Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na drewno, który wybrać MPM Wood czy Atmos


CV6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chodzi mi po głowie wymiana kotła na mpm ds Wood albo atmos zgazujacy drewno. Niezależnie, który kocioł by był będzie połączony z buforem 1000l żeby był w miarę jakiś komfort z paleniem. Zastanawiam się, który kocioł będzie lepszy pod względem używalności go i paleniu drewnem i zrębką? Czy ktoś może miał porównanie tych dwóch kotłów w praktyce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam typowego pelletowca, druga sprawa to ceny pelletu tak poszły w górę, że zacząłem szukać tańszej opcji po prostu. Drewno jednak sporo tańsze i dostęp do niego mam w okolicy, do zrębki również. Stąd narodził się pomysł kupna zestawu kotła na drewno z buforem tylko pytanie, który będzie lepiej się sprawował w takich warunkach? Pojemność bufora dla mnie 1000l będzie wystarczająca ponieważ wystarczy puszczać na instalację tylko 33 stopnie żeby utrzymać komfort cieplny w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko tylko to uzależnienie znowu od samej zrębki tak jak jak w tym momencie od pelletu. Stąd kieruje się drewnem albo zrębkami mam znowu dwa rodzaje do wyboru. Nie chcę się uzależnić od jednego źródła tak jak to poczyniłem w przypadku pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bercus napisał:

O tym altergo...e tu horrory koluja...

No tak ale pewnie to wina opalu  a nie kotła, jak zrębka mokra, wilgotna to będzie spalać duże ilości, a energii mało, jak słabo rozdrobniona to będzie się wieszać, na pewno kocioł bardziej obsługowy niż inne podajniki.

Ale mając swój rębak może po pewnym czasie dałoby się go okiełznać.

Opał trzeba by przygotować wcześniej. może poszłoby z domieszką trociny 50/50.

Jak ceny paliw pozostaną na takim poziomie to nie będzie wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny paliw to jakiś kosmos... Tutaj chcą ekologii, a zamiast pomóc to dowaaja podwyżka.. ale nie o to pytałem. Jakieś doświadczenia między tymi dwoma kotłami o których wspomniałem wcześniej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaze,ale to kosmiczna cene ma dužy zaladunek i program do zrebki,bufor ladowac dalo by sia z wiecej zaladunkmi,niž drewnem,ale w miare dobrym czasu.

To tež do drewna nie wyglada zle,oproci innym.

https://www.gas.cz/opop-h4-16-eko-d/produkt/20073/173/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MPM DS 14  zrębka [z rębaka bębnowego ] to jest to , drewno czasem się wiesza i trzeba układać  a zrębki [ suche] zasypuję wiadrem  '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodzilo. Ile mniej więcej na rok potrzeba zrębki? Gdzieś wyczytałem że M3 na 10m2 powierzchni domu. Nie wiem jak to się ma do realiów ponieważ każdy dom jest inny i w innych warunkach pogodowych użytkowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, na zrębke potrzebny duży magazyn , gęstość nasypowa tego mała .

W dodatku trzeba wysuszyć ,mokra na stosie się zaparzy .

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli dużo roboty można powiedzieć a efekt będzie mizerny w stosunku do drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, CV6 napisał:

O to mi chodzilo. Ile mniej więcej na rok potrzeba zrębki? 

2,5 m3 zrębków = 0,5 tony pelletu

 

Ile hajcowałeś pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 ton pelletu na rok. Nie wiem jak to w ogole porównywać do drewna czy innego opału bo nigdy nie ogrzewałem niczym innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bercus napisał:

3 bufory 1000l i atmosa 25kw.

wtedy to atmos 32kw minimum 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, CV6 napisał:

6 ton pelletu na rok. Nie wiem jak to w ogole porównywać do drewna

Metr przestrzenny takiego np. suchego buka to ok 450 kg. Jako zamiennik pelletu potrzebowałbyś ok 13 mp. Zakładając oczywiście, że drewno spalisz z taką samą sprawnością jak pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z buforem spaliłbym z lepszą sprawnością bo i w kotle przystosowanym do tego jak należy. W każdym bądź razie jest to bardzo dobra "wizja" spalania drewna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, CV6 napisał:

6 ton pelletu na rok. Nie wiem jak to w ogole porównywać do drewna czy innego opału bo nigdy nie ogrzewałem niczym innym.

=24000kw/3(drewno)8ton drewna x2 =16m drewna plus minus oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ten wynik nie byłby zły. Tylko nie wiem jak to się ma do zgazowania w atmosie a do spalenia w mpm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, CV6 napisał:

6 ton pelletu na rok. Nie wiem jak to w ogole porównywać do drewna czy innego opału bo nigdy nie ogrzewałem niczym innym.

To 30m3 zrębków byś zhajcował.

Kaloryczność waha się między słomą a pelletem, ale wilgotność i rodzaj drewna ma duże znaczenie. 

Wartość opałowa [MJ/kg] 11-16 zrębka 16,9-18,5 pellet
Godzinę temu, CV6 napisał:

Wydaje mi się, że z buforem spaliłbym z lepszą sprawnością bo i w kotle przystosowanym do tego jak należy. W każdym bądź razie jest to bardzo dobra "wizja" spalania drewna 

Tak, w zasypowym kotle bufor robi robotę.

W MPM-a chyba byłoby łatwiej sypać wiadrami zrębki  z góry, niż z boku do Atmosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja tylko z kolei atmos ma większą komorę załadunkowa bo wchodzą polana do 50 cm więc to przemawia na jego korzyść z tym, że nikt ze znajomych ani w okolicy nie miał  nim styczności i posiłkuje się tylko wiedzą internetową, a ta wiadomo jaka jest kiepska bo co komu pasuje to napiszę a nikt nie da gwarancji, że dobrze albo źle mówi dana osoba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wood ma niestety drzwiczki z boku, te na węgiel mają z góry.

Teraz trochę prawdy MPM-y  sporo produkują smoły w komorze zasypowej.

 

 

Tam w większości dookoła ścianek komory, jest goła blacha z wodą. 

Po kilku paleniach wygląda już tak.

20170106_192330.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg 

A przecież kocioł na drewno może wyglądać o niebo lepiej, tylko powinni zmontować ekrany.

 Po co ten smród dawkować cały czas użytkownikowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.