Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, carinus napisał(a):

 

,,, rozmachu przemyślanej konstrukcji to można pozazdrościć.

Takich nam trzeba za wzór do naśladowania.


Tak masz rację. 

Czynnik chłodniczy R290 pod strzechy wprowadzać.  

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co to wszystko do kotła, gdzie trzeba wkładać ręcznie kawałki drewna, które i tak nie dają gwarancji, że same się spalą bez udziału pogrzebacza 😀. Bufor, dwie pompki, dwa zawory termostatyczne ,a ten na grzejniki z pokrętłem i to mi  wystarczy. Nie będzie miało się co psuć, mało to się tu naczytałem, że jakiś syfek coś zablokował, że coś tam głupieje i nie chce chodzić jak powinno. 

 

 

 

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio Bo to w prostocie jest właśnie siła.

33 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):


Tak masz rację. 

Czynnik chłodniczy R290 pod strzechy wprowadzać.  

Tylko trzeba wiedzy nabrać jak to umiejętnie wprowadzać do użytku, bez skutków ubocznych. Obeznani w chemii f-gazów twierdzą że R32 jest też pochodną grupy propanowej, ten difluorometan też jest jednorodny i powinno się dać używać zamiennie tych gazów. Nie jestem mocny (jeszcze) w tym temacie, ale trzeba to zgłębić i zacząć tworzyć listę sprężarek do pracy na propanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo wybrać dowolny wariant sterowania ale zanim to zrobi musi sobie określić jaki poziom komfortu oczekuję i czy będzie go stać na to. Ja poszedłem w pełne sterowanie domu i nie żałuję zwłaszcza że daje mi to dużo oszczędności i do tego nie przegrzewania domu co odbija się na zdrowiu. Podam taki przykład mój i sąsiada który ocieplił dom i ja spaliłem jak były "mrozy" 24kg drewna i 10kg węgla a on 30kg węgla + drewno na rozpałke i ciągle narzeka ze albo ma gorąco albo zimno. A u mnie 21,5 st C cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, carinus napisał(a):

,,, Nie jestem mocny (jeszcze) w tym temacie, ale trzeba to zgłębić i zacząć tworzyć listę sprężarek do pracy na propanie.

@carinus , kurde po to daje wytłuszczenia i w dodatku w kolorze czerwonym by chwilę przystanąć i zastanowić się, a nie głupoty powielać.    

ps.
Jakieś pięć miesięcy temu do znajomego przyjechał serwis fabryczny Viessmann-a by uruchomić pompę ciepła na R290.
Nawet nie wchodzili do środka budynku, bo zakwestionowali miejsce montażu pompy ciepła.
Była usytuowana pomiędzy dwoma oknami do piwnicy.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynnik R290 brzmi fachowo i kosztuje więcej niż propan. Podobnie tlen medyczny, a tlen techniczny do spawania mają bardzo różne ceny, a też jest to samo. Kosztowna obsługa fachowca musi być jakoś uzasadniona. 

Klimę w aucie też można nabić propanem i będzie działać tak samo ( koszt będzie niższy).

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Czynnik R290 brzmi fachowo i kosztuje więcej niż propan. Podobnie tlen medyczny, a tlen techniczny do spawania mają bardzo różne ceny, a też jest to samo. Kosztowna obsługa fachowca musi być jakoś uzasadniona. 

Klimę w aucie też można nabić propanem i będzie działać tak samo ( koszt będzie niższy).

Cena też wynika z czystości danego gazu.  Rozcinałem kilka butli gazowych 11kg czy też turystycznych 2kg. Za czysto to tam nie było. Nie chciał bym żeby te śmieci trafiły do sprężarki.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Czynnik R290 brzmi fachowo i kosztuje więcej niż propan. Podobnie tlen medyczny, a tlen techniczny do spawania mają bardzo różne ceny, a też jest to samo. Kosztowna obsługa fachowca musi być jakoś uzasadniona. 

Klimę w aucie też można nabić propanem i będzie działać tak samo ( koszt będzie niższy).

Woda w rzece, kranie i mineralna to tez woda a jednak inna…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Silton napisał(a):

Cena też wynika z czystości danego gazu.  Rozcinałem kilka butli gazowych 11kg czy też turystycznych 2kg. Za czysto to tam nie było. Nie chciał bym żeby te śmieci trafiły do sprężarki.

Kartusze do kuchenek turystycznych na propan też rozcinałeś? ( rozetnij i sprawdź). Butli z ważną legalizacją raczej się nie rozcina, a te złomowe leżące kilka lat z otwartymi zaworami mogą mieć w środku rdzę. 

