Skocz do zawartości

Wello

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  53
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

7 Neutralny

O Wello

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  160m^2, 22MWh/sezon z ciepłomierza
 • Instalacja
  150m podłogówki + grzejniki
 • Kocioł
  Defro Sigma E 16kW

Ostatnie wizyty

410 wyświetleń profilu
 1. Na kotle powinno być tyle ile zaleca producent. Przeważnie jest to 65*C. Temperaturę na CWU i tak ustawiasz osobno i jest to regulowane załączaniem i wyłączaniem się pompy CWU.
 2. PID wszystko sam dobiera. Co najwyżej są dostępne korekcje. Osłona wentylatora powinna być otwarta na maksa gdyż i tak sterownik reguluje obrotami wentylatora (a przynajmniej powinien). W nocy mogło wygasnąć bo np. nikt nie zużywał ciepłej wody, więc piec nie miał czego grzać oprócz strat postojowych. Ale te są bardzo niskie dlatego się wygasił. Spróbuj odkręcić dla testu kilka kaloryferów, które nie będą Ci przeszkadzały gdy będą ciepłe i zobacz czy w PIDzie nadal się wygasza. Jeśli nie będzie się wygaszał, to znaczy, że po prostu piec nie daje rady zejść z mocą tak nisko.
 3. Wello

  Dmuchawa lewy cug.

  RCK powinno rozwiązać problem. Wiem to bo sam mam RCK. Ustawiasz RCK na odpowiednie podciśnienie i samo się reguluje.
 4. Wello

  Dmuchawa lewy cug.

