty odliczasz cenę za jaką sprzedajesz energie elektryczną. 

Czyli w II taryfie do 3000kWh wychodzi ok 10groszy za kWh. Głupota jest tego nie wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tym bardziej korzystaj dopóki masz pieniądze w magazynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

To u mnie jeszcze 22,8. Widzę, że docieplenie 15cm styropianu grafitowego zdaje egzamin.

Pewnie że tak. Ale po kilku dniach 14-15 stopni z deszczem na zewnątrz i tak spadnie. U mnie tak jest od soboty praktycznie i ocieplenie ileś dni dawało radę. Ale przecież nie będę się patrzył na to, że nieprzyjemnie się zrobiło, a kobieta dwa koce na siebie zakłada. A tak dzisiaj 22.5 odstawił się i czeka. Krótki rękaw i żyje się inaczej. Zresztą wychładzanie poniżej 20 stopni nie ma dla mnie najmniejszego sensu. To wszystko musi i tak później ciepło zakumulować i nic się na tym nie oszczędzi bo trzeba i tak włożyć tą energię. A tak dogrzał i tylko już utrzyma teraz w okolicy 22 cały czas. Natomiast czy spali 100-200 kg więcej czy mniej w sezonie nie ma już żadnego znaczenia. Komfort cieplny jest dla nas bezcenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się odpali. U mnie nie spada temperatura poniżej 22 stopni. Zawsze utrzymuję tak 22,5-22,8.

Przedtem na forach byłem jednym z pierwszych co odpalał kociołek na dom, dlatego się cieszę dociepleniem.

Wcześniej spalałem tak 6-6.3t za cały rok (okres wrzesień-sierpień) Obecnie wyszło mi poniżej 4t (3,7t było do czerwca plus 150kg węgla na ciepłą wodę do końca sierpnia).  Ostatniej zimy ocieplone było ok 80% ścian.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trzyma Wam dalej, czy odpalone ? 🙂   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem odpaliłem obwód CO. W salonie zrobiło się 20,5 stopnia, a w łazience 19,5 stopnia. Teraz mam w zależności od pomieszczeń od 21,5 do 22 w pokojach oraz 22,5-23 w łazience. Od razu przyjemniej po wyjściu z prysznica 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote odpalilem,wlaczylem pokojowka,grzalo chwilke i stop.Žonka juž nie wytrzymala-"Po co grzejemy,grzejniki chlodne!!!" to musialem chca nie chca przelaczyc na pogodowke.W domu za goraco,spac nie možliwe,ale žonka zadowolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę podpiąłem termostat pod kocioł i odpaliłem CO. U mnie jest towarzystwo ciepłolubne. 5 dziewczyn. Termostat pilnuje w pokoju córek 23 stopni z histerezą pół stopnia. Puszczam na kaloryfery i podłogę 38 stopni (podłoga z zaworami RTL). Specjalnie dość chłodna woda, żeby dłużej grzanie szło, żeby podłogi nieco się wygrzały. Kocioł chodził po 2-3 godziny dziennie. Wczoraj dłużej, ale u nas było poniżej zera w nocy. Grzanie odpaliło się koło 18 i wyłączyło się koło północy. A potem ruszyło koło 4 w nocy i szło do około 10tej. Potem już słońce tak dawało, że się kocioł wyłączył. W domu dość przyjemnie, choć dopiero się uczę żyć z termostatem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakie macie zużycie opału za listopad i jak względem poprzedniego sezonu to wypada? Więcej, mniej? Pytam, bo to pierwszy sezon u mnie z nowym kotłem, dodatkowo po dociepleniu domu i tak się zastanawiam nad zużyciem.

W zeszłym roku piec zasypowy na węgiel w listopadzie spalił około 500kg węgla kostki, teraz ekogroszku wyjdzie mi jakieś 400kg, różnica niewielka. Finansowo to wychodzi to samo, pozostaje lepszy komfort cieplny bo jednak ogrzewanie jest 24h/dobę i nie ma wahań temperatur, ale nie ukrywam, że liczyłem na mniejsze zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczę już w tym sezonie. Sypię i raz na jakiś czas spojrzę na licznik całkowity z tego sezonu. I tak liczy się to co wyjdzie na koniec, więc nie zajmuję sobie tym głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pawel1203 napisał(a):

 z nowym kotłem, dodatkowo po dociepleniu domu i tak się zastanawiam nad zużyciem.

W zeszłym roku piec zasypowy na węgiel w listopadzie spalił około 500kg węgla kostki, teraz ekogroszku wyjdzie mi jakieś 400kg, różnica niewielka. Finansowo to wychodzi to samo, pozostaje lepszy komfort cieplny bo jednak ogrzewanie jest 24h/dobę i nie ma wahań temperatur, ale nie ukrywam, że liczyłem na mniejsze zużycie.

Jak by było palone w starym kotle bez wahań temperatury to pewnie wyszło by na tyle samo. 

Docieplałeś dom przy zainstalowaniu nowego kotła - czy na starym kotle docieplenie już było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki grzejes jak najbardziej stala temperatura,czy dla krzywy grzewcej,to spalasz tylka,kilka dom potrzebuje.Unikaj naglym i dužym  szybkim zmianam temp.CO,grzej tylko tak niska temp.,jaka potrzebna,pogodowka ideal.Mi spadlo spalanie o 1/3 na nowym kotle,ale zpowodowane w wiekszosci sterowatelnoscia nowego systemu z 4d.Komfort nie porownywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

image.png.ddbb8fdb3f1b6891eb06dddddfc53d55.png

Zapomniałem o prądzie+ tyle kWh

image.png.e26a631068cf47c86e683f5c386e821a.png

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Jak by było palone w starym kotle bez wahań temperatury to pewnie wyszło by na tyle samo. 

Docieplałeś dom przy zainstalowaniu nowego kotła - czy na starym kotle docieplenie już było?

Docieplone w tym roku w lecie i wymieniony piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.