Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, szkuba napisał:

aka jest różnica pracy ATMOSA a kotła DS? 

Tak, Atmos zgazowuje  nieco większym stopniu załadunek paliwa warstwowo na raz, ma stosunkowo więcej szamotu w komorze załadowczej i większy palnik, Zgazowanie  oparte na  pirolizie, czyli procesie beztlenowego podgrzewania paliwa do wysokiej temperatury, w celu uwolnienia gazu z paliwa, z drewna  najpierw odparowuje woda, a następnie jest poddawane karbonizacji, wydziela się gaz drzewny, zaś samo drewno ulega przekształceniu w węgiel drzewny. W kolejnych fazach  gaz drzewny, potem węgiel drzewny jest  spalany. W MPM-ie to zgazowanie występuje w niewielkim stopniu, palnik jest z boku, w komorze zasypowej zachodzi niepełne  spalanie, nazywa się to potocznie "kiszeniem drewna" substancje lotne  gromadzą się w komorze załadowczej a ich nadmiar jest zasysany na dole i dopiero spalany w ceramicznej dyszy dopalającej, część substancji lotnych stykając się z chłodnymi ściankami komory załadowczej wytrąca się  tam  odkłada w postaci warstwy substancji smolistych.

Cytat

ATMOS musi iść pełnym ogniem a DS można w małym stopniu nieco zmodulować?

Największą efektywność oba kotły osiągają na mocy nominalnej z pracą z odpowiednim buforem ciepła.

Cytat

No i kwestia paliwa rozumiem że DS-a można trochę domieszać zrębek (30-50%) a do ATMOSA też?

W obu kotłach można spalać domieszki, domieszki wysokokaloryczne mogą powodować szybsze wypalanie całego zładu.  

Poza sezonem można dobrze rozważyć, poszperać jaki ostatecznie kocioł kupić, ja dla ojca bym brał podajnikowca na pellet  lub kocioł gazowy.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgazowanie w mpm ds jest podobne jak w atmosie a nie wiem czy nie lepsze ,wszystko zależy od podawania pw i pw,w atmosie jest podawane pp od góry zasypu i jeśli jest go za dużo w stosunku do odgazowania ,pali sie w nim jak na ognisku cały opał,następuje takie pół na pół spalanie ,pali się opał jak w gs ale to wszystko zasysa dysza i dopala nie spalony gaz,można to ograniczyć przymykając pp klapką z tyłu kotła,w atmosie moc ogranicza się wyłączeniem dmuchawy i przejściem na miarkownik ,nie wiem tylko jak z jakością takiego spalania ,u kumpla jak tak paliłem dymu nie było więc pewnie jest nie najgorzej ,natomiast w mpm przy podawaniu pp przez ruszta pali sie tylko dolna warstwa wsadu a reszta zgazowuje warstwowo w sposób doskonały bo bez ognia ,jest tylko pewnie trochę mniej doskonałe dopalanie w palniku niż w atosie,suma sumarum sprawność jest podobna i tylko atmos potrafi szybciej spalić wsad przy podawaniu zbyt dużo pp i faktycznie bufor jest nie zastąpiony ,a w mpm to spalanie potrafi się rozciągnąć w czasie z racji stopniowego zgazowywania ,atmosa też można tak ustawić by spalał większość na miarkowniku bez dmuchawy i ograniczyć mu pp ,ale wtedy zasmolenie komory załadowczej jest takie samo jak w mpm i pewnie jakość spalania podobna ,inaczej moc reguluje się w np w blaze bo prędkością dmuchawy,i jest większa możliwość regulacji pp do pw i jest izolowana komora zasypowa ,tak jak w sumie u mnie w mpm teraz 

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2021 o 17:11, Animus napisał:

Tak, Atmos zgazowuje  nieco większym stopniu załadunek paliwa warstwowo na raz,

I tu widać nie znajomość tematu.

  • Lubię to 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Robić nowy kocioł na drewno bez podgrzewania powietrza to dla mnie zakrawa pod Januszerstwo. Przecież palnik bez temperatury zawsze wypadnie gorzej -dlaczego nikt nie ma ochoty przyspawać kawałka blachy po drodze/?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł niczym szczególnym nie różni sie od wersji tylko na węgiel,więc nawet pomieszasz drewno z warstwami węgla i też się spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się różni bo to klon 18+ki do drewna ale węgiel pewnie pójdzie no i trochę zaspali bo uchwały się zmieniają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice oczywiście jakieś muszą być, jednak nie są one na tyle znaczące żeby mówić o rewolucji w tym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewolucji nie ma tylko siła potrzebna do rąbania drewna

Teraz żałuję że nie wziąłem 14-ki mniej roboty przy drewnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

szukalem kotla kombinowanego  drewno + palnik pelletowy.... cenowo najlepiej mi wychodzi mpm ds wood 18kw + palnik Kipi z fabrycznymi drzwiczkami do mpm (wszystko okolo 13000 zl) + bufor 800l, atmos od 16000 zl i w gore o reszcie nie wspominam bo ceny powyzej 20000zl

Pytanie czy to ma szanse dobrze dzialac??? znaczy pale drewnem nie ma mnie w domu zapala sie palnik z pelletem ma ktos jakies doswiadczenia z kotlami kombinowanymi???

