Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ruszt rusztowi nierówny. Popatrzcie jak jest powierzchnia styku z żarem w stosunku do powierzchni rusztu stykającej się z chłodząnymi wodą ściankami. Jedne sa schładzane lepiej inne prawie wcale. Im dalej od miejsca styku z mokrą ścianką, tym zagrożenie deformacją większe. Są na internecie filmy, gdzie niechłodzony gruby ruszt pionowy trzeba wymieniać co dwa miesiące palenia węglem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a byłeś zwolennikiem pionowego rusztu,a ja od razu mówiłem że to klamoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest grubość,już poprawione

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan stabilizacji...

https://www.youtube.com/watch?v=0kUmG8OC14E&feature=youtu.be

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maronka napisał:

Masz mały dobrze docieplony dom i podłogówkę która wyśmienicie się sprawdza jako bufor ciepła ,ja się cieszę że spalam połowę tego co w hajnówce,a jakbym palił węglem z dodatkiem drewna to jeszcze mniej ,z tego co widzę to 2 tony wegla i 10 m/p drewna ,w hajnówce szło 5 ton węgla i 10m/p drewna,mam potrzeby a marznąć w domu nie zamierzam,dziwi mnie tylko to u ciebie że grzejesz na noc ,miast odwrotnie

Właśnie...Większość się dziwi, ale w dzień albo nikogo nie ma lub ja pracuję w domu. Po nocy tak jak już pisałem jest ciepło do wieczora więc nie ma po co palić. Taki system się u nas sprawdza idealnie.Dziś rozpaliłem w dzień aby nagrać filmik. Do tego nie będzie nas wieczorem więc niech sobie trochę kocioł polata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Norman1212 napisał:

Po co ta kromka na piecu ostatnio była cała a teraz widzę, że ktoś ugryzł i pokruszył trochę.

Hehe to dla świnki morskiej, która lubi wcinać suchy chlebek. Pies też uwielbia pochrupać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ekonomiczne żywienie. Skrawek kromki a świnka i piesek poucztują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka , wysokość to zwykła płytka szamotka typowa 32mm , pierwsza wersja była na wymiar  poziomo  i wpadała do palnika ,niby sie trzymała ale rózniaca temp ,po nagrzaniu ostygła i wpadła do środka ,dlatego najlepiej ja zrobić tak lekko pod kątem ,jest bezpieczniej ,tak jak widok z boku na tym szkicu ponizej ,i tak ściąć boki 

Druga sprawa takie duze fazki patrzac z góry widzimy jakby dach dwuspadowy ,płomień po pełnym obrocie w komorze wirowej trafia na ta fazke a nie na prostą scianke płytki która go hamuje i rozbija .

Pomysł płytki to rozwinięcie pomysłu DikijPeti z palnikiem wirowym jednokomorowym ,i tam był taki gzyms na górze komory bardzo ważny co utrzymywał płomień w palniku a nie pozwalał od razu iśc w góre,i takie założenie było u mnie żeby zmusic cały  płomień do obrotu,a tak część wirowała a część płomienia prosto w góre zgodnie z naturą ,i tak jak pisałem kiedyś zrobić szablon ze styropianu na próbe ,dopasować dokładnie i później dopiero na gotowo ,bo jeden szlif więcej szlifierka do kamienia i wpada do środka 

1895673034_mpm-ds-ii-2016palnikpytka.jpg.4c8623ecd03b7b72c4508feddd9ca554.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdj gdzie jest płomień widać że jest odwrotnie ,a to tylko dlatego że wpadała i tak odwrotnie sie trzymała tymczasowo  ,a później zrobiłem jak ze szkicu kolor zielony i było ok , to wolny pomysł ,nie próbowałem później odwrotnie dlatego jak napisałem wcześniej żeby lepiej wirowało ,mozna próbować dowolnie ,a jak sa jakieś efekty u Was to fajnie  że  "mała rzecz,a cieszy " ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj kanał podający PW pod palnik,frezując szczelinę w sztabce stalowej 60x25.Powinna wytrzymać temperaturę żaru gdyż będzie chłodzona podobnie jak ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie,zbieram potrzebne graty i pomysły jak to wykonać.W przyszłym tygodniu wracam do domu i wtedy zacznę coś zmieniać na dobre.Na razie jest burza mózgów jak to poskładać w całość żeby się trzymało kupy bez klejenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ligeza napisał:

Czy paląc tylko drewnem ruszta też są zagrożone? Na wszelki wypadek mam uchyloną klapkę w dolnych drzwiczkach na około 3mm. Blacha która leży na dwóch pierwszych rusztach od strony palnika wygląda prawie jak nowa (dwa małe pęknięcia i minimalnie wydęta w dół) a używam ją już drugi sezon, temperatura więc chyba nie jest aż tak wielka jak przy paleniu węglem. Dzisiaj włożyłem również kawałek szamotu 80 x 80 x 35 nad palnik wirowy. Rozpaliłem dopiero pół godzinki temu, więc dopiero zobaczę jak się kociołek sprawuje, ale już widać że dwa zawirowacze własnej roboty oraz ta szamotka dość skutecznie tłumią start kotła.

Na drewnie najlepiej zasłonic wiekszość rusztu przy palniku - tak powiedzmy 2/3 cegiełkami szamotowymi - wystarczy je pokłasc luźno a zostawic szczeline po bokach aby popiół wpadał do popielnika. Choc na drewnie i przy wyłożonym ruszcie szamotem popiołu jest tyle co nic.  Szamot poprawia spalanie bo żar nie jest wychładzany od dołu-  tutaj lepiej podawać pp środkowymi a dolne mogą byc zamkniete na amen i pali sie bardzo git- zero zawieszania sie i płomien czasami jest niebieski jak na gazie. PW otwarte max

Tutaj szamot jak izolator chroni ruszt przed zbyt mocnym rozrzaniem + działa jako dodatkowy podgrzewacz żaru - za 1 zamachem spełnia 2 dobre funkcje.

