Skocz do zawartości

Melwinek1

Stały forumowicz
  • Postów

    141
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Melwinek1

  1. A wiem, że mogło by być sporo mniej. Jakbym przy zerze na dworze nie musial pakować 40 stopni w grzejniki. W dalszym ciągu biję się z myślami czy frezować podłogówkę czy robić ją w suchej zabudowie.
  2. U mnie od początku listopada MPM odpoczywa, czeka na zimniejsze dni. Na razie robotę odwala pompa ciepła. Do tej pory od 1 listopada do dzisiaj odrobinę ponad 1000 kWh. Czyli jakbym nie miał fotowoltaiki to jakieś 700zł. Domek 160m2 średnio ocieplony bo na ścianach 10 styropianu, na dachu 15cm wełny, nad piwnicą 5-8cm styropianu. 100% grzejniki.
  3. W mojej głowie powoli dojrzewa myśl, żeby frezować podłogówkę ewentualnie wycinać w styrodurze. Zamiast wymiany grzejników.
  4. Jak pociąłem drewno na bardzo drobne i mpm pokazał co potrafi to smrodu nie było. Gorsze było brzęczenie uchylnej bramy garażowej w pomieszczeniu obok 🤣
  5. To też niekoniecznie. W tamtym roku u mnie duża przyczepa ciągnikowa takiej kostki, suchej kosztowała 500zł. W tej chwili 1500.
  6. LG 9kW split. Pompa z uruchomieniem i instalacją freonową 24,5 tyś. Ale instalacja i reszta gratów po mojej stronie.
  7. Jak dla mnie jest ok, robi to co powinien, zresztą widać po wykresach które wrzuciłem. A numer katalogowy w tej chwili nie wiem. Kupowałem stąd, co prawda 60zł taniej było: https://allegro.pl/oferta/zawor-termostat-temperaturowy-6-4-55-st-c-897-10028168048 A jeszcze tak apropo MPMa, jakbym wczesniej wiedział ile to potrafi energii wyssać z jednej pociętej palety, to bym się grubo zastanowił nad pompą ciepła i chyba zamiast niej kupił kilka buforów 1000l i zapas drewna na kilka lat. Ale już po wszystkim, zamontowałem pc i jutro wizyta serwisanta na uruchomienie 😉 Jeszcze muszę tylko popracować nad sterowaniem 3d, bo EspHome mi trochę przestrzela co widać na screenie 😉
  8. A tutaj ładowanie bufora grawitacyjnie. Jak patrzę na ten wykres to męczą mnie dwie sprawy. Jak to jest z ochroną powrotu przy grawitacji. Wszyscy mówią, że niepotrzebna bo kocioł sam się chroni. Tylko jak patrzę na wykres to ten powrót trochę chłodny. Druga sprawa to jak widać zawór klapowy nie zapobiega wyciąganiu ciepła przez kocioł po wygaszeniu 😞
  9. Ktoś kiedyś pytał jak się sprawuje Herz Teplomix. Według wykresu bardzo dobrze. Jak widać na wykresie na bufor zaczyna puszczać dopiero jak powrót ma prawie 60 stopni. Potem stara się utrzymać temperaturę powrotu.
  10. To tak jak moje automatyczne odpowietrzniki w 3 belkach, są ręczne bo wszystkie ciekną. Taki chłam teraz się produkuje. Zastanawiam się z czego są rury miedziane, bo te rury co odzyskalem ze starej instalacji przy lutowaniu zachowywaly sie normalnie. A te nowe przybierają kolory tęczy po podgrzaniu palnikiem.
  11. Wydaje mi się, że nie grozi im niska temperatura. Są izolowane i podejrzewam, że temp. na wylocie z komina niewiele się różni od tej w czopuchu.
  12. Dobrze, że mnie naprostowaliście z tymi naczyniami przeponowymi. Jest bardzo dobrze. Wody napuściłem do 1,1 bara. Po nagrzaniu rośnie do 1,3.
  13. Ja u siebie, żeby wyjść poza 70 stopni to muszę mieć naprawdę drobny opał. Może to też przez to, że to samo iglaste.
  14. Oj kondensat na kominie. Przeżyłem to, wylazło na poddaszu. 14 lat temu paliłem drewnem w miałowcu z dmuchawą. Smród na cały dom. Tynk do skucia itd. Od wtedy mam stalowy wkład w kominie.
  15. Dlatego myślę, że MPM po dotarciu się trudnego związku z nim 😉 zgazuje wszystko. Zresztą "naczelnik" zezwolił, tylko oponami nie zezwolił 😉 Więc mimo, że niebawem głównym moim źródłem ciepła będzie PC, to w weekendy będę pielęgnował mój związek z MPM 😉 Mam 10 letni zapas drewna z wyciętych/przyciętych drzewek i pociętych palet po ekogroszku. A do tego co wiosnę z 20 worków zrębek z przycinania drzewek.
  16. Najlepiej to by było kilka ha pola, posadzić wierzbę energetyczną. Zrębki z tego by się bardzo fajnie paliły. Bo zauważyłem, że im drobniejsze tym z większą mocą idzie. Ja niestety tak dobrego ocieplenia nie mam 😞 Codziennie spada do 22, po jednym wsadzie rośnie do 23.
  17. jest od Chińczyka https://allegro.pl/oferta/ognisko-na-ognisko-bezdymne-palenisko-na-drewno-11574912763
  18. Po dłuższych testach, stwierdzam że bez tej śrubki smrodu u mnie nie ma. Zauważyłem też, że MPM lubi drobniejszy opał. To, że klocki zmieszczą się w pionie nie oznacza, że załadowany w pionie MPM będzie dobrze palił. Raczej się prędzej czy później wszystko pozawiesza. Albo będzie szło na bardzo małej mocy. Muszę pociąć to co mam na pół. Tak czy inaczej kociołek jest całkiem ok. Tak się ciepło i przytulnie zrobiło, że jakoś nie mogę się zabrać za podłączanie PC 😉
  19. @Robokop wykręć tą śrubkę. Jak by zaczęło dymić z tego otworu to zmniejsz mu PP w popielniku. Wydaje mi się, że pomaga.
  20. Przeczytałem sobie jeszcze raz instrukcje no i: "Powietrze pierwotne dozowane jest przez drzwiczki popielnikowe i drzwiczki załadowcze. W drzwiczkach załadowczych przez otwór o średnicy 7mm. (pojawienie się dymu w tym otworze sygnalizuje zbyt mały ciąg kominowy lub zbyt duże otwarcie klapki powietrza pierwotnego)." Ja tą śrubkę pod napisem MPM wkręciłem do końca, bo nie wiedziałem, że to dopływ powietrza, dzisiaj spróbuję z odkręconą.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.