Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie stalmarka masz kontakt do przedstawicieli regionalnych, wskaze gdzie się udać. Ale ogolnie lepiej wycieczke po hurtowniach hydraulicznych zrobić i mieć rozeznanie. Temat kotlow zgazowujacych dla wiekszosci hydraulikow to czarna magia, ogolnie kotlów hg sie sprzedaje mało.

Dystrybutor stalmarka u mnie w Pułtusku atmosa proponował bo taki dobry. Czasami wchodzisz do takiej hurtowni i masz wrazenie ze więcej wiesz od osoby za biurkiem, ktora jakoś powina pomóc wydać ciężki kawał grosza. Taka subiektywna ocena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sławo89 napisał(a):

Tak zamontowali wczoraj właśnie było pierwsze odpalenie. 

Ja też jestem z Lubelskiego mógłbym przyjechać i obejrzeć jak pracuje na żywo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem tu  https://kotly.com.pl/kategoria-eko-wood-382.html?l=pl

Wczoraj zrobiłem test ,sprawdzenie ile czasu potrzeba i ile drewna do zagrzania 2 buforow po 1000L

co prawda, niepotrzebnie przy włączonym grzaniu domu i cwu ale na zewnąrz ciepło więc dużo energi na to nie poszło.

Rozpalone o 15.30 na buforach góra 33 stopnie dół 27stopni,  o godzinie 21 bufory zagrzane do 84 stopni,  5,5 godziny piec i pompa laddomatu jeszcze pracowała 15 min zanim temp spalin spadła poniżej 100stopni ,( w sumie to zanim piec się rozgrzeje i zacznie ładować bufory to mija prawie godzina)

Spaliłem 37 kilo brzozy , rozpalanie według instrukcji najpierw trochę drewna aby wytworzyć żar po 20min załadowałem do pełna w sumie z rozpałką weszło mi 32 kg i chyba jak dobrze pamiętam o 20-stej dorzuciłem 5kg.

I tak jakby wszystko się zgadza- bo do ogrzania 2000L wody potrzeba 125 KWh energi ,przyjmując że 4,2 KWh z kilograma drewna odjąć sprawność pieca 4,2x0,83=3,486 x 37 kg=128,98KWh.

Wygląda na to że średnio licząc to piec pracuje z mocą- 128,98KWh podzielić na 5,5 godziny = 23,45KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

@wklMam zamontowany od paru dni piec eko wood 21kw. Czy miałeś problemy z osiągnięciem temperatury optymalnej pieca(80-85 stopni) ponieważ ja jeszcze jej nie osiągnąłem nigdy. Temperatura rośnie na piecu ale gdy włączy się pompka w laddomacie ładująca bufor to temperatura spada na piecu. Nie wiem co robie zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian2805 dwa pytania na jaką temp. masz wkładkę w laddomacie? i na jakim biegu chodzi pompa od laddomatu i jeszcze dodatkowe co uruchamia pompę od laddomatu? i przy jakiej temp.?

Z mego krótkiego doświadczenia z tym piecem jest w tej chwili tak wkladka na 72 stopnie(wcześniej miałem 78) i gdy pompka od laddomatu chodzi na drugim biegu to temp.na piecu utrzymuje się około 82 stopnie gdy jest na pierwszym temperatura wzrasta do zadanej 87 którą mam ustawioną, i moim zdaniem wtedy jest kiepsko bo piec zwalnia ,wolniej jest odbierana temp. z pieca ,dłużej jest ładowany bufor a piec pacuje z małą mocą. 

 

1 godzinę temu, Sławo89 napisał(a):

To u mnie chyba coś źle zamontowali bo temperatura spada rano do 40 na górnym od bufora 

Nie za bardzo rozumiem gdzie ci ta temp. spada i do tego rano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkl Muszę się dowiedzieć jaka mam wkładkę bo szczerze nie wiem. Laddomat 21-60 który posiadam,  pracuje na drugim biegu jak dobrze myśle  (zielona dioda).  Pompę laddomatu uruchamia przy temp. 60 stopni sterownik na piecu. Czemu zmieniałeś wkładkę 78 na 72?

Edytowane przez Krystian2805
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki sam laddomat co ja , na pudełku na naklejce pisze jaki termostat na ile stopni ,albo jak masz termometr na powrocie do pieca to poznasz po temperaturze ten termostat utrzymuje stałą temperaturę powrotu i może być różna w zależności od wkładki , tak zielona to drugi bieg, zmień na niebieską a będzie się grzał mocniej, w sumie to jest dużo wciąż niewiadomych - jaką temp. zadaną dla kotła masz ustawioną? jeden bufor? jaki przekrój rur od pieca do bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 37kw z buforem 1000l, laddomat 21-60 z wkładka 63, pompa grundfosa na 1 biegu startuje od 60 stopni.

W 40 minut od odpalenia na wyjsciu 78*C, spaliny około 198*C i trzyma w tych okolicach kwestia grubości opału. Na drobniejszym dobija do 85 i piec zaczyna zwalniać wentylator.

Co palenie to troche inaczej. A to sie przywiesi z tyłu komory, ale taki urok drewna kazdy kawałek inny

 

Dodaje instrukcje protoplasty ekowood szczegolnie instrukcja rozpalania jest bardziej sensowna (tłumaczona maszynowo)

Montage_-_und_Bedienungsanleitung_HVG_II (1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krystian2805 napisał(a):

Wydaje mi się, ze na powrocie było 60 stopni. Rury mam Fi28,  jeden bufor 800l. Temperaturę zadana na piecu mam 85 stopni 

Edit. Utrzymuje się temperatura trochę ponad 40 stopni na powrocie. 
czyli wkładka zła? Powinno utrzymywać 60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nmt hvg IV ma nowszy sterownik z lambda plus opcje pellet. A my w kwestii nowoczesnych kotłów jesteśmy z 10~15 lat za zachodem. Ale  zapłacić za sam kocioł z 30~40tyś zł 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Krystian2805 napisał(a):

Edit. Utrzymuje się temperatura trochę ponad 40 stopni na powrocie. 
czyli wkładka zła? Powinno utrzymywać 60?

A na wyjściu z pieca jaka temp.? rozumiem że piec rozgrzany?

Jaka wkładka taka temp na powrocie , no oczywiście na rozgrzanym piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu z pieca było 75 stopni a na powrocie 40. Tylko ze zmieniłem tak żeby pompka na laddomacie włączyła się dopiero przy 75 stopniach i udało mi się osiągnąć dopiero wtedy te 75 stopni. Dosłownie pare minut jak włączyła się tak pompka na laddomacie i na wyjściu z pieca  spadła temperatura do 60 a na powrocie spadło lekko poniżej 40. 
Nie ma najmniejszych szans żeby osiągnąć temperaturę zadana gdy pompka pracuje. Pompke przełączyłem  na pierwszy bieg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.