Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

@Pawel1203weź pod uwagę kaloryczność węgla. U mnie idzie 4t 24mj a 3.4t przy 27mj tak mniej wiecej. W tym sezonie mimo ciepłej jesieni spaliłem więcej węgla niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Coś ten Pułkownik nie teges w porównaniu z przedwojennym pieklorzem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz palę retopalem z PGG, niby 25-28 MJ/kg. W zeszłym sezonie była jakaś kostka importowana, dokładnych danych nie pamiętam, ale jak to z importem było raczej więcej niż ten groszek MJ nie miała. No nic, zobaczymy sumarycznie jak wyjdzie spalanie na koniec sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przegrzewasz teraz czasami pomieszczeń? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dawna nie porównuję ile to mój kociołek spala, po cholerę? Zrobiłem sobie kiedyś "audyt" energetyczny na cieplowlasciwie i wyszło, że spalam mniej niż w tym kalkulatorze. W popielniku jest w miarę dobrze, nie mam niedopału, w domu ciepło. Nie porównujmy, bo zmiennych jest zbyt dużo. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdego interesuje coś innego. Jeden liczy sobie spalanie, montuje ciepłomierz i liczy i liczy. Inny w tym czasie kibicuje piłkarzom, a jeszcze inny spawa sobie ławkę do ogrodu. 

Można by zapytać po cholerę to robią?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale wpakowane kilkadziesiąt tysięcy zł w termomodernizację, kolejne kilkanaście tysięcy w piec i kotłownię a różnica w spalaniu całe 100kg na miesiąc. To trochę zmusza do przemyślenia tematu.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel1203 wygląda na to że z termomodernizacją na starym kotle miałbyś lepszy lepszy wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie. Zastanów sie dobrze co zostało zrobione, co można jeszcze poprawić. 

Weź kamerę termowizyjną (najtańszy seek thermal sobie dobrze radzi) i sprawdź jak wygląda sytuacja na zewnątrz i wewnątrz.

Budżetowo pirometrem też da się co nieco sprawdzić. 

Obserwacja szronu na ścianach też potrafi dużo powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2023 o 15:45, janosh napisał(a):

@Pawel1203weź pod uwagę kaloryczność węgla. U mnie idzie 4t 24mj a 3.4t przy 27mj tak mniej wiecej. W tym sezonie mimo ciepłej jesieni spaliłem więcej węgla niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Coś ten Pułkownik nie teges w porównaniu z przedwojennym pieklorzem...

Ale wziąłeś pod uwagę temperatury na zewnątrz. Bo są całkiem inne niż w zeszłym roku. Listopad za ciepły nie jest. Na dodatek bardzo mało słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pawel1203 napisał(a):

kolejne kilkanaście tysięcy w piec i kotłownię a różnica w spalaniu całe 100kg na miesiąc.

 Czy na poprzednim piecu było palone na okrągło podtrzymywane jak rozumiem teraz w podajniku czy przepalane ? Czy aby na pewno jest tu porównywalne wszystko.

Piece na paliwo stałe nie lubią działania na niskich mocach, sprawność spalania spada, zwłaszcza jeśli jeszcze do tego się odstawia . W innych postach piszesz że działa na niskiej modulacji i wspominasz o odstawianiu jak to dokładnie wyglada?. Może w tym budynku bardziej wydajna okazałaby się praca w dwustanie z wyższa mocą. 
 

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

Ale wziąłeś pod uwagę temperatury na zewnątrz. Bo są całkiem inne niż w zeszłym roku. Listopad za ciepły nie jest. Na dodatek bardzo mało słońca.

Dlatego właśnie pytam innych jak wygląda spalanie w tym miesiącu w porównaniu z poprzednim listopadem. Bo może faktycznie jest tak, że ten listopad jest trudniejszy w ogrzaniu niż poprzedni listopad i stąd spore zużycie węgla.

 

9 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Naturalnie. Zastanów sie dobrze co zostało zrobione, co można jeszcze poprawić. 

Weź kamerę termowizyjną (najtańszy seek thermal sobie dobrze radzi) i sprawdź jak wygląda sytuacja na zewnątrz i wewnątrz.

