Skocz do zawartości

kult5

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  67
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

11 Wysoki

O kult5

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna

Informacje o ogrzewaniu

 • Kocioł
  GS

Ostatnie wizyty

272 wyświetleń profilu
 1. Masz gaz z sieci? Możliwe że twój kocioł na pellet pracuje na 8-10kW Niestety ale w duże mrozy kociołek musi swoje zjeść. Jeśli zjada nieproporcjonalnie dużo to wina braku rck/ wymiennik nie za czysty/ złe nastawy do mocy maksymalnej. W jakiej cenie ten monoblok lg ? Z tą inwestycją na przyszłość to trochę źle myślisz. Duży dom to duże wydatki na przyszłość, umowa prosumencka jest na 15 lat a nie na wieczność. Ale to trochę odbieganie od tematu. COP jest zależny od temperatury zewnętrznej, trzeba by zamontować sterownik który zależnie od temperatury załączał by kocioł na pellet a po chwili wyłączał pompę ciepła. Kwestia ustalenia przy jakiej temperaturze pompa ciepła nie daje rady albo staje się nieopłacalna.
 2. Dobudujesz piętro czy zagospodarujesz już pobudowane? Budując nowe możesz zadbać o dobrą izolację dachu itd. Trochę kłócą się informacje które podałeś. Napisałeś że kocioł 12kW ma ciężko w mrozy a jednocześnie spalasz tylko 3 t pelletu?? Albo dziwnie grzejesz CWU (gdy brak mocy to w mrozy można wykorzystać gaz) Albo masz ładny przedmuchy i w duże mrozy wentylacja grawitacyjna nabiera rozmachu
 3. Miałem podobne dylematy. Na + bezobsługowość Na - będziesz musiał średnio dopłacać za 2 tyś kwh rocznie, wysoki nakład inwestycyjny, ryzyko uszkodzenia falownika/ pompy ciepła. Co innego jak masz na pokładzie pompę ciepła, a co innego jak masz pompę ciepła pracującą na wyższych parametrach, fotowoltaikę, solary a jeszcze do tego trzeba dopłacić za prąd. Spore ryzyko, oszczędności brak, tylko mniej roboty. Gdybyś się zdecydował to fotowoltaika musi być o mocy 9,9. (wydajność spada w czasie) W przypadku mniejszej produkcji od zużycia lepsza jest taryfa G12w/G12
 4. Te wyliczenia uwzględniają instalację grzejnikową?
 5. Budując nowy dom i myśląc o ogrzewaniu pompą ciepła należy projektować go na 100% podłogówki. Zostawienie 1 kondygnacji na grzejnikach spowoduje że całość będziesz musiał ogrzewać wyższym parametrem. Dodatkowo instalacja mieszana jest bardziej problemowa. Może się okazać że będziesz dopłacał 1000zł rocznie do ogrzewania bo na poddaszu masz grzejniki zamiast podłogówki. Dobrać pompę ciepła musi fachowiec który będzie znał zapotrzebowanie na moc budynku przy zadanej temperaturze. Aby porównywać pompy należy znać ich charakterystyki i wiedzieć jakie osiągają moce przy temperaturach ujemnych, przy zakładanej temperaturze zasilania. Tą samą pompę jeden producent nazwie jako 10kW a drugi 15kW. Nie należy się tym sugerować.
 6. Utylizacja tony paneli kosztuje 200 euro, czyli około 1zł za 1 kg. Przeliczając na dzisiejsze panele około 60zł za 1kWp paneli.
 7. +10 COP 4 przy zasilaniu podłogi 27 stopni +5 COP 3 0 COP 2,5 Przy zasilaniu podłogi 31 stopni Ja widziałem takie dane pomiarowe. Może coś tam było źle opisane i tak źle to nie działa, poczekamy zobaczymy bo jakimś czasie ma być to oficjalnie podsumowane w osobnym filmie na YT.
 8. 1) pojemności instalacji nie możemy liczyć 1:1 jako bufora, nikt nie będzie wygrzewał jej do temperatury 80stopni, chyba że przy -25 stopniach celsjusza, ale wtedy to pojemność bufora nie jest problemem. 2) Jeśli zadbamy o odpowiednie schłodzenie na powrocie grzejników oraz przyjmiemy warstwowe ułożenie wody w buforze i uwzględnimy że bufor najbardziej jest potrzebny przy temperaturach wyższych to spokojnie można go rozładować do temperatury 35 stopni. Dzięki akumulacyjności budynku nie musimy grzać non stop tak samo mocno. A przy większych mrozach gdy zapotrzebowanie na temperaturę na grzejnikach wzrasta wzrasta również zapotrzebowanie na moc ciągłą dzięki czemu spada nadwyżka mocy z kotła którą musimy odebrać bufor.
 9. Nie mały, a mniejszy. Instalacja na grzejnikach żeliwnych ma większa pojemność wodną od np grzejników płaskich. Więcej wody to więcej energii może odebrać bez zagotowania wody. Jeśli np instalacja na grzejnikach płaskich będzie miała 150l pojemności to na żeliwnych może mieć nawet 400l albo i więcej.
 10. Nie W instalacji jest taka sama woda jak w buforze i pełni tą samą funkcję tyle że nie podgrzejemy jej do tej samej wysokiej temperatury jak w buforze bo byśmy mieli saune w domu.
 11. Ja piszę o vidarusie. Poniżej 80 stopni nie przeniesie 15kW chyba że na sporej średnicy rur. Do normalnej pracy lepsza będzie pompa nawet najtańsza za 100zł.
 12. mówisz o vidarusie czy blaze?
 13. Każde podmieszanie wymaga pompy. Na grawitacji może to działać awaryjnie, ale znamionowo nie przeniesie np 15kW z kotła na bufor. no i bez pompy na kocioł by wracało grubo poniżej 50 stopni. może 25-35 stopni przy rozładowanym buforze. Jeśli chodzi o podmieszanie za buforem to sam się muszę jeszcze doszkolić jak to zrobić dobrze i tanio :) Tego nie wiedziałem, tylko co wtedy z powrotem? grawitacyjne podmieszanie czy faktycznie powrót można olać
 14. Jedno podmieszanie za kotłem zwane ochroną powrotu i drugie podmieszanie za buforem do regulacji temperatury jaką chcesz na grzejnikach.
 15. Ja byłem napalony na pompę ciepła powietrze woda DIY. Na YT na pewnym kanale promują takie rozwiązania, jednak ja mam podejrzenia że działa to z niską sprawnością i ma to sens tylko przy podłogówce i niskim zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Co innego jak ktoś wykorzystuje gotową pompę np używaną to jest szansa że sterownik posteruje nią tak żeby osiągnąć katalogowe COP. Ja dodatkowo mam instalację grzejnikową to najlepsze COP maja pompy na propan które niestety są bardzo drogie.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.