Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista cena 1 kWh gazu i prądu


Piecuch19

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, o6483256 napisał:

Co znaczy "kalibruje się"?!

 

P=U*I*cosFi (przy czym dla grzałki 1, więc można pominąć)

Jak wzrośnie napięcie, to i wzrośnie moc grzałki. Tutaj nic się nie kalibruje 🤣

Akurat wzór, który zastosowałes daje tylko wodę na młyn ;).

P=U^2/R

Gdzie R takiej grzałki jest stała wartością a ta "kalibracja" bierze się że zmian napięcia skutecznego w sieci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jest to żadna kalibracja, tylko podniesiona moc grzałki z powodu wyższego napięcia w sieci. Żadna nowość. 

To tekst w stylu "formatowanie baterii" 😂

 

PS Formatować możemy dysk twardy, baterie formujemy i to tylko NI-CD, od biedy NI-MH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jaka była geneza zwiększenia tego napięcia z 220V na 230V. Raczej nie chodziło tutaj o zarobek elektrowni na żarówkach, które pobierają więcej mocy ale powód jest prozaiczny.

Zwiększając te napięcie o 5% zaoszczędzili na stratach mocy w sieci przesyłowej, czyli zwikeszyli małym kosztem sprawność przesylu. W skali kraju zoszczedzilili w ten sposób spore pieniądze.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki duży procent kosztów stałych, bo używasz gaz tylko do kuchenki gazowej. Koszty stałe są stałe. Tak jak OC, przegląd w aucie, płacisz jednakowo czy jeździsz mali lub nie. Przy ogrzewaniu gazem procentowa ilość kosztów stałych względem rachunku leci mocno w dół.
Tu widać, że po ostatnich podwyżkach cena gazu z dystrybucją to 14,386 groszy netto, tj. 17,6947 brutto

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że Ty płacisz za sam gaz, a pozostałych kosztów stałych i tych z litanii na rachunku, vatu nie płacisz i cena za 1kWh wychodzi Ci zupełnie inna? 

Za jakiś czas może dostaniesz rachunek za wodę w  M3 + opłata stała, koszty przesyłu wody + koszty przesyłu ścieków, OZE, opłata dystrybucyjna, mocowa itp. i dalej będziesz twierdził że M3 wody kosztuje x, a resztę to są opłaty stałe i wszystko zależy od  ilości osób korzystajacych z toalety i pory dnia w której korzystają.

Jak kupujesz 2 lub 4 bułki w sklepie to nie interesuje Cię kto? i czym? to przywiózł do sklepu. Kto to rozładował? i jak to rozładował? i ile ekspedientek Ci poda te bułki? Interesuje cię cena za 1 bułkę i podobnie powinno być z energią elektryczną czy gazem. Liczy się ostatecznie jaki ponosisz koszt 1 kWh i ile kasy w związku z tym Ci ubędzie. A jak widać w tym temacie koszty 1 kWh są różne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że do kalkulacji kosztów ogrzewania węglem dodajecie koszty energii. Koszty zasilania, kotła czy podajnika?
Myślę, że w ciągu miesiąca podam koszty całkowite szwagierki za ogrzewanie za gaz, ciepłą wodę i gotowanie na kuchence.
Co więcej mogę podawać przez cały sezon grzewczy.
Normalnie spalała 4-4,5 tony węgla roczne bez ogrzewania cieplej wody użytkowej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie chodzi o "realny koszt 1 kWh" gazu i prądu. 

Nie wiadomo jak bardzo szwagierka miała przewymiarowanym kocioł? Jaki kocioł? Jakie pojęcie o paleniu? Jakie zapotrzebowanie na ciepło? więc to ile w nim wcześniej spalała nic nie mówi, ale może się dowiedzieć czy robiła to dobrze w wątku o spalaniu paliw stałych w tym konkretnym kotle - tam na pewno koledzy pomogą rozjaśnić sytuację.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piastun napisał:

Cena kWh kosztuje 23gr

Co ciekawe cena paliwa to niecałe 1/3 rachunku ;).

Doskonale widać tutaj kierunek w ktorym podają wszystkie molochy.

Dodaj że tyle kosztuje przy takim a nie innym zużyciu, bo ja ogrzewając gazem, zużywając 10x więcej kWh zapłacę za tą kWh juz 20 groszy. A w zimie gdzie jest największe zużycie jeszcze mniej.

I niema czegoś takiego jak jeden realny koszt kWh z gazu bo każdy zapłaci inaczej w zależnosci od taryfy i przede wszystkim zużycia. Jak ktoś ma W2 i zużyje w styczniu 15m3 to mu koszt kWh wyjdzie kosmiczny w porównaniu do osoby na taryfie W3 która zużyła w styczniu 300m3.

 

Edytowane przez Jaco80
  • Lubię to 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zużycie co podał oraz koszty opłat stałych sugeruje korzystanie z taryfy W1, czyli tylko do gotowania. Ja płacę podobnie, bo 61 zł za dwa miesiące za gotowanie na gazie. Jak były wcześniej butlę to taka butla starczała mi na okres od 3 do 5 tygodni. Średnio można było przyjąć butla na miesiąc. W tej chwili kosztuje u nas 80 zł. Za gaz z sieci płacę 30 zł za miesiąc do gotowania. 

