Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym się poradzić  otóż uruchomiłem piec od października czyli 3 miesiące pali się non stop spaliłem 3 tony dodam ze instalacja stara wymieniłem tylko piec domek 200m kwad...grzejników wszystkich mam 10 i podłogówki 100 metrów bieżących,mam jeszcze jedno pytanie bo nie będę zakładać nowego tematu,czy u was kiedy pompa lądująca  c.o się wyłączy to czy lekko przedostaje się wam ciepła woda z pieca do układu,czy od razu odcina coś wam powiedzmy jakiś tam zaworek............

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również stara instalacja z tym że bez podłogówki, dom 150m2. Od początku sezonu paliłem drewnem, teraz przed tymi mrozami uruchomiłem podajnik i w te największe mrozy spalał mi 1kg na godzinę groszku 23-25MJ , teraz gdy za oknem jest -5 spalanie jest sporo mniejsze.

W zeszłym roku paliłem groszkiem od pazdziernika do kwietnia, poszło mi trochę więcej niż 2 tony groszku 26MJ.

 

Pompa pracuje cały czas.

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie dom nie zamieszkany tzw grzane sa dopiero mury od prawie miesiaca , domek z poddaszem 150m2 uzytkowe
9 panelowych +2 drabinki w tym podlogowka 50m2 i CWU 120L a  temp.pomieszczen oscyluje srednio 22st.
Spalanie groszek Pieklorz workowany 25kg/24-27godzin.

Zad.zaw.4d Co45-55 praca z pidem +pogodynka 
zad kotla 65-68
Zalozone zawory zwrotne sprezynowe i roznicowe  pompa caly czas online 18W autoadapt grundfos

od wczoraj 16 -17:40 dzis spalone 25 kg Pieklorza w ustawieniach ponizej 8 Panelowych bez podlogowki 

post-58261-0-43738000-1452099157_thumb.jpg

Edytowane przez pRZeMoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d z siłownikiem jest odpowiedzialny za temperaturę na grzejnikach. Ustawia ją według krzywej pogodówki którą tak ustawiłem w sterowniku aby temperatura w domu utrzymywała się w okolicach 23 stopni. Na kotle zadana 55 st.

 

Szacuje że mam około 400 litrów litrów wody w instalacji i zupełnie nieekonomicznym w moim przypadku byłoby abym zatrzymywał pompe.

 

Rozważ u siebie montaż takiego mieszacza. Z pełnym przekonaniem mogę Ci powiedzieć że stosując takie rozwiązanie u Ciebie, zauważysz oszczędności w opale, nie mówiąc juz o komforcie z racji stabilnej temperatury w domu niezależnie co mamy za oknem.

Domyślam się jakie możesz mieć spadki temperatury na kotle gdy pompa zacznie prace. U mnie są to 2 stopnie w dół i jeden przebija ponad zadaną więc można powiedzieć ze pracuje sobie stabilnie.

Kilka dni stosowałem też takie rozwiązanie jakie Ty stosujesz- szybko zrezygnowałem.

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu jak masz 3dr. na powrocie, małą instalację i dom który trzyma w miarę nieźle ciepło   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cały czas te same nastawy dwustanu dopasowane na mrozy -20 i piec zawsze dochodzi w 10-14min w zależności od temp zewnętrznej, podtrzymanie obecnie 45-50 min, w większe mrozy kiedy było -20 w podtrzymaniu 25min. Popiół super, piec nie smoli. Spalanie obecnie 13kg

Edytowane przez nex1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też chodzi w dwustanie. Maksymalnie 7min pracuje a około 15 w podtrzymaniu.

 

Robot16, zwiększ dawkę lub skróć przerwę w podawaniu ,możesz też zwiększyć moc dmuchawy żeby węgiel zdążył się dopalać gdy te zmiany wprowadzisz.

Możliwe ze prowadzisz kocioł z małą mocą, dlatego długo do zadanej dochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEX1983 DZIEKI czyli jakie nastawy możesz zdradzić,u mnie bardzo długo dochodzi do zadanej...

Praca:

3s podawanie

40s przerwa

18 bieg nadmuch (klapka otwarta na maksa)

 

Podtrzymanie:

Podawanie 4s co 10minut

Wentylator 30s co 5minut

 

Zadana na piecu 65 stopni, bojler 45 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Ja ogrzewam małe mieszkanie około 50cm2.Nie ocieplone stare budownictwo. Okna plastiki. Piec kesseleco 10kw. Nowa instalacja. Zawor 4drogowy ustawiony na 7. W domu na każdym kaloryferze mam termostat i ustawione na 3.5. 22-23 stopnie w domu. W łazience kaloryfer bez termostatu i odkrecony na maksa. Piec ustawiony

 

Temperatura c.o 55c

Temperatura c.w.u 55c

Podawanie 8s

Przerwa 46s

Dmuchawa 14%

Histeryzacja c.o i c.w.u ustwiona na 3c

Praca w potrzymaniu 20s

Przerwa w potrzymaniu 18minut

Dmuchawa w potrzymaniu 20%

 

Piec spala 75kg na 6 dni wydaje mi się że to chyba dużo jest jak na takie małe mieszkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu - 3 tony czego? Jeszcze zima do nas nie pomachała a tym bardziej nas nie odwiedziła...
Palę 2 miesiące od 15 września - w domu 21-23 stopnie jak kto ukręci i 24 w łazience + CWU non stop. Kończę 800 kg węgla 26MJ.
Dom to jakieś 150m2, otwarta klatka, goły strop i 10 cm styro.

