Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł MPM project palnik


WMA

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy opuscilem grawitacju i dolniaka,založylem automat z 4D,od tej pory spalam o 1/3 mniej wegla.Kociol drožszy,niž dolniak,ale juž dawno mi sie oplaca.... o robocie przy tych kotlach....no o niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Zresztą jak wcześniej napisałem koszt kWh/zł jest przynajmniej dla mnie znaczący w wyborach źródła ogrzewania i to są moje wybory

Wybory policzalne szanuje. Na dzien dzisiejszy i w przyszlosci tylko swoje drewno jest/bedzie najtansze.

Zeby odpowiedziec szacunkowo (z bledem) ile kosztuje kwh trzeba mierzyc ile tego ciepla uzyskales, zmierzyc ile opalu wsypales (pradu zuzyles), znac cene rynkowa (nie subiektywną) i przyjąć jego kalorycznosc (pradu nie dotyczy). Ciezkie zadanie.

I  moze sie okazac ze dzisiaj PC bedzie najtansza pomimo ceny pradu, a spalanie wegla z 50% sprawnoscia przy obecnej cenie wyjdzie drozej niz pelet przy 80%. 

PS. Piszesz nie przeszkadzaj w przerobkach bo nie masz kotla ale podwazasz koszt ogrzewania PC nie majac PC. Przyszlosc sam jestem ciekawy co przyniesie (moze kupie mpm do drewna jak stwierdze ze mnie nie stac na pellet).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy własne drewno jest tanie ,darmowe 😊

Jak se pomyśle ile czasu straciłem ,wytnij ,potnij , porąb , ułóż , gałązki posprzątaj , potem przynieś ,zapal dokładaj , paliwko do piły ,olej ,łańcuch na ostrz , zastanawiam się ile mi dniówka wyszła 😝

Zaoszczędziłem  około tony pelletu zastało jeszcze mniej wiecej na drugą tonę ,a tona pelletu na dzień dzisiejszy 1100 zl 

przy tej cenie mam wrażenie ze taniej znów pelletem wychodzi niz pc . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do PC przyjmuję średnioroczny COP 3 i to mi wystarczy żeby stwierdzić że wyjdzie dużo drożej ( nie licząc kosztów zakupu PC) znając cenę prądu.

Z węgla wychodzi mi 0,16 zł/kWh przy cenie 1000zł/tona z PGG przy 80% sprawności ( 6,4 kWh/kg )

Z drewna sosna wychodzi mi 0,09 zł/kWh przy cenie 150zł/M3 z LP przy 80% sprawności 

U mnie drewno ma 4 kWh/kg, a nie jak u pelletowców 5,5 kWh/kg, a z 80% sprawnością 3,2 kWh/kg, ale do obliczeń przyjąłem 3 kWh/kg

z liściastego klon wychodzi mi 0,1 zł/kWh  przy cenie 200zł/M3 z LP przy 80% sprawności 

Pomimo że drewnem taniej to przy obecnej cenie węgiel dla mnie jest wygodniejszy ( mniej roboty). No ewentualnie na przekładkę z drewnem jeżeli już jest. 

Ideologię ekologiczną odrzucam, bo żeby miała sens musiało by być taniej, a tak nie jest.

50 minut temu, PioBin napisał(a):

może sie okazac ze dzisiaj PC bedzie najtansza

 

@PioBin a z 50% sprawnością to chyba Ty spalałeś skoro wychodzi Ci taniej. Rozumiem że tak mogło być przy tak przewymiarowanym kotle. Ja mam inne doświadczenia i mi się nie opłaca. Ale agituje dalej tylko nie w tym temacie. 

@Kordjano powinieneś tą rewelacje 1100zł/tona pelletu wrzucić w temacie o cenach pelletu. Chłopaki na pewno będą chcieli skorzystać, bo jak czytałem to piszą coś o 1500zł/tona. 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki szacujesz sprawnosc swojej przerobki 18 ki kotla na 5 z 80%,to trzymam ḱlocki.Poki ten wymienik dziala na 50%,to jest czysty optymismus.

Bo A)Spaliny lecia tylko srodkiem.

B) Nie zerwa warstwy laminarnej.

