Skocz do zawartości

SONY23

Stały forumowicz
 • Zawartość

  2747
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  39

Ostatnia wygrana SONY23 w dniu 7 Lipiec

Użytkownicy przyznają SONY23 punkty reputacji!

Reputacja

120 Doskonały

1 obserwujący

O SONY23

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

21192 wyświetleń profilu
 1. SONY23

  Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?

  Nie mam szamotu ani na ruszcie ani na ściankach komory zasypowej.
 2. SONY23

  Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?

  Szczegóły zapewne robią dużą różnicę. Przy PP podawanym pod ruszt duża jego część, przynajmniej u mnie, się marnuje. Nie bierze udziału w spalaniu. Ta sama ilość PP podana nad ruszt znacząco podnosi moc, więc trzeba jego ilość zmniejszyć. Podobnie z podawaniem nad zasyp. A jak jeszcze kociołki różnią się między sobą, to chociaż oba są ds-ami, to mogą inaczej reagować. Trzeba po prostu eksperymentować.
 3. SONY23

  Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?

  No i trzeba pamiętać, że z samego żaru jest słaby ciąg. I w dodatku zasłania on wlot do palnika. Można trochę pogrzebaczem go odgarnąć. No i moim zdaniem przy paleniu samym drewnem podawanie PP pod ruszt jest średnio skuteczne.
 4. SONY23

  Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?

  Nad żarem brakuje tlenu a od temp. odgazowuje masa paliwa. Potrzeba dodatkowego powietrza nad żarem, choć bardzo niewiele.
 5. SONY23

  Czyżby przewymiarowany kocioł? Teoria a pratktyka...

  Najlepiej, żeby odstęp między cegłą a wymiennikiem był mniej więcej równy ze wszystkich stron. Więc nie koniecznie musi stać w pionie. Ważne, żeby docisnęła spaliny do ścianek wymiennika a jednocześnie nie może tego kanału zatkać zbyt mocno. Kłania się tu najstarsza metoda badawcza, czyli prób i błędów.
 6. SONY23

  Czyżby przewymiarowany kocioł? Teoria a pratktyka...

  Najlepiej, żeby owa cegła " wisiała w powietrzu" i nie zasłaniała blachy wymiennika, bo to zmniejsza jego powierzchnię. Można po prostu wywiercić w niej z 3 otwory i wsadzić w nie gwoździe coś jak nogi w taborecie i tak też postawić. Wtedy spaliny będą omywać cegłę a jednocześnie powierzchnia wymiennika się nie zmniejszy. Na początek wystarczy. Jak się sprawdzi, lub też nie, to łatwo usunąć a koszt żaden.
 7. SONY23

  Czyżby przewymiarowany kocioł? Teoria a pratktyka...

  Zrób sobie zawirowywacz,czy nawet coś w stylu tej cegły. Lepszy odbiór ciepła ze spalin = mniejszy ciąg = mniejsza moc chwilowa. Przy okazji może się jeszcze zwiększyć sprawność kotła. Oczywiście wszystko z umiarem, żeby nie było odbić dymu na kotłownię, czy zacieków w kominie.
 8. SONY23

  Co sądzicie o tym piecyku?

  Jak to zrobiłeś ? Czyżby opał lewituje ???
 9. SONY23

  przewymiarowany kocioł gs (chmura dymu) pomocy

  Zawsze można spróbować. Wpisz w forumowej wyszukiwarce "narmet" i poczytaj tematy, które tam się wyświetlą. Potem może coś wymyślisz a my spróbujemy pomóc.
 10. SONY23

  przewymiarowany kocioł gs (chmura dymu) pomocy

  Tak myślałem, że drewno... Do drewna ds najlepszy.
 11. SONY23

  przewymiarowany kocioł gs (chmura dymu) pomocy

  Już kilka osób na forum pytało o przeróbkę tego kotła na ds-a. Moim zdaniem jest to wybitnie trudne zadanie i nie ma pewności czy po wypruciu sobie żył w ogóle będzie to jakoś działało nawet jak zajmie się tym ktoś z doświadczeniem a co dopiero nowicjusz. Chyba lepiej pójść w stronę górniaka. Pytanie jeszcze co ma być podstawowym paliwem ???
 12. SONY23

  Czyżby przewymiarowany kocioł? Teoria a pratktyka...

  Coś Ci się pokręciło... Pewnie 99% kotłów na paliwa stałe ma ścianki z wodą wokół paleniska a nie tylko za nim w wymienniku.
 13. SONY23

  Kocioł Ds Mpm

  I tutaj można sobie wyznaczyć kolejny ambitny plan na modyfikację. Ja widzę przynajmniej dwa kierunki do prób: 1. Zmienna geometria palnika. Oczywiście z możliwością dokonywania zmian na pracującym kotle. To akurat jest w miarę łatwe do zrobienia. W wersji docelowej automatyczna zmiana geometrii palnika. 2. Inteligentny turbulizator. I tutaj dwie opcje do przemyślenia i wdrożenia: a) w zależności od temp. spalin, b) w zależności od podciśnienia w kanałach wymiennika.
 14. SONY23

  Kocioł Ds Mpm

  No, można z tym dyskutować. Przekrój palnika należy dobrać nie tylko do powierzchni rusztu ale także skuteczności wymiennika, posiadanego komina i zapotrzebowwnia domu na ciepło. Wiem, że producent klepie wszystkie takie same ale jesteśmy w gronie osób, które już coś wiedzą i sami dłubią przy kotłach. Jednak przekrój palnika, to nie to samo co przymykanie szybra. Można to trochę porównać do silników gaźnikowych. Ten sam silnik z "większym" gaźnikiem potrafił osiągać dużo większą moc niż z "mniejszym" montowanym np. seryjnie. Więcej powietrza i paliwa jest skutecznie mieszane w jednostce czasu i otrzymujemy większą moc. U siebie mogę to zrobić w kilka minut i dosłownie kilka cm² mniej przekroju i spadek mocy duży, wręcz dramatyczny. A jak do tego dołożyć jeszcze jakieś błędy konstrukcyjne i dodatkowe opory przepływu i mamy już poważne problemy...
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.