Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cegła albo płytka kosztuje kilka zł. i do kupienia w budowlanym. Ten sznur nie jest chyba konieczny, dla mnie najważniejsze było unieruchomienie przegrody bo to strasznie wkurza jak tak lata 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś pytał jak się sprawuje Herz Teplomix. Według wykresu bardzo dobrze. Jak widać na wykresie na bufor zaczyna puszczać dopiero jak powrót ma prawie 60 stopni. Potem stara się utrzymać temperaturę powrotu.

kociol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj ładowanie bufora grawitacyjnie. Jak patrzę na ten wykres to męczą mnie dwie sprawy. Jak to jest z ochroną powrotu przy grawitacji. Wszyscy mówią, że niepotrzebna bo kocioł sam się chroni. Tylko jak patrzę na wykres to ten powrót trochę chłodny. Druga sprawa to jak widać zawór klapowy nie zapobiega wyciąganiu ciepła przez kocioł po wygaszeniu 😞image.thumb.png.b798cb08c122ed4d2f7bc3fa23eadc79.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba o mnie chodziło z tym Teplomixem....czyli ogólnie polecasz ten zawór? otwiera się jak trzeba? Mówimy o tym 1776614 ...

 

Ja póki co na elewacji siedzę więc temat kotła odstawiony na późniejszy termin. Na razie MPM 18 Wood stoi grzecznie w foli w piwnicy...ale dobrze wiedzieć że zawór Hertza się sprawdza bo to chyba jedyny taki który ma gwinty 6/4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się nada,zagrzanie go to około 20kw plus dom i wsad drewna ma co robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2022 o 08:37, dash4 napisał(a):

To chyba o mnie chodziło z tym Teplomixem....czyli ogólnie polecasz ten zawór? otwiera się jak trzeba? Mówimy o tym 1776614 ...

Jak dla mnie jest ok, robi to co powinien, zresztą widać po wykresach które wrzuciłem. A numer katalogowy w tej chwili nie wiem. Kupowałem stąd, co prawda 60zł taniej było: https://allegro.pl/oferta/zawor-termostat-temperaturowy-6-4-55-st-c-897-10028168048

A jeszcze tak apropo MPMa, jakbym wczesniej wiedział ile to potrafi energii wyssać z jednej pociętej palety, to bym się grubo zastanowił nad pompą ciepła i chyba zamiast niej kupił kilka buforów 1000l i zapas drewna na kilka lat. Ale już po wszystkim, zamontowałem pc i jutro wizyta serwisanta na uruchomienie 😉

Jeszcze muszę tylko popracować nad sterowaniem 3d, bo EspHome mi trochę przestrzela co widać na screenie 😉970635622_Screenshot_20221103-194315_HomeAssistant.thumb.png.489d03796c8e41622a88ebb87322b871.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Melwinek1 po podwyżkach prądu możesz się przeprosić z MPM i paletami.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Melwinek1 Jaką Pc kupiłęs mocowo i firma i ile kasy dałeś - jeśli mogę wiedziec? 

W dniu 29.10.2022 o 20:43, Melwinek1 napisał(a):

ak to jest z ochroną powrotu przy grawitacji. Wszyscy mówią, że niepotrzebna bo kocioł sam się chroni. Tylko jak patrzę na wykres to ten powrót trochę chłodny.

Grawitacja sama sie chroni - nie zalewa tak naglę powrotu jak systemy z pompką które normalnie zalewają powrót pieca zimną wodą z dołów grzejników - przez to kotły gniją - mam przyklad w rodzinie gdzie ATMOS całkiem zgnił po 8 latach.  Ja miałem przed MPM DS  zebca prawie 21 lat. i nic mu nie było na grawitacji.

co do grawitacji kolega niech poczyta ten temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2997-grawitacja-a-zabezpieczenie-powrotu-kotla/ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

@Melwinek1 po podwyżkach prądu możesz się przeprosić z MPM i paletami.

Jak wszyscy zaczną palić palety i drewno, to prąd okaże się najtańszy w użyciu. Na razie drewno wychodzi mi  nieco drożej w porównaniu do prądu. Jak przeliczę roboczogodziny spędzone przy robocie, lub zapłacę komuś za przywiezienie gotowego, to już tak różowo to nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili chyba kluczowe jest, żeby mieć alternatywę, jako asa w rękawie. Jak się nie da tym, to ogrzejesz tamtym. Ceny fajne już i tak nie wrócą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mikkei napisał(a):

@Melwinek1 Jaką Pc kupiłęs mocowo i firma i ile kasy dałeś - jeśli mogę wiedziec? 