  No to zamontuj RCK i problem z głowy :)
 5. PID automatycznie dobiera czasy abyś nie musiał przesiadywać w piwnicy tak jak to robisz teraz. Jeżeli Twoi spece mają odmienne zdanie, to niech przesiadują razem z Tobą w piwnicy i niech się męczą razem z Tobą :) Załącz PIDa i przestań słuchać pseudospeców.
 6. Szukasz dziury w całym i łapiesz za słówka, próbując udowodnić mi, że wyimaginowałem sobie moją instalację solarną i efekty jej działania. Kilka dni temu jak był przełom pomiędzy dniem całkowicie zachmurzonym, a dniem słonecznym, to miałem nagrzaną górną połówkę bojlera samą grzałką do 50*C. Wiedziałem, że następny dzień będzie słoneczny więc wyłączyłem grzałkę wieczorem, a temperatura spadła do rana do ok. 40*C w górnej połówce. Dolna miała ok. 15*C. Następnego dnia solary dogrzały cały bojler do 70*C. Nie będę teraz liczył ile solary wpompowały energii w bojler bo to nie istotne. Jeśli masz swoją instalację, to pochwal się nią i jej efektami/wydajnością. Nie muszę wylewać 300l, wystarczy to policzyć: 300*4,2*60/3,6=21kWh. Wystarczy jeden słoneczny dzień czerwca żeby cały bojler ogrzać z 15*C do 75*C. Zawsze gdy kończę zimowy sezon grzewczy i zanim go zacznę, to jeszcze mi się nie zdarzyło żeby mi zabrakło ciepłej wody, nawet jeśli przez kilka dni nie ma słońca i grzeję tylko grzałką 1,5kW.
 7. PV trzeba dobrze policzyć, wówczas nie ma problemu z przewymiarowaniem w stosunku do zapotrzebowania. Podczerwień nie wpływa w żaden negatywny sposób na organizm człowieka. Ich minusem jest to, że chwilę po wyłączeniu przestają grzać. Drugi minus jest taki, że grzeją tylko ciało i przedmioty o ciemnym kolorze. Jeżeli będziesz siedział przy stole i Twoje nogi nie będą "widziały" promiennika, to będzie im zimno. Maty pod panele są już wporzo bo grzeją panele, które trochę kumulują energię no i nie trzeba ich rozgrzewać do 70*C jak w przypadku promienników. Ale ogrzewanie elektryczne bez PV z prosumentem to zabawa tylko dla bogatych.
 8. Potwierdzam. Sam mam dwa panele i bojler 300l z dwiema wężownicami od ponad 10 lat. U mnie podobnie jak u Kolegi mikkei, dolna wężownica w lutym dół bojlera potrafi dogrzać do 30*C. Niby mało ale zawsze to lepiej niż stałe 10*C od dołu do połowy bojlera. Przykład z dzisiaj, do godziny 13. cały bojler solary dogrzały mi do 70*C. Przed chwilą (g. 14.), jak byłem w piwnicy to poma już nie pracowała bo na solarach i w bojlerze było 75*C. Tyle wody o takiej temperaturze wystarczyłoby mi na cały jutrzejszy dzień nawet gdyby było cały czas pochmurno. Dopiero pojutrze musiałbym załączyć grzałkę (mam PV od tego roku). 200l jak u Kolegi mikkei by u mnie nie wystarczyło na cały jutrzejszy dzień, ale od czego jest grzałka. Moja rodzina to 2+2 i nie oszczędzamy specjalnie ciepłej wody. Wystarczy policzyć ile to jest energii i czasu puszczania ciepłej wody o temp. 37*C podczas kąpieli. Odnoszę wrażenie, że Kolega Trener40 nie ma solarów, ani nigdy nie widział poprawnie pracującej instalacji.
 9. Temperatura zawsze powinna być taka, jaką zaleca producent. W tym przypadku 65*C. Niezależnie od pory roku i trybu grzania. Mam też Sigmę E 16kW. Bez pompy kotłowej (za miesiąc zainstaluję), za to z cały czas załączoną pompą CWU, mam powrót ok. 55*C. Palę tak dwa sezony cały czas w PIDzie i jestem zadowolony. Próbowałeś zresetować do wartości fabrycznych?
 10. Wolność gospodarcza i osobista rozwiązuje wszystkie problemy. Jak jedno i drugie jest zapewnione, to ludzie nie zajmują się głupotami tylko pracą i wydawaniem pieniędzy. Wtedy to napędza gospodarkę i zwiększa dobrobyt. Dla niekumatych - nie żyjemy w świecie idealnym ale do ideału należy dążyć. A ideałem jest wolność a nie zamordyzm i socjal.
 11. O Rajmundzie Kaczyńskim (ojcu bliźniaków) i o samych bliźniakach: Ojciec braci Kaczyńskich był moim kolegą z "Baszty". Jak Leszek Kaczyński został prezydentem Warszawy i mu gratulowaliśmy, jego ojciec powiedział: 'Moim dzieciom nie wolno dawać władzy. Zniszczą każdego, kto jest od nich lepszy, bo są złośliwi'– taka wypowiedź Hanny Stadnik, sanitariuszki o pseudonimie "Hanka"", padła w "Faktach po faktach" TVN 24.
 12. Faszyzm. "...doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech..., ...głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo..." Statolatria - "...(z wł. stato „państwo” i łac. latria od gr. λατρία „oddawanie czci boskiej”) – kult scentralizowanego państwa i wszechpotężnej władzy państwowej..." Totalitaryzm - "...(dawniej też: totalizm, łac. totalis – cały, całkowity) – system rządów (reżim polityczny) oparty na obowiązującej wszystkich ideologii, w którym państwo w pełni kontroluje społeczeństwo i stara się nadzorować wszystkie aspekty życia publicznego i prywatnego na tyle, na ile jest to możliwe..."
 13. Zapowietrzony układ, trzeba odpowietrzyć. Te temperatury są "naturalne" w przypadku zapowietrzenia. Sprawdź tylko przepływ przy załączonej pompie, czy jest w ogóle, albo czy po załączeniu na chwilę rośnie i od razu spada. Miałem to samo.
 14. Jak wyłączy pompę CWU to zapewne powrót mu spadnie do 40-45*C. Teraz ma 54-61*C więc bardzo dobrze. Do reszty (retorta) nie odniosę się bo nic na ten temat nie wiem.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.