Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł MPM project palnik


WMA

Rekomendowane odpowiedzi

Kol @maffer Dzięki za informację o przegrodzie. Trochę mnie tu postraszyli znawcy nierdzewki ale wnioskuje że nie będzie źle. Właściwie wszystko się  zużywa ale gdy coś  wytrzymało 3 sezony bez oznak degradacji to i nastepne 3 wytrzyma a to już warto było zaryzykowac. Nie mówiąc  o satysfakcji że jeszcze zemną nie jest najgorzej. Po sezonie mam jeszcze do zrobienia parę poprawek zasugerowanych przez życzliwych forumowiczów. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pozytywnie zakręconych posiadaczy Mpm. Komora dopalające w przegrodzie za komorą załadowczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rafwla napisał(a):

Komora dopalające w przegrodzie za komorą załadowczą. 

Trochę za duża i za zimna ta komora dopalająca i dlatego dym leci -  na filmiku też akceptują dym.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maracz napisał(a):

Juz dosyć dawno zauważyłem że takie zawężenie wylotu spalin z komory dopalania na wymiennik zwiększa temp dopalania

Zanim Ty to zauważyłeś, zanim producent MPM-a wprowadził dziubek palnika, zanim powstał ten kocioł podlinkowany przez @rafwla - forumowicze z tego forum już wcześniej przetestowali zwężenie wylotu spalin z komory dopalania za pomocą zwykłego kawałka szamotu i na naturalnym ciągu bez wentylatorów. Tylko rozmiar płytki trzeba dopasować indywidualnie do swojego ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż kto ? kiedy? - wprowadził szczelinę PW wewnątrz gardzieli przegrody? - będę Ci wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2023 o 07:26, maffer napisał(a):

IMG_20220318_163746_optimized.thumb.jpg.57185b7c65d18221a473a12edd73f984.jpgIMG_20220318_163743.thumb.jpg.48620586516a0764b34afa37e2852aa9.jpg

Tak to wygląda. Do niczego nie jest przymocowana. Jak się rozgrzeje, rozszerzy to wpada górą delikatnie do środka.

A jakbyś ta z ciekawości napalił bez tej przegrody, jestem ciekaw efektów, dymu ,mocy itp, ja jak moją kiedyś wywalę to przed założeniem zrobię kilka paleń bez przegrody i nagram film

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @maronka to może być ciekawy eksperyment,a co z palnikiem.

Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie oryginalny palnik przeszedł metamorfozę, najpierw był szybki 15-sto minutowy "ulep" , na którym już się o niebo lepiej paliło, a teraz siedzi  stuningowany fabryczny 🙂.. Dopiero dwa razy paliłem, jeszcze potestuje różne warianty z podawaniem powietrza, to coś więcej napisze.. Ale widzę, że wszystko jest na dobrej drodze 🙂 

 

IMG_20240206_111845.jpg

IMG_20240206_111853.jpg

IMG_20240206_123129.jpg

IMG_20240206_185803.jpg

IMG_20240210_134255.jpg

IMG_20240211_105145.jpg

Screenshot_2024-02-12-18-20-50-932_com.miui.videoplayer.jpg

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maronka napisał(a):

A jakbyś ta z ciekawości napalił bez tej przegrody, jestem ciekaw efektów, dymu ,mocy itp, ja jak moją kiedyś wywalę to przed założeniem zrobię kilka paleń bez przegrody i nagram film

