Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, wkl napisał:

Bez wentylatora nie widzę szans żeby się w nim paliło,mam ten piec 37 kw.

Mógłbyś sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PredatorC napisał:

Mógłbyś sprawdzić ?

U mnie nie działa, zresztą ten piec nie jest dostosowany konstrukcyjnie do palenia bez wentylatora ,nie ma regulacji dopływu powietrza pierwotnego jest to regulowane tylko mocą znaczy obrotami wentylatora, oczywiście jak masz jakiś szalony ciąg w kominie to może się coś tam palić ale słabo i bez regulacji.

3 godziny temu, marcin25 napisał:

Jak sprawuje sie ten kociolek?

Mam go od 2 tyg. więc jeszcze nie wiem, wydaje się ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2022 o 23:29, Piecuch19 napisał:

Powinien pójść, a jak nie to przysłoń tą szczelinę na dole komory zasypowej jakąś grubszq blachą po każdej stronie o 2-3 cm ( trzeba spróbować/poeksperymentować) i będzie mniejsza moc ale wentylator nie będzie potrzebny. 

Chodzi ci o dyszę na dnie komory zasypowej ?

No nie wiem czy będziesz szedł wychodzi na to, że tam jest strasznie wąsko w czopuchu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o dyszę na dnie komory zasypowej. 

Jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz, ale będzie szedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wentylatora słabo idzie, trzeba by było wyjąć zawirowywacze i wentylator zeby nie uszkodziła go temperatura.

I wąskie wyjscie z wymiennika 37kw 5,5x16cm na wentylator. Od biedy można, ale sensu nie widze w takiej kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Trx9 napisał:

Bez wentylatora słabo idzie, trzeba by było wyjąć zawirowywacze i wentylator zeby nie uszkodziła go temperatura.

I wąskie wyjscie z wymiennika 37kw 5,5x16cm na wentylator. Od biedy można, ale sensu nie widze w takiej kombinacji.

Dokładnie, do tego nie ma regulacji powietrza pierwotnego więc bez przeróbek nie ma regulacji temperatury na piecu 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapkę przy wentylatorze reguluje się po osiągnięciu temperatury na kotle ( rozpalanie z wentylatorem). Przepływ powietrza przez wentylator cały czas jest, więc nic mu się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Klapkę przy wentylatorze reguluje się po osiągnięciu temperatury na kotle ( rozpalanie z wentylatorem). Przepływ powietrza przez wentylator cały czas jest, więc nic mu się nie stanie.

Piszesz o innym piecu , Stalmark eco wood ma wentylator wyciągowy co zatem idzie nie ma żadnych klapek.

Temperatura na piecu jest ustawiana tylko i wyłącznie prędkością obrotową wentylatora wyciągowego.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie myślałem o innym rozwiązaniu - jak w Atmosie. Jak nie ma żadnych regulacji, a tylko przez obroty wentylatora to słabe rozwiązanie. Chyba że wentylator taki wszechwiedzący i będzie wiedział że np. coś się przywiesiło, lub granulacja drewna się zmieniła? - i nie będzie wtedy tak dymał? Czy widać tam płomień? czy tylko wg wytycznych producenta trzeba w nim palić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przywiesi opał to temperatura spalin będzie niska i kocioł wychłodzony, a wentylator będzie dymał powietrze, które będzie luźno przepływać poza zawieszonym opałem ( otwory PP w dolnej części komory zasypowej). Ciąg naturalny w takich sytuacjach zwalnia. 

Dobrze że widać płomień, bo można zareagować jak go nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych temperaturach to pół komory na dzień 😉 jakieś 50L drewna. Wygrzewa instalacje 600L do 39*C i w buforze 1000L 71*C na gorze i 50*C na dole. Jakieś 5~6h grzania .Chyba CWU za duże zamieszanie w buforze robi.

Ogólnie to on woli średnie drewno najbardziej takie fi 10 około. Grube kloce jakoś słabo się palą, w sensie wolniej. A drobnica taka fi 3~4cm to robi takie tsunami że palnik nie zdąży tego dopalić. A na wierz wsadu opału można dowalić jakoś drobnice drewnianą.

Ogólnie sprawność jest ostatnio dorzuciłem na żar pod koniec palenia 3 szczapki fi 10. Schodze po godzinie i bufor nabity do 86 na gorze 71 na dole a piec 86*C w podtrzymaniu buja sie wentylatorem na 1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najefektywniej spala się drewno w proporcji 1:2 czyli grubość to połowa długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37kw, bufor 1000l wegetuje w okolicach 37 na gorze 31 na dole przed startem. Ogolnie jest duzo za mały, bardziej służy jako zbiornik nadmiaru ciepla. Pod tego potwora 2000L to minimum ale brałem co było bo ceny zbiornikow to kazdy widzi gdzie wylądowały.

Narazie jedzie sosna, sadzy sporo, cześć z winy za cienkiej warstwy żaru, a potrzeba z dobre 7cm na około palnika zeby dobrze dopalało, na rozpałke z 2 kg szczapek. W kolejce olszyna, topola, osika, brzoza i jesion, zapewne mniej sadzy bedzie z liściastych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.