Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ma dobry ciąg i wymiarowy opał i nie jest aptekarzem to nic nie będzie musiał poprawiać,na pierwszy rzut oka widać że drewno sie będzie spalało bez większych problemów a 10 kw to już w ogóle bo potrzebuje dużo mniejszego ciągu,jedyne co by trzeba prawdopodobnie zrobić w razie słabego palenia to wyciągnięcie zawirowaczy z kanałów spalinowych 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chciałem uświadomić użytkowników że mając murowany komin z cegly i chcąc palić z zawirowaczami mogą mieć problem gdyż około 110c to zbyt niska temperatura. Tak wiem że ciąg jest inny o innej porze roku, że kominy są różnej wysokości i wymiarach. Ale czy ktoś ma komin gdzie osiągnie np. 160c spalin na zawirowaczach? Może i znajdzie się taki co mu nawet popiół wylatuje kominem ? ale u większość będzie oscylowac w tych 110c. Także jesteśmy chyba w wiekszosci zmuszeni wyciągnąć te zawirowacze (pozbawić 5klasy, mieć piec niezgodny z przepisami i instrukcja kotła) aby nie składować sobie składu żużlu w murowanym kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stycznia 2013 użytkuję kocioł z podajnikiem 4 klasy ogniwo eko plus 25kW z kominem ceglanym. Jeśli chodzi o sprawność to ma taką samą jak późniejsze kotły Ogniwa 5 klasy. Temperatura spalin u mnie w czasie zimy nie przekracza 130 stopni z założonymi zawirowaczami. W takich okresach jak teraz temp. spalin nie przekraczała 90 stopni. Po wyjęciu zawirowaczy mam 110-120 stopni. Palę tak 9 sezon. Kocioł przerobił ponad 50 tom opału. Do tej pory nic mi po kominie nie ciekło. Wiosną wyciągam zawirowaczy i wkładam w okolicach października.

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli komin przechodzi przez grzany dom i ew jest ocieplony na poddaszu to może sie to udać, no i jest grzany non stop.

PS.  komin murowany może mieć 6 albo 12 m wysokosci i to nie jest to ten sam komin ;), nie można takich porównywać (ciąg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sławek007 napisał:

Od stycznia 2013 użytkuję kocioł z podajnikiem 

Z podajnikiem to co innego.

4 godziny temu, Panstan napisał:

 to może sie to udać, 

To gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o ciąg. 12m komin ma lepszy ciąg niż 6 m.  A ocieplony lepszy ciąg od nieocieplonego. Znowu metalowy mniej masy, i jak ocieplony to może byc i 6 m. Takie tam dywagacje. Dużo zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Drewno twarde powinno się układać właśnie w poprzek palnika a miękkie jak sosna, świerk wzdłużnie. Kto ma słaby ciąg to zawsze wzdłużnie. Ten palnik z filmiku wygląda tak trochę niepoważnie. To powinien być jakiś monolityczny odlew a nie jakieś powpychane cegiełki. Tak to można robić u siebie w domu, amatorsko. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma z czego się śmiać drewno to drzewo tylko w innym stanie swojego życia lub nie życia

Wszyscy wiedzą że daje ciepło jak zmienia stan skupienia

Zdrowia życzę wszystkim czytającym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale pomysł z tą ceramiką przed palnikiem szło by wykorzystać w starych typach mpm , wyciągnąć ostatni ruszt wspawać skrzynkę z blachy na nią ceramikę i mamy piekło przed palnikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "pomysł producenta MPM" jest wykorzystywany od lat ( poczytaj forum)  i nie tylko w MPM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wiem , sam bym to chętnie wykonał ale zanim wyremontuję ten drugi dom to ten mpm mi przerdzewieje i nie zdążę nawet tego sprawdzić , zastój z remontem z powodu idiotycznych cen materiałów budowlanych a ja złodziei nie będę bogacił ,trudno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Edit , przecież ja nie paliłbym drewnem a ten przedsionek z szamotu to raczej do drewna ,węgiel pewnie by przytykał bo jak rusztować ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzwoniłem dzisiaj do MPM. Twierdzą że 14tka jest też certyfikowana do drewna, co więcej cała seria WOOD pozwala na dotacje ?. Co o tym sądzicie? Szukam kotła na drewno i zrębki z dotacjami dla mojego taty (bufor już jest co prawda tylko 400L ale zawsze...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 14kW DS jest certyfikowana do drewna, ale tylko do drewna liściastego. Musisz dopytać o dwie, rzeczy, czy dostaniesz dotację na kocioł do węgla i drewna jak w przypadku 14kW i czy sprzedawca mówiąc o serii WOOD miał na myśli jakiś nowy model kotła, bo na stronie oferują tylko 18kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szkuba napisał:

Dzwoniłem dzisiaj do MPM. Twierdzą że 14tka jest też certyfikowana do drewna, co więcej cała seria WOOD pozwala na dotacje ?. Co o tym sądzicie? Szukam kotła na drewno i zrębki z dotacjami dla mojego taty (bufor już jest co prawda tylko 400L ale zawsze...)

To poproś o certyfikat i sam go przeanalizuj, sprzedawca to sprzedawca,  nie ma się co mu dziwić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem do dopłat z "Czystego powietrza" Klasa 5 i ecodesign nie wystarczy. Dopłata jest do kotłów zgazowujących drewno. W tym certyfikacie nie ma tego stwierdzenia - dla kontrastu Seatlans Selvan ma taki papier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weź Atmosa DC18S 14-20 kW

 adaptacja na palnik peletowy, w drzwiczkach będzie rewizja pozwalająca domontować w przyszłości palnik pelletoy. 

atmosadaptacja.png

Ten  ATMOS DC18S z adaptacją na palnik posiada 5 klasę i ecodesign 

https://thermostahl.pl/kociol-zgazowujacy-drewno-wegiel-lub-pellet/

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne ,czarno na białym że jest zgazowujący podpisany przez instytucję,i proszę sie już nie czepiać tego zgazowania ,my z piecuchem już dawno pisaliśmy że jest oszczędny przez zgazowanie opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie czepiam ale urzędnicy mogą.. czyli papier jest, to dobrze ?.

 

22 godziny temu, Animus napisał:

To weź Atmosa DC18S 14-20 kW

 adaptacja na palnik peletowy, w drzwiczkach będzie rewizja pozwalająca domontować w przyszłości palnik pelletoy. 

atmosadaptacja.png

Ten  ATMOS DC18S z adaptacją na palnik posiada 5 klasę i ecodesign 

https://thermostahl.pl/kociol-zgazowujacy-drewno-wegiel-lub-pellet/

jaka jest różnica pracy ATMOSA a kotła DS? czy dobrze rozumiem że ATMOS musi iść pełnym ogniem a DS można w małym stopniu nieco zmodulować? No i kwestia paliwa rozumiem że DS-a można trochę domieszać zrębek (30-50%) a do ATMOSA też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.