Budżetowo pirometrem też da się co nieco sprawdzić. 

Obserwacja szronu na ścianach też potrafi dużo powiedzieć.

Myślę o kamerze termowizyjnej, ale to na wiosnę jak będę miał bardziej kompletne wyniki zużycia węgla po zimie, bo może szukam dziury w całym?

 

6 godzin temu, Lolekx86 napisał(a):

 Czy na poprzednim piecu było palone na okrągło podtrzymywane jak rozumiem teraz w podajniku czy przepalane ? Czy aby na pewno jest tu porównywalne wszystko.

Piece na paliwo stałe nie lubią działania na niskich mocach, sprawność spalania spada, zwłaszcza jeśli jeszcze do tego się odstawia . W innych postach piszesz że działa na niskiej modulacji i wspominasz o odstawianiu jak to dokładnie wyglada?. Może w tym budynku bardziej wydajna okazałaby się praca w dwustanie z wyższa mocą. 
 

W starym piecu palone było inaczej, po południu nasypane węgla, rozpalone i ile się paliło to się paliło. Czasem w większe mrozy dosypywałem do palącego się węgla kolejne porcje. Generalnie dom się trochę wychładzał, więc średnia dobowa temperatura mogła być niższa niż obecnie.

Obecny piec działał na niskiej modulacji, ale to był wrzesień/październik. Inne były temperatury. W listopadzie temperatury spadły i ten problem się rozwiązał bo zapotrzebowanie na moc wzrosło. Z pieca ogólnie jestem zadowolony, popiół ładny, sadzy mało, wydaje się trafionym zakupem, chociaż takie wnioski to po sezonie, dwóch można trafniej wyciągać.

 

Ogólnie zapotrzebowanie na ciepło miałem na poziomie 20kw, po dociepleniu spadło na 12,5. Może szukam dziury w całym, 100kg w końcu spalanie niższe, listopad wydaje się zimniejszy od poprzedniego, temperatura w domu stabilna, bez spadków więc średnia dobowa trochę wyższa. Zobaczymy co będzie w kolejnych miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerą termowizyjną sprawdza sie budynek jak na dworze jest ok 0*C, a dom jest ogrzewany. Wypożycz sobie jakąś.

To nie kosztuje dużo, a będzie mądrzejszy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 08:33, o6483256 napisał(a):

Kamerą termowizyjną sprawdza sie budynek jak na dworze jest ok 0*C, a dom jest ogrzewany. Wypożycz sobie jakąś.

To nie kosztuje dużo, a będzie mądrzejszy 😉

Tylko co z tą "mądrością" dalej zrobić? Każda kolejna inwestycja to kolejne kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy złotych a oszczędność będzie znikoma, bo może urwę z 500kg na sezon a może i nie. Zwrot z inwestycji będzie znikomy.

Badanie pewnie zrobię tak jak piszesz - dla lepszej świadomości, ale zrobić coś z tymi wynikami będzie ciężko bo kalkulatora nie oszukasz.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszacuj zapotrzebowanie na ciepło w cieplo.app.

 

Co Ci wychodzi? Co wychodziło poprzednio?

 

Spalanie październik- listopad jakie miałeś, a jakie masz teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, zapotrzebowanie było na poziomie 20kw, po modernizacji spadło na 12,5

Co do października to nie jest to miesiąc miarodajny. W zeszłym roku przez ceny węgla nie ukrywam, że mocno przeciągałem termin rozpoczęcia sezonu grzewczego, przepalając np co 2 dni. Z kolei w tym roku bawiąc się różnymi ustawieniami często paliłem chociaż nie było takiej potrzeby, piec był w podtrzymaniu, praktycznie cały czas pracował na 20% mocy a okna w domu były pootwierane bo było ciepło.

Bardziej miarodajne będzie zużycie sezonowe. W ostatnich latach (ciepłe zimy) zużywałem około 4,5 tony kostki, do tego jakieś drewno na rozpalanie.