2 godziny temu, PioBin napisał(a):

Woda w rzece, kranie i mineralna to tez woda a jednak inna…

Nie o wodzie pisałem, ale to jest dobra ideologia dla klienta kwestionującego wysokość kosztownej obsługi fachowca :-)) ( tego uczą na szkoleniach?)

Zgłębiając temat tlenu medycznego ( dlaczego jest taki drogi?) pojechałem nawet do Polgazu w Brzegu Dolnym i proces napełniania butli jest identyczny jak technicznego, a tlen ten sam. Kolor butli jest inny. Różnica w cenie wynika z tego że ten medyczny jest lekiem wypisywany na receptę dla pacjenta, a ten techniczny pacjent może kupić sobie sam kilkukrotnie taniej. Dla spokoju ducha może założyć reduktor z filtrem wodnym i obserwować czystość wody. Reasumując tlen do celów medycznych musi być drogi, a tlen do celów technicznych czy mieszanek do nurkowania już nie - choć to ten sam tlen. 

R290 musi być drogi, bo idzie do pompy ciepła, a propan do kuchenki turystycznej już nie. Nie ma osobnej linii do produkcji propanu do kuchenek i nie ma osobnej linii do produkcji tlenu medycznego.

Takich ciekawostek z fachowymi nazwami, oraz idącą za tym wysoką ceną jest wiele. Choćby w kotłach "wysokosprawna ceramiczna komora spalania" = wysoka cena kilku szamotek. 

W Polsce nie wolno na stacjach  tankować LPG do butli turystycznych ( w innych krajach można - u nas kiedyś też było można) , a ten sam LPG w butli np. 11kg tylko do kuchenek ma już dużo wyższą cenę choć to ten sam gaz. Sprzedawany na kg, a nie na litry sprawia trudność w wyliczeniu różnicy w cenie dla przeciętnego Kowalskiego żeby czasem nie założył drugiego gniazda w zderzaku auta do tankowania butli 11kg na stacji benzynowej, bo interes się posypie - trzeba będzie ustawą wprowadzić zakaz posiadania w aucie drugiego gniazda do tankowania LPG. Na alledrogo są takie zestawy do tankowania butli 11kg leżącej w  bagażniku. 

Na tym forum też są zdjęcia i opisy jak uciąć szamotki żeby wykonać "wysokosprawną ceramiczną komorę spalania". Ale zawsze są jacyś hamulcowi, którym to nie pasuje, bo np. nowych kotłów tyle nie sprzedadzą, albo nowych bardzo zautomatyzowanych instalacji nie założą - zawsze jest jakaś przyczyna ( kasa, kasa - zarobiona lub nie ).

Edytowane przez Piecuch19
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus możesz kupić worek kruszywa szamotowego czy andaluzytowego frakcji 0-5 mm, cement Górkal 70 i rzeźbić tanio do woli ( mniej pyłu przy cięciu cegieł - lipnych, ale drogich cegieł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

@carinus , kurde po to daje wytłuszczenia i w dodatku w kolorze czerwonym by chwilę przystanąć i zastanowić się, a nie głupoty powielać.    

ps.
Jakieś pięć miesięcy temu do znajomego przyjechał serwis fabryczny Viessmann-a by uruchomić pompę ciepła na R290.
Nawet nie wchodzili do środka budynku, bo zakwestionowali miejsce montażu pompy ciepła.
Była usytuowana pomiędzy dwoma oknami do piwnicy.     

Co masz na myśli pisząc o głupotach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2023 o 09:31, Piecuch19 napisał(a):

Kartusze do kuchenek turystycznych na propan też rozcinałeś? ( rozetnij i sprawdź). Butli z ważną legalizacją raczej się nie rozcina, a te złomowe leżące kilka lat z otwartymi zaworami mogą mieć w środku rdzę. 

Nie widziałem kartuszy turystycznych na czysty propan. Albo to był czysty butan albo propan-butan.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie ile zuzylisxie opału ? Jaki duży dom i jakie temperatury macie w domu. Ja około 10 metrów buk grab dom 200 metrów ściany i stropy styropian 10 cm. Okna dwu szybowe  Palę bez bufora zawsze na uchylonym popielniku. Teraz tylko wieczorem  a jak mrozy to rano i wieczorem. W domu po na paleniu 24 a rano 22 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon jeszcze trwa