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oster1906 Tak to nie będzie działać ,albo drewno z odpowiednimi drzwiczkami albo pelet z drugimi drzwiczkami,tak jak chcesz to właśnie atmos z palnikiem na samym dole z oddzielną komorą do spalania ,a jest tak dlatego że zajechał byś palnik smołą ,syfem, lub temperaturą ,jak byś chciał tak palić w mpm

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze modele Atmosa ktore sa nadal sprzedawane maja palnik pelletu z boku badz z przodu i jedna komore spalania i jakos to funkcjonuje sa nawet filmy uzytkownikow na youtube jak przechodza automatycznie z palenia drewnem na pellet i na odwrot

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie pelletu + bufor to średnia kombinacja ekonomicznie poza tym 18 kw  na 800 l buforu to trochę dużo 10 kw ładuje bufor w 3.5 godziny 

Poczytaj więcej o piecach na pelet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę się zgodzić ,na zagrzanie 800l o 60stoni potrzeba 55kw,więc raczej 5h grzanie kotłem 10kw ,chyba że wyciąga więcej ale wtedy dochodzi strata kominowa ,więc 18 kw szczególnie na drewnie będzie lepszy zdecydowanie,no i palniki są od 16kw ale lepszy jest ten 20kw i wtedy 10 kw będzie za słabym wymiennikiem, aco do ekonomiczności palnika i bufora to trochę zależy od potrzeb bo jak są małe (dobrze ocieplony dom lub nie duży ) to wtedy bufor jak najbardziej zda egzamin i przyczyni się do małej liczby odpaleń i sumarycznie oszczędności,ale przy dużych potrzebach już nie koniecznie zda egzamin i wtedy sam palnik będzie wg mnie lepszym rozwiazaniem

W dniu 31.07.2021 o 09:24, oster1906 napisał:

i jakos to funkcjonuje

No to po co wymyślili i zrobili z oddzielną komorą,właśnie o to jakoś funkcjonuje się rozchodzi,żle ustawisz powietrze lub będziesz miał za drobny opał lub za dużo naładujesz co do potrzeb lub za mokry opał i będzie palnik zasmolony w mig,a jak dasz tak powietrze że zrobisz ognisko w komorze lub nawet od samego ostrego żaru będzie taka temperatura że bez przewietrzania palnika jego powietrzem zagrzeje się i może uszkodzić 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka  jutro będę palił i podam ci wszystkie parametry .policzysz? bo ja zdrowia do tego nie mam będę wdzieczny

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licząc strat na przesyle, aby 800l podgrzać o jeden stopień należy wytworzyć 928W.
Podgrzewając o 10 stopni w ciągu godziny potrzebujemy 9,28 kWh


Wysłane za pomocą Tapatalk

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bajek napisał:

Maronka  jutro będę palił i podam ci wszystkie parametry .policzysz? bo ja zdrowia do tego nie mam będę wdzieczny

LIczy się tak ilość wody w litrach X 4,19 x ilość stopni od minimum do max np 50 i dzieli to wszystko przez 3600,przykład woda ma 30 stopni i zagrzewasz ją o 50 stopni czyli do 80 stopni -800x4,19x50/3600= 46,5 kw,i jeśli kocioł będzie pracował z mocą nominalną 10kw ,będziesz zagrzewał bufor około 5h

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez godzinę ogrzalem bufor o 12* 

Cała relacja z palenia po zakończeniu 

Drewno sosna brzoza jesion to co wpadło w ręce

 

Po dwóch godzinach palenia średnia ogrzania buforu wychodzi 11,5* na godzine

Czas liczony od rozpalenia pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra buforu

Cała relacja jest tuIMG_20210803_205613872.thumb.jpg.f8f84b2120bd64432711d8b7c1eaf567.jpg

Góra buforu

Cała relacja jest tuIMG_20210803_205613872.thumb.jpg.f8f84b2120bd64432711d8b7c1eaf567.jpg

Dodam  warunki pogodowe 15 m/h 

Ciśnienie 1015 hPa 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wy to 10 kw zagrzewacie bufor 800 litrów w 3,5 godziny a ja pełnym zasypem ledwo co rozgrzałem instalację samą i paliwo się skończyło po około 5 godzinach  , chwała że kątówka była sprawna i i dziś te rury służą jako słupki do płota .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.