Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się mam SV200 w wersji tej najmniejszej tj. 9 kW i sterownik Cobra2. Doprecyzowując spaliłem w tym sezonie 3 tony Karlika na ten "pokaźny" metraż, 56 m2. To pelletu mi wciągnie pewnie między 4 a 5 ton?
Na węgiel cię nie stać a wywalić 60 koła na pc tak ? Bez pv też będziesz płacił nie mało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 56m² potrzebujesz 3ton groszku to ty wietrzysz cały czas kiedy za oknem jest temp minusowa czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kijasr ale ty o tej pompie ciepła to tak wspomniałeś, nie wiem dlaczego? Dla mnie pompa ciepła to abstrakcyjny temat.

@Przemyslaw85 nie, nie wietrzę dłużej niż 15 minut. Co do tego czy te 3 tony ekogroszku jest możliwe by zeszło na tak mały metraż sam bym pewnie nie uwierzył gdyby mi ktoś powiedział, ale prowadzę dokładne zapisy i wiem to 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz bardzo duże straty ciepła niestety. Teraz to już za późno, ale jak temperatura spadnie poniżej zera warto wziąć kogoś kto ma kamerę termowizyjną i wyjdzie gdzie to ciepło ucieka. I tym trzeba się zająć w pierwszej kolejności.
Kamerą trzeba zobaczyć od wewnątrz i od zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo samemu określić z jakich materiałów jest zbudowany budynek, grubość ścian i jakieś wnioski można wyciągnąć. Może tak ma być i wyniki są właściwe.

Dla porównania @Ptaszniko mój dom ma trzy poziomy (230m2 plus piwnica). Docieplony tylko dach 15 cm wełny. Wcześniej zużywałem 6-6,3 tony węgla. Po dociepleniu 3 ścian i kawałka czwartej styropianem 15cm grafit na obecną chwilę zużyłem 3,75 tony węgla. Temperatura w domu 22-23 stopnie w zależności od pomieszczenia. Liczę, że po całkowitym dociepleniu będę spalał ok 3,5-3,8 tony na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalne warunki dla kamery termowizyjnej to różnica 20*C. Czyli na dworze w granicach zera, a budynek w środku nagrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 13:26, Ptaszniko napisał(a):

Witam forumowiczów. Jestem niecały tydzień po zakończeniu sezonu grzewczego, dodam najdroższego sezonu w moim życiu. Przyszedł czas na podsumowanie. Wydane 6400 zł na ekogroszek i ogrzanie 56 m2. Dramat. Nie wiem co dalej robić. W 2019 r. zlikwidowałem kocioł na drzewo (głównie nim paliłem) i węgiel i jestem załatwiony na cacy. Jeśli cena ekogroszku na następny sezon nie spadnie (a na pewno nie spadnie) do poziomu w granicach 1000-1200/t to najzwyczajniej w świecie nie stać nas na jego kupno.

a trzy tysie ci się nie należały ?

Bo po odjęciu rzeczonych sezon wyszedł Cię tyle ile ten rok wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła to jedno. Druga sprawa to mały metraż i jak ma się do mocy kotła. Obstawiam że kocioł @Ptaszniko odstawia się często i/lub pracuje na niskiej mocy przez co sprawność leci na łeb na szyje i po części stąd takie zużycie węgla.

Bardzo podobną sytuacje widzę niedaleko, nieduża chatka może 70-80m, nawet jako tako ocieplona,  wstawiony podajnik na ekogroszek i trzy tony co roku  zakupów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, der napisał(a):

a trzy tysie ci się nie należały ?

Bo po odjęciu rzeczonych sezon wyszedł Cię tyle ile ten rok wcześniej.

Należeć się należały, ale finalnie nic z tego nie zobaczyłem. Skomplikowana, prywatna sprawa.

Z perspektywy niecałych 4 lat zaczynam traktować założenie kotła na ekogroszek jako mocno nietrafioną inwestycję na tak mały metraż. Zwłaszcza że gaz na ścianie domu jest 28 lat już i nikt nie używa. Najbliższy sezon muszę oblecieć na tych 3 tonach ekogroszku a w przyszłym roku jeśli sprzedam udział w działce rolnej to pomyślę o gazie. Nie mam tylko pojęcia jaki może być koszt roboty i materiału.

Jeszcze ciekawostka odnośnie Karlika: najniższe dobowe zużycie tego ekogroszku podczas sezonu 22/23 to 13 kg przy ogrzewaniu 56 m2.

Edytowane przez Ptaszniko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile spalałeś innego opału zanim kupiłeś kocioł na groszek?
Może sterowanie palnikiem jest źle ustawiony, lub w domu utrzymujesz 28*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ptaszniko napisał(a):

Jeszcze ciekawostka odnośnie Karlika: najniższe dobowe zużycie tego ekogroszku podczas sezonu 22/23 to 13 kg przy ogrzewaniu 56 m2.

Paliłem Karlikiem i najniższe spalanie tego opału na metrażu ponad 3x większym miałem ~8,5kg (a nawet 6kg/doba CO+CWU). To nie jest żaden argument.

 

Dom jak 3 twoje mieszkania i:

image.png.37b4416dddd344616ff0c2404dd95262.pngsezon CO+CWU

 

Musisz zastanowić się co u Ciebie powoduje tak wysokie spalanie. 

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, luceo napisał(a):

Ogrzewasz jeden budynek 56m2 czy duży dom o większej powierzni a grzejesz tylko ten metraż?