Dom 120 M2 ocieplenie styro 11 cm pie 10 kw+ bufor do tej pory poszło 4m3 sosny 4 dębu i około 400 kg węgla ale to nie koniec 😔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ponad 200m nieocieplony wg cw potrzeby to 33tys kw na rok ,poszło 20m/p drobnej i lekkiej kostki sosnowej i dębowej ,trochę więcej dębowej 11m niż sosnowej 9m i z 200kg węgla,koszt to 3tys zł ,jeszcze trochę zejdzie, około 25tys kw na rok a to rekord u mnie bo najmniej mi poszło 27 tys chyba rok temu , a dwa lata temu 33tys kw, tak że jestem zadowolony, drewna mam już zgromadzone 23m/p  i 640 kg węgla czyli sporo,ale w zimie będę dobierał suchą klepkę dębową z jakieś 9-11m, nie wspomnę o dodatku 3tys zł tak że sezon wyszedł za darmo ,trochę pracy oczywiście włożonej ale to taka gimnastyka dobra na rozruszanie , a co do temp w domu to przed paleniem i 18 bywało ale przeważnie 20 a po paleniu 22-24,teraz wsad i trochę wieczorem ,przeważnie to wsad rano i wieczorem ,czasami z dokładką, węgiel tylko w razie wyjazdów 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok będę mógł podać konkretną odpowiedź odnośnie zużycia opału. Kocioł MPM DS18 Wood zainstalowałem awaryjnie pod koniec listopada, zanim nauczyłem się w nim palić minął prawie miesiąc. Od pierwszego stycznia 2023r. do dzisiaj spaliłem ok. 5m sześciennych  drewna dębowego z domieszką brzozy, dom stary dwie kondygnacje ok 200m kw. , ocieplone tylko suteryny styropianem 12cm, okna plastiki stare dwuszybowe, instalacja stara z grzejnikami pojemność ok. 300 litrów. Przepalam przeważnie raz dziennie i temperatury tak jak wyżej opisujecie 20-24 stopnie. Węgla w ogóle nie używam. Po sezonie zamierzam przerobić trochę instalację, dodać bufor 2tys. litrów, trochę zaworów termostatycznych i przejąć całkowicie obsługę kotła 🙂 bo w tej chwili z uwagi na brak bufora inni domownicy też się tym zajmują i nie wiadomo jak to się odbywa podczas mojej nieobecności, a zdarzało się, że klapa była zostawiana na obiegu otwartym i wtedy sporo opału wyleciało przez komin.

Myślę, że po przeróbkach i nawet z tym połowicznym ociepleniem, 10 m. sześciennych drewna na sezon mi wystarczy. Pisząc metry sześcienne mam na myśli drewno już porąbane i starannie ułożone. 

Nie doliczyłem starych desek używanych na rozpałkę, na cały sezon to może nawet ze dwa metry takiego drewna potrzeba 

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka dni niepalenia i na wymienniku pojawila się rdza. W sumie to dawno tam nie zaglądałem.IMG20230502114355.thumb.jpg.f5463706b29e04ce1b4b28623a287beb.jpg

Jest się czym przejmować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wiosnę to całe płaty nalotu i sadzy odpadają od wymiennika bez skrobania. To są na szczęście tylko powierzchniowe korozje, ale nie ma co się łudzić że te kotły przeżyją 30 lat, kiedyś to w końcu ruda przegryzie.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie czasy nadchodzą, że nie ma co się przejmować korozją  😀, za dziesięć lat, to pewnie połowa MPM-mów jeszcze całkiem szczelnych na złomowisku wyląduje przez opłaty, które Unia szykuje. Teraz człowiek zadowolony, bo ma zgłoszony urzędasom tani kocioł z papierami, ale nie ma co się cieszyć,bo owszem będzie można go używać i 20 lat, tylko podatek trzeba będzie płacić. Kupując taki kocioł od razu się nastawiłem, że to prowizorka na kilka lat jedynie 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co palenie drewnem jest OZE i eko, więc żadnych dodatkowych podatków nie ma w planie. Chyba, że stary ds z kwitami na węgiel ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się zlasował po jednym sezonie, to może jakbyś odlewał pomyśli o mnie gdyby było taniej niż u producenta 😀. A jakby stalowy zrobić z dobrego materiału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odlewać z betonu andaluzytoweg stał jest za słaba w tym miejscu IMG_20220808_210526848.thumb.jpg.da7a12225e243269d11d69443c8ec970.jpgIMG_20220808_210509834.thumb.jpg.1aff070d005b4632c16bde36570df527.jpgIMG_20220809_221914486.thumb.jpg.d705c52e586643bf880d6bedbc312a06.jpgIMG_20220808_210509834.thumb.jpg.1aff070d005b4632c16bde36570df527.jpgIMG_20220809_222100902.thumb.jpg.6904722df0895bf3511e52639804f51c.jpgIMG_20220806_140825977.thumb.jpg.324aba1784c876bd0e11b07ac64ed2ce.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest do MPM DS 18 WOOD ? Jeśli tak, to poproszę na priv info jak mogę wejść w posiadanie tego odlewu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.