Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista cena 1 kWh gazu i prądu


Piecuch19

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj proszę się jednak skupić na gazie i prądzie do celów grzewczych - dyskusję o autogazie i silnikach wydzieliłem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2021 o 16:31, Jaco80 napisał:

Zwyczajnie nie zgadzam się jak ktoś twierdzi że z węgla wyciągnie średniorocznie 80% sprawności i na podstawie tego usiłuje dowodzić ze węgiel wyjdzie 50% taniej od gazu. 

Mam kocioł na ekogroszek i osiągnąłem niedawno niebotyczną sprawność 52% (wyniki z ciepłomierza)

80% to można sobie pomarzyć, a tym bardziej średnią z sezonu 80%, to utopia.

 

 

Zamiast się oburzać udowodnijcie, że jest inaczej  (zamontujcie ciepłomierz określcie kaloryczność opału itd) i to 80% nie wynika z waszego "bajania"

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciepłomierz, mam bufor i w tej konfiguracji mam około 70% średniej sprawności ze spalonego pelletu,

Teoretycznie mógłbym osiągnąć około 82% - wymiennik kotła Wolf CNK25  91%

oraz sam palnik Viking Bio 90-92%

czyli sprawność układu palnik- wymiennik = 0.91x0,92=0,8372.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo    .Dostałem fakturkę za gaz  od 3 VIII  do 7 X.  w zasadzie  30 m3  kuchnia  i 13 m3 cwu. koszt 1 kWh ciepełka  0,3319 zł. Od 1 X podwyżka gazu  0,0075 zł/kWh

Hallo Robert!  Kiedyś paliłem DS i bez żadnych udziwnień sprawność na ciepłomierzu była 70 %. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały wątek i zupełnie nie rozumiem dlaczego ktoś neguje przeliczania całkowitych kosztów wraz z przesyłem na jeden kilowat ciepła. Przecież to ma sens, choć zwykle brakuje jeszcze jednego ważnego parametru: powierzchni i/lub ilości miesięcznego zużycia.

Pomijam już kwestie zimnolubności etc.

Przecież koszt ogrzewania to nie tylko cena produktu ale wszystkiego.

Z tego samego powodu kalkuluje się opłacalność montażu instalacji gazowej, co instalacji PV. jeśli ktoś zużywa mało, to się nie opłaca, bo koszt utrzymania/rentowność wychodzi relatywnie drogo.

Jeśli ktoś zużywa energii do ogrzania mało, to jego koszty przesyłu w znacznej mierze będą podnosić koszty energii i w tej sytuacji być może sens ma zmiana źródła na inną metodę.
 

Było tu kilka postów o zadowoleniu z opalania drewnem jako alternatywa dla drogiego gazu. Jestem drewnopalącym weteranem (paliłem drewnem w czasach gdy jeszcze mp był po 30zł, a kończyłem, gdy łupany z transportem kosztował  100) i ekogroszek przy tym to król bezobsługowości. I nie był to jakiś kominek, czy koza, ale pełnowartościowy piec na holzgas z dewizowego kraju. Ze szczerym sercem nie polecam absolutnie nikomu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@der  -  masz rację , mnie interesuje cena kWh, czy kg, czy m3 , brutto a te faktury z rozbiciem na dziesiątki pozycji to tylko mydlenie oczu klientom i organom kontrolnym.

Przecież jak kupuję kilogram jabłek to interesuje mnie ile kosztuje ten kilogram jabłek do zapłacenia a nie ile w tym kosztuje ogryzek, pestki, skórka , itp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem rachunek za prąd okres: 04.2021r -10.2021r

Tauron, taryfa G11 i kwota litanii na rachunku : ilość kWh = 0,82 zł/kWh 

Za analogiczny okres w 2020r wychodziło 0,53zł/kWh, więc podwyżka jest dość znaczna, a coś mówią o następnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano mówią. Po nowym roku ma wejść następna. Prognozują, że pójdzie jakieś 20% ceny końcowej do góry, więc 1 zł za kWh pewnie pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Dostałem rachunek za prąd okres: 04.2021r -10.2021r

W obu okresach miałeś podobne zużycie i tę sama taryfę? 

Ja 2,5 roku temu przy zużyciu 2tyś kWh/rok prądu już miałem koło 70 gr/kWh

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa ta sama, a zużycie różne ( wcześniej było większe). W sklepie kupując 5 bułek, czy 10 bułek cena za 1 jest taka sama. 

Przy zmianie w domu oświetlenia na ledowe z nadzieją że będziemy mniej płacić za prąd ze względu na mniejsze zużycie to możemy się zdziwić, bo Tauron sobie to "wyrówna zwiększając" stawkę za 1 kWh, bo mało zużywamy. 