Obecnie mam kupione 2 tony retopala i 2 tony karlika. Cel przed sezonem to było zamknąć się w 3-ech tonach. Do tej pory poszło około 600kg z czego dobre 100kg bardziej zmarnowane niż wykorzystane, zostały 4 zimne miesiące + jakieś przepalanie w kwietniu. Zobaczymy, jak zima będzie podobna do poprzednich i zmieszczę się nawet w 3,5 tony węgla, to temat zostawiam, bo kolejne uszczelnianie domu nie przyniesie wymiernych korzyści finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam budę z lat 50 po konkretnej modyfikacji.

 

Początek to było ok 3,5-4t węgla na metraż ok 70m2 (brak ocieplenia, tylko nowe 2 szybowe okna)

Termomodernizacja, rozbudowa i teraz metraż ok 170m2 oraz zużycie węgla zamyka się w okolicy 2,3-2,4t

 

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że "liczenie" to moje hobby 😁

 

Kilka faktów z wczorajszej doby:

Dom zużył CO+CWU:                                                            78kWh ciepła

Do wyprodukowania tej energii zużyłem:                            18kg ekogroszku pieklorz/karolinka 

Średnia dobowa temperatura na zewnątrz wynosiła:         -4,13*C 

Średnia temperatura w domu wynosiła:                               22*C               

Średnia moc kotła wyniosła:                                                  5,4kW

Prąd pobrany przez kocioł, pompy itd:                                 1,094kWh

image.png.04b64838060ead210229a2771ed47fa0.png

image.png.52b166318d5250e108cdf1dd18f0df63.png

 

Zużycie wody wyniosło:                         254l

 

image.png.3446013859ac762711786f950194c6fb.png

Produkcja energii elektrycznej:                           0,950kWh

 

Mam tego więcej...

🤣

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli średnia moc kotła wynosiła 5,4 kW x 24 godziny = 129,6 kWh, a nie 78 kWh ( 51,6 kWh gdzieś umknęło, albo doba ma mniej godzin).

78 kWh : 18 kg ekogroszku = 4,3 kWh/kg  ( sprawność 53%) 

Popracuj nad sprawnością spalania,  sprawność liczenia też pozostawia wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piecuch19 napisał(a):

Jeśli średnia moc kotła wynosiła 5,4 kW x 24 godziny = 129,6 kWh, a nie 78 kWh

A CWU? Niby jest ze CO+ CWU ale to mize byc samo CO

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Dom zużył CO+CWU: 78kWh ciepła

Czytam co jest napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 07:46, Pawel1203 napisał(a):

Dlatego właśnie pytam innych jak wygląda spalanie w tym miesiącu w porównaniu z poprzednim listopadem. Bo może faktycznie jest tak, że ten listopad jest trudniejszy w ogrzaniu niż poprzedni listopad i stąd spore zużycie węgla.

 

Spalanie w roku

2023 - 440kg Karlika

2022 - 360kg Taurona

2021 - 500kg KGM Gold i Ogień Ultra

2020 - 425kg Ogień Ultra

2019 - 500kg KGM Gold i Silver

2018 - 500kg Retopal i Karlik

2017 - 600kg (tutaj nie zapisywałem czym palę, bo to był węgiel workowany ze składu)

2016 - 510kg

2015 - 450kg

2014 - 540kg

Edytowane przez mkwapisz
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piecuch19 napisał(a):

sprawność liczenia też pozostawia wiele do życzenia.

🤣

 

Czekałem, na mojego ulubieńca...

 

Już zapomniałeś co do mnie napisałeś:

image.png.934bd5e32666d47a19ec9a050b3f1f5c.png

Caly czas przecież mam w stopce...

😁

21 minut temu, PioBin napisał(a):

A CWU? Niby jest ze CO+ CWU ale to mize byc samo CO

Moc jest liczona przy założenie 100% sprawności źródła 👍😉

 

Czyli wychodzi ok 60% sprawności spalania (założenie 7kWh/kg) 👍

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Jako, że "liczenie" to moje hobby 😁

To nie zmienia faktu że coś z tym liczeniem nie do końca jest dobrze. 

Z sprawnością spalania też, ale masz to w swojej stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopoty ze zrozumieniem tekstu pisanego? Analfabetyzm wtórny? Może miażdżyca? 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.