Kluczowe pytanie. Mam nieduży pokoik (składzik) na najwyższym poziomie do tego narożny. Grzejnik zakręcony przez całą zimę. Temperatura nie mogła spaść tam poniżej 17 stopni zimą.

Po prostu pokój odbiera energię od reszty budynku.

Gdyby @Ptaszniko coś więcej napisał, bo chyba nie jest to jednopoziomowy domek o wymiarach 7x8m

Najlepiej jak poda link do ciepławłaściwego ze wstępnymi wyliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta powierzchnia którą ogrzewam to są: 2 pokoiki, kuchnia, łazienka i korytarzyk w domu wybudowanym w 1965 r. Dom podpiwniczony. Mieszkamy na I piętrze, II piętro to obecnie strych - metrażowo też niecałe 60 m. Tam wiadomo wszystko w stanie surowym, niewykończone bo poprzednim właścicielom nie było potrzebne robić tam pokoi. Co do ocieplenia: styropian 12 cm (od I piętra do dachu), okna plastikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławek007 tak podejrzewałem, że grzeje opisany metraż w większym budynku i reszta chałupy pochłania energię tak jak piszesz

autor nie podaje szczegółowych informacji tylko pisze bardzo ogólnikowo typu "palę 3 t na 56m2" i tyle a takie spalanie miał już od początku w 2020r. tyle, że wtedy problemu ak dużego nie było bo ekogroszek był pewnie po 800-900 zł i go było stać, dziś już nie jest tak kolorowo przy obecnych cenach

@Ptaszniko podaj wynik z ciepło.app to może ktoś będzie mądrzejszy i coś w końcu pomorze, chociaż w jakimś stopniu zmniejszyć to spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz o 1 piętrze i strychu nie użytkowym, to pewnie jest też podpiwniczenie. Jaka jest izolacja podpiwniczenia jaka jest izolacja stopu/podłogi pomiędzy piwnica a częścią mieszkalną? Jak i jakie jest ocieplenie mieszkalnej i strychu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kocioł poszedł w odstawkę, to mogę teraz podliczyć sezon. Z jednej strony mam rekordowo niskie zużycie. Od września do końca kwietnia - 2765kg. Z drugiej strony problemy z zaopatrzeniem w węgiel i jego cena popsuły trochę mój humor. Sezon jednak na ok.

Dla porównania poprzednie sezony:

  • 3150 (2022, założenie rck)
  • 4200 (instalacja bragera)
  • 3625 (instalacja skzp02, wcześniej st48z pid)
  • 4000
  • 3955
  • 5190
  • 5340
  • 4110
  • 4620 (2014)

 

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać RCK zrobił dużo. Kopczyk się nie zapadał, a i w podtrzymaniu zużywał mniej opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2023 o 22:46, Kijasr napisał(a):

Ja sobie zmajstrowalem kotłownie hybrydową kocioł na ekogroszek pellet z palnikiem sv200 zrobiliśmy soft w sterowniku agros max7" z współpraca z Pc jak temperatura na dworze spadnie poniżej 5stopni to odpala się palinik. A po wyżej pracuje pc ster dalej zarządza instalacją.IMG-20230408-WA0014.jpg

Przejscie pomiedzy zrodlami jest zadana +\- histereza czy jakos inaczej?

Zrobiliscie srednia dobowa czy odczyt jest aktualny na biezaco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna byc np. histereza (najlepiej ustawiana) bo samo przejscie np. z 5 na 4 (4.5) lubi oscylowac zreszta jak kazdy odczyt. Moze byc tak ze jest 4 i za cheile skoczy na 5 i zaraz powroci na 4 i tak az sie nie ustabilizuje w jakas strone.

Lub zrobic srednia z ostatnich 24h (tabela 24 odczyty). To jest lepsze/gorsze bo wygladza mocno odczyt i przesuwa w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Jak widać RCK zrobił dużo. Kopczyk się nie zapadał, a i w podtrzymaniu zużywał mniej opału.

Ja bym takich wniosków nie wyciągał. Nie da się porównać rok do roku. Wystarczą inne temperatury, inne podmuchy wiatru, opady i od razu spalanie się zmienia. Zobaczymy jak to wyjdzie za rok, dwa. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2023 o 22:46, Kijasr napisał(a):

Ja sobie zmajstrowalem kotłownie hybrydową kocioł na ekogroszek pellet z palnikiem sv200 zrobiliśmy soft w sterowniku agros max7" z współpraca z Pc jak temperatura na dworze spadnie poniżej 5stopni to odpala się palinik. A po wyżej pracuje pc ster dalej zarządza instalacją.IMG-20230408-WA0014.jpg

Witam,

widzę że mocno pracujecie nad tym sterownikiem! Super! Tego softu jeszcze nie widziałem, gdzie można dostać? 

Czy jest możliwość obsługi czujnika ilości paliwa w zbiorniku np. na podczerwień ultradźwięki aby wskazywał ile paliwa w zbiorniku i alarmował przy niskim stanie np 1/2 i 1/3?

 

Kolejne moje pytanko. PC macie "oryginalną" czy przeróbkę z klimatyzacji?

Ja zastanawiam się podobnie czy nie zrobić przeróbki z klimatyzatora 5kW, 7kW lub 10kW?

Pozdrawiam 

Edytowane przez Yanosik
dodanie pytanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.