Skocz do zawartości

kult5

Stały forumowicz
  • Postów

    397
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Treść opublikowana przez kult5

  1. Autor pokazał tydzień z mrozami do -20 i napisał że wtedy pompa żarła ale dała radę. Na Twój zarzut że jest do kitu odpisał że przy normalnych temperaturach i średniomiesięcznie te zużycia nie są takie złe i podał za przykład styczeń 2022. A Ty się zacząłeś oburzać że manipuluje danymi. Tu są temperatury z tego okresu u mnie: A tu Mikołajki: Czyli północno wschodnia Polska: U autora średnia temperatura z 5 dni jest niższa niż u ciebie chwilowa z jednego dnia, a mimo to podważasz jego dane. 8 stycznia średniodobowa temperatura -16,9 Znajdź u siebie takie temperatury i wtedy porównaj.
  2. Wykres jest ze stycznia 2022. Na górze postu dane z 1 tygodnia 2024. Wacio Ty błędnie interpretujesz dane. Nawet jeśli pompa w mrozy zeżre tyle prądu co Twoje grzałki to nie znaczy że pompa jest do kitu. Trzeba patrzeć na cały sezon, jakie mamy koszty a nie na tydzień z maksymalnym poborem. Branie najgorszego tygodnia ma tyle sensu co branie najlepszego tygodnia. Może i autor robi sobie tu reklamę jednak pisze dość sensownie.
  3. Omama daj spokój. Powyżej +15 to zyski bytowe potrafią być większe od zapotrzebowania ciepła. Nic na prosty chłopski nie wyliczysz, tym bardzie że takie temperatury korelują z dniami o większym nasłonecznieniu. Dla października i średniej temperatury +12 zapotrzebowanie na ciepło u mnie wyniosło 50 % teoretycznego. Możesz myśleć że pompa działa super wydajnie a po prostu budynek nie potrzebuje energii.
  4. 70-75 stopni to raczej nikt nie potrzebuje ale 50-55 przy - 20 to sporo budynków. Prz obecnym trendzie wciskania pomp ciepła jak wcisną taka pompę to nie ma tragedii. Ekonomicznie się to obroni Co do czynnika to ja wolał bym R290. Tak jak obecnie unia chce opodatkować gaz za trzy lata tak za 5 lat mogą opodatkować czynniki do pomp ciepła.
  5. Jeśli pompa wspomaga się grzałką to jej COP poleci w dół. Jeśli jako całość trzyma dobry COP to jak dla mnie może nawet na samej grzałce jechać. Tabele wrzuciłem jako ciekawostkę, ponieważ widziałem pierwsze pompy na R290 potrafiły mieć gorsze parametry niż na R32.
  6. Póki co w ofercie 9kW jest tylko 3 fazowa. Panasonic również ma tak rozpisane dane co 5 stopni wydajność, COP itd?
  7. Widzieliście te parametry? Diabeł nie pompa. Tak sobie myślę że w końcu wychodzą pompy z wykorzystanym potencjałem R290
  8. W Chinach jest tanio to tanieje na całym świecie. Po covidzie był wzrost ce to zwiększyli moce produkcyjne a popyt nie wzrósł tak mocno. Do tego szykują się na zmianę technologii, muszą pozbyć się leżaków. Powoli wchodzą panele o sprawności 24% + to nikt za 21-22% nie będzie sie oglądał.
  9. Przyjmij 110 zł za 1 GJ i 45 złotych za 1 metr sześcienny podgrzania wody. Jeśli nie będzie się bilansować to procentowo podnieś aby się zbilansowało. Jeśli ciepła woda nie ma cyrkulacji to możesz kwotę za wodę obniżyć.
  10. Mam nadzieje że masz pojęcie o konstrukcji i spawaniu buforów? Znam przypadek gdy spawacza amator zabrał się za bufor to skończył zalaniem mieszkania. Materiał został odratowany ale już prawdziwy spawacz dokończył dzieła. Prostopadłościan pracuje inaczej niż walec.
  11. Przecież to jest głupota. Dodając paliwa trzeba dodać również powietrza. Jeśli komuś daje to dobre efekty to znaczy że na codzień ma dużą nadwyżkę powietrza czyli źle ustawiony palnik i traci opał.
  12. Jak już myślisz o remoncie ogrzewania to zmień na podłogówkę 100% Systemy mieszane są problematyczne. Podłogówka będzie atutem gdy w przyszłości padnie pomysł pompy ciepła. pellet vs gaz wybrał bym gaz gdybym miał już przyłącze. cenowo wychodzi podobnie a gaz nie zabiera tak dużo miejsca, nie potrzeba składować paliwa, obsługi wymaga 10 krotnie mniej. Jeśli nie ma przyłącza i zdecydujesz się na pellet to kociołek maks 8-10kW
  13. Zrób przeważanie peletu na nowym sterowniku. Zwróć uwagę na czas testu, czy nie jest inny niż w starym.
