Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, der napisał:

Magazynowanie energii jest możliwe

Można też letnie nadwyżki energii sprzedać poza Polskę, a potem odkupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Zużycie zimą musi wzrosnąć, bo większość co ma PV zakłada pompy, a te głównie zimą pracują pełną mocą - kiedy słabo ze słońcem.

Zupełnie się zgadzam z Tobą tylko nie zapominajmy że pompa grzeje z jakimś COP-em 2,3czy 4 ... a są jeszcze geniusze którzy grzeją grzałkami bufory z COP 1, czyli jeden taki ogrzewany domek pobiera tyle co 2,3 czy 4 domy z zainstalowanymi pompami....

Niech na jednym transformatorze będzie ogrzewało się 20 takich buforowców to oni pobierają tyle energii  co 40, 60 czy 80 podobnych domów pompiarzy???... czy coś źle liczę (mniej więcej)

Hmm pewnie się mylę ...ale tak mi się wydaje tu też jest problem...

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to że wcześniej takiej ilości pomp nie było jak teraz będzie pracowało w sezonie grzewczym. Pompka przy kotle zasypowym czy pelletowym miała mniejsze zapotrzebowanie na  energię niż pompa ciepła. Wytrzymałość sieci jest ograniczona, a ona jest państwowa, więc nakłady na nią  pokryją i tak końcowi odbiorcy, a w jakiej formie? - okaże się w przyszłości. Chyba stąd ostatnio moda na agregaty prądotwórcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, YaroXylen napisał:

Niech na jednym transformatorze będzie ogrzewało się 20 takich buforowców to oni pobierają tyle energii  co 40, 60 czy 80 podobnych domów pompiarzy???... czy coś źle liczę (mniej więcej)

Wszystko do pewnego momentu gdy temperatury spadną na zewnątrz na minus do określonych w tabelach przez producenta parametrów , wtedy załączą się grzałki wspomagające w pompach ciepła i pociągną jak te buforowce .Nie każdy ma taka pompę która daje radę bez wspomagania grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, marcus312 napisał:

Nie każdy ma taka pompę która daje radę bez wspomagania grzałką.

Witam.

100% masz rację.... słowo sekret...wspomaganie... to jednak nie jazda tylko z COP-em 1

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy użytkownicy PC korzystają z grzałek, mają jakąś alternatywę na mroźne dni. Nie po to kupowałem PC żeby dogrzewać sie grzałkami w pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się producentom ekogroszku zaczyna palić węgiel na hałdach. Tym mocniej im częściej dostaje maile jak ten niżej. Sprawdziłem te ceny. Zestaw ogień+ogień ultra który kupiłem we wrześniu kosztuje "tylko" 2820. Ja zapłaciłem wtedy 1920 a i tak przepłaciłem chyba 150. To ja jeszcze poczekam. Nie spieszy mi się.

 

https://click.mlsend.com/link/o/YT0xODQ0NDAzMjU3NjQ0OTQ2NzIxJmM9bzhwNyZlPTE4NDg=.7ReH7YFr6Hxq7zD_UrSEupwTzXKuxDqBs0JMcnu6tBY

Cytat

 

Obniżyliśmy mocno ceny naszych Ekogroszków.

W tej chwili cena jest naprawdę atrakcyjna, oczywiście porównując z rynkiem, bo zdajemy sobie sprawę, że generalnie ekogroszek bardzo mocno zdrożał przez ostatnie miesiące.

Dodatkowo oferujemy bardzo szybką dostawę 3-4 dni od daty zakupu

Ekogroszek Ogień to najlepsza propozycja na spalanie gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza -5 stopni C. Zatem jeśli będziemy mieli lekką zimę to wystarczy ten opał.

Oczywiście cały czas jest możliwość wysyłki za pobraniem i zapłaty kurierowi przy odbiorze.