Nieprędko pewnie będę coś zmieniać. Pasek nad nią zrobiłem z cegły andaluzytowej, element wirowy mam prawie nowy. A z tą przegrodą mi się dobrze pali. Jak jest taka pogoda jak teraz to wyjmuje zawirowywacz i temp. spalin mam 200. Jak jest silny wiatr albo mróz to mam wsadzony i spaliny 160. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zaciapa Mam małe spostrzeżenie odnośnie kierunku skosów z otworami. Nie będzie lepiej gdybyś odwrócił zwężenie   do paleniska. Teraz pęd gazów będzie raczej wpychał się w te otworki, zamiast wysysać z nich powietrze. Potwierdź jeszcze po próbach czy tak będzie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, gdy skos jest odwrotny, to powietrze wtórne jest pięknie zasysane z metalowej przegrody. Jakiś czas temu paliłem bez tego górnego paska szamotu nad przegrodą i ona była i jest mocno pochylona, więc mam ten odwrotny skos. Ponieważ przegroda się mocno wychyliła, to dałem radę wywiercić kilka otworów 8mm.

Zobaczcie film jak zieje ogniem z tych otworów, czyli zasysa powietrze wtórne bardzo dobrze.

@zaciapa Myślę, że przeróbki pochopne, zbyt emocjonalne 🙂 MPM WOOD, to specyficzny kocioł i trzeba po prostu czasu, aby go wyczuć i na nic tu się zda dziesięcioletnie doświadczenie z innego MPM-a 😛 . W nowym domku WOOD się nie sprawdzi i podzieli los wentylatora 🙂

 

 

 

 

palnik_otwory.thumb.jpg.3aec1a66f039ee50ab484b7e49fb5998.jpg

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carinus napisał(a):

@zaciapa Mam małe spostrzeżenie odnośnie kierunku skosów z otworami. Nie będzie lepiej gdybyś odwrócił zwężenie   do paleniska. Teraz pęd gazów będzie raczej wpychał się w te otworki, zamiast wysysać z nich powietrze. Potwierdź jeszcze po próbach czy tak będzie.

Otwory od wewnątrz przegrody są powiększone, a z zewnątrz wyprofilowane w kierunku palnika, tak żeby nie wchodziły w kolizję z ogniem,. Z moich krótkich obserwacji wynika, że jest dobrze 🙂

@szpenio

A ja jeszcze raz Ci napiszę, że te kotły nie różnią niczym, tylko tą bramką.. Tamten kocioł doprowadziłem do stanu niemalże bezobslugowego (rozpalić, włożyć opał i zamknąć), ten taż jest już na ostatniej prostej 🙂

Edytowane przez zaciapa
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szpenio napisał(a):

Zgadzam się, gdy skos jest odwrotny, to powietrze wtórne jest pięknie zasysane

To błędne myślenie. Jak tak zrobisz to się przekonasz że będzie lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @zaciapa ładnie Ci to wyszło. Trochę czasu trzeba żeby wyciągnąć wnioski z działania. Zrób foto i jeżeli mógłbyś to jeszcze foto z wymiennika.  Jescze jedno jakie fi mają otwory.

Pozdrawiam 

Kol @zaciapa przyjżałem się jeszcze raz bramce i wątpliwości Kol @carinuschyba są słuszne. Myślę że  gdybyś wspawał tzw falochroney 1,5  cm szer pochylo skierowane w stronę palnika to wówczas tworzyła by się  tam podciśnienie wyciągające  PW. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skos robi robotę, ale żeby to zobaczyć tego efekty, to trzeba to zrobić, a nie teoretyzować. Głównie chodzi o 2 rzeczy. Pierwsza to ściśnięte spaliny w zwężce, którą robią skosy przyśpieszają i lepiej się mieszają z PW - tym w gardzieli otworu przegrody - co przekłada się na ładny krótki płomień, który jest dobrze dopalony i nie wychodzi z komory palnika. Szybciej też się kręci na małej mocy niż bez skosów. Zwężka w stronę komory palnika powoduje że przyśpieszające w tym miejscu gazy zaciągają PW z gardzieli w ilości jaką zaprojektujemy powierzchniami przekroju otworów i zwężki ( tu trzeba policzyć: powierzchnię przekroju zwężki do powierzchni otworów PW w gardzieli przegrody ok 7%) i będzie dobrze. Podobnie jak w dyszy palnika acetylenowo tlenowego ( zobaczcie jego przekrój) czy np palnika dekarskiego. Druga to skosy zapobiegają zasypywaniu żarem/opałem/popiołem komory palnika ( można palić 2 tygodnie bez przerwy i komora palnika jest czysta).  Ja mam dość głębokie skosy w półokręgu, ale możesz zapytać innych forumowiczów, którzy też mają skosy  np. @bajek lub @mikkei @krzych13 i nie pamiętam kto tam jeszcze. Trzecia to skosy skupiają płomień w jedno miejsce tj środek komory palnika i nie jest on rozlazły szczególnie na małych mocach tylko skupiony przez co lepiej się dopala i jest gorętszy/biały u się nie rozłazi. Skos w odwrotną stronę nie będzie działał i nie będzie się dobrze paliło ( możecie sprawdzić). To fizyka - podobnie jest z przepływami płynów np w trójniku - z 2 rurek w jedną  przyśpieszają, a odwrotnie zwalniają. Ale możecie sprawdzić - ja mówię nie będzie działać. Zobaczcie "zwężka Wenturiego" - dlaczego tak jest? - łatwe do zrozumienia.