A co do wcześniejszego postu odnośnie mojej szwagierki, to paliła jak większość moich znajomych z którymi rozmawiałem na temat ogrzewania węglem. Jak im mówiłem, że raczej kupuję opał na cały sezon, bo nie chce mi się co chwilę zmieniać parametrów spalania (podawania, wentylatora) do nowej partii węgla, to patrzyli na mnie jakbym im opowiadał o rzeczach nie z tego świata. Oni w parametrach nic nie grzebali, tylko dobierali węgiel do swoich parametrów w sterowniku. Najwyżej mówili, że ten się pali, dziadostwo i kupowali inny 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jaco80 napisał:

Dodaj że tyle kosztuje przy takim a nie innym zużyciu, bo ja ogrzewając gazem, zużywając 10x więcej kWh zapłacę za tą kWh juz 20 groszy. A w zimie gdzie jest największe zużycie jeszcze mniej.

I niema czegoś takiego jak jeden realny koszt kWh z gazu bo każdy zapłaci inaczej w zależnosci od taryfy i przede wszystkim zużycia. Jak ktoś ma W2 i zużyje w styczniu 15m3 to mu koszt kWh wyjdzie kosmiczny w porównaniu do osoby na taryfie W3 która zużyła w styczniu 300m3.

 

Chyba wkleiłem cały rachunek więc nic nie ukrywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za ostatnie 12 miesięcy od października do października wyszło 3 349,15 zł. A w Kwh wg faktur 19 269 Kwh Średnio kWh wyszła 0,173 zł brutto z wszystkimi opłatami. W tym sezonie myślę że 3 gr wyjdzie drożej.

pgng2.png

pgnig 1.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2021 o 19:24, o6483256 napisał:

Co znaczy "kalibruje się"?!

 

P=U*I*cosFi (przy czym dla grzałki 1, więc można pominąć)

Jak wzrośnie napięcie, to i wzrośnie moc grzałki. Tutaj nic się nie kalibruje 🤣

U mnie się kalibruje. Grzałka jest 3-fazowa, a automatyka ją testuje i oblicza moc. Jest to potrzebne ponieważ moc jest płynnie regulowana. Czyli najpierw płynnie jedna faza, potem jedna faza na full i druga jest płynnie regulowana itd. Musi tak, ponieważ wykorzystuje tylko nadwyżkę energii dostarczanej z PV i nie pobiera jej z sieci energetycznej.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jest jeszcze   pytanie czy można wierzyć  że   metr  sześcienny  tego  gazu  naprawdę  ma wartość  11kwh. Bo znając złodziejskie praktyki  wszystkich sprzedawców  tu tez jest spore pole do przekrętów .  Ten temat faktycznie jest chyba nie do rozstrzygnięcia.  Każdy ma inne ceny zakupu i inna sprawność instalacji.  U mnie średnia cena za 1 kwh prądu w taryfie G13 to  47gr.- 650zł   za  ponad 1300 kwh .  Duże zużycie bo 3  gospodarstwa i dwa klimatyzatory  ogrzewały do wczoraj.  Ale  gaz  za to  u kolegów podrożał z 1,8  do ok 4 zł więc pradem w nocy duzo taniej. Sam myslę żeby zostawić węgiel na czarną godzinę a do podwyżki  grzać  elektryczną grzałką po 35 gr za kwh.  Tylko że ja potrzbuje na zimę 12000 kwh to z 3 k za wungiel robi się ponad 4 za prund.  I ta karuzela końca nie ma.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki rodzaj gazu masz w gazociągu E czy Lw. E ma minimalną wartość 10.55 kWh/m3, natomiast Lw minimum 8.33 kWh/m3.

 

Edytowane przez Ryszard
Stopka z Tapatalk
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że te MJ w gazie są dużo pewniejsze niż te MJ w węglu😁 Bo ileż to razy się naciąłem na "czarnym złocie"  Zaś wahań w kaloryczności gazu żadnych nie zauważam póki co.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dyskusje o cenach opału, porównaniach poszczególnych jego rodzajów mamy miejsce tutaj:

Tutaj skupmy się na samym gazie, prądzie i jego cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie były stawki w Taryfie Sprzedawcy w Tauron dla okręgu gliwickiego w czerwcu i maju tego roku?

Ma ktoś może orientację? Teraz jest 0,3304 netto sprzedaż i 0,1663 netto dystrybucja. Na stronie URE są stawki ujęte w zestawieniu cen od lipca br. W ofercie z cennikiem w tej chwili 0,3138 netto sprzedaż . Mnie interesują wcześniejsze cenniki.

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dyskusje o cenach opału, porównaniach poszczególnych jego rodzajów mamy miejsce tutaj:
Tutaj skupmy się na samym gazie, prądzie i jego cenach.
W tym temacie 90% zawiera wyngiel, a nas interesuje gaz i prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rachunek za gaz za Listopad (1.11-2.12) wynosi 404,21 zł z wszystkimi opłatami. Zużycie 186 m3 i 2102 Kwh. Czyli wychodzi 2,17 m3 gazu i 0,19 zł kwh. Okolice Krakowa taryfa W-3.12T. W poprzednim roku zapłaciłem 366,72 zł przy zużyciu większym o 9m3.  

Edytowane przez IWANOW69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych będą jeszcze wyższe - tu podwyżki mają sięgać nawet 40 proc. dla gospodarstw, które wykorzystują gaz do ogrzewania. Rodziny, które wykorzystują natomiast surowiec tylko do kuchenek, powinny się przygotować na rachunki wyższe o 10 proc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zaczęło. Pięknie. Ogrzewanie i korzystanie z prądu staje się powoli luksusem.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.