Skocz do zawartości

mario007

Forumowicz
  • Postów

    38
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia mario007

Odkrywca

Odkrywca (4/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Miesiąc później
  • Współtwórca
  • Starter dyskusji
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

  1. a kontrole są zapowiedziane czy przyjeżdżają bez uzgodnienia terminu. jak ktoś już miał? 🙂
  2. Ktoś miał może kontrolę, jeśli tak to po jakim czasie od ukończenia inwestycji?
  3. W takim razie spróbuję grzać nie na 3 biegu a na 2gim. powinno być równiej. O 20 jak zaglądałem to już na dole i na górze było równo po 83c. w buforze i na piecu podobnie, polana mam jednoroczne. 2-3 dni przed paleniem leżą w kotłowni i dosuszają się powierzchownie.
  4. Pierwsze palenia przy wkładce termostatycznej 72c. w laddomacie Już w pół godziny od podpalenia zapałką nagrzało się z 30c do 75c woda w górnej części pieca i tak utrzymuje się cały czas nie spada i nie przekracza 80c, lepiej huczy słychać że żyje, temperatura spalin momentalnie rośnie do ok. 120c-130c w czopie. o połowę mniej dymu z komina widać, bliżej końca spalania to praktycznie nie widoczny. od godziny 15:00 od rozpalenia do 18:00 w buforze 1000l na górze 80c na dole 40c przed paleniem było poniżej 30c na dole, a na górze 35c. Duży plus widząc teraz na własne oczy 🙂 że zamiast 2-3 podkładania wystarczy jedno od rozpalenia żeby piec dobrze pracował i na górze w buforze było blisko 80c przy nieszczelnym starym kominie. Oczywiście dolne drzwiczki od popielnika klamka uchylona do góry. Jutro przy większym wietrze/ciągu przetestuję z zawirowaczem
  5. Więc mam w planach kolejne przeróbki przy tym piecu dzięki waszymi propozycjami. - Nowy komin z rurą żaroodporną fi 200mm, między rurą a cegłami keremzyt albo perlit a już wyżej wełna mineralna - Nowy bojler 250l z kwasówki jak starczy funduszów, bo chciałem ten z Ermeta ale po przeczytaniu kilkunastu opinii że żółta woda itp. to chyba zrezygnuję z zakupu tego " BOJLER Z Żywicą 250L DWUPŁASZCZ ERMET Ktoś ma i poleca jakiś zwór termostatyczny do wody CWU żeby w kranach płynęła woda o stałej temperaturze z bojlera i przy okazji go nie wychładzając? P.S dzisiaj przyszła wkładka termostatyczna do laddomatu na 72c. zamontuję i sprawdzę czy woda się utrzyma na tym poziomie w kotle. Bo wcześniej oryginalnie 52c i przy pierwszych dwóch godzinach od rozpalenia było poniżej 60c na piecu.
  6. @szpenio Szybki sposób na modernizacje komina 🙂 Ja u siebie cały będę zmieniał, w składówce nad kotłownią był kiedyś piec do pieczenia chleba i bułek itp. i pozostał brzydki duży komin ponad 80cm zajmującego potrzebnego miejsca. Ja myślę nad gotowym systemem kominowym z ceramiką i wełną 200mm plus koniecznie obok otwór wentylacyjny. Tylko może być jeden minus z tą ceramiką, bo boję się ze jest delikatna i podczas czyszczenia trzeba uważać. Tym bardziej że ja do starego komina używam takiego mechanicznego sprzętu od dolnego czyszczenia który mocno bije w ścianki Tajfun - obrotowa szczota
  7. Co do dymu podczas podkładania, albo jak zawieszą się polana i trzeba szturchnąć to też musze jakiś płaski okap z wiatrakiem zrobić, myślę że na suficie nad piecem dam. Ja też wiele od bufora na początku nie oczekiwałem w średnio ocieplonym domu piętrowym. Duży jest plus że dwa razy dziennie nie muszę już palić w piecu tak jak w kopciuchu, rano mam ciepło a popołudniu rozpalanie i aż do nocy pali się, Muszę jeszcze wkładkę termostatu w laddomacie wymienić na 72c stopni bo teraz mam oryginalnie 52c stopni i piec zimny przy średnich obrotach laddomatu. Kupiłem to wszystko na dofinansowanie "czyste powietrze" bo kopciuch zaczął cieknąć zimą. Bufor mi nie zmieścił się w kotłowni to dałem go nad kotłownią w składówce 🙂 Ciąg mam słaby bo stary komin z cegieł już pęka, latem czeka mnie wymiana komina, wtedy powinno być lepiej
  8. szpenio ile litrowy bufor planujesz wstawić do tego pieca? Ja mam od stycznia 1000l na ok 170m2 ogrzewanych pomieszczeń. Trochę mało, przydałoby się jeszcze te 500l na zimniejsze i wietrzne dni. Ale prawie pół dnia grzejniki są cieplutkie jak na buforze rano jest 80c (oczywiście w nocy o 1:00 wyłączam pompkę na grzejniki bo źle się śpi jak całą noc jest powyżej 23c uruchamiam dopiero o 7:00. Popołudniu znowu rozpalam żeby zdążyć ogrzać jednocześnie dom, bojler i nadmiar ciepła ładować do bufora.