Edytowane przez bercus
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piecuch19 napisał(a):

U mnie drewno ma 4 kWh/kg, a nie jak u pelletowców 5,5 kWh/kg

Z jednej tony peletu mam 4000 kwh ciepla juz pisalem wiec przyjmij sobie ile chcesz - mozesz przyjac ze pelet ma 4kwh/kg skoro jest z drewna. Sam tak kiedys twierdziles!

Nie masz na weglu po tych przerobkach 80% tylko 50% wlasciwie to nikt nie wie ile wiec to bez sensu.

Cene wegla najtanszego podales z kopalni PGG - a gdzie transport?  To tak jakbym podawal cene pradu w elektrowni a peletu w fabryce na Ukrainie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe a tu znów patrzę nawalanka.. 🙂 

Nie ma co tu dużo gadać, mpma z dobrym chip-tuningiem, żaden kocioł nie przebije 😁

Ostatnio, dorobiłem jeszcze jedną rzecz, teraz mam już pełen wachlarz ustawień pod każdy rodzaj opału, czyli (zrębka, trociny, brykiet, wszystko co z drewnem związane) 

Jutro będę testował palenie samym brykietem w wałkach, który z dowozem kosztował 800 zł, z góry zakładam że po tych przeróbkach, spalę go w ilości 25kg do nabicia bufora(1200 l) do 95st, który mi starcza na 3 doby przy tem 17 st, większej narazie tam nie potrzebuje.. To sobie przeliczta koszt ogrzewania 🙂

IMG_20240217_164534.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin Nie kupujesz węgla to może nie wiesz, ale punkt KDW mam 12 km od siebie za transport 4 ton zapłaciłem 120 zł a za tonę w promocji lipcowej płaciłem 900zł/tona. Nie widzę powodu dla którego miałbym kupować droższy ze składu. Zresztą wiele osób z forum kupuje z PGG - poczytaj po ile? Nie mam w zwyczaju kupować węgla w styczniu czy lutym.

35 minut temu, PioBin napisał(a):

z jednej tony peletu mam 4000 kwh ciepla juz pisalem

Powinieneś to opatentować (4000kWh z tony pelletu), a nie pisać. Jak doleje oleju do trocin to też będą kaloryczniejsze. 

Jak możesz tak błędnie myśleć że kocioł 5 klasy z sprawnością 83% po przeróbce będzie miał sprawność 50% i będzie czyściej spalać, oraz mniej spalać? To świadczy albo o Twojej nie wiedzy, albo o złośliwości? Albo o chęci utwierdzenia się w błędnym przekonaniu że pellet, które wybrałeś jest tańszy? 

Dla Ciebie mogę palić z 10% sprawnością. Ważne żeby mi spalał mniej w sezonie i żebym mniej wydawał na ogrzewanie. 

@zaciapa napisz mu jak z czasem ładowania bufora na oryginale i po tuningu. 

 

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19

A co tu pisać, na oryginale to nie mogłem wogole bufora naładować, już nie mowa tu o jakimś czasie, czas i opał to straciłem przez 3tyg męczarni z nim.. 

Dużo ludzi ma błędne podejście do tematu, myśli że szczelina w bramce ma być mała, i żeby się im jako tako paliło powiekszają otwory odpływu powietrza PP, a to duży błąd. Powinno być odwrotnie. Otwór w bramce większy, a dopływ powietrza mały, ja w starym kotle przesolone od pp mam zasłonięta na maxa i jest tylko mała szczelina, dziś paliłem brykietem na przekładkę z drewnem, to brykietu poszło 10 kg reszta drewno (niecały wsad) bufor prawie do setki nabity w 3 godz 🙂

Edytowane przez zaciapa
  • Zgadzam się 3
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam opatentowac? Cieplomierz czy pelet?

Oleju do trocin to sobie mozesz w mpm dolewac - spali wszystko.

Jak bys mieszkal kolo Walbrzycha nie musialbys jezdzic do kopalni a jakbys mial las kolo domu to nie musialbys jezdzic do lesniczowki wiec to bez sensu podawanie ceny bez transportu i robocizny. Pamietam jak udowadniales cene [kwh] pradu z oplatami stalymi. To ze wytykam Twoje manipulacje moze Ci sie nie podobac ale jest na korzysc innych czytajacych.

