Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na drewno, który wybrać MPM Wood czy Atmos


CV6

Rekomendowane odpowiedzi

@Animus smoła w komorze zasypowej kotła dolnego spalania świadczy o prawidłowym zgazowaniu opału. Zresztą doczytaj skąd się bierze ta smoła? Ważne żeby jej nie było w wymienniku.  Nie możesz na podstawie filmików reklamowych producenta polecać komuś kotła bo wprowadzasz go w błąd. 

Polecasz kocioł  ALTERECO a masz go? Czy znalazłeś w necie? Zobacz jak go oceniają użytkownicy: 

Nikt po raz 2 by go nie kupił, a czują się oszukani przez reklamę producenta - na której Ty się  opierasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrębki są dobre do elektrociepłowni, w domu to tych m3 normalnie sie nie da ogarnąć. Chyba ze masz wiate co najmniej 50 metrową żeby je suszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co widziałem i poszperałem w temacie to palenie sama zrębka mnie odstraszyło na 100% Moj wybór ukierunkowany jest na atmosa z powodu dużej komory załadowczej, jednak mpm jest tańszy w zakupie i to za nim z kolei przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nastawiał bym się na palenie samą zrębką , jako dodatek może być wtedy sam zobaczysz ile tego trzeba mieć i ile za sezon tego przerzucić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @CV6 Atmos jest dobry ale koszt pieca i tego całego ustrojstwa trochę poraża mi na dom 160 m kwadratowych  wyliczyli piec atmos 25 Kw plus bufor 2500 ltr itd to naliczyli mi 37 tys zł.  A ja kupiłem mpm ds wood 18 kw  I może niedługo już przyjdzie to wyszło 6000zł  plus ze 2 tys podłączenie z materiałem to i tak prawie  30 tys zł mam w kieszeni.. póki co nie stać mnie na ekologię. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł nie ma dużej komory załadowczej, to dokłada sie prosty podajnik ślimakowy i nie trzeba robić wycieczek do kotłowni, ani zamawiac potwora z dużą pojemnością. Za różnicę w cenie kupimy jakieś rozwiązania do załadunku. Kiedyś podawałem w ten sposób trociny bezpośrednio do kociołka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieć  tanio i ekologicznie tylko wystarczy to wszystko samemu do "kupy" poskładać. Dla mnie liczą się koszty bo nie po to człowiek pracuje żeby kasę wydawać na opał... Są różne inne przyjemności w życiu, którym warto poświęcić czas i pieniadze. Dlatego już zdecydowałem się na atmos z buforem i spokojne palenie w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37000,- za atmosa i baniaki? To naprawde 2x tylko,niž realna cene.Nie szukaj oszustow i bedzie liepiej.Kolega w pracy robi to teraz w domu za polowe z najdrožszym atmosom 25kw i 2000l baniakmi..Nawet w Polsce mimo kotla wszystko taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carinus napisał:

Jak kocioł nie ma dużej komory załadowczej, to dokłada sie prosty podajnik ślimakowy i nie trzeba robić wycieczek do kotłowni, ani zamawiac potwora z dużą pojemnością. Za różnicę w cenie kupimy jakieś rozwiązania do załadunku. Kiedyś podawałem w ten sposób trociny bezpośrednio do kociołka

Dlatego od razu mówię o buforze żeby był komfort. Szukam jak najwięcej informacji na temat atmosa połączonego z buforem i znalazłem bardzo dużo zadowolonych użytkowników więc to mówi samo za siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, CV6 napisał:

Dlatego od razu mówię o buforze żeby był komfort. Szukam jak najwięcej informacji na temat atmosa połączonego z buforem i znalazłem bardzo dużo zadowolonych użytkowników więc to mówi samo za siebie

Bufor w takim układzie to podstawa, jeżeli dodatkowo chcesz mieć kocioł opalany zrębką to nie patrz na pojemność komory, bo można zastąpić to podajnikiem który wyręczy pojemność i częstotliwość odwiedzin. To tylko sugestia. można przeliczyć, sprawdzić koszty, sprawdzić czy mamy wystarczająco miejsca i potem potem jaką mamy wygodę obsługi takiego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piecuch19 napisał:

@Animus smoła w komorze zasypowej kotła dolnego spalania świadczy o prawidłowym zgazowaniu opału. Zresztą doczytaj skąd się bierze ta smoła? Ważne żeby jej nie było w wymienniku.  Nie możesz na podstawie filmików reklamowych producenta polecać komuś kotła bo wprowadzasz go w błąd. 

Tak, produkty odgazowania, smoła w komorze zasypowej kotła świadczą o prymitywnie zbudowanym kotle,  to tak jak z rolnikiem który sieje zboże i go nie zbiera.

Z tego powodu, że ten kocioł potrafi  zgazować paliwo,  ale niestety produkty odgazowania odzyskuje tylko w jakimś procencie ty nazywasz prawidłowym spalaniem.

Mnie nie przekonasz, laikowi możesz cisnąć. 

12 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Polecasz kocioł  ALTERECO a masz go? Czy znalazłeś w necie? Zobacz jak go oceniają użytkownicy: 

Ja tu niczego nikomu nie polecam, zasugerowałem tylko, że jest taka urządzenie.

A miniaturyzacja tego typu kotła wymusza stosowanie drobnych zrębków, których na rynku pewnie nie ma. 

Palenie w takim kotle jest tak samo upierdliwe jak w zasypowcu.

 

7 godzin temu, CV6 napisał:

\ Mój wybór ukierunkowany jest na atmosa z powodu dużej komory załadowczej, jednak mpm jest tańszy w zakupie i to za nim z kolei przemawia.