  9. Ktoś z was kombinował z zwiększeniem ciągu komina w bezwietrzne dni żeby na samym dole w kominie (metr niżej od czopucha kotła) skąd wybiera się resztki sadzy żeby zamontować dmuchawę/wiatrak, wdmuchiwałby powietrze do komina? (tak jak zaznaczone jest na obrazku) chyba że część powietrza wpadałoby do pieca podczas podkładania? Jestem ciekawy czy taki sposób dobrze zadziała jako tani zamiennik oryginalnego drogiego ciągu spalin. (Obrazek podglądowy)
  10. Też mam problem z słabo palącym się drewnem jak opadające zasłoni dziurę palnika. Ten płaskownik/ząb stojący to z jakiejś specjalnej stali czy zwykłe żelazo? i jak się ten gadżet sprawuje?
  11. Ja mam laddomat fajna sprawa, jak ustawię w nim pompę na najwolniejszy bieg to wtedy mocno nie wychładza pieca. tylko właśnie muszę wymienić w nim wkładkę termostatu z 52° na 72° i myślę ze będzie szybciej nagrzewał bufor. Jeszcze jedna sprawa, kocioł już rozgrzewam do 80°-90° bo czasami lepiej na klamce drzwiczek popielnika lekko uchylić żeby szybciej grzał, a w między czasie bez uruchomienia pompy za zaworem 3D grawitacyjnie puszcza ciepłą wodę w grzejniki. Po uruchomieniu się laddomatu przez czujnik spalin ustawiony na około 60°-70° (próbowałem na 100° ustawić ale wtedy nie załącza się laddomat nawet na piecu jak jest 85°, pewnie słaby ciąg mam że ogniem odpowiednio nie bucha...) temp. kotła spada do 60° z kolejną godziną rośnie, i mimo tych wysokich temperatur na kotle to w popielniku na dole pojawiają się zawsze zacieki smoły po brzegach ścianek aż robi się plama. Też tak macie czy za wilgotne polana mogą być u mnie?
  12. - od 7:30 do 10stej podkładałem prawie do pełna. do 18:00 już grzejniki letnie i woda w buforze spadła z 60st do 40st na górze. - Pójdę zaraz rozpalać i według waszych rad postaram się mocniej podgrzewać wodę w piecu, (wkładka termostatu do laddomatu 72 st przyjdzie po niedzieli, bo obecnie oryginalnie ma założoną 52 st). - Komin mam stary 20sto letni z cegiełek, więc na pewno nie jest szczelny zwłaszcza na fugach. w niektórych miejscach powstały wycieki smoły ze starego kopciucha. - Piec muszę wygrzać długo i mocno bo porobiły się zacieki smoły wewnątrz całe blachy czarne. pierwszego dnia po zalaniu zimnej wody to aż ciekło i było maks. 45 st. dalej nie chciał iść na włączonym ladomacie. - spróbuję teraz z zawirowaczem przy czopie grzać go.
  13. Ja mam podobnie, ustawione na 40 st na grzejniki w zaworze, pozostałe ciepło idzie do bufora i bojler 140l, ale już pół dnia od 7dmej godziny rano palę i dopiero w buforze na górze ponad 40st. teraz 45st bo wyczytałem że ladomat można zmniejszyć predkość pompki, według zalecenia producenta na piec poniżej 24kw to na bieg 2 ustawić z III standardowo i tak ustawiłem to lekko się poprawiło w buforze, zobaczę co będzie za godzinę z tym ustawieniem. Miarkownik mam ustawione na 70 stopni ale ledwo dobija 55 na piecu.
  14. Chodzi o laddomat w nim wymienić wkładkę termostatu żeby załączał się przy wyższej temperaturze? Jeszcze muszę pokombinować z pracą samej pompy na grzejniki a samego ladomatu do bufora, bo piorytet jest żeby grzejniki od razu były grzane jak w domu zimno cały dzień, a póżniej nadmiar temperatury do bufora. ale widzę że ten piec nie da rady tego wszystkiego pociągnąć, lub drewno musi lezeć 2-3 lata żeby była wyższa temp. na piecu o te minimum 20 stopni
  15. 200m2 ocieplonego domu, znaczy korytarz do drzwi wyjściowych chłodniejszy i tam też grzejnik, bo drzwi zwykła blacha nie ocieplone zewnętrzne. - Powietrze wtórne z lewej na maksa a z prawej do połowy obydwie zasuwki. wcześniej miałem otwarte z dwóch strona na maksa ale jakiejś różnicy nie widziałem w huczeniu. - jak ruszę polanem przy palniku to przez chwilę fajnie się pali aż huczy. a później znowu cicho jakby przygasało. Zastanawiam się z hydraulikiem który podłączał mi piec czy nie zamontować trzeba będzie wyciągu spalin do tego pieca. Bo mówił że wcześniej u kogoś montował atmosa to miał taki już w zestawie. Albo wstrzymać się jeszcze do lata i postawić nowy komin ceramiczny izolowany 200setkę. no ale szkoda kotła palić niskimi temperaturami.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.