@Piecuch19 najtanszy wegiel sprawdzalem teraz jest po 1100 za tone na PGG. Ten pakowany (ekogroszek) po 1550. Znowu cos sie nie zgadza? Czy o co chodzi?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał(a):

d poczatku moj kociol wspolpracuje z buforem i jest OK co w warunkach domowych potwierdzilem pomiarami na poziomie >80%. Liczone ze wszystkimi stratami na rozpalanie, wygaszanie, praca w pelnym automacie bez zaglądania do kotla przez miesiac itd.

ok tylko jak to liczysz ?  Na oko ?  Masz ciepłomierze na rurach przy piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Do PC przyjmuję średnioroczny COP 3 

@Kordjano powinieneś tą rewelacje 1100zł/tona pelletu wrzucić w temacie o cenach pelletu. Chłopaki na pewno będą chcieli skorzystać, bo jak czytałem to piszą coś o 1500zł/tona. 

Bo Ty czytasz i widzisz to co dla Ciebie wygodne , nie kupujesz wiec nie wiesz , podajesz cenę z przed kilku miesięcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, PioBin napisał(a):

Cene wegla najtanszego podales z kopalni PGG - a gdzie transport?

Transport do KDW jest w cenie za 900zł . A KDW ma kazdy w obrebie 30km max. Wystarczy przyczepka i masz węgiel w cenie 900zł. Cena Orzecha z Wesołej z PGG w stosunku do jakości jest nie do pobicia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mikkei napisał(a):

ok tylko jak to liczysz ?  Na oko ?  Masz ciepłomierze na rurach przy piecu?

Tak. Cieplomierz wczesniej mialem dwa za buforem jeden na podlogowke drugi na kaloryfery (zostaly dalej) a od kilku miesiecy rowniez za kotlem.

Liczenie z pojemnosci i temperatury bufora jest obarczone bardzo duzym bledem ale ostatecznie nie najgorsze. Kazde inne podawanie jest pozbawione zupelnie sensu!

@mikkei sprawdz strone pgg - nie powielaj blednych informacji sprzed kilku miesiecy.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spoko jak masz - przynajmniej te wyliczenia nie są wyssane z palca . Ja na twoim miejscu jeśli masz kipi -  jeszcze spróbowałbym zrobić tak aby ciepło z palnika KIPI nie leciało wprost do palnika wirowego ale aby pierw obmywało wymiennik który jest w komorze zasypowej - wystarczy kawał blachy położyć pionowo i zaizolować drzwiczki zasypowe wełną czy co tam masz aby nie tracić przez nie ciepła.  Mysle ze to poprawic ci wydajnośc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mikkei napisał(a):

wystarczy kawał blachy położyć pionowo i zaizolować drzwiczki zasypowe wełną czy co tam masz

Tak mam mniej wiecej zrobione. Drzwiczki parzyly teraz sa  cieple. Mam wernikulit 3cm i dalej welna 3cm. Na wiecej nie ma miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał(a):

Poki szacujesz sprawnosc swojej przerobki 18 ki kotla na 5 z 80%,to trzymam ḱlocki.Poki ten wymienik dziala na 50%,to jest czysty optymismus.

Bo A)Spaliny lecia tylko srodkiem.

B) Nie zerwa warstwy laminarnej.

Dlaczego wymiennik ma pracować na 50% ? ?  ? - mam wsadzony zawirowywacz w wymienniku - nie mogą spaliny lecieć środkiem ( jak błędnie zakładasz). Spaliny idą skosami i odbijają się od ścianek bocznych. 

@PioBin wszyscy kupowali w lipcu z PGG węgiel po 900zł/tona ( nie tylko ja - zobacz warunki promocji). Od obecnej ceny też będzie taniej, bo wszyscy, którzy kupowali dostali na maila kody rabatowe na następny zakup.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne zawirowywacze są o kant tyłka rozbić - warto mieć coś takiego jak te z pieców z poziomymi wymiennikami albo takie  takie jak z amerykanskiego kotła HG:   Edge HDX  https://www.diwhheating.com/Turbulator-Rear-Heat-Exchanger-Classic-Edge-760-p/3105291.htm 

 

3105291-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mikkei napisał(a):

albo takie  takie jak z amerykanskiego kotła HG

Maja sens. Maksymalnie wydluzyc droge przy wymienniku i wymieszac. Duzo roboty zeby to samemu rzezbic. Za chwile bedzie potrzebny wentylator zeby to uciagnac.

