Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kolego Acha88 , jaki bufor założyłeś do swojego pieca ? Zdecydowałeś się na lodomat czy zwykłe zawory Vct na wejściu i wyjściu z bufora? Studiuje trochę te rozwiązania i jakoś nie mogę znaleźć złotego środka aby było dobrze i nie za drogo .
Ja mam bufor 1000 litrów też od firmy MPM. Mam też z tej firmy zabezpieczenie w formie zaworu trójdrożnego oraz pompy.
Nie widziałem znacznej przewagi ladomatu poza tym, że jest ładnie skompensowane i zamknięte w jednej części.
Z tego co czytam na forum, to chyba każdy mpm powinien mieć dojście z obu stron, bo ma dopływ powietrza wtórnego tam, który to regulujesz. Sam chce kupić i mam mnóstwo pytań.... W głowie mętlik...
Choć na YT często widać, że kocioł dosuniety jest na kilka cm do ściany, co by pozwalało myśleć, że regulacja odbywa się z jednej (wybranej) strony.
 
Ja się wzorowałem na filmach z YouTube i tam widziałem, że z jednej strony jest kilka cm o od ściany. U siebie też tak zrobiłem. Jeszcze jestem w fazie testów ale wydaje mi się, że jak z jednej strony mam na full otwarte to z drugiej spokojnie mogę regulować. W najgorszym razie mam na tyle miejsca aby włożyć tam rękę i coś zmienić nadstawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. No ja mam teraz kocioł jakieś 20-25 cm od ściany, bo akurat idzie tam rura, ale nie wiem czy ta rura od powrotu nie będzie mi razie czego kolidować, żeby ręką zasłonić tą przesłonę od wtórnego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tu nie tyle chodzi o dopływ i regulację dopływu powietrza co o możliwość wyczyszczenia pieca. Tam na dole są wyczystki z obu stron. Jak ustawicie piec ciasno przy ścianach będzie problem z jego wyczyszczeniem.  A po sezonie grzewczym sporo popiołu gromadzi się na spodzie pieca pod przegrodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyciągniesz wszystkiego. Też czyszczę odkurzaczem ale i tak na spodzie zawsze trochę zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a z jednej strony nie da rady wyczyścić?? Musi być dostęp z obu stron? 

Stoję przed wyborem właśnie tego kotła. Tzn. Raczej na 99% będzie mpm tylko kwestia czy ds II 14kW, bo w nim można oficjalnie stosować i węgiel i drewno (tak bynajmniej wyczytałem), czy pójść w WOOD, ale wtedy węgiel spalać jak się uda... I wtedy już na węgiel papierka brak...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można czyścić z jednej strony. W Wood spokojnie węgiel spalisz. Ja spalałem po trochę z drewnem jak było bardzo zimno w ubiegłym sezonie nic się nie dzieje.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, arsakes napisał(a):

 W Wood spokojnie węgiel spalisz.

A to mnie cieszy. Jedynie bez papierka. 

Ale za chwilę i tak pewnie zakaz będzie stosowania węgla...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym piecu nie wolno spalać węgla bo musi spełniać na papierze te wszystkie certyfikaty itp. ale to zwykły kocioł zasypowy co zapchasz to spali. Ja palę drewnem czasem dorzuciłem trochę węgla. Po za tym paliłem zrębką i trotami - łyka wszystko, ba nawet z trotami lepiej się pali.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier, papierem, a życie, życiem....

Mnie interesuje abym w razie czego spalił jak do tej pory w kopciuchu max 2t węgla plus moje odpady w postaci zrzynek i trotów. I robił to powiedzmy ekologicznie.... Ewentualnie mniej węgla, więcej drewna jak nie będzie problemu z jego zakupem - pozyskaniem, nie widzę ku temu przeszkód....