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płytka prócz lepszego mieszania powoduje też dużo większą temp w palniku ,teraz znów mam przegrodę betonową czerwoniutką po jakimś czasie,ale u mnie jest na razie kawałek cegły szamotowej ,wyciosanej młotkiem i siekierą,ustawiony pod kątem małym by właśnie nie wpadał i o dziwo wyśmienicie spełnia swoją rolę,kompletnie już nie ma wygaszania płomienia po dojściu do zadanej na drewnie i super wiruje i miesza spaliny z pw oryginalnym ,pomysł z tych przełomowych co do super spalania,a dziś znów nawet pary nie było a śnieg pruszył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, brodekb napisał:

Maronka , wysokość to zwykła płytka szamotka typowa 32mm , pierwsza wersja była na wymiar  poziomo  i wpadała do palnika ,niby sie trzymała ale rózniaca temp ,po nagrzaniu ostygła i wpadła do środka ,dlatego najlepiej ja zrobić tak lekko pod kątem ,jest bezpieczniej ,tak jak widok z boku na tym szkicu ponizej ,i tak ściąć boki 

Druga sprawa takie duze fazki patrzac z góry widzimy jakby dach dwuspadowy ,płomień po pełnym obrocie w komorze wirowej trafia na ta fazke a nie na prostą scianke płytki która go hamuje i rozbija .

Pomysł płytki to rozwinięcie pomysłu DikijPeti z palnikiem wirowym jednokomorowym ,i tam był taki gzyms na górze komory bardzo ważny co utrzymywał płomień w palniku a nie pozwalał od razu iśc w góre,i takie założenie było u mnie żeby zmusic cały  płomień do obrotu,a tak część wirowała a część płomienia prosto w góre zgodnie z naturą ,i tak jak pisałem kiedyś zrobić szablon ze styropianu na próbe ,dopasować dokładnie i później dopiero na gotowo ,bo jeden szlif więcej szlifierka do kamienia i wpada do środka 

1895673034_mpm-ds-ii-2016palnikpytka.jpg.4c8623ecd03b7b72c4508feddd9ca554.jpg

Mi bardziej chodziło o ten wymiar u ciebie,i jeszcze taki pomysł by w razie wpadania obciążyć czymś płytkę by nie przeważała i wpadała ,nawet kawałkiem szamotu lub ciężką śrubą 

1895673034_mpm-ds-ii-2016palnikpytka.jpg.4c8623ecd03b7b72c4508feddd9ca554.jpg

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mikkei napisał:

Na drewnie najlepiej zasłonic wiekszość rusztu przy palniku - tak powiedzmy 2/3 cegiełkami szamotowymi - wystarczy je pokłasc luźno a zostawic szczeline po bokach aby popiół wpadał do popielnika. Choc na drewnie i przy wyłożonym ruszcie szamotem popiołu jest tyle co nic.  Szamot poprawia spalanie bo żar nie jest wychładzany od dołu-  tutaj lepiej podawać pp środkowymi a dolne mogą byc zamkniete na amen i pali sie bardzo git- zero zawieszania sie i płomien czasami jest niebieski jak na gazie. PW otwarte max

Tutaj szamot jak izolator chroni ruszt przed zbyt mocnym rozrzaniem + działa jako dodatkowy podgrzewacz żaru - za 1 zamachem spełnia 2 dobre funkcje.

 

U mnie ten szamot na rusztach się nie sprawdził.Delikatne podanie powietrza pod ruszt ma zbawienny wpływ na dopalanie.Zamiast szamotu ruszt był chroniony dosyć sporą warstwą popiołu,który pozostaje po spaleniu drewna sosnowego.Wbrew pozorom jest tego sporo,mało co idzie mi do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka ,ten wymiar trzeba dobrać samemu jak pisałem , pierwsza wersja co mi wpadała do palnika miała co mam zdj z 2016r ok 7,5cm ,więc trzeba zrobic z 8,5-9cm  i docinac pod kątem jak na szkicu z zielono zaznaczoną płytką . 

Jakby przegroda przednia betonowa miała półke -uskok z 1 cm tak by tam sie oparła szamotka byłoby fajnie i bez kombinowania pod katem,w nowej mozna takie oparcie wyrzeźbić przed założeniem .

IMAG0307.thumb.jpg.66b0fb3c123cbed0b5d6e4ef237532df.jpgIMAG0308.thumb.jpg.4f23406f7a460f9451b1fa0cbc63aacf.jpg

IMAG0311.thumb.jpg.4094daed365c7dfef544912a54e55cdc.jpg

Edytowane przez brodekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja siedzę teraz w pracy i tak rozmyślam.. 

Jak by pracował palnik, gdyby elementy wirowe były wyprofilowane do samej przegrody.. Nie lepsze by było wirowanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takiego cusia wstawiłem dzisiaj. Nad przegrodą mam taką małą półkę (po spawie) na której opieram drugi koniec wkładki. Zrobiłem takie wyoblenia, żeby mniej więcej dostosować się kształtem do "cylindra" wiru powstającego w palniku. Nie śmiejcie się z jakości szamotu - pochodzi ze starego powojennego kotła do gotowania prania. Na drewnie ładny niebieski płomień jak tylko się rozgrzało. 

IMG_4057.thumb.JPG.7cfc220cdf59116a0302f544e8d2d9b7.JPG

Edytowane przez rarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się kręci na węglu (kamera tego nie pokazuje ale na żywo widać jak płomień jest częściowo niebieski): 
 

Edytowane przez rarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.