Wymiennik, zawirowywacze, palnik i cala konstrukcja tego kotla mpm jest totalnie zacofana ale tani cos za cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @PioBin Nie wchodzę w waszą wymianę zdań. Jednak co do Mp-a to trochę przesadzasz. Ten kocioł nie jest zły. Zdecydowałem się na zakup akurat MPM z rożnych powodów i nie żałuję zakupu (jak na razie). Puki mam siły to będę w nim palił drewnem, później pewnie węgiel a co dalej to czas pokaże. Dlatego też,, kibic z boku" nie do końca wie jak obsługa wygląda. Krytyczne uwagi wypowiadane przez użytkownika są do przyjęcia i przez potencjalnego użytkownika powinny być brane pod uwagę przy zakupie. Ja tak zrobiłem i nie mam do nikogo żalu a dla Kol @maronka  mam podziękowania że napisał o zaletach załadunku od góry. To tyle w temacie.

Pozdrawiam  

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Nie wiem czy własne drewno jest tanie ,darmowe 😊

Jak se pomyśle ile czasu straciłem ,wytnij ,potnij , porąb , ułóż , gałązki posprzątaj , potem przynieś ,zapal dokładaj , paliwko do piły ,olej ,łańcuch na ostrz , zastanawiam się ile mi dniówka wyszła 😝

To zależy jakie kto ma podejście do życia, ja akurat, to co wymieniłeś traktuję jako rozrywkę i relax na świeżym powietrzu. I jestem wdzięczny za to, że mogę to robić... 🙂

Widzisz, jeden kupuje sobie maszyny, żeby za niego robiły, ja zaś kupuję takie, którymi będę mógł robić.. Taka drobna różnica 🙂

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zachować umiar we wszystkim i wszędzie. Robię co lubię i kupuję co muszę, bo sam nie zrobię. To wystarcza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zaciapa napisał(a):

@Piecuch19

A co tu pisać, na oryginale to nie mogłem wogole bufora naładować, już nie mowa tu o jakimś czasie, czas i opał to straciłem przez 3tyg męczarni z nim.. 

Dużo ludzi ma błędne podejście do tematu, myśli że szczelina w bramce ma być mała, i żeby się im jako tako paliło powiekszają otwory odpływu powietrza PP, a to duży błąd. Powinno być odwrotnie. Otwór w bramce większy, a dopływ powietrza mały, ja w starym kotle przesolone od pp mam zasłonięta na maxa i jest tylko mała szczelina, dziś paliłem brykietem na przekładkę z drewnem, to brykietu poszło 10 kg reszta drewno (niecały wsad) bufor prawie do setki nabity w 3 godz 🙂

W starym kotle, piszesz, a jak jest w nowym ? Widzę, że w drzwiczkach środkowych zrobiłeś klapkę, czy zamówiłeś podwójne popielnikowe ? A ta poprawiona przegroda to jest powiększona tylko z przodu/skos, czy z tyłu też ?

I jeszcze jedno pytanie, jak szkodzi wycięta większa dziura w drzwiczkach popielnikowych (zasuwa zlikwidowana), skoro i tak można regulować dopływ powietrza drugą klapką na zewnątrz ?

wlot_pp.jpg

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49 forum jest otwarte dla wszystkich wiec prosze nie zwracaj mi uwagi gdzie pisze i czy moge to robic. Sa osoby odpowiedzialne za forum wiec ich nie wyreczaj.

Pomiary i liczby sa techniczne i porownywalne - zrozumiesz jesli jestes techniczny - a tekst na zasadzie swiadomie kupilem z wadami i jestem zadowolony po przerobkach to tylko indywidualne opinie na oko - mozliwe ze jest ktos, kto na to zwraca uwage przy wyborze i taka opinia bedzie pomocna.

Palnik okragly? Uwazam ze bedzie lepszy, wynika to z praw fizyki, tak samo jak wymiennik pionowy rurowy jest lepszy od plaskiego, wymiennik ciepla przeciwpradowy lepszy od wspolpradowego, podobnie jak przeplyw turbulentny (zawirowany) bedzie lepszy niz laminarny itd. A tu (mpm) nic z tych rzeczy nie ma. Napisz (technicznie) jesli cos sie nie zgadza lub uwazasz inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin Na swój sposób masz bezdyskusyjnie rację, jednak papier wszystko przyjmie a życie tworzy swoje scenariusze i to się tyczy większości aspektów naszego codziennego życia  z kotłami włącznie. Ja za bardzo nie wierzę we wszystko co jest na papierze.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.