Coś nie tak z tą ekologią jeśli zużywając mniej prądu płacimy za niego jednostkowo więcej - wniosek z tego że nie opłaca się oszczędzać. Trzeba dbać o to by elektrownie szły na pełnych obrotach i nie oszczędzać prądu - wtedy stawka za 1 kWh będzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że z gazem jest podobnie. Ludzie liczą za kilowat, zamiast liczyć cenę całkowitą podzieloną na zużycie, bo płacimy za wszystko, a nie tylko za przesłaną energię.

Z tego samego powodu, ktoś kto wykorzystuje gaz ziemny tylko do gotowania, może się okazać, że taniej wyjdzie go obecnie i tak kosmicznie droga butla z gazem pod zlewem albo gotowanie na prądzie, za który w opłatach stałych i tak musi co miesiąc czy dwa płacić. Bo o świeczce na pewno nie żyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ tylko ze odbiorców energii przybywa, ilość urządzeń także większa w gospodarstwie domowym. Dodatkowo czym wyższe napięcie ma się w domu tym większe zużycie prądu. Żarówka 5W tyle zużywa przy 230V ale przy 245V już ok 7W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też pamiętać, że często opłaty stałe jak się nazywają są stałe.
Dlatego im bardziej będę oszczędzał, to koszt kWh będzie wyższy.
Lepiej byłoby podać ilość, koszt całkowity oraz informację o opłatach stałych.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławek007 odpuść. Tu gro osób nierozumie dlaczego rozbicie jest czytelniejsze i łatwiejsze przy wyliczeniach. Szkoda czasu na tłumaczenie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

Zauważ tylko ze odbiorców energii przybywa, ilość urządzeń także większa w gospodarstwie domowym. Dodatkowo czym wyższe napięcie ma się w domu tym większe zużycie prądu. Żarówka 5W tyle zużywa przy 230V ale przy 245V już ok 7W.

Nie bardzo rozumiem przekaz.

Moc zużyta to moc zamieniona w jakąś energię. W przyrodzie nic nie ginie. Wyższe napięcie sprawia, że aby uzyskać tę samą ilość światła/ciepła potrzebujemy słabszy odbiornik (ale także źródło, po to zmiana napicia w sieci).

Dlatego instalacja elektryczna w samochodach dobija do 800V bo inaczej stosując np. typową trójfazówkę, akumulatory musiałyby być dwukrotnie większe.

Podniesienie napięcia w instalacji, owszem sprawia większe zużycie energii w czasie tego samego rezystancyjnego odbiornika, ale sprawia, że jego przemiana energii zachodzi szybciej. Czyli taka grzałka w bojlerze szybciej nagrzeje wodę.
Jeśli ktoś zużywa prąd do oświetlenia, może użyć słabszych żarówek. jeśli jeszcze ich używa, bo wszystkie energooszczędne i ledy mają wewnętrzną przetwornicę i różnica napięcia nie ma większego wpływu na zużycie prądu i jasność świecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@der obejrzyj te 2 filmy i wyciągnij wnioski



Elektrownia nie bez powodu podniosła napięcie. U mnie się wącha między 238V a 246V ale większość dnia jest ok 243V
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film udowadnia, że prawo Ohma  działa ?

 

Czy znowu wywęszyliście, po szczepionkach i płaskiej ziemi jakiś spisek?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał:

@der obejrzyj te 2 filmy i wyciągnij wnioski

 


Elektrownia nie bez powodu podniosła napięcie. U mnie się wącha między 238V a 246V ale większość dnia jest ok 243V

No, obejrzałem, pomieszanie z poplątaniem. Jeden mierzy światło, ale nie mierzy mocy, a drugi mierzy moc a nie mierzy światła. Obaj nie mierzą ciepła. Nic nowego się nie dowiedziałem ponadto , czego nauczyłem się na fizyce ponad 25 lat temu w szkole średniej, a o czym napisałem w poprzednim poscie.

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyjcie sobie wykłady Waltera Lewin-a na YT. Popełnił taką fajną książeczkę "For the love of phisics". I jak robi eksperymenty, często ze swoim udziałem, to mówi, że fizyka na szczęście działa.

Dzięki temu moja 4.5kW grzałka w zbiorniku CWU, kalibruje się na 4.9kW. Po co kupować mocniejszą i wydawać więcej pieniędzy, czyż nie ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 13:15, mkwapisz napisał:

Dzięki temu moja 4.5kW grzałka w zbiorniku CWU, kalibruje się na 4.9kW. Po co kupować mocniejszą i wydawać więcej pieniędzy, czyż nie ;-))

Co znaczy "kalibruje się"?!

 

P=U*I*cosFi (przy czym dla grzałki 1, więc można pominąć)

Jak wzrośnie napięcie, to i wzrośnie moc grzałki. Tutaj nic się nie kalibruje 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma jakiś sterownik, który wylicza moc grzałki na podstawie ciepła skumulowanego w wymienniku przy stałej wartości ustalonego napięcia? Coś na wzór kalkulacji energii ekogrochu. Nie zmienia to faktu, że wraz ze wzrostem napięcia żarówka będzie świecić i grzać się bardziej. Tak jak grzałka. 

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.