  14. Pytanie w jakiej strefie klimatycznej. W 3 strefie 2,5 tony ekogroszku zamieniło się w 3500 kWh prądu. instalacja pół domu podłogówka, pół domu grzejniki. Pompa Panasonic 7 kW split. Ja mieszkam w centralnej Polsce i często widzę jak u mnie jest - 5 a okolice Suwałk - 15. Nie ma co porównywać.
  15. Dzięki Histerezę kotła miałem poniżej wyłączenia pompy CO,
  16. Panowie pytanie Posiadam sterownik pokojowy ester X40, ustawiony do pracy w komforcie, temperatura na tyle wysoka żeby kocioł pracował non stop. Temperatura kotła przekroczyła zadana o histerezę i nastąpiło przejście w nadzór. Po ustawionym czasie nadzoru temperatura kotła nie spadła poniżej temperatury zadanej i kocioł się wygasił. Co ma teraz wzbudzić kocioł do ponownej pracy? Obecnie czeka w postoju mimo że sterownik pokojowy woła wyższą temperaturę. Pompa CO zbiła temperaturę na kotle i się wyłączyła.
  17. Jak ma nisko modulować to szukaj pompy 5-6 kW a nie 7-9kW. Zresztą co za pomysł szukać tak mocnej pompy przy niski zapotrzebowaniu? Grabowiec koło Suwałk leży?
  18. Para jest w specyficznych warunkach, nie zawsze. Ja na miejscu sąsiadów bym był zadowolony i to bardzo. Chyba że dawkowanie się całkiem posypie i będzie spalał niezupełnie. Ale awaria zawsze i wszędzie może się zdarzyć
  19. To się nie udzielaj, bo ludzi na minę wprowadzisz. Zapotrzebowanie masz prawie zerowe a ludziom chcesz swoje rozwiązania wciskać. To nie przerobiony klimatyzator jest super po prostu potrzebujesz bardzo mało energii do ogrzania domu.
  20. Uwielbiam takie posty, tylko niech nieświadome osoby nie biorą wszystkiego na poważnie. Zakładając rewelacyjny COP 2,5 przy -19 To masz zużycie 62,5 kWh na dobę czyli zapotrzebowanie domu przy - 19 wynoszące 2,6 kWh Przy metrażu 200m2 wychodzi 13W na metr kwadratowy. Czyli jest to dom pasywny. 😄
  21. Do produkcji pelletu potrzebna jest energia, ceny są skorelowane. Z takiej instalacji autor tematu wyciągnie 4kWh z 1 kg pelletu. Na rurach straty będzie ze 100W, sporo więcej na kotle Dwie tony to 8000kWh Z cenny 1500 mamy 3 tyś Pompa pobierze około 2300kwh-2500kWh w II i III strefie. Przy cenie 1,2zł- mamy około 3 tyś. Prąd będzie po 2 zł to pellet po 2 tyś albo lepiej. Ja bym zaproponował iść kocioł w na pellet 10kW żeby pracował z mocą 3-4kW. Wstawić do budynku żeby nie tworzyć problemów, podłogówkę da się wysterować bez problemu. 2 opcja to pompa ciepła i wtedy dołożyć kominek jako awaryjne źródło. Do pelleciaka kominek nie potrzebny, awaryjność jest niska. Przy małym zapotrzebowaniu nikomu nie będzie się chciało do niego dokladać
  22. Wg. mnie marnotrastwo zasobów ta cała instalacja. 2 splity, kominek z płaszczem, kocioł na pellet, bufor 1000, rury do budynku. Jedyny plus Twojego rozwiązania to ogrzewanie pomieszczenia z kotłem. Ludzie na Twoim miejscu wstawiają pompę ciepła 6kW i zapominają o ogrzewaniu. Kominek jest jakimś zabezpieczeniem jak masz często zaniki prądu. Ale przemyślał bym całość jeszcze raz. Jeśli mieszkasz w strefach klimatycznych I, II, lub III poszedł bym w pompę ciepła.
  23. Jaki masz ustawiony cykl pracy i jak często obrót palnika i o ile procent Jakie nadmuchy na jakich mocach?
  24. Witam Producent Podaje parametry pracy pompy: Tzew= -7 Moc- 8kW COP 2,5 Zasilanie 55 Moje pytanie brzmi czy powyższe dane są przedstawione dla temperatury zasilania 55 stopni czy dla krzywej np dla klimatu umiarkowanego 55 stopni na zasilaniu przy -18 lub przy - 20? Tak samo parametry podawane przy plus +7 stopniach dla zasilania 35/55 Nigdy nie wiem czy oni testują to przy tych wymienionych temperaturach czy przy krzywych grzewczych o takich maksymalnych parametrach. Jest ktoś zorientowany w przepisach jak to wygląda??
  25. kult5

    Brzoza osmala piec?

    Brzoza i osika należą do czystych drzew, poprawnie spalone mogą służyć do czyszczenia szyb w kominkach. Sosna to typowy smoluch, bardzo ciężko ją czysto spalić, dobrze sprawuje się dopiero w kotłach na pellet.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.