Jak działa u Ciebie sterownik pokojowy? Jak widze to hasło to mi słabo...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Chciałbym abyście wpisywali tu ilości paliwa które spalacie. Będziemy wszyscy mieli porównanie.  Mi się jeszcze kocioł nie chce odpalić w tym sezonie ale wtorek, środa pewnie już tak. Termostat mam na 23 stopnie. 

 

Edit: jeszcze jaki kociol, ile metrów do grzania,  ile stopni w domu i rodzaj paliwa i cena.

Edytowane przez eliks
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom okolo 200 m2
ocieplenie 10 cm
dach 15 cm
kociol 25 kw przewymiatowany
spalanie z poprzedniej zimy 30 kg na dobe (mieszanka wegla czeskiego z polskim, 3/2,)
przez caly sezon zuzycie nie przekroczylo tych 30 kg,
cala zima 5 ton

woda latem, zbiornik na miesiac

pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pol domu, blizniak po murach 90m². Strych nieuzytkowy. Dom na kamiennym fundamencie. Mur pustka 5 cm i  z 12 cm ociepleniem ok. 55 cm. Okna trojszybowe. Kociol Klimosz 15kW z najprostszym palnikiem fajkowym. Sterowanie pogodowe i pomieszczeniowe mieszaczem osobnym sterownikiem niezaleznym od kotla. Kociol prowadzony na temp 70 - 75 stopni.

Spalanie ekogroszku srednio w sezonie 9 - 9,5 kg na dobe. Latem tylko na boiler 2,5 kg / dobe. Sezon 2017/2018 byl ostatnim w ktorym palilem weglem. Przeszedlem na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ponad 200m ale ogrzewane 180m

Ściany 40cm pustak, cegła pomiędzy suprema jak to kiedyś robiono. Stolarka okienna wymieniona na nowe. Strych ok 15cm trocin. 

Kociołek 18kW Pereko KSP Duo.  Instalacja co starego typu z grzejnikami zeliwnymi 16 sztuk. 

Spaliłem w zeszłym sezonie 4tony groszku i tone pelletu. Na dobę ponad 25kg w okresie grzewczym, latem na CO ok 5kg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Skam p plus17kW, Sterownik SPPv2L, Palnik obrotowy AZPP, RV13AMs 40W, CWU 150L Opał: Greenpal - Ekomiał 24MJ. Dom z 1984r. do ogrzania 300 m2, 3 kondygnacje. Ściany - beton komórkowy 24 + 12 + styropian 10cm. Dach wełną 15cm, Izolacja najwyższego stropu wełna 15cm. Okna dwuszybowe. Kocioł znajduję się w budynku gospodarczym, który jest połączony z budynkiem mieszkalnym rurą preizolowaną 25m. Zawór 4-drożny ( bez siłownika ) znajduje się w budynku mieszkalnym wraz z CWU. Czujnik od Tw jest w kotłowni. Na grzejnikach są głowice termostatyczne .  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3l6i  Przez dwa sezony paliłem jakimś ciulowatym miałem, więcej w tym było piasku niż miału - szło tego 7 ton. W tym roku kupiłem Greenpal 5t. Zobaczę ile tego spalę. Od 16 maja na ogrzanie CWU poszło 420kg Greenpala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Edilkamin Laguna P12 

Ogrzewam dom 140m2, w przyszłości dojdzie poddasze 66m2. Budynek z początku lat 90tych w 4 strefie , ściany 36cm beton komórkowy + 10 cm białego styro. Na stropach po 5cm wełny.  CWU gazowe. W domu min.  23 stopnie. W zeszłym sezonie w smieciuchu spalilem 16mp grabu. Teraz po kilku przepalach pierwszy sezon na peleciaku. Kocioł odpalił mi się sam 24. września.  Do tej pory t.j. 17:30 pelet w 60kg zbiorniku nadal jest ☺

Generalnie gdybym trzymał temperaturę typowego gaziarza to pewnie wciąż by sterownik kotła nie odpalił ale że wszyscy w domu lubią ciepło, to tak ma zostać.

Nie palę markowym peletem bo w lokalnych mogę przebierać, a palnik testowałem na różnych rodzajach. Zobaczę na ile starczy zasobnik. 

 

Aha, w instalacji grube rury , 100 aluminiowych żeber,  C22 140cm, C33 110cm i 2 drabinki. 

 

Oczywiście robię skrupulatnie zapiski co, ile, za ile i kiedy ☺

 

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To się nie zastanawiaj tylko dzwoń do Puławiaka i zamawiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 i tak chyba zrobię.....zakup zrobię u siebie ;) bo mam bezpośrednio z Edilkamina współpracuje z nim parę lat ale głownie piecyki wolnostojące na pellet.....kocioł prywatnie do domu stad te zainteresowanie,ponieważ ich piecyki znamy i montujemy ale kotła nie popełniliśmy żadnego :D na firmie działa już 3 sezon bez zarzutu piecyk z płaszczem Daisy ..u klientów rożne modele tez śmigają bez problemu...a o kotle musiałam poszukać informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ylona napisał:

Daj znać jak się sprawdza ten piec....już prawie jestem na 98% zdecydowana ale ciągle czytam czytam....

Co ja Ci mogę powiedzieć, kocioł pracuje od 24 października. Oprócz 2 zasypow nie robiłem nic. Jest cholernie cichy a po przejściu ze śmieciucha jest po prostu wygodnie.  Peletu szło by dużo mniej ale muszę trzymać 23 w najzimniejszym miejscu. Teraz idzie 8-10kg dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.