Do Amosa możesz zastosować swój palnik pelletowy, wyjdzie hybryda,w MPM-a raczej tego nie wsadzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda dostosowanie  MPM 18 do zrąbki mieszanej z drewnem w tym przypadku zdaje egzamin wrzucając nawet długie kawałki 50 cm na stojąco przesypane zrąbką w tej kotłowni jest podest umożliwiający zasypanie kosza który jest na wysokości około 180 cm od podstawy żeby się nie smołowała komora jest zastosowane dotlenianie do górnej części kosza (zamontowana rura) kolejna sprawa przy drewnie to blacha na ruszcie były różne kombinacje jednak ta na zdjęciu najlepiej się sprawuje ze szczegółem 2 cm otwór przed palnikiem dzięki tej szczelinie wpada dodatkowe powietrze wtórne z pod rusztu przy drewnie to istotne .Ten kocioł nie jest zły, użytkownik go opanował i jest bardzo zadowolony .

1634467123814.jpg

1638692810714.jpg

1638692810706.jpg

1638692810738.jpg

1638692810747.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Daćko napisał:

Tak wygląda dostosowanie  MPM 18 do zrąbki

1638692810747.jpg

To kocioł nie do poznania wyłożony chyba szamotem.

Czyli można. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł nie jest wyłożony szamotem tylko tak wygląda komora zasypowa kiedy podajemy powietrze pierwotne w najwyższym punkcie  tej komory w tym przypadku przedłużenie komory jest kosz w montowany w górny zasyp kiedy kończy się palić zasyp na dnie jest bryła rozżażonego drewna które spokojnie gazuje a nie ma dymu w koszu  postaram się uchwycić ten moment na zdjęciu .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To  samo robi  taki płaszcz z blaszki z otworkami  w komorze zasypowej, z tyłu za nim  przechodzi powietrze i nie ma smoły w komorze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga.Tu nie možliwe latwo napisac,že 95% kotlow jest lepszych do drewna niž M.M D. W..D ruszamy na cienkim lodu i tunningerzy kamenuja.(sorki,chcialem wlasnie napisac "czasom dorobia")

Nawet w tym opopu po otwarciu gornych drzwi te dziurki napowietrzania stana sa wyciagowymi,až takie bzdury....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też jak widać niemal całkowicie zrezygnować z blaszek na ściankach i szamotu w komorze, wtedy smoła osadzająca się na ściankach komory spływa na dół, ponownie odparowuje i dopala się w kontakcie z żarem. Oczywiście ma to swoje wady i zalety. Na pewno dla wielu może wyglądać mało estetycznie, ale z drugiej strony smoła nie na możliwości przedostania się pomiędzy ścianki kotła, a szamot, co w niekorzystnych warunkach(zbyt wilgotne drewno lub wilgoć w kotłowni) przyczynia się do powstawania ognisk korozji pod szamotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też  całkowicie zrezygnować z zakupu takiego kotła, który truje obsługującego w trakcie skrobania ścianek czy załadunku paliwa, tylko nie ma za bardzo alternatywy.   

To okropieństwo, żeby biednych ludzi, których nie stać na kocioł typu Blaze raczyć takim smrodem, a potem rak a skąd to się wzięło?  

Ale ludzie  nie mają wyjścia, muszą  czymś grzać, a teraz jeszcze opał  w kosmicznej cenie, to zaczną palić co w ręce wpadnie, tragedia niesamowita. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła z drewna była zawsze, pamiętam za czasów jak mieszkałem w domu rodzinnym. Dlatego ceduje się na atmosa ponieważ wydaje mi się że przy dobrze ustawionych PP i PW tego tam nie będzie aż tyle. W jakiś sposób to odgazuje i pocieknie w komorę odparowując jednak to tylko przypuszczenia zobaczymy jak będzie realnie to wyglądało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te kotły produkowane kiedyś chałupniczo owszem miały lepszą blachę, ale technicznie daleko im było do tych co teraz są w sprzedaży.

Producenci nie kwapią się do udoskonalania, częściowo wymusiły to certyfikaty 5 klasy, do czystego spalania jednak daleko, ważniejszy zysk.  

Jak to to, to polowa wyłożona szamotem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos ma 2 typy tych kotlow.Jeden tanszy po starym zrobiony(w komorze dopalajacej ma pyramidke) i jeden nowocesniejszy z dodawkou powietrza i szamotom.(w komorze ma jajo).Jescze do tego kombi gdzie OFICIALNIE možno mieszac drewno z weglom,tam želiwny ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

https://www.atmos.eu/poland/images/kotle-001-kotle-na-drevo/kotle-001-02.png
DC 18 S, DC 22 S, DC 25 S, DC 32 S,
DC 40 SX, DC 50 S
ATMOS Dřevoplyn (Gaz drzewny)

https://www.atmos.eu/poland/images/kotle-001-kotle-na-drevo/kotle-001-03.png
DC 20 GS, DC 25 GS, DC 32 GS, DC 40 GS,
DC 50 GSX, DC 70 GSX
ATMOS Generator

 

https://www.atmos.eu/poland/images/kotle-001-kotle-na-drevo/DCxxS-vrchni.jpg
Widok górnej komory do dokładania - Gaz drzewny

https://www.atmos.eu/poland/images/kotle-001-kotle-na-drevo/DCxxS-spodni.jpg
Widok dolnej komory do dokładania - Gaz drzewny

 
 

https://www.atmos.eu/poland/images/kotle-001-kotle-na-drevo/drevo.jpg
Wentylator odciągu
minimalizuje dymienie podczas dokładania i pracy kotła

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.