Skocz do zawartości

Silton

Forumowicz
  • Postów

    48
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Silton

  1. Rozebrać i sprawdzić czy nie ma śmieci.
  2. Z czystej ciekawości: jeśli znasz parametry budynku wypełnij prosty bilans energetyczny i wstaw link z wynikiem. Najlepiej jak byś bilans wypełnił dwa razy. Pierwsza wersja z podaniem parametrów dla ścian bez ocieplenia i starymi oknami. Druga wersja to stan obecny. Będzie bardzo ładnie widać o ile zmalało zapotrzebowanie budynku. Bilans jest całkowicie darmowy! Link: https://cieplo.app/start
  3. Skutki są takie że rośnie rachunek za prąd. Z hydraulicznego punktu widzenia przy otwartym zaworze ta pompa nie istnieje bo mieli wodę tak jak pokazuje zielona strzałka. Czy jest włączona czy wyłączona do poprawy ogrzewania nie ma to żadnego wpływu. Chyba że są jakieś pomieszczenia które są zimne.
  4. Jeśli pompa pracuje to zawór musi być zamknięty.
  5. Jeśli masz zamiar modernizować centralne ogrzewanie to nie widzę sensu pakowania bufora. Wygeneruje to niepotrzebne koszty. Zwłaszcza że nie wiadomo co będzie zamontowane w przyszłości. Co ja bym zrobił: Po pierwsze jak wcześniej pisano zmniejszyć komorę spalania o połowę. W teorii moc kotła również spadnie o połowę. Kupujesz cegły szamotowe i przesypując drobnym popiołem układasz w kotle tylko tak żeby nie zatkać dopływu powietrza z wentylatora. Sam wentylator ustawić metodą prób i błędów na najniższe skuteczne obroty. Wentylator ma wspomagać a nie robić tornado w kotle. Druga sprawa to przy pomocy zaworu na powrocie przy kotle zmniejszyć przepływ przez instalację. Grzejniki będą się mniej nagrzewać. Przykładowo obecnie grzejniki masz rozgrzane całe to po przykręceniu zaworu będą się rozgrzewać do połowy. Kolejny aspekt to duży zawór przy pompie. W obecnej pozycji (otwarty) pompa tłoczy wodę tak jak zielona strzałka a woda do grzejników dochodzi grawitacyjnie (czerwona strzałka)
  6. Jeśli masz wszystkie opisy prawidłowo wykonane to czujnik powrotu powinien być za zaworem ochrony powrotu w kierunku kotła.
  7. Wejdź na stronę https://cieplo.app/start wypełnij jak najdokładniej i link z wynikiem wklej tutaj.
  8. Posiadając kocioł z buforem mamy piękną pozycję do montażu grzałek elektrycznych. Na awarię jak znalazł. Dodatkowo bardzo łatwo dołożyć pompę ciepła. Nawet konfiguracja kocioł i grzałki dają już spore zabezpieczenie w przypadku awarii. Z pompą ciepła to już trzy źródła. Osoby które chcą się zabezpieczyć na maksimum mogą dorzucić kominek z płaczem i mocny UPS do obsługi pomp cyrkulacyjnych. Wtedy i prąd nie potrzebny. Dokupując jeszcze agregat pradotworczy... 🙃
  9. Jamestem mocno zainteresowany zdjeciami. Bardzo mnie ciekawi jak zrealizowali oddymianie komory.
  10. Nie widziałem kartuszy turystycznych na czysty propan. Albo to był czysty butan albo propan-butan.
  11. Cena też wynika z czystości danego gazu. Rozcinałem kilka butli gazowych 11kg czy też turystycznych 2kg. Za czysto to tam nie było. Nie chciał bym żeby te śmieci trafiły do sprężarki.
  12. Wyreguluj tak wentylator obrotami czy też przysloną żeby symulował ciąg grawitacyjny. Powietrza ma być odrobina. Z tego co piszesz wynika że wentylator bardzo mocno rozpala węgiel co w konsekwencji po wyłączeniu wentylatora powoduje gwałtowne zmniejszenie ilości powietrza. Skutkiem jest wlaśnie kiszenie się opału który jest bardzo mocno rozpalony ale brakuje mu tlenu. Konsekwencją zmniejszenia obrotów będzie wolniejsze rozgrzewanie kotła przy rozpalaniu ale stałopalność wzrośnie. Powinna spaść również temperatura spalin.
  13. Kocioł w wersji z górnym zasypem 14kW. Na jaką długość ciąć drewno żeby się nie blokowalo? Kotła jeszcze nie mam.
  14. @pawlopawlo Miałem na myśli naprawdę trudne czasy gdzie trzeba by decydować czy kupić jedzenie lub opał. Mój śp. dziadek opowiadał że przez wiosnę, lato rowerem był wstanie przywieść kilka metrów drewna z lasu. Codzienna wycieczka i przywoził po wałek lub dwa. Więc jak widać da się to zrobić. A i chłop zdrowszy był po takich wycieczkach. Zrzyny i gałęziówka mają tą zaletę że nie trzeba ich rąbać. Więc jedną czynność do wykonania mamy mniej. Bardzo dużo ludzi nie weźmie tak drobnego drewna bo palą w kotłach górnego spalania gdzie takie paliwo znika w moment przez co kupują gruby opał. Kotły zagazowujące znowu wolą drobniejsze szczapy.
  15. To pójdziesz do lasu i pozyskasz nielegalnie 😉 Spróbuj pozyskać pozostałe pozostałe paliwa w ten sposób 🙂 @bercus Ludzie odeszli od drewna bo jest przy nim bardzo dużo pracy. Kotłownie nie są przystosowane do instalacji bufora. Dużo ludzi nie rozumie jak działa bufor: bo po co grzać beczkę 1000L wody? Nowe domy mają tak małe kotłownie że nie masz miejsce na kotły zasypowe nie mówiąc już o buforze. Ludzie lubią wygodę i większość będzie wolało płacić więcej za ogrzewanie z minimalnym nakładem pracy. Ja lubię pracować na około domu bo mnie to relaksuje. Drewna w lesie sporo. Mówię o gałęziówce. Jak ktoś będzie chętny do pracy to sam przygotuje tani opał. Większość ludzi woli kupić gotowe drewno które jest zwyczajnie drogi i po kalkulacji rezygnują z kotła na drewno.
  16. To nikt od niego nie kupi bo dołożysz kilka złotych i kupisz drewno grube 🙂
  17. Przy dzisiejszym braku stabilności cen paliw trzeba iść w najtańsze paliwo. Czy ktoś we wakacje 2021 w ogóle myślał że ceny: węgla, ekogroszku, pelletu, prądu i gazu pójdą aż tak do góry? Nie będę wymieniał o ile każde paliwo poszło do góry bo to łatwo sprawdzić. Pompa ciepła powietrzna? Jestem za ale tylko w dobrze ocieplonym domu. Trzeba brać pod uwagę kolejne podwyżki prądu jakie są już zapowiedziane na kolejne lata. Przy pompa ciepła nikt nie zakłada jednej bardzo ważnej rzeczy: kosztów serwisu. Przykładowo jak padnie sprężarka to koszty naprawy zaczynają się od kilku tysięcy. Drewno kawałkowe zdrożeje również ale kto każe takim palić? Zrzyny tartaczne czy inne odpady z dużych stolarni to bardzo tanie paliwo dodatkowo często suche. Drewno w naprawdę trudnych czasach pozyskasz zawsze. Nawet nielegalnie.
  18. Sprawdź wirnik pompy czy nie siedzi tam jakiś śmieć. Jak nie pomoże to podmieć pompę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.