Zamówienie najszybciej można zrobić pod nr. 669 132 428

lub w naszym drugim sklepie pod adresem sklep.dobry-ekogroszek.pl

 

Cały czas obowiązuje promocja na ustawienia sterownika kotła, a przy większej ilości przewidujemy rabaty. Więcej informacji dowiesz się u naszego specjalisty dzwoniąc pod 669 132 428

 

 

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ogień to już kolejna obniżka. Dobrze dobrze.... Niech dalej próbują handlować zamiast handlować 🙂 

A z gazem jeszcze fajniej się robi. Tylko czekać na kolejne nowe ceny. 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-zakreca-kurek-z-gazem-8247185.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto pamięta, że podwyżka gazu została rozłożona na raty. Także ta co teraz była, to rata numer 1.

Przyszły rok to będzie koszmar, szczególnie jak zima lekka nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na długoterminową w mojej okolicy

https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-konin,cId,15221

to zimy jako takiej nie widać do lutego. Luty krótki zleci, a w marcu przedwiośnie. Nawet biorąc tą długoterminową 50/50 to i tak kilka dni ostrzejszego mrozu spustoszenia w kieszeni nie robi. Za to w zimę 2023 zobaczymy co z tym wszystkim będzie i kto ile zabuli za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądne prognozy to na max 7-14 dni do przodu. Potem to już wróżenie z fusów / kuli.

Z własnego doświadczenia: te na 2-3 dni sprawdzają się w 90%. Te na 7 dni już może max 60%. Na dłuższe nie patrze bo nie ma sensu.

Nieco wiedzy: https://fanipogody.pl/pogoda-dlugoterminowa/

wynotuję tylko:

Cytat

Pogoda długoterminowa na okres do kilku miesięcy w przyszłość obarczony jest dużym błędem i wskazuje tylko na możliwe trendy, które nie zawsze się sprawdzają. Z naszych obserwacji wynika, że zadowalający możliwy trend w pogodzie jest do uzyskania do 10-14 dni w przód. Powyżej tego okresu można powiedzieć, że będzie albo cieplej, albo chłodniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A giełdowa cena gazu wczoraj:

Cena kontraktów terminowych na gaz w Europie po raz pierwszy w historii przekroczyła 2.000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, dane giełdy ICE.
Cena styczniowych kontraktów terminowych przekroczyła o 14:53 poziom 2 000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

A chciałem przypomnieć że 5 pażdziernika 2021r  tym rekordem było tylko😉 1330 dolarów

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki związek ma to o czym teraz dywagujecie z tematem tego wątku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - temat przepięć/wysokiego napięcia w sieci spowodowanego PV proszę kontynuować tutaj:

W ramach uzupełnienia: oczywiście fakt braku dostosowania sieci energetycznych do zwiększonej liczby instalacji fotowoltaicznych może oczywiście wpłynąć na cenę prądu. Jednak techniczne dyskusje z tym związane proszę przeprowadzać w w.w. wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arthek

Moim zdaniem bezpośredni. Wystarczy spojrzeć na zagadnienie szerzej. "Opał" dla wielu obecnie to prąd elektryczny.

Wątek jest o cenach. Najskuteczniejszym sposobem obniżenia cen energii elektrycznej (używanej choćby jako "opał" dla swoich pomp ciepła) w perspektywie kilku lat rentowności  jest montaż PV. Jednak wiele osób podważa zasadność montażu, ze względu obciążenie sieci energetycznej przez prosumentów kosztem abonentów. Co może się przełożyć na dodatkowe koszty przebudowy sieci, a co za tym idzie kolejny wzrost cen energii. Podkreślając przy tym bezpośredni szkodliwy wpływ podniesienia napięcia sieci na sprzęty użytkowe.
Ja natomiast podkreśliłem kilkukrotnie, że wpływ na trwałość sprzętów jest znikomy, natomiast w miarę zagęszczenia infrastruktury prosumenckiej, zauważalnie wpływa to na rentowność takiej instalacji, bo ta się wyłącza. Czyli, prosumenci zjadają własny ogon i sieć przy tym nie cierpi.  A opłacalność montażu instalacji spada. Cena ogrzewania zimą rośnie, bo papierowy magazyn się szybciej opróżnia.

Prognostycznie nie ma uzasadnienia wzrost cen energii elektrycznej ze względu na rosnącą liczbę prosumentów.

No ale nie takie rzeczy już ludziom wmawiano. No bo przecież "sieć nie jest z gumy" a kineskopy strzelają. PV to zuooo.