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MPM zrebka  czy tam troty palą sie lepiej niz grube drewno ( na trocinach płomien w palniku robi sie niebieski jak w kuchence gazowej )

Węgiel najlepiej spalać w roli kanapki - rozpalasz drewnem , na to sypiesz drobne drewno potem troche weglą - tak z 1kg aby zrobił sie fajny żar i na to juz możesz  dac grubsze klocki i na to sypiesz dalej wegiel,

Zależy jak palisz czy non stop czy przepalasz czy palisz z buforem. 

Ja bym na twoim miejscu brał co tańsze   bo to żadna różnic ale min 14kw bo wieksza komora do drewna - najgorsze jednak że chyba juz nie można kupić mpm z zasypem gównym  ( zajebista sprawa przy paleniu trocinami czy zrebkami i ogólnie drewnem - bo można układać idealnie i wszystko widać 

 

o jeszcze ostał sie jeden rodzynek z górnym zasypem https://allegro.pl/oferta/kociol-mpm-ds-na-drewno-wegiel-kamienny-14-kw-12700652488?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=CjwKCAjwo9unBhBTEiwAipC1166vTlcaU4uWMKL-Wz8XnIJX7uD6UX3uHk74aqRlWwgKUryIwABG7BoCXskQAvD_BwE

Edytowane przez mikkei
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2023 o 11:41, arsakes napisał(a):

Panowie tu nie tyle chodzi o dopływ i regulację dopływu powietrza co o możliwość wyczyszczenia pieca. Tam na dole są wyczystki z obu stron. Jak ustawicie piec ciasno przy ścianach będzie problem z jego wyczyszczeniem.  A po sezonie grzewczym sporo popiołu gromadzi się na spodzie pieca pod przegrodami.

Spokojnie idzie wyczyścić z jednej strony,ja czyszczę szufelką, u mnie stoi blisko ściany i potrzeby obsługi z tej strony nie widzę ,pw uchyliłem na 0,5 cm a reszte reguluję z tej drugiej strony co mam dojście

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2023 o 14:44, lexmark napisał(a):

Papier, papierem, a życie, życiem....

Mnie interesuje abym w razie czego spalił jak do tej pory w kopciuchu max 2t węgla plus moje odpady w postaci zrzynek i trotów.

Jak będzie certyfikat 5 klasy na węgiel to wg DTR drewno potrzebne jest do rozpalania i jego obecność w kotłowni jest uzasadniona, ale jak będzie tylko na drewno trudno będzie uzasadnić obecność węgla w kotłowni - jak będą biegać miejscowi ekolodzy z kontrolami w przyszłości.

W deklaracji CEEB też podaje się na jakie paliwo jest źródło ogrzewania i może być problem np. w pozyskaniu węgla po preferencyjnych cenach czy dopłat do węgla jak kocioł będzie wyłącznie na drewno. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy Macie rację tyko skąd gminy wezmą tych urzędników do kontroli to jeno a druga sprawa jest taka że to my spalacze cz też palacze wiemy od nich więcej bo czytamy ustawy i akty prawne i tu jest nasza przewaga 💪💪💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Jak będzie certyfikat 5 klasy na węgiel to wg DTR drewno potrzebne jest do rozpalania i jego obecność w kotłowni jest uzasadniona, ale jak będzie tylko na drewno trudno będzie uzasadnić obecność węgla w kotłowni - jak będą biegać miejscowi ekolodzy z kontrolami w przyszłości.

W deklaracji CEEB też podaje się na jakie paliwo jest źródło ogrzewania i może być problem np. w pozyskaniu węgla po preferencyjnych cenach czy dopłat do węgla jak kocioł będzie wyłącznie na drewno. 

Teraz dopiero dałeś do myślenia...

Czyli wg Ciebie najlepszym wyjściem jest MPM DS II 14kW - czyli kocioł dwupaliwowy.

Edytowane przez lexmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lexmark Kocioł z certyfikatem na węgiel poprostu daje więcej możliwości, bo palisz czym chcesz na legalu ( 5 klasa na węgiel nie jest zakazana). Też palę w kotle z certyfikatem na węgiel mieszanki drewna/trocin/zrębki z węglem (zawartość węgla w mieszance w zależności od temperatury zewnętrznej) - pali się lepiej i taniej niż sam węgiel. Zresztą większość tak pali, bo WOOD - tylko na drewno niedawno wprowadzili i różnice są niewielkie - różnice te już wcześniej były stosowane przez użytkowników forum, którzy palili tylko drewnem zanim wypuścili WOOD-a ( można poczytać w temacie mpm-a). Ja bym brał na węgiel puki jeszcze można.

@bajek nie muszą brać wielu urzędników do kontroli  jak każdy sam na siebie donosi w deklaracji  CEEB - czym pali? i w czym pali?

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli brałbyś tego https://www.mpm-kotly.pl/produkty/kotly-dwupaliwowe/mpm-ds-14-kw.

z górnymi drzwiczkami, bo wejdzie więcej w komorę....

 

z tym CEEB to właśnie o to chodziło, tylko ludziom wmawiający, że potrzebny system do lepszego rozlokowania kasy na dopłaty.... Sr**nie w banie....

 

Edytowane przez lexmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lexmarkNie otwiera się ten link. Patrz na co ma certyfikat i ecodisajn czy ekoprojekt, a nie na reklamę sprzedającego. Nie słyszałem o kotle z certyfikatem na 2 paliwa np. drewno i węgiel. Nie śledzę co tam sprzedają teraz - ja kupowałem w 2019r za 4,5tys 18 kW 5 klasę z certyfikatem na węgiel i jak się skończy to wstawię drugi pod te papiery co mam, bo nawet przy zakazie węgla jak będziesz miał papiery 5 klasy, certyfikat i ekoprojekt to będziesz mógł palić do zgonu kotła, a on może żyć długo. Takie jest moje zdanie i nie musisz się nim sugerować. Możesz iść z trendem i założyć PC - wtedy rodzaj i  ceny opału Cię nie interesują tylko ceny prądu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 ceeb to jedno a wiedza urzędników to drugie nie mają bladego pojęcia z czym się mierzą dlatego twierdzę że my palacze jesteśmy w stanie ich zagiąć bo my czytamy oni nie 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

lexmarkNie otwiera się ten link.

https://www.mpm-kotly.pl/produkty/kotly-dwupaliwowe/mpm-ds-14-kw

Chodzi mi o ten kocioł.

Co do pompy ciepła, to odpada....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lexmarkNo to zapytaj producenta o certyfikat na węgiel i drewno do tego kotła. Jak jest taki podwójny - w co wątpię to bierz.  

Górny załadunek wygodniejszy, ja mam boczny, bo za niska kotłownia, ale też się dobrze szufluje węgiel, zrębkę, trociny, kostkę sosnową. Jak granulacja odpowiednia to nie trzeba układać. Grubsze drewno trzeba , bo się przywiesi bez układania. Kiedyś kotły były tylko z bocznym załadunkiem i nie było problemu z wyborem. Jedni lubią sypać od góry z wiadra czy węglarki, a inni szuflować łopatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem piec z zasypem bocznym i nigdy wiecej.  Górny zasyp to jest najlepsza sprawa w tym piecu.

Specjalnie dałem ci link taki a nie inny bo to producent robi dziś to niedostaniesz juz z górnym zasypem.......

Ani ten 2 paliwowy ani wood ani wood plus.  Zresztą jak widzę wood plus robi sie coraz delikatniejszy - niedługo drzwiczki zasypowe zrobią z blachy 1mm bo wood ma chyba 3mm juz a stare mpm ds miały solidne 6mm

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mikkei napisał(a):

Specjalnie dałem ci link taki a nie inny

Tj ten sam kocioł, do którego ja podałem link - bynajmniej tak mi się wydaje. Bo oznaczenia mają dla laika takie same 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego czy chcecie wziąć dofinasowanie czy nie. Jeśli tak to tylko Wood. A jeśli nie chyba lepiej brać zwykłego MPMa. Takie jest moje zdanie. 

Edytowane przez arsakes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dotacji. Nie będę się wiązał z instytucjami, żeby mieli pretekst przychodzenia na kontrolę....

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.