Przy półokrągłym otworze przegrody nie trzeba zawirowywacza w komorze palnika, bo wiruje 2 płomieniami na prostej ściance w prostokątnej komorze palnika, więc nie ma problemu np. z wykruszonym dziubkiem ( wiem bo tak miałem w wcześniej przerobionym na dolniaka kotle - bez dziubków). Przy półokrągłym otworze przegrody gazy lepiej się mieszają niż w prostokątnym, bo kąty nie uczestniczą w w tym. Najlepszy byłby okrągły przekrój, ale warunki ograniczają.

Do podkładania ma duże znaczenie rozmiar otworu/przekróju, bo po zrobieniu - powiększeniu otworu nie trzeba otwierać krótkiego obiegu żeby otworzyć drzwiczki. Teraz to tak obrazowo; chcesz dołożyć na przymkniętym czopuchu/ograniczonym przepływie, więc dymić musi. Jak otworzysz czopuch ( przepływ spalin przez kocioł) to nie będzie zadymiać kotłowni. Jak zasypie otwór przegrody to też będzie dymić. 

Badania testowe na 5 klasę odbywają się na ciągu mechanicznym ustawionym na 30 MPa i wyselekcjonowanym do tego celu paliwie, a nikt takiego nie ma w normalnych warunkach kotłowni. Tam pogoda się nie zmienia, a realnie się zmienia i ciąg jest różny. Dlatego większa dziura jest potrzebna żeby dostosować kocioł do swoich warunków, a każdy ma inne.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie wku... to się zawezmę i zrobię metalowy palnik w kształcie okręgu z dookólnym podawaniem  powietrza jak w mixerach lpg. Tylko musicie mnie wk.... żebym miał wene twórczą.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @carinus czeka Ciebie b. duże wuk.... bo wykonanie półokrągłej bramki zwężajacej się  kierunku palnika z 5-tki bez matrycy i prasy może być  wyzwaniem. Powodzenia trzymam kciuki.

Pozdrawiam  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maraczJuż mnie wystarczająco wk... swoimi osiągnięciami, więcej nie musisz 😂.

@AO49Jeszcze mało mnie znacie.😋 Nie mam prasy z matrycami, ale mam wszystkie obrabiarki skrawające do dyspozycji i materiał do wykonania. W swojej karierze naprodukowałem się dosyć dysz palników gazowych do samochodów swoich i kolegów, żeby poprawiać osiągi na LPG. To na bank nie będzie trwałe, ale pokaże czy takie coś zdaje egzamin, a potem można szukać materiałów wytrzymalszych.

Nie wiem jeszcze czy robić to w obudowie z szamotu, czy wstawić coś na kształt tej nowej fabrycznej bramki z wymiennym okrągłym palnikiem w środku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.