LG 9kW split. Pompa z uruchomieniem i instalacją freonową  24,5 tyś. Ale instalacja i reszta gratów po mojej stronie.

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, carinus napisał(a):

Jak wszyscy zaczną palić palety i drewno, to prąd okaże się najtańszy w użyciu. Na razie drewno wychodzi mi  nieco drożej w porównaniu do prądu. Jak przeliczę roboczogodziny spędzone przy robocie, lub zapłacę komuś za przywiezienie gotowego, to już tak różowo to nie wygląda.

Narobić się przy tym trzeba, ale za gotowe w tych cenach to kWh wyjdzie dużo drożej. Dlatego moim zdaniem kostka sosnowa jest najlepsza, bo nie trzeba tego ciąć i rąbać. 

Nie wiadomo jak będzie wychodzić realnie cena prądu z tymi limitami? Jak ceny prądu będą przyzwoite i kWh/zł będzie korzystniejsza to sam skuszę się na pompę. Na razie mi się nie opłaca, bo kWh na 2 najbliższe sezony wychodzi mi ok 12gr ( bez tego dodatku węglowego 3 tys), więc na razie się przyglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Narobić się przy tym trzeba, ale za gotowe w tych cenach to kWh wyjdzie dużo drożej. Dlatego moim zdaniem kostka sosnowa jest najlepsza, bo nie trzeba tego ciąć i rąbać. 

To też niekoniecznie. W tamtym roku u mnie duża przyczepa ciągnikowa takiej kostki, suchej kosztowała 500zł. W tej chwili 1500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Melwinek1 Ja kupowałem po 60zł/ metr nasypowy i dla mnie cena jest Ok. Przyczepy ciągnikowe mają różną wysokość burt ( ile metrów nasypowych wchodzi na taką przyczepę ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy piec i już pierwsza awaria. Cegła nad metalową przegrodą popękała i rozsypała się w drobne kawałki. 😠 Trzeba będzie dorobić z szamotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ruszała się a teraz ta cegła nad nią się rozpadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic z tego w mojej DTR- Ce jest zapis że ceramika nie podlega reklamacji 

Tak się zabezpieczyli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast to dobrze jakimś sznurem azbestowym to ogarnąć żeby w całości się trzymało to tylko silikonem pomazali a prędzej czy później to odpada i jest problem.. ja póki co ten palnik metalowy podparłem i póki co wszystko trzyma się w kupie ale już się zastanawiam jak to zrobić z tym sznurem żeby było dobrze na dłuższy czas.. z moich spostrzeżeń wynika że drewno musi być drobno cięte inaczej wiesza się jakoś w komorze i temp zaczyna spadać a w piecu się po prostu tlić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie - w mojej instalacji mam problem z bo kilka grzejników mocno szumi już przy nastawie zaworu na 3. Instalacja nowa, grzejniki aluminiowe żeberka. Trochę zmieniłem nastawę na kryzach zaworów na grzejnikach i szum jest mniejszy ale zauważyłem, że grzejniki bardzo wolno wtedy się nagrzewają. Pomogło również zmniejszenie biegu pompy obiegowej na jakieś 1,5 bo mam regulację płynną. Pompa Wilo Yonos.

Czy mogę przestawić ją całkiem na 1 bieg bo instalator powiedział, że musi ona pracować szybciej niż ta z obiegu kocioł bufor. Powiedział że jak na obiegu kocił-bufor jest na 1 biegu to ta na obiegu bufor-grzejniki musi pracować szybciej. Druga sprawa to jak ustawić przymykanie zaworu mieszającego, czy bez obaw można go ustawić na 1% gdy już jest temperatura osiągnięta.

Może to głupie pytanie ale człowiek cały czas się uczy 😅🙃.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor na 1% nie ma problemu.Bedzie sa w tym momentu tylko obracac obieg grzejnikow w kolko z brakiem dosysawania goracej z bufora.U mnia zaw.4d jest ale zamkniety juž okolo 11-12%.To polecam otestowac,by nie bylo dlugiej doby(niž dochodzi stopniowo zawor w sytuacja otwarania) po signalu "grzej" Od tego bedzie ustawianie min.otwarcia,mysle :-) Ja mam ustawione,by calkowo nie zamykal (chcem zupelnie nie wychlodzic caly obieg),ale 4d nie 3d,bufor tež wymaga inne užytkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.