Sieć energetyczna jak i źródła wytwarzania energii  są przestarzałe i tego nic nie zmieni. Natomiast znaleziono sobie chłopców do bicia w postaci prosumentów.

No to jest na temat, czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszuka się popytu i podaży. Nadmiar prądu latem kiedy nie jest potrzebny w takich ilościach, a większe zapotrzebowanie zimą kiedy słońca brak, spowoduje że prąd letni będzie np. po 30gr, a zimowy po 1zł. 

Tak czy siak pomału zrównamy się z cenami unijnymi prądu i gazu ( uwolnienie cen gazu w 2023r). Jak byśmy się zrównali z dochodami unijnymi to było by to w miarę znośne, ale tak nie będzie. 

Nie wierzę w zapewnienia że wirtualny magazyn pozostanie bez zmian, bo to jakoś kłóci mi się z "słuszną linią władzy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, der napisał:

Moim zdaniem bezpośredni. Wystarczy spojrzeć na zagadnienie szerzej. "Opał" dla wielu obecnie to prąd elektryczny.

Zgoda - tym niemniej wydzielone posty zostały ze względu na to, że dotyczyły aspektów technicznych. Także jeżeli ktoś szuka rozwiązań tego problemu lub chce o tym technicznie podyskutować itp. proszę o dyskusje w wydzielonym temacie a tutaj proszę skupić się na cenach (w tym wpływie faktu, że sieci nie są przygotowane na dużą ilość PV na ceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał wcześniej że jesteśmy nieprzygotowani na ten zielony ład i walniemy ostro bańką w mur. Owszem piłujemy gałąź na której siedzimy. Oby te podwyżki dosięgnęły najbardziej tych którzy krzyczą zielono ma być. U nas i wszędzie indziej będzie tak samo. To będzie efekt domina.

https://www.wnp.pl/energetyka/holandia-kolejna-firma-bankrutuje-z-powodu-wysokich-cen-gazu-i-pradu,520555.html

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te firmy bankrutują bo im się to opłaca. Mają wolny rynek hurtowy surowców ale w detalu siedzi na nich miejscowy odpowiednik naszego URE. To w większości są wirtualni dostawcy. Papierowi pośrednicy z siedzibą w wynajętym biurze. Nie spina się excel to pyk i znikają. A że ich całe zaplecze techniczne to kilka/dziesiąt komputerów i tyle samo drukarek to nie ma nad czym płakać. Niech sobie je dostawcy przy pomocy syndyka zlicytują.

 

Oni już na wstępie nazwą sugerowali, że są goli i weseli 😉

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalny dostawca zameldował,  pellet po 1500zl/t, skoczyła cena   z 1100zl jeszcze miesiąc temu.

Może drożejący prąd do produkcji pelletu podnieść tak cenę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@der

Kogo ta czy inna firma obchodzi. Olać ich. Ale to niżej zacytowane już jest bardziej istotne i tego olać nie można ani pominąć w tego typu newsach

Klientów firmy czeka jednak zimny prysznic, albowiem przeniesienie do innego dostawcy oznacza, że ze względu na rekordowe ceny gazu i prądu czeka ich zawarcie kontraktów po znacznie wyższych kwotach.

@Animus

Ja prognozuję 2 z przodu w niedługim czasie. Jest tyle kotłów i palników na pellet oraz tylu złapali już zwolenników "czystej kotłowni", że trociny znikają od ręki. Więc skoro jest tak ogromny popyt to dlaczego nie ?.

Jeśli ktoś się ustawił tylko na pellet to wyjścia nie ma i kupi. Natomiast mało kto zostawił groch czy kopciucha, a jako dublet dostawił pellet. Było fajnie ale się skończyło. Patrząc na wartość opałową pelletu i jego aktualną cenę to zrobiła się zabawa dla bogatych. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma nowy dom niewygrzany, fakt spory. Kocioł jara mu 60kg na dobę.  To mu z 66zl. skoczyło na 90zl/24h.

To już nie są żarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko stary dobry polsilver mu pozostał i się pochlastać. To się już zaczyna powoli przemieniać w ubóstwo energetyczne. 90x30=2700. U mnie na prowincji średnio zarabiają 2500 na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.