Skocz do zawartości
IGNOROWANY

MPM wood 10kw vs MPM wood 14kw + bufor


qubeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Prosze was o podpowiedz co wybrac.

Dom 90m uzytkowych parterowka, polowa domu podpiwniczona, styropian 10cm, okna plastik, poddasze wełna 15-20cm ( bedzie dolozona do 30-40cm)

Obecnie zwykly malutki smieciuch 10kw ogrzewa 4 grzejniki i reszta podlogowka (kuchnia,wc,lazienka i 2 korytarze) ile jest metow nie jestem w stanie powiedziec bo nie mam kontaktu z poprzednim wlascicielem.

Chce wymienic na MPM wood 10kw + bufor 1000l lub 14kw + bufor 1000l, ktore rozwiazanie bedzie korzystniejsze. Stary kopciuch 10kw radzi sobie z ogrzaniem domu tylko pod bufor nie lepiej troche przewymiarowac kocial zeby szybciej ladowal bufor i czy bufor 1000l czy moze 800?

Wyslucham wszystkich porad i uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym palisz/ chcesz palić? Jeśli drewnem to 14tkę bierz. U mnie jest bufor 750l z wężownicą CWU i mpm ds 14. Dom 84m użytkowej, ocieplenie bardzo podobne. Żeby cały bufor nagrzać do 80+ muszę spalić 1,5 kotła drewna. Na węglu jeszcze nie testowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palic bede drewnem, moze czasami podsypie lekko weglem( przy wiekszych mrozach)

Palic bede drewnem, moze czasami podsypie lekko weglem( przy wiekszych mrozach)

Moze ktos jeszcze podpowie jakie rozwiazanie jest najkorzystniejsze do CWU

Bufor co + osobny maly bufor cwu?

Bufor + wezownica?

czy Bufor kombinowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak chcesz głęboko rozładować bufor z węzownicą lub jak bardzo chcesz ograniczyć pojemność bufora, kosztem gónej części z wężownicą. Najprościej dać oddzielny bojler z grzałką elektryczną na okres letni i połączenie z kotłem do grzania w okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10-tke i bufor 800 oraz bojler latem pale raz na trzy dni na cwu 

Jak masz miejsce bierz 14 kw i bufor 1000 

Tak to wyglada

IMG_20211231_153029045.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miejscem nie ma problemu, wysokosc kotlowni tez ok 2,5m.

Myslalem o 10kw + bufor 1000l + bufordo c.w.u. tyle ze jak czytam to jeden wsad nie ladauje buforu a 2 beda prawie caly dzien ladowac wiec chyba wybiore 14kw. Wiecej wsadu, krotszy czas ladowania.

Podpowiedzcie jeszcze jakie sterowanie tego wszystkiego zastosowac, co macie u siebie i jak sie sprawdza ( chcial bym na pewno jakis panel pokojowy)

 

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tymi kotlami do drewna MPM DS Wood, sa tylko 10kw, 18kw i 34kw a 14kw to juz zwykly MPM DS on juz